PDA

View Full Version : Хидравличен филтър, кормилна уредба



eproHD
10-03-2015, 18:58
Искам да попитам някой сменял ли е този филтър.Понеже когато се говори за смяна на филтри никъде не се говори за този.Аз също не знам има ли го няма ли го.Питам вас/някой по вещ/ защото днес попаднах случайно на него като търсих номерата на взаимозаменяемите се филтри !
Това е въпросния филтър/ето един MAPCO номер 29990/
П.П
За да не спорим ето къде се намира в кормилната уредба.А колите дето го имат са тези-
ALFA ROMEO 33, 75, 145, 146, 147, 155, 156, 156 Sportwagon, 159, 159 Sportwagon, 164, 166, GIULIETTA, GT, MITO, RZ, SPIDER, SZ, AUDI 100, 100 Avant, 200, 200 Avant, 80, 80 Avant, 90, A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7

ecotronic
10-03-2015, 20:14
На моята не знам да има такова чудо. Освен това посочената схема на третата снимка не отговаря на действителността.

alfista 96
10-03-2015, 20:17
Аз досега не съм срещал такова животно по Алфите.утре ще разгледам една ,че ме заинтрегува.

eproHD
10-03-2015, 20:26
На моята не знам да има такова чудо. Освен това посочената схема на третата снимка не отговаря на действителността.

Нямам представа схемата на Алфа ли е.Повече илюстрира сигурно къде се намира въпросния филтър.И на мен ми е интересно както казах напред в темата случайно разбрах за това !
П.П
Само да спомена ,че въпросния филтър за хидравликата на MAPCO 29990 се продава като такъв за споменатите по горе коли !

nickgaidarov
10-03-2015, 22:43
...

кученцетоОгиитаткоДоги
11-03-2015, 00:52
Аз също като разглеждах филтри за моята,ми излезе и този филтър.Но да ли го има?,тука уж само алфа гурута,пък никой не потвърди на 100% имали го,нямали го:tooth::tooth::tooth:Май само ония със шлифера знае:)

eproHD
11-03-2015, 10:20
Да запознатите /някой имат и сервизи / да кажат имали го този филтър или не.И ако го има трябва ли при смяна на хидравличното масло да се сменя и той.Според мен логично да

alfista 96
11-03-2015, 10:51
Такава животно не видях нито в 156-ца нито в 159-ка.159-имат цедка в самото казанче.Огледах цялата магистрала на хидравликата и нема такава животно.

lordliness
11-03-2015, 11:35
Това е екстра, която се слага допълнително, както някои горивни филтри- резваш маркуч и го слагаш.

nickgaidarov
11-03-2015, 13:25
...

eproHD
11-03-2015, 13:53
Колега, действително напредъкът ти е забележителен и този път ти го казвам съвсем сериозно.
Наистина при колите, автобусите и камионите, за които знам, че са с фабричен хидравличен филтър на кормилната уредба, в ръководствата им за обслужване и ремонт е отбелязано, че при всяка смяна на хидравличното масло се сменя и филтъра. В общия случай се препоръчва това да става на всеки 80 000 км. Разбира се, има и изключения, които обаче едва ли са толкова интересни в случая.

Ок добре ! Но някой да каже сменял ли е въобще този филтър.Щото тук в форума не се споменава никъде за този филтър.А за другите филтри има изписани цели романи
П.П
Ти на твоята сменял ли си този филтър ? Предполагам може на ти....

alfista 96
11-03-2015, 14:00
Ок добре ! Но някой да каже сменял ли е въобще този филтър.Щото тук в форума не се споменава никъде за този филтър.А за другите филтри има изписани цели романи
П.П
Ти на твоята сменял ли си този филтър ? Предполагам може на ти....

Нашите автомобили нямат такъв филтър.

eproHD
11-03-2015, 14:14
Нашите автомобили нямат такъв филтър.

Под нашите да разбирам Алфа ? Като ми остане време ще проследя маркучите от райката има ли по тях това чудо.ОБИЧАМ ДА СЪМ СИГУРЕН !

nickgaidarov
11-03-2015, 14:16
...

alfista 96
11-03-2015, 14:36
Под нашите да разбирам Алфа ? Като ми остане време ще проследя маркучите от райката има ли по тях това чудо.ОБИЧАМ ДА СЪМ СИГУРЕН !

