PDA

View Full Version : Камина на газ.



dimitar_vd62
05-01-2015, 00:38
Питането ми е някой има ли опит/наблюдения с преустройство на камина за дърва в камина на газ, ама не пропан бутан а природен газ.Възможно ли е и безопано ли е.Финансово по изгодно ли е от климатик.Камината ми е зидана от огнеупорни тухли с вратичка и няма да се събаря.

old alfist
05-01-2015, 01:04
При положение, че има само 40-50 метанстанции в цялата страна, надали някой ще тръгне да ти зарежда твоя балон - имай предвид, че резервоарите са дебелостенни.

myato
05-01-2015, 01:16
При положение, че има само 40-50 метанстанции в цялата страна, надали някой ще тръгне да ти зарежда твоя балон - имай предвид, че резервоарите са дебелостенни.

Варна са газифицирани централно. То и в Плевен има, но по-малко.
Иначе ще си трябва преправяне.

ecotronic
05-01-2015, 11:42
Цял свят от десетилетия се радва на централното газоснабдяване, защото е удобно и евтино.

Опасност винаги има, но когато се спазват определени правила тя става минимална.

Основните мерки за безопасност са прекарване на тръбите по външните страни на стените и ползването на термочувствителни вентили за консуматорите.

stelt
05-01-2015, 16:20
За съжаление, за цената на газта в България не може да се каже че е евтина, но това е друга тема.

lordliness
05-01-2015, 18:58
всичките ми познати, които се отопляваха на газ- централно се отказаха, казват че е много скъпо, минаха на котли с дърва.

starata alfa
05-01-2015, 19:17
братовчедка ми в Княжево е на газ и казва че е скъпо,но в кооперацията живеят постоянно 3 или 4 апартамента/котела им е голям/1 или 2 тона вода/ и напрактика затова се оскъпява,иначе имам приятел който работеше в бояна където се плаща газта и ми е казвал че сметките са смешни от порядъка на 20тина лева,ако е за къща и покрай теб минава газопровод би трябвало да е евтино,макар че друга приятелка в Горна баня се отказаха от газта защото сметките започнали от 70 лв и стигнали до 1500 и се отказаха и се върнаха на дърва

dimitar_vd62
05-01-2015, 19:31
1500 лв за какво, само за отопление ли.

myato
05-01-2015, 20:21
И аз дочух тук за някакви страховити сметки.

ecotronic
05-01-2015, 21:28
Като всяко относително ново нещо на даден пазар е скъпо.
През 95 - та плащах към 100лв/мес за има няма 100 минути разговори на месец по мобилен телефон.

dimitar_vd62
05-01-2015, 21:42
Разкандърдисах се нещо....то хубу измислиха лед крушките, ама земат измислят как да се топлим с инфрачервени светодиоди.Тва с 50-100 вата ако мога се топля кеф цена няма да има.

ecotronic
05-01-2015, 21:51
Разкандърдисах се нещо....то хубу измислиха лед крушките, ама земат измислят как да се топлим с инфрачервени светодиоди.Тва с 50-100 вата ако мога се топля кеф цена няма да има.

Ми нали измислиха рейс, който се движи с л*йна (http://offnews.bg/news/%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82-_12/%D0%92-%D0%90%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B3%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D0%B2%D0%B0%D 0%BD-%D1%81-%D1%84%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B8-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE_420708.html) :)



Камините още чакат.
Мат'рял тук си имаме в изобилие :)

dimitar_vd62
05-01-2015, 22:27
Викаш тия от първия етаж ша станат енергийни босове...ма пък шса зависими от запека ми.

old alfist
06-01-2015, 01:28
Направи си камината на етанол - да ти свети отвреме навреме за гъзария, защото почти съм ситурен, че е неефективна за реално отопление, каквото и гориво да използваш.

ecotronic
06-01-2015, 12:21
Митак, мислил ли си да я направиш на пелети?

don_pepone
06-01-2015, 17:11
Напоследък се говори доста за ефективността на пелетните горелки и чувам че все повече хора прибягват до тях. Лошото е, че все още не познавам няякого който дае изкарал поне една зима на котел с пелетна горела за да даде сравнение спрямо дърва/въглиша илипък газ

ecotronic
06-01-2015, 17:20
По груба преценка, отоплението на пелети би трябвало да е малко по-скъпо но почти съизмеримо с това на климатик.
Определено ще е по-скъпо от това на дърва, но пък е доста по-удобно и хамалогията почти я няма.

