PDA

View Full Version : Дот на гуми



just_marto
31-01-2015, 19:09
Здравейте, имам питане относно дота на едни гуми, ако някой може да го разбере, моля нека помогне.
Goodyear DOT 2Y9R
Четох къде ли не и не мога да попадна на информация, която да ми каже коя година са произведени.

кученцетоОгиитаткоДоги
31-01-2015, 19:16
Данните се състоят от 4 цифри принципно, пример: 1810,тоест 18-тата седмица на 2010 година.Потърси добре,но виждал съм и с 3 цифри.Такъв не съм виждал,но е възможно да има и да значи 2-та седмица на 2009 година.Но сега като се замисля май четох някъде,закон който задължава производителите след 1997 година,да го отбелязват с 4-и цифри.

кученцетоОгиитаткоДоги
31-01-2015, 19:31
Ето ти и снимка понеже обичам да обяснявам на прост и разбираем език

Drag0
31-01-2015, 19:34
Здравейте, имам питане относно дота на едни гуми, ако някой може да го разбере, моля нека помогне.
Goodyear DOT 2Y9R
Четох къде ли не и не мога да попадна на информация, която да ми каже коя година са произведени.
Дот-а на някои Goodyear изглежда така:
DOT NCAD 2Y9R 0808
Трябват ти да знаеш какво пише след 2Y9R ...

кученцетоОгиитаткоДоги
31-01-2015, 19:42
Само гледай,да не са по дърти от 4 максимално 5 години,че са опасни иначе

nickgaidarov
31-01-2015, 20:42
...

ivo_63
01-02-2015, 22:01
Само гледай,да не са по дърти от 4 максимално 5 години,че са опасни иначе

това няма голямо значение ако продавача е въртял по 20 000 на година, гума над 3 години си е боклук , независимо от грайфера, въпросът опира до химия и влияние на околната среда. Не е лошо да се купуват стари гуми с цел да се сложат като резервна гума, във всички останали случаи не е добра идея и стигаме до въпроса - абе защо си купуваш кола , като нямаш пари за гуми ?

just_marto
02-02-2015, 10:19
За четирите чифри и аз го знам това, но там е въпроса, че на снимките на гумите тези четири цифри липсват след просволутото 2y9r. Освен да питам, продавача дали не ги пише от вътрешната страна на гумата или някъде другаде, друго не се сещам.

Ами за проблема с кода на радиото все още не мога да дам разяснение, тъй като колата в момента е дадена за смяна на ангренаж, ролки, водна помпа, масло, маслен филтър, термостат и евентуално биалетка (не е на 100% ясно дали тя тропа така). Като я взема ще повися един час в колата, тъй като чак в края на месеца ще ми се наложи извънградско шофиране, а не мога да изтрая дотогава. 1 кило нафта ще го прежаля и ще си поседя в колата :D

zombiran
02-02-2015, 17:32
Ти отдругата страна на гумата погледна ли за дот-а. ?

кученцетоОгиитаткоДоги
02-02-2015, 19:47
това няма голямо значение ако продавача е въртял по 20 000 на година, гума над 3 години си е боклук , независимо от грайфера, въпросът опира до химия и влияние на околната среда. Не е лошо да се купуват стари гуми с цел да се сложат като резервна гума, във всички останали случаи не е добра идея и стигаме до въпроса - абе защо си купуваш кола , като нямаш пари за гуми ?


Той ако е въртял по 20 000км на година,за 3 години ще има точно грайфер 1 мм.Иначе средно им дават 4 сезона.Ти като искаш си купувай и всяка година нови гуми.Това за околната среда и химии дрън-дрън дървени философии.Между втора употреба гума и втора употреба има разлика колкото от мойто село до Лос Анджелис.Едни от последните гуми втора употреба,които взех бяха мишелин пилот спорт на два сезона със 6мм грайфер,на гума 35 евро с монатажа и баланса.Същата гума чистова нова в магазина със 7,2мм грайфер със монтаж и баланс 120 евро на гума.Той средностатическия българин няма керливите 100 лв на година да си плати данъка, ти за чисто нови гуми ми говориш.Нерде Ямбол,нерде Истамбул

ivo_63
02-02-2015, 19:52
Той ако е въртял по 20 000км на година,за 3 години ще има точно грайфер 1 мм.Това за околната среда и химии дрън-дрън дървени философии.Между втора употреба гума и втора употреба има разлика колкото от мойто село до Лос Анджелис.Едни от последните гуми втора употреба,които взех бяха мишелин пилот спорт на два сезона със 6мм грайфер,на гума 35 евро с монатажа и баланса.Същата гума чистова нова в магазина със 7,2мм грайфер със монтаж и баланс 120 евро на гума.Той средностатическия българин няма керливите 100 лв на година да си плати данъка ти за чисто нови гуми ми говориш.Нерде Ямбол,нерде Истамбул