За да си спокоен днес проверих и на Фиат,Шкода и Ауди.Ми и те нямат.Мъ провери на твоята може и да имаш.:)

lordliness
11-03-2015, 14:46
В първия мой пост по тази тема вече написах, че не знам на моята кола да има такъв филтър. При това положение е логично, че не съм сменял. Обърни внимание обаче на поста на Лорда.

Аз съм сигурен в това.
А това къде е сложен филтъра на третата картинка, която не прилича на нищо, въобще няма да го коментирам, там не е най- подходящото място

nickgaidarov
11-03-2015, 14:59
...

eproHD
11-03-2015, 15:02
Май наистина няма ! Ще спя спокойно вече.Аз не бих срязал маркуча за да сложа това чудо
В крайна сметка се стигна до истината

Mury
11-03-2015, 15:05
Всички италианки имат цедка в казанчетата,затова нямат такъв филтър.Това че го продават е друг въпрос,те едно време продаваха и горивни филтри за бензиновите Алфи след 98 г. :waving::waving::waving::waving::waving:

ecotronic
11-03-2015, 15:47
Ако някой все пак реши да си монтира такъв филтър, то той следва да бъде на означеното на скицата място:

http://snimki.be/store/1/101426081529.jpg

lordliness
11-03-2015, 15:58
Човек без инженерни познания би го сложил точно там.

ecotronic
11-03-2015, 16:02
Човек с инженерни познания, къде би го сложил?

lordliness
11-03-2015, 16:11
Човек с инженерни познания, къде би го сложил?
На правилното място. Там където си посочил според теб вход ли е или изход?

ecotronic
11-03-2015, 16:14
На правилното място. Там където си посочил според теб вход ли е или изход?

Мястото, което съм посочил е входа на казанчето (тръбата през която течността се връща в него).

lordliness
11-03-2015, 16:15
И защо трябва да е там?

ecotronic
11-03-2015, 16:17
Защото така е препоръчал производителят на филтъра. Това е видно от скица №3 в пост №1 по темата.

lordliness
11-03-2015, 16:48
Това не дори не е скица, това е картинка, мястото не е правилно, разгледай механиката на помпата и на рейката и ще разбереш.

ecotronic
11-03-2015, 17:00
Това дали е картинка, скица, снимка или дялан в камък образ е без знечение.
Важното е че тази схема е дадена от производителя на филтъра.

Разглеждайки въпросната схема, умният човек може да направи следните 2 извода:

1 - Филтърът е проектиран да работи на налягане. Т. е - налягането вътре в него да е по-високо от това извън него.

2 - Производителят е посочил място в което налягането в системата е възможно най-малко.

Изхождайки от тези 2 съображения аз посочих и мястото му на монтаж в схемата на АР.


Когато аз започна да произвеждам такива филтри и да ги предлагам на пазара, ще дам и препоръките им за монтаж, изхождайки от конструктивните им особености.

Докато настъпи този момент, се съобразявам с тези на конкретния производител.

eproHD
11-03-2015, 17:28
Ето го филтъра отвътре...май нищо особено

nickgaidarov
11-03-2015, 17:28
...

ecotronic
11-03-2015, 17:38
Ако обаче трябва да се сложи, при това само един филтър, аз бих избрал да сложа такъв преди или след помпата, а не на измисленото място на картинката.......

Който няма акъл да мисли, търси чужди писания.

За хората, които имат проблеми с разбирането на прости изречения повтарям (преписвам) това, което вече написах в пост № 20 от темата:


Ако някой все пак реши да си монтира такъв филтър........

Това означава, не просто някакъв филтър а точно дискутираният.

Иначе Гайдаров и двете места, които посочваш за правилни според себе си са погрешни на базата на двата извода, които следват от схемата.

Погрeшни са, защото в участъка преди помпата в системата има под-налягане а след помпата налягането пък е доста по-високо сравнено с мястото, което посочих аз.