dimitar_vd62
06-01-2015, 21:02
Ми гледах, разход дават 1 до към 4 кг на час.Да вземем средно 2кг по 12часа са 24кг по 30 дена са 720 кг кажи ги тон, цена - 350-420 лв.Не виждам как ще ме топли с 1-2 кг трици, пък и камина като гори трябва да гори 24 часа иначе за стопляне отива повече.Веднъж взех дървени брикети - мерси.1куб дърва е 70 лв или 490кг ако не се лъжа, 1тон е приблизително 2 кубика -140-160лв.За една зима ми трябват 8-9 кубика/4,5 тона/ дърва 650-700лв,1 или 5-6 тона пелети 2000лв.Малко скъпичко идват триците.Газта до нашия блок нямало трасе, трябвало нам колко си да искат , да си купиш печка, бойлер, камина или друго отопление на газ демек да си осигурят един платец и зиме и лете.Тенкю, оставам си на клима или дърва като резерва.

ecotronic
06-01-2015, 21:10
Пелетите имат малко по-различен механизъм на горене сравнено с дървата. А и гледай калоричността им - близо 5 KWh/Kg. Целият пиниз е в дозирането. Практически преди да паднат "експлодират" в горещите газове и изгарят почти на 100%.
Това няма нищо общо с брикетите.

На твое място щях да взема един пакет за 5 лв, щях да импровизирам един ръчен дозатор и така бих придобил най-ясна представа.

dimitar_vd62
06-01-2015, 22:21
Нищъ пък.Искам газ от Русия.

Ladjov
07-01-2015, 23:01
я и аз да се включа по тъча :D

Преправянето на на камината на каквото и да било гориво е първо неефективно . Защото камината представлява една камера оградена с водна риза и с димните газове изхвърляте температури над 300 С . Докато при един 3 ходов котел димните газове се движат 3 пъти през топлообмениците на котела и усвоява тази топлина . Тогава дима който излиза от един котел на твърдо гориво или пелети е с температура 200 - 250 С . а при газовите кондензни котли температурите са още по ниски .
Камината има само 2 предимства живия огън и ниската стойност на някои от моделите на пазара .

Ако чичо Митко толкова държиш да се топлиш на газ да си вземи един газов котел бил той и 2-ра ръка и да се пробвай . Компактни са с размерите на едно шкафче за кухня окачено на стената . НО мисля че пак ще ти е скъпо в сравнение с твърдото гориво .

dimitar_vd62
07-01-2015, 23:21
Мда, ама моята камина е с въздушна риза, с топлообменик след камерата и имам пуснати въздухуводи до всички стаи.Освен това, като всяко нещо което правя, тя е част от носещата конструкция на блока...демек тряа минимум 150мм артилерийски снаряд за да я съборя че да правя нещо друго.Не държа да се топля на газ просто проучвам доколко е възможно преустройството и дали си заслужава.Вероятно най-удачния за мене вариант е климатик и дърва за най студените дни през отоплителния сезон.Освен това, ако спре тока оставам на студено, ако спре газта, пак оставам на студено, с дървата няма такава опасност.

Ladjov
08-01-2015, 19:08
щом е с въздуховоди няма ли вентилатор ?
Един климатик за по топлото време ще свърши работа . Но за студеното на -13 С повечето умират .

old alfist
08-01-2015, 19:13
Пали си каминката и помагай с климатиците при нужда.
Проблема само е дали има къде да складираш дървата.

dimitar_vd62
08-01-2015, 22:21
щом е с въздуховоди няма ли вентилатор ?
Един климатик за по топлото време ще свърши работа . Но за студеното на -13 С повечето умират .

Има разбира се, как иначе ще закарам топлия въздух до стаите.Климата сега даяни щото въздуха е сух, ама ако завали сняг или времето е мъгливо замръзва на половин час.


Пали си каминката и помагай с климатиците при нужда.
Проблема само е дали има къде да складираш дървата.

Еми това е проблем в блок, в мазата, ама ако са влажни/а те са/ не съхнат.Освен това два пъти като ти върне, трябва да боядисваш на пролет.

starata alfa
08-01-2015, 23:52
1500 лв за какво, само за отопление ли.

отопление и топла вода

dimitar_vd62
09-01-2015, 00:14
Е каква ми е кирията тогава.

old alfist
09-01-2015, 00:22
Добре, че си пазя нафтовите печки от едно време - като гледам как падат цените на течните горива, май ще излезе най-изгодно отоплението с тях.

dimitar_vd62
10-01-2015, 19:39
http://www.moreto.net/novini.php?n=276501&c=09

dimitar_vd62
10-01-2015, 20:03
Камината -

old alfist
10-01-2015, 20:16
Колко помещения топлиш с това чудо, напомнящо ми за джамала на дядо ми от Еленския Балкан.

dimitar_vd62
10-01-2015, 20:22
Топлех...не го ползвам от 5 години.Иначе хола и още три стаи.Сега съм на климатик, ама ако сложа още един ще втасам с тия цени на тока, та се замислям дали да не и изтупам саждите.

old alfist
10-01-2015, 20:36
Пробвай се, да си припомниш младежките години - дано да има циркулационна помпа и място за горивото, както и човек да хвърля дръвца периодично.

dimitar_vd62
10-01-2015, 21:41
Циркулационна помпа няма, вентилатор има и тръби.Той тоя дет фърля дървата е и оня дето носи дървата и същия дето плаща масрафа.

dimitar_vd62
16-01-2015, 22:34
Някой експериментирал ли е да монтира вътрешно тяло на климатик по близо до пода, примерно на 80-100см от пода.Имам пред вид дали няма да е по-добре за отопляването на помещението щото сега горе показва 27 градуса а на около метър и двадесет от пода е 22-23.Така топлия въздух ще обдухва пода и ще се качва нагоре.

old alfist
16-01-2015, 22:58
Някой експериментирал ли е да монтира вътрешно тяло на климатик по близо до пода, примерно на 80-100см от пода.Имам пред вид дали няма да е по-добре за отопляването на помещението щото сега горе показва 27 градуса а на около метър и двадесет от пода е 22-23.Така топлия въздух ще обдухва пода и ще се качва нагоре.
Митак, не се излагай като техническо лице.
Вътрешното тяло на сплит системата е конструирано да обменя и климатизира възможно повече въздух от обема помещението, а не да топли пода.
Студеното независимо дали е лято или зима винаги е отдолу, а топлото отгоре.

dimitar_vd62
16-01-2015, 23:40
Ами има и такива за подов монтаж, каква е разликата.Щото един познат си монтира такива и е доста по-комфортно.Освен във формата не видях друга разлика.

old alfist
17-01-2015, 00:04
По добре отоплявай комшията отдолу, за да ви е топло на краката или по-добре, не се заседявай продължително седнал на едно място, за да се чувстваш комфортно, а най добре е да запалиш джамала и тогава ще стане много уютно на всички.

Да не би всички тези неуредици да са вследствие спирането на ТЕЦ-Варна.

dimitar_vd62
17-01-2015, 09:52
Нямаме парно и не ми трябва, пък и ТЕЦ Варна не отоплява Варна.

Ladjov
18-01-2015, 13:03
За подовият монтаж някой взимат въздуха отдолу и го духат през клапата отгоре .
Други го взимат от средата и духат отдолу и отгоре . А трети респективно най-скъпи от изброените имат и панел който се нагрява и излъчва като радиатор и отделно духа .

Предимството им пред другите климатици че топлината се подава близо до пода в зоната на чуствителност на човека . И се издига на горе .

Недостатък е , че са по-скъпи и не са чак толкова добри показатели в сравнение с масово разпространените климатици които са за висок стенен монтаж .

dimitar_vd62
19-01-2015, 00:12
Добре де, какъв е проблема вътрешнотот тяло да е монтирано на половин метър или на 80 см от пода.Няма да топли ли , ще се шашка ли, какво.

ecotronic
19-01-2015, 10:50
Добре де, какъв е проблема вътрешнотот тяло да е монтирано на половин метър или на 80 см от пода.Няма да топли ли , ще се шашка ли, какво.
Освен ако няма някакво изискване за денивелацията между вътрешното и външното тяло, не виждам къв е проблема. Би трябвало ниско до пода да топли по-добре, защото изходящият въздух ще измине по-дълъг път по вертикала.
Проблемът тогава ще е при режим охлаждане, когато е добре пък да е високо.

Точно поради тази причина в колата лятно време духалките ги насочвам нагоре а през зимата надолу.

czd
19-01-2015, 14:59
Колеги, а има ли някой наблюдение колко е ефективна системата с термо помпа и външно тяло да затолят водата в радиаторите, които са си от топлофикация. Да ли си заслужава спрямо отоплението с обикновен климатик.

dimitar_vd62
19-01-2015, 18:16
Питай феникса, той си е направил в тях такова.

---------- Post added at 18:16 ---------- Previous post was at 18:12 ----------


Освен ако няма някакво изискване за денивелацията между вътрешното и външното тяло, не виждам къв е проблема. Би трябвало ниско до пода да топли по-добре, защото изходящият въздух ще измине по-дълъг път по вертикала.
Проблемът тогава ще е при режим охлаждане, когато е добре пък да е високо.

Точно поради тази причина в колата лятно време духалките ги насочвам нагоре а през зимата надолу.