продадох една от колите си през 2013 г с гуми купени през 2006 с як грайфер на около 50 000 км , но гумите си бяха опечени и нищо не ставаше от тях , иначе имаха вид за безхаберници като теб
който няма пари за гуми - да не си купува кола
и накладки сменям на 60 000 км , защото знам как да карам
аман от лекета

кученцетоОгиитаткоДоги
02-02-2015, 20:02
Това,че ти си набутал твойте 7 годишни галоши на някакви безмозъчни,не значи че можеш можеш да ги набуташ на всеки.Що не се опиташ да ми ги продадеш на мен?Това че си карал въпросния дарак със седем годишни галоши,само по себе си говори,че май и ти си от въпросните лекета.И още по зле!!!Като си толкова света вода ненапита,що не предупреди хората че гумите са опасни?А?Ами си ги пуснал по парзалката

lordliness
02-02-2015, 20:27
Някъде четох- Мишлен дават че техните гуми могат да се карат до 10 години след датата на производство.

Friday
02-02-2015, 21:28
Гумите не са само грайфер.... Карал съм и с нови гуми и с такива втора употреба. Никога не бих повторил тази грешка отново.
Ей това е гума на 5год. И какво стана с нея...http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/02/fc22f19951cc2d386155ccf75988ae36.jpg
Добре, че беше задна, иначе сега можеше и да не пиша тук.. :(

П.С. До автора на темата...потърси за дот с букви и цифри. Само като инфо мога да кажа, че първите два символа водят до производство на гумата в Китай...
Sent from my XT1032 using Tapatalk

кученцетоОгиитаткоДоги
02-02-2015, 21:59
То е ясно че гумите не са само грайфер,идеята е хора,които не са на ти, как трябва да изглежда една читава гума втора употреба,по добре да не рискуват.За мен главната причина да не си купувам нови гуми е,че дълго кола при мен не се задържа.Но никога не съм рискувал с гуми които не са сигурни.Към автора на темата,виж и от другата страна на гумата за дота,както спомена по на горе един колега,ако не можеш да го откриеш по добре не рискувай с тия гуми.

just_marto
02-02-2015, 22:10
Хора, няма смисъл да се карате, кое е по-добре и кое не. Ясно е, че най-доброто си е новата гума. Просто за мен няма смисъл сега да купя зимни чисто нови за да карам с тях един месец и да трябва да ги ползвам, чак ноември отново. Търся запазени втора употреба летни да изкарат лятото пък ноември ще си взема чисто нови зимни и така. :) ТОВА Е МОЕ МНЕНИЕ, не го налагам и не искам да го налагам. Всеки си има право да мисли и предпочита каквото той си пожелае.

Относно дота на гумите: Знам, че на някои гуми е от вътрешната страна. Най-вероятно, ако отида да ги взимам ще погледна по-задълбочено за 4те цифри, които липсват.

кученцетоОгиитаткоДоги
02-02-2015, 23:46
Хора, няма смисъл да се карате, кое е по-добре и кое не. Ясно е, че най-доброто си е новата гума. Просто за мен няма смисъл сега да купя зимни чисто нови за да карам с тях един месец и да трябва да ги ползвам, чак ноември отново. Търся запазени втора употреба летни да изкарат лятото пък ноември ще си взема чисто нови зимни и така. :) ТОВА Е МОЕ МНЕНИЕ, не го налагам и не искам да го налагам. Всеки си има право да мисли и предпочита каквото той си пожелае.

Относно дота на гумите: Знам, че на някои гуми е от вътрешната страна. Най-вероятно, ако отида да ги взимам ще погледна по-задълбочено за 4те цифри, които липсват.


Ако имаш възможност по мейл или телефон да питаш човека е по- добре от колкото да ходиш на сляпо на място.Има вероятност да си изгубиш времето.Или го накарай да ти ги снима и от другата страна и да ти ги пусни на мейла.Ако почне да увърта го отсвирвай и това е.Нямали гумаджийници покрай теб?В смотан град като Плевен има поне 30 гумаджийници.Аз си взех за 100 лв доста добри зимни Continental втора употреба 2 броя от една гумаджийница в Плевен.

ivo_63
03-02-2015, 21:37
Това,че ти си набутал твойте 7 годишни галоши на някакви безмозъчни,не значи че можеш можеш да ги набуташ на всеки.Що не се опиташ да ми ги продадеш на мен?Това че си карал въпросния дарак със седем годишни галоши,само по себе си говори,че май и ти си от въпросните лекета.И още по зле!!!Като си толкова света вода ненапита,що не предупреди хората че гумите са опасни?А?Ами си ги пуснал по парзалката