Накратко - опитай пак. Консултирай се с лордове и други велики капацитети. Очевидно и познанията ти по хидравлика са крайно повърхностни.

nickgaidarov
11-03-2015, 17:47
...

ecotronic
11-03-2015, 17:54
Ще коментирам само последното ти изречение - знаеш, че не изпитвам удоволствие от това да коментирам постовете ти и по принцип избягвам да го правя.
Алфисте-идеалист, аз всъщност съм напълно съгласен с теб, че познанията ми по хидравлика са крайно повърхностни. Но какво можем да направим само двамата с теб срещу толкова много хора, фирми и въобще факти, които твърдят обратното?

След като сам стигаш до някои верни изводи, помисли и върху това, че за опонираш на някого не е достатъчен само хъс. Трябва и ако не друго, то поне логическо мислене.

---------- Post added at 17:54 ---------- Previous post was at 17:49 ----------


.... но тъй като от доста места са ме убеждавали, че разбирам от хидравлика.......

Очевидно доста са те убеждавали.

nickgaidarov
11-03-2015, 17:59
...

lordliness
11-03-2015, 18:03
Алфисте-идеалист, хайде да е за последно, поне в тази тема, че само в спамове ме вкарвате.
Смяташ ли, че ако толкова много точно ти се отличаваше с логическо мислене, щеше да ставаш за смях толкова често? Включително и в тази тема. Лорда добре ти го каза - инженерното мислене не е за пренебрегване. Дерзай и може след десетина години да почнеш да схващаш. Виждам, че поне желание и амбиция имаш. А това не е за подценяване. Добро начало си е.

Просто се забавлявай как някой аматьор се прави на велик пред други аматьори и те припадат от възторг :)

pininfarina
11-03-2015, 18:05
Според мен филтъра трябва да се монтира на маркуча, който се връща в казанчето. Ако се монтира на маркуча, който излиза от казанчето по пътя на логиката ако филтъра се запуши, няма да стига масло до помпата ( в тоя маркуч маслото слиза на самотек до помпата ), помпата ще се прецака. Ако се монтира на маркуча за високо налягане, който е между помпата и рейката, при частично запушване или запушване разтоварващият клапан на помпата ням да си върши коректно работата, тъй като запушеният филтър ще увеличи налягането в маркуча и клапана ще разтовари.
Аз също не съм виждал такъв филтър при 156, 166, 147, 145, 146..... Мисля че помпите им са достатъчно безпроблемни и затова не е монтиран такъв филтър.

lordliness
11-03-2015, 18:12
Нещо не са ви ясни тези помпи.
Пише ли колко микрона е този филтър или ей така само да има филтър.
Филтъра е безмислен общо взето. Някой се е сетил, че може да направи пари от такъв филтър и ето ти го филтъра.

ecotronic
11-03-2015, 18:18
То се видя на кого не са му ясни.

Иво, само ще добавя към това, което каза, че течността от казанчето не постъпва на самотек в помпата а бива засмуквана. За останалото сме на едно мнение.

pininfarina
11-03-2015, 18:21
То се видя на кого не са му ясни.

Иво, само ще добавя към това, което каза, че течността от казанчето не постъпва на самотек в помпата а бива засмуквано. За останалото сме на едно мнение.


Да, грешката ме моя - така е!

lordliness
11-03-2015, 18:23
Да, грешката ме моя - така е!
Това не е грешка- това е незнание как работи.

pininfarina
11-03-2015, 18:26
Това не е грешка- това е незнание как работи.

Е, значи вече научих как работи благодарение на колегата Ecotronic.

nickgaidarov
11-03-2015, 18:27
...

lordliness
11-03-2015, 18:31
Е, значи вече научих как работи благодарение на колегата Ecotronic.

Браво. Обърнах ти внимание на това преди той да ти го обясни подробно.

pininfarina
11-03-2015, 18:47
А тогава защо във всички учебници по хидравлика се препоръчва по възможност да се монтират филтри както преди помпата, така и след помпата?
Това не е и само книжна философия, така е и на практика при високотехнологичните хидравлични системи.
Ясно е защо - защото помпата е един от най-важните, а и скъпи компоненти на хидравличната система.
А за високото налягане след помпата си има специални филтри, създадени за работа под високо налягане.



Ок, спор няма ама за какви високо технологични и скъпи хидравлични системи говорим в момента бе хора? Всеки сам може да прави каквото си реши, който иска на всеки маркуч може да си сложи и по два филтъра, въпросът е колко е финансово обосновано при положение че специално за нашите автомобили, за които говорим ( без 159 и производни ) хидравликите не са толкова проблемни.

---------- Post added at 18:46 ---------- Previous post was at 18:44 ----------


Това не е грешка- това е незнание как работи.

Обърках се с капачката на резервоара и рамото на дясната чистачка.

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:46 ----------


Браво. Обърнах ти внимание на това преди той да ти го обясни подробно.


:big_bow_down:

nickgaidarov
11-03-2015, 18:51
...

pininfarina
11-03-2015, 18:53
Сега вече съм съгласен.
И тъй като хидравличната кормилна уредба на нашите коли не е нито толкова високотехнологична, нито скъпа, от Алфа Ромео правилно са преценили, че никакъв филтър не е необходим освен цедката в резервоара.
Практиката също доказва правотата на това решение.
Вече го писах някъде по-горе.
Но разни алфисти-идеалисти правят от един филтър световен проблем. Затова и влязох малко повече в детайли. Извинявам се за което.


Аз го написах това за надеждността още в първия си пост ама.... карай, лаф да става ;-)

lordliness
11-03-2015, 18:55
За да има такъв филтър трябва да има и клапан който да се отваря и да елиминира филтъра при запушване. Където и да се сложи винаги е рисковано. Има ли клапан този филтър?

nickgaidarov
11-03-2015, 18:58
...

ecotronic
11-03-2015, 19:59
Точно. Аз също не разбрах защо беше цялата тази дандания за един филтър, и то такъв, който никой от нас няма на колата си. Дето викаш - карай, лаф да става...:crybaby: Много добре казано.

Ами данданията тръгна от там, че реших да посоча на този, който все пак е решил да слага този филтър, къде да го сложи. Нещо лошо ли сторих?

И по-натам, освен че за пореден път разбрахме, какви "величия" си имаме тук, аз лично не чух нито едно обосновано твърдение освен това на Иво, което пък съвпада с моето.

BTW - аз също не бих си сложил такъв филтър.

Какво още не ти е ясно?

lordliness
11-03-2015, 20:06
Ами данданията тръгна от там, че реших да посоча на този, който все пак е решил да слага този филтър, къде да го сложи. Нещо лошо ли сторих?

И по-натам, освен че за пореден път разбрахме, какви "величия" си имаме тук, аз лично не чух нито едно обосновано твърдение освен това на Иво, което пък съвпада с моето.

BTW - аз също не бих си сложил такъв филтър.

Какво още не ти е ясно?
значи всяко мнение, което съвпада с твоето е правилното мнение :) дори не осъзнаваш какво пишеш, каква хидравлика, какво налягане, какво подналягане, дори не знаеш, че в тези системи е обичайно да се използват мрежести филтри, на които казвате цедки :)

ecotronic
11-03-2015, 20:15
значи всяко мнение, което съвпада с твоето е правилното мнение :) дори не осъзнаваш какво пишеш, каква хидравлика, какво налягане, какво подналягане, дори не знаеш, че в тези системи е обичайно да се използват мрежести филтри, на които казвате цедки :)

За разлика от твоите подмятаници и недомлъвки аз ясно и точно аргументирах всяко едно свое твърдение. А ако нещо все още не е ясно, съм готов да го доизясня.

Ако ще ми опонираш, спести си величавите приказки по отношение на собствената си особа и давай по същество на технически език.

Започни с това да ми посочиш ясно и точно къде и защо съм в грешка с моето предложение относно мястото на монтаж на този филтър.

Ако си неспособен на това, върви да се дърляш на някого другиго.

lordliness
11-03-2015, 20:21
За разлика от твоите подмятаници и недомлъвки аз ясно и точно аргументирах всяко едно свое твърдение. А ако нещо все още не е ясно, съм готов да го доизясня.

Ако ще ми опонираш, спести си величавите приказки по отношение на собствената си особа и давай по същество на технически език.

Започни с това да ми посочиш ясно и точно къде и защо съм в грешка с моето предложение относно мястото на монтаж на този филтър.

Ако си неспособен на това, върви да се дърляш на някого другиго.
що, не можеш да намериш правилната информация в нета, техническия език е далече от теб, да пишеш предположения, които си мислиш, че според твоята логика са правилни и според някаква картинка в интернет не е коректно.
Няма да ти кажа- да се пукнеш от любопитство

ecotronic
11-03-2015, 20:27
що, не можеш да намериш правилната информация в нета, техническия език е далече от теб, да пишеш предположения, които си мислиш, че според твоята логика са правилни и според някаква картинка в интернет не е коректно.

Аз ти зададох един прост въпрос:

Човек с инженерна мисъл, къде би монтирал този филтър?

Човек дори не и с инженерно образование, щеше да ми отговори ясно и точно в един единствен пост.

Ти обаче написа не един а десет (преброй си ги). И нито помен от технически аргумент в тях.

Не се ли чувстваш неудобно?

lordliness
11-03-2015, 20:31
Аз ти зададох един прост въпрос:

Човек с инженерна мисъл, къде би монтирал този филтър?

Човек дори не и с инженерно образование, щеше да ми отговори ясно и точно в един единствен пост.

Ти обаче написа не един а десет (преброй си ги). И нито помен от технически аргумент в тях.

Не се ли чувстваш неудобно?

Напротив, всичко е издържано и вярно без мястото на филтъра, което няма да узнаеш.

ecotronic
11-03-2015, 20:33
Напротив, всичко е издържано и вярно без мястото на филтъра, което няма да узнаеш.

Не се и съмнявам, че няма да узная от теб.

Защото и ти самият не знаеш :)

lordliness
11-03-2015, 20:36
Не се и съмнявам, че няма да узная от теб.

Защото и ти самият не знаеш :)
Нали знаеш, че знам.

dimitar_vd62
11-03-2015, 21:42
Я па и аз да се изтропам по въпроса.Филтър трябва да има след помпата за да се защитят хидравличните ситеми от попадане на твърди частици ако се разрони помпата била центробежна или зъбна.Освен това има напорни и връщащи филтри в схемата и такива дето защитават определени възли.Тоя пластмасовия не го знам къф е, що е.Отделно трябва да си имат байпасиране в случай на задръстване и някаква сигнализация за запушване иначе като се запуши мое си караш на байпас дълго и славно, сиреч все едно нямаш филтър.И понеже талянеца е преценил че хидравликата е достатъчно надеждна е решил да не оскъпява със излишни чаркове и системи за диагностика.Аз не бих си създавал допълнителни проблеми след като от 97-а насам си върви безпроблемно и без филтър.Па и с рязане и скобички на маркуча няма да рискувам.Вие ако искате си образувате нерви ваш проблем.

ecotronic
11-03-2015, 21:55
Я па и аз да се изтропам по въпроса.Филтър трябва да има след помпата за да се защитят хидравличните ситеми от попадане на твърди частици ако се разрони помпата била центробежна или зъбна.Освен това има напорни и връщащи филтри в схемата и такива дето защитават определени възли.Тоя пластмасовия не го знам къф е, що е.Отделно трябва да си имат байпасиране в случай на задръстване и някаква сигнализация за запушване иначе като се запуши мое си караш на байпас дълго и славно, сиреч все едно нямаш филтър.И понеже талянеца е преценил че хидравликата е достатъчно надеждна е решил да не оскъпява със излишни чаркове и системи за диагностика.Аз не бих си създавал допълнителни проблеми след като от 97-а насам си върви безпроблемно и без филтър.Па и с рязане и скобички на маркуча няма да рискувам.Вие ако искате си образувате нерви ваш проблем.

За да предпазиш системата от дефектиране на помпата може да се сложи филтър за високо налягане или евентуално само цедка.
Като гледам тази пластмасария от снимката, ако е с размери 50 х 70 при работно налягане на помпата от 20 атмосфери (не знам то колко е точно, но там някъде) - върху стените и ще се разпредели усилие от приблизително 3 тона, ако се намира на изхода на помпата.
Та искам да кажа, че ще вероятно ще гръмне при първото навиване на волана.

dimitar_vd62
11-03-2015, 22:09
Нямам идея,помпата би трябвало да има регулатор на налягане иначе може да вдигне и много при махобороти на мотора.Не ми е трябвало да изучавам хидравлика и няма задълбочени познания, толкова колкото работата ми понякога е изисквала да разчитам и ремонтирам.В някои случаи е имало датчици налягане преди/след филтрите евентуално разликата в налягането се сигнализира на монитор или изключва ситемата. На тази елементарна система само тези усложнения и трябват.

ecotronic
11-03-2015, 22:11
Е аз говоря за работно налягане. Значи не става въпрос за екстремни ситуации.

dimitar_vd62
11-03-2015, 22:35
Ми не е все едно дали мотора работи на 2000 или 5000оборота.Трябва да има някакъв регулатор , разтоварващ клапан знам ли, не съм запознат.Сигурно са в помпата вградени, за да осегурат работно налягане.

ecotronic
11-03-2015, 22:42
Ми не е все едно дали мотора работи на 2000 или 5000оборота.Трябва да има някакъв регулатор , разтоварващ клапан знам ли, не съм запознат.Сигурно са в помпата вградени, за да осегурат работно налягане.

Има регулатор и той ограничава налягането на работното. От оборотите зависи дебита на помпата. От друга страна налягането на изхода на помпата не е постоянно. То зависи от положението на разпределителя на оста на волана. Когато воланът е в покой, налягането на изхода на помпата е минимално. В този момент тя върти течността през казанчето. Максималното налягане се развива, когато воланът е навит и колелата са стигнали крайното отклонение. Тогава въпросният регулатор отваря байпас изход - вход на помпата и налягането не надвишава въпросната стойност.

Dimicha
11-03-2015, 23:28
Има регулатор и той ограничава налягането на работното. От оборотите зависи дебита на помпата. От друга страна налягането на изхода на помпата не е постоянно. То зависи от положението на разпределителя на оста на волана. Когато воланът е в покой, налягането на изхода на помпата е минимално. В този момент тя върти течността през казанчето. Максималното налягане се развива, когато воланът е навит и колелата са стигнали крайното отклонение. Тогава въпросният регулатор отваря байпас изход - вход на помпата и налягането не надвишава въпросната стойност.

Потвърждавам, че зависи и дебита и налягането от оборотите-при мен помпата е тръгнала да се разваля и особено като загрее маслото все едно нямам хидравлика. Като въртя на място и дам газ, волана олеква. Байпас също има-буквално се чува като навиеш волата докрай и натиснеш малко (което принципно не е препоръчително). Колкото до филтъра-абе наистина голямо пишкомерене падна, и на мен ми е непонятно защо. Ако някой има нещо предвид да го каже, стига с тия недомлъвки. Ей затова сме на това дередже в държавата, щото дай ни да се дърляме. Относно местоположението на филтъра/филтрите аз също с моята технически неграмотна кратуна, мисля, че трябва да са преди и след помпата. Тоя преди помпата пази нея, а тоя след помпата пази рейката от евентуални стружки от помпата. Така е при горивната система-има цедка преди помпата, има филтър след нея (поне при 155-цата). Колкото за запушването, малко ми не непонятно как ще се запуши, при положение,че върти едно и също масло, което няма контакт с външна среда, освен ако колата не е на 30 години и хидравличното масло не е сменяно никога. Двигателното масло малко или много има контакт с бензин, с мизерии от горенето, от въздуха и т.н.Бензиновия филтър също постоянно през него минава нов бензин, който може да донесе нови мизерии и макар че му намалява пропускливостта, чак да се запуши напълно...

dimitar_vd62
11-03-2015, 23:44
Е ся, как, за бела става, говорех принципно.Ама един конструктор сигурно ще ги предвиди тия неща.Явно тука е предвидил да няма филтър.

ecotronic
11-03-2015, 23:51
Е ся, как, за бела става, говорех принципно.Ама един конструктор сигурно ще ги предвиди тия неща.Явно тука е предвидил да няма филтър.

Май съм ти разправял - някога с един приятел правихме една машина на хидравлично задвижване. И понеже работното налягане беше към 160 бара а усилията тук и там - по десетки тонове, та от страх да не се запуши туй, да не се спука онуй, бяхме натъманили една сложнотия с какви ли не защити. Накрая като я пуснахме в действие се оказа, че най-големите ни ядове идват от самите защити. Та лека полека сведохме нещата до минимално-необходимото.