Охлаждането не ме интересува, поради здравословен проблем избягвам студеното доколкото мога.

Ladjov
19-01-2015, 20:20
Едно време в техникума учехме , че има и климатици за средно стенен монтаж . Които визуално май по нищо не се различаваха от високия стенен монтаж .
Според мен няма да има някакво усложнение освен ако пред него няма да има перде или някаква мебел . Но трябва долният край да е на поне 60 см от пода .

Относно поставянето на външното тяло по-високо от вътрешното се прави една тромпетка и няма проблеми .


По въпроса на колегата czd (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=19946) ще кажа че става само че радиаторите трябва да са по-големи от тези с които си свързан към топлофикация или да се сложи освен термопомпата друг източник на топлина за да имаш нужната топлина в най-студените дни . Което е по препоръчителен вариант от това да се отопляваш само на термопомпата .

Или накратко казано зимно време термопомпата да те отоплява в интервала +12 до - 5 макс до - 10 С и после да я изключиш и в интервала от - 10 до - 20 С да се отопляваш с електрически котел или друг топлинен източник .
Само трябва да внимаваш да не работят и 2те защото може да повредиш термопомпата .

dimitar_vd62
19-01-2015, 22:48
За какво е тази тромпетка и какво представлява.

mordohy
19-01-2015, 23:09
Митгак, не четох всичко, но открит пламък от газ не ти трябва в апартамента. Крайният продук е вода, вода и пак вода. Влагата прониква навсякъде. От въглеродният двуокис пък се получават разни гадости и всички цветя умират. А щом умират цветята, то и ние сме зле. Тялото на климатика е добре да е горе, защото като духа , тоя въздух трябва да измине определен път и да загуби кинетичната си енергия някъде преди пода. иначе верно ще грееш комшиите.
Аз в Кюстендил съм на газ.
Конвектор. Каквото изгори си отдава топлината на оребреното тяло, а то топли вътре. парата -навънка. Да ама като пуснеш печката и става мазало.:Suicide:

dimitar_vd62
19-01-2015, 23:13
Няма да има газ.В къщи, не от Русия.

old alfist
19-01-2015, 23:46
Аз съм доволен от отоплението с камина с водна риза и циркулационна помпа.
На вилата съм така и е голям кеф, когато се запали - цялата къща се затопля, пушим си в помещението при камината и пушека се издърпва от горенето в комина.
На цветята нищо им няма - дори и да има въглероден двуокис, той е полезен за тях.
Дажe понякога си слагаме и по някое гърне с бобец на огъня.
П.С. Забравих да напиша, че отвреме навреме, ако дограмата е със стъклопакет трябва да се отвари леко някой прозорец или врата, за да има приток на въздух необходим за горенето, в противен случай започва да пуши.

czd
20-01-2015, 08:57
Едно време в техникума учехме , че има и климатици за средно стенен монтаж . Които визуално май по нищо не се различаваха от високия стенен монтаж .
Според мен няма да има някакво усложнение освен ако пред него няма да има перде или някаква мебел . Но трябва долният край да е на поне 60 см от пода .

Относно поставянето на външното тяло по-високо от вътрешното се прави една тромпетка и няма проблеми .


По въпроса на колегата czd (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=19946) ще кажа че става само че радиаторите трябва да са по-големи от тези с които си свързан към топлофикация или да се сложи освен термопомпата друг източник на топлина за да имаш нужната топлина в най-студените дни . Което е по препоръчителен вариант от това да се отопляваш само на термопомпата .

Или накратко казано зимно време термопомпата да те отоплява в интервала +12 до - 5 макс до - 10 С и после да я изключиш и в интервала от - 10 до - 20 С да се отопляваш с електрически котел или друг топлинен източник .
Само трябва да внимаваш да не работят и 2те защото може да повредиш термопомпата .

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Само потвърди моите подозрения, че няма да е много ефективно при голям студ. Обмислям разни варианти понеже блока се отоплява на газ за целия вход, на някои от съседите обичат да им е топло, но не обичат да плащат за съжаление.

Ladjov
20-01-2015, 21:44
Ти може да сложиш термопомпата и с нея да отопляваш 2/3 от зимата тъй като екстремно ниските температури са до 15 дена в годината ( за София ) . И през тях да разчиташ на газовия котел с които се топли сградата . Ефективността ти ще бъде 1 към 2,5 средна стойност за времето което ще използваш термопомпата (+7 С до -10 С)

Какъв е проблема с газовата инсталация ? Ако сте с 2 котела с които се топли цялата сграда трябва да имате топломери (тип водомери ) и табла които са във входа . Т.е. този които не иска да плаща бързо и лесно може да бъде изолиран от системата .