тъп ли си или просто идиот ? Продадох си колата с комплект зимни + летни гуми , купени нови , но карани 7-8 години, купувача беше катаджия , но по-умен от теб / смятай колко си кух /и знаеше какво значи ДОТ , но искаше кола на далавера и я взе на далавера. Въпроса опира до това , че карам разумно , без педали до долу и гумите си имаха грайфер , но бяха амортизирани от атмосферните условия. Специално за тъпак като теб мога да кача снимки на гуми купени през 2004 г. на 17 000 км с магазински грайфер от които нищо не става- колата е в гараж от години , собственика в чужбина отиде за малко и не се върна. За идиот като теб , който мери грайфери мога да ти ги доставя за 200 лв комплекта ДОТ 2004 , графер 7 мм, нацепени отвсякъде, марка Марангони, 185х 65х14, за моите критерии са за боклука , ама ти щом грайфера мериш - ще са ти таман.
Колеги тоя пич vesko11 да не е форумния идиот и да се бъзика и аз да се навървям ??!!
Иначе ме кефи - толкова прост пич не бях виждал отдавна ! Констатирано с най-добри чувства, нищо против него , просто имам чувството , че е някакво хлапе , което кара шоф. курс сега и пише каквото му скимне.

acho_
03-02-2015, 21:51
тъп ли си или просто идиот ?
Сори ама Веско е прав. Никъде не е казал, че само грайфера е критерии. Посъветва човека да не купува гуми по-стари от 4-5 години. Нещо повече, след като даваш съвети и за теб гуми на над 3 години са боклук, защо ти самия си карал 4 години, или почти 30.000км с боклуци?

Само човек без аргументи се аргументира с обиди. Не виждам смисъл от такъв тон към който и да било.

ivo_63
03-02-2015, 21:59
Сори ама Веско е прав. Никъде не е казал, че само грайфера е критерии. Посъветва човека да не купува гуми по-стари от 4-5 години. Нещо повече, след като даваш съвети и за теб гуми на над 3 години са боклук, защо ти самия си карал 4 години, или почти 30.000км с боклуци?

Само човек без аргументи се аргументира с обиди. Не виждам смисъл от такъв тон към който и да било.

купих си ги нови , след четвъртата година си имах друга кола и тая не я карах много, ако беше чел по-нагоре - за 8 години имаха 60 000 км , колко мислиш съм я карал ?
ако си опиша всичките коли мисля , че няма да се съберат в подписа
не понасям идиоти , които дават съвети без да са компетентни, защото заблуждават хора които могат да пострадат, за това колко аз съм компетентен си е друг въпрос, който иска - да ме пробва

Пост от vesko11
Tи ли най-големия тарикат че да не си плащаш.От къде на къде аз баламата ще плащам,за някакъв път, пък било то и с дубки,а ти няма да плащаш и ще караш по същия тоя път.Не мога да разбера колеги с какъв акал му давате на този отворко съвети как неговите неплатени данъци да станат наши задължения.Такъв като тоя пич трябва да яде шамарите за Добро утро,за добър ден и за добър вечер,не да го учите как да ни ограбва.

задача: колко правописни грешки има в поста на Vesko11 ? Той български не знае , аз се впрягам за другите му знания, и е много любезен както се забелязва
и доуточнявам - не го обиждам , че е идиот - констатация е , сега какво - медицинско ли да му извадя ? То си бута масло момчето.

кученцетоОгиитаткоДоги
05-02-2015, 02:21
купих си ги нови , след четвъртата година си имах друга кола и тая не я карах много, ако беше чел по-нагоре - за 8 години имаха 60 000 км , колко мислиш съм я карал ?
ако си опиша всичките коли мисля , че няма да се съберат в подписа
не понасям идиоти , които дават съвети без да са компетентни, защото заблуждават хора които могат да пострадат, за това колко аз съм компетентен си е друг въпрос, който иска - да ме пробва

Пост от vesko11
Tи ли най-големия тарикат че да не си плащаш.От къде на къде аз баламата ще плащам,за някакъв път, пък било то и с дубки,а ти няма да плащаш и ще караш по същия тоя път.Не мога да разбера колеги с какъв акал му давате на този отворко съвети как неговите неплатени данъци да станат наши задължения.Такъв като тоя пич трябва да яде шамарите за Добро утро,за добър ден и за добър вечер,не да го учите как да ни ограбва.

задача: колко правописни грешки има в поста на Vesko11 ? Той български не знае , аз се впрягам за другите му знания, и е много любезен както се забелязва
и доуточнявам - не го обиждам , че е идиот - констатация е , сега какво - медицинско ли да му извадя ? То си бута масло момчето.



Поредния Кукумицин,с изблици на нервнa кризa в интернет пространството.Такива в нормалните държави ги прибират по лудниците,ка моли шофьорски книжки да им дават.

thecleaner
05-02-2015, 02:56
Мили другарчета, следващия дал квалификация за съфорумник която не ми се понрави, отива в заслужена 3 дневна почивка от форума, а защо не и за повече :paddle: