PDA

View Full Version : външна разлика между 1,6 и 1,8 в двигателя



KOCARA
25-01-2015, 14:25
привет на колегията,наскоро реших да се сдобия с още една 156-ца...само че с идеята да е 1,8понеже 1,6 я имам вече,поогледах тук там и ми изпадна една която ми хареса като цяло,отидох видях я допадна ми ,качих се покарах я малко по едни павета защото горните носачи бяха за смяна и предницата трещеше яко и почти не я настъпах...след няколко дена отидох броих парите и си я взех,и когато реших да я сръчкам :shocking: та тя върви по спънато и от моята 1,6,викам си ок може да има за смяна я ламбда я дебитомер ще се смени и ще се оправи вървежа,нооо отивам в кат и там започна шоуто,номера на двигателя не отговарял на този на табелката който е отпред в близост до ключалката на предния капак,и по този номер излиза че е със сменян двигател и е мушнат 1,6,въпроса ми е как аз да разбера със сигурност че двигателя ми е 1,6,има ли някакви външни белези,понеже ми се струват еднакви...алфа 156 1999 GT

acho_
25-01-2015, 15:13
Хм, аз до колокото знам това на табелката е типа мотор, не серииния му номер, така че няма как да съвпадат. Провери в eper серииния номер на двигателя с който е излязла от завода и ще разбереш.

KOCARA
25-01-2015, 18:06
Хм, аз до колокото знам това на табелката е типа мотор, не серииния му номер, така че няма как да съвпадат. Провери в eper серииния номер на двигателя с който е излязла от завода и ще разбереш.
а на пръв поглед няма ли нещо по което да се различават,в eper нищо не вдявам :dunno:

dido alfa
25-01-2015, 18:34
Номера на двигателя си е на самия двигател,не е на табелка.Вдигаш капака ,и някъде към края на блока на двигателя до скоростната кутия,най-вероятно ще се наложи да по зачистиш със фина шкурка.Дано съм помогнал.

sp_romeo1
25-01-2015, 18:40
На 1.6 щеката за маслото е по-къса ...май,не съм сигурен

acho_
25-01-2015, 19:10
а на пръв поглед няма ли нещо по което да се различават,в eper нищо не вдявам :dunno:
http://eper.fiatforum.com/eper/navi?GUI_LANG=3&LANGUAGE=3&COUNTRY=001&WINDOW_ID=1&KEY=HOME&EPER_CAT=SP&MAKE=R&SBMK=R

Като вкараш номера на рамата ще ти изкара и номера на двигателя с който е излязла от завода. Сравни го с номера на сегашния двигател, ако не си го прочел - намира се където е описал Дидо. Така поне ще знаеш дали е сменяван, иначе като външни разлики нямам представа.

digitalundgrd
25-01-2015, 21:29
Значи, външно освен по смукателния колектор, аз лично друго не се сещам как ще може да ги различиш двата мотора!

На 1.8 смукателния колектор е с ВИС (има едно "буренце" от страната на ремъците - прилагам и снимка).

На 1.6 смукателния колектор е видимо по-малък и без ВИС (няма буренцето).

За 100% сигурност виж номера, който е набит на блока и го пусни тук. Ако ти не знаеш как да провериш чрез него какъв е мотора, аз ще го направя ;)

thecleaner
25-01-2015, 21:45
Значи, външно освен по смукателния колектор, аз лично друго не се сещам как ще може да ги различиш двата мотора!

На 1.8 смукателния колектор е с ВИС (има едно "буренце" от страната на ремъците - прилагам и снимка).

На 1.6 смукателния колектор е видимо по-малък и без ВИС (няма буренцето).

За 100% сигурност виж номера, който е набит на блока и го пусни тук. Ако ти не знаеш как да провериш чрез него какъв е мотора, аз ще го направя ;)

Лошото е че колектора може да си е неговия фабричния а да е сложен 1,6. Знаеш ли какво е творено? Единствения сигурен начин е да се разбере какъв е мотора е по хода на буталото ;)

Drag0
25-01-2015, 21:50
Лошото е че колектора може да си е неговия фабричния а да е сложен 1,6. Знаеш ли какво е творено? Единствения сигурен начин е да се разбере какъв е мотора е по хода на буталото ;)

Ендоскопска камера през отвор на развита свещ ?

thecleaner
25-01-2015, 21:53
Ендоскопска камера през отвор на развита свещ ?

Може и по прост уред, да речем отверка :)

KOCARA
26-01-2015, 11:57
Значи, външно освен по смукателния колектор, аз лично друго не се сещам как ще може да ги различиш двата мотора!

На 1.8 смукателния колектор е с ВИС (има едно "буренце" от страната на ремъците - прилагам и снимка).

На 1.6 смукателния колектор е видимо по-малък и без ВИС (няма буренцето).

За 100% сигурност виж номера, който е набит на блока и го пусни тук. Ако ти не знаеш как да провериш чрез него какъв е мотора, аз ще го направя ;)

ами въпросното буренце го имам а номера който е на двигателя и е точкуван е AR32104*2719126 ще напиша някои номера на ламаринената табелка motor engine 32201 version 932A3000 07 per ricambi 0264099

digitalundgrd
26-01-2015, 12:26
По този номер на блока наистина излиза, че е от 1.6.

Остава и номера с отвертката и хода на буталото, за да си 100% сигурен.

Щото, по принцип блока за 1.6 и 1.8 мисля е физически еднакъв, но коляновия вал и хода на буталото са различни.

Тоест единствената ти надежда да си 1.8 е, ако са ползвали само блок от 1.6, всичко друго да е от 1.8.

KOCARA
26-01-2015, 12:56
честно казано не ми се вярва да е 1,8 1,6 я имам и знам как върви да не говорим че тази е още по спъната,ако беше 1,8 колкото и да не е ок щеше да се усеща тягата,и двете със 100 са на около 3000 оборота така че да ми е честита:bangin:

ecotronic
26-01-2015, 14:21
Не може ли да се прецени по това дали има или няма вариатор? Би трябвало като се свали горния капак на ангренажа и се погледне, как е захванато ангренажното колело на всмукателния вал това да стане ясно.
Също така не би трябвало да има и клапан за управление на вариатора.

Mony
26-01-2015, 14:28
Има 1.6 105 коня без и 1.6 120коня с вариатор.

code
26-01-2015, 15:24
Отвертката! На твоя 1,6 и на новия ;) Малко офф никога не купувайте кола заради конете и по каталог, като я пробвате трябва да върви, елементарно е.

KOCARA
26-01-2015, 17:21
бе то е ясно че не е друго освен 1,6 както и да е,пак добре че не я оставиха в КАТ,един от инспекторите там ми каза да ида с кода на колата в представителството на алфа ромео в стара загора и да ми извадят документ колко киловата е за да ми намалят от данъка,сега хватката е да я посъживя малко че нещо не и се бяга,щях да питам за идеи но знам..дебитомер...кабели свещи...ламбда и т.н. :whistle:

ildivvy
26-01-2015, 19:56
Добре де,не отминаха ли тези простотии със смяната на двигателя? Трябваше да я настъпиш още при пробата,както и да си запишеш номерата на рамата и двигателя предварително,за да направиш тези проверки.Сега какво ще ги правиш две еднакви коли?

ivailo rachev
26-01-2015, 20:09
Ако съдим по аватара колата е 156,а такава 1,6 без вариатор няма,105-коньовите без вариатора са в 147,да както е казал Светлин по-горе блока наистина е от 1,6,а на табелката кода на двигателя е 1,8.Както каза чистача сваляй една свещ и с отвертка мери хода на буталото,давам и стойностите:на 1,6 хода е 75,7мм.,на 1,8 е 82,7мм. иначе диаметъра е един и същ,а щом има виса при теб са оставили колекторите на 1,8.

KOCARA
27-01-2015, 01:42
Благодаря за съветите,ще видя каква ще я мъдря :)