PDA

View Full Version : Тампон двигател - щанга



eproHD
11-03-2015, 18:31
Някой знае ли на колко Nm се затяга този тампон.Някъде май имаше тема но така и не можах да я намеря

eproHD
12-03-2015, 11:26
Някой знае ли на колко Nm се затяга този тампон.Някъде май имаше тема но така и не можах да я намеря

Отговарям си сам понеже намерих колко трябва да е.Благодаря на отзовалите се !
Ще споделя за тези дето не знаят за да не питат излишно/трябва да се затяга с 45-55 Nm /

jayteedee
12-03-2015, 15:08
Не е жизненоважно.

eproHD
12-03-2015, 15:34
Не е жизненоважно.

Напротив не говори глупости.Ако се стегне примерно по малко има опасност тампона да не изпълнява своето предназначение ! А всички знаят ако има проблем с този тампон какво прави двигателя тресе

van_dal
12-03-2015, 15:52
Двигателя не се тресе от този тампон. Той е само успокоител и ограничител на хода при потегляне. Все пак адмирации за положената старателност!

lordliness
12-03-2015, 15:59
Не е жизненоважно.

Точно така. Няма значение с колко ще го стегнеш, важното е да е стегнат. Това е по скоро предписание да не се скъса резбата при стягане

eproHD
12-03-2015, 17:07
Двигателя не се тресе от този тампон. Той е само успокоител и ограничител на хода при потегляне. Все пак адмирации за положената старателност!

Не съм съгласен ! По ми се струва,че ще тресе нямах предвид постоянно /може да е не правилната дума/Какво викаш може и без него

---------- Post added at 16:07 ---------- Previous post was at 16:04 ----------


Точно така. Няма значение с колко ще го стегнеш, важното е да е стегнат. Това е по скоро предписание да не се скъса резбата при стягане

А как ще познаеш,че е стегнат.Важното е да скръцне и готово !Дано не попадам в сервиз с такива механици като вас :no:

alfista 96
12-03-2015, 17:29
Не съм съгласен ! По ми се струва,че ще тресе нямах предвид постоянно /може да е не правилната дума/Какво викаш може и без него

---------- Post added at 16:07 ---------- Previous post was at 16:04 ----------



А как ще познаеш,че е стегнат.Важното е да скръцне и готово !Дано не попадам в сервиз с такива механици като вас :no:

Аз след като затягам болтовете,хвърлям боб и той ми показва да ли всичко ОК.По твоята логика в всеки автомобил ключа за гуми трябва да е динамометричен,та да познаваме дали сме стегнали гумите.Но производителите явно толкос си разбират.:rosso_spider:

eproHD
12-03-2015, 17:34
Аз след като затягам болтовете,хвърлям боб и той ми показва да ли всичко ОК.По твоята логика в всеки автомобил ключа за гуми трябва да е динамометричен,та да познаваме дали сме стегнали гумите.Но производителите явно толкос си разбират.:rosso_spider:

Аз съм си купил два един от 40 Nm до 210 Nm и един по малък от 5 Nm до 110 Nm.Аз мисля да си ги ползвам а ти си хвърляй боб по цял ден ако искаш не ме вълнува...

alfista 96
12-03-2015, 17:41
Аз съм си купил два един от 40-210 Nm и един по малък 5-110 Nm.Аз мисля да си ги ползвам а ти си хвърляй боб по цял ден ако искаш не ме вълнува...

Вземи си и от 15 до 65 Nm ,защото има болтове които се стягат по 20-25-30-35 Nm.Как ще познаеш че са стегнати?

emzo
12-03-2015, 17:49
Всъщност двигателя тресе яко, като сложиш кофти щанга, иначе не оказва влияние на вибрациите.
Иначе както иска така да си го стяга.
Ама като го чета, трудно ще си намери сервиз :mrgreen:

nickgaidarov
12-03-2015, 17:57
...

stu
12-03-2015, 17:59
Не съм съгласен ! По ми се струва,че ще тресе нямах предвид постоянно /може да е не правилната дума/Какво викаш може и без него

---------- Post added at 16:07 ---------- Previous post was at 16:04 ----------



А как ще познаеш,че е стегнат.Важното е да скръцне и готово !Дано не попадам в сервиз с такива механици като вас :no:
Според мен няма автосервиз в България, в който ще затегнат всеки един болт или гайка по колата ти с предписаните Nm!Пък може и да греша?!

nickgaidarov
12-03-2015, 18:04
...

lordliness
12-03-2015, 18:13
А как ще познаеш,че е стегнат.Важното е да скръцне и готово !Дано не попадам в сервиз с такива механици като вас :no:
То е много трудно да познаеш кога една винтова връзка е стегната, ако имаш усет никога няма да скъсаш резба.
Динамометричния ключ е важен например при стягане на глава и само на още няколко места.

stu
12-03-2015, 18:22
Колегата е написал, че малкият му динамометричен ключ затяга в диапазона 5-110 Nm. Така че с него ще познае.

---------- Post added at 18:04 ---------- Previous post was at 18:01 ----------



Колегата пита за тампона, а не за болтове и гайки.
Но по колата има и болтове, за които това е много по-важно от тампона. Например болта на коляновия вал.

Знам, че за някой болтове е задължително, просто имах предвид да не разчита , че ВСЕКИ болт или гайка ще бъде затегнат спрямо Nm от ePER.Тази щанга я сменях сам преди доста време без динамометричен ключ, и нито вибрациите ми са се увеличили, нито съм имал друг проблем.Затягането на болтовете точно на тази щанга не оказва никакво влияние на вибрациите, освен в случай, че изобщо не са затегнати!

eproHD
12-03-2015, 18:43
Колега eproHD, след като си намерил с колко Nm трябва да се стегне този тампон, а и имаш динамометричен ключ и желание за работа - какво по-хубаво от това?
Дори е похвално според мен.
Имай предвид обаче следното - винаги при затягане на две повърхности те трябва да бъдат предварително добре почистени.
В противен случай, дори и да използваш динамометричен ключ, има немалка вероятност още преди достигане на желаните Nm да скъсаш, превъртиш и т.н. (най-общо да повредиш) нещо, а също така от друга страна при достигането им затяганите повърхности да останат хлабави.

Съгласен съм с теб за повърхностите,че трябва да са чисти ! Големия го взех основно за болтовете за джантите..Питах за стягането на тампона да ли е добре така след като се дава да е така.Виждам ,че и пробката за маслото на двигателя и скоростната кутия също се дават с колко се затягат.Няма да питам щото ще ме изядат тук.Благодаря ти ,че си обяснил на колегата какво значи какво значи символа /-/ Но аз все пак си поправих поста

stu
12-03-2015, 19:04
Аз имам предвид принципно как стоят нещата.Това , че искаш всичко да е затегнато точно колкото е предписано от производителя е похвално.Тъй като често си измислям някое разглобяване по автомобила, и аз бях тръгнал да си купувам динамометричен ключ, но се отказах и си карам на усет при елементите за които не е от огромно значение затягането с точни Nm.

vovata
12-03-2015, 19:19
Я и аз да се изложа малко !
Тампона трябва да е стегнат ! Дали със специализиран инструмент или не, няма ЗНАЧЕНИЕ !
НО от едната страна има реглаж !
При неправилен монтаж тампона вибрира предава вибрация в купето се къса за много кратко време, понеже стои под напрежение !
Успех на монтажниците

eproHD
12-03-2015, 19:36
Я и аз да се изложа малко !
Тампона трябва да е стегнат ! Дали със специализиран инструмент или не, няма ЗНАЧЕНИЕ !
НО от едната страна има реглаж !
При неправилен монтаж тампона вибрира предава вибрация в купето се къса за много кратко време, понеже стои под напрежение !
Успех на монтажниците

Гледал съм на живо в сервиз как се сменя...Но не видях реглаж да се прави на този тампон.Освен да се спазва онази част дето има стрелка сочеща нагоре и пише ALTO /високо се превежда/ и се пада от към купето

vovata
12-03-2015, 19:38
На планката от към купето се прави реглажа

eproHD
12-03-2015, 19:45
На планката от към мотора се прави реглажа

Може не знам може и да се прави.Но явно и ти няма ни кажеш как става.Както в един пост някой ми каза,че никой не ми е длъжен.Аз когато питам искам да разбера иначе все едно думи казани в пространството.
П.П
Планката която се захваща за мотора не виждам какво може да се регулира.Даже и за нея има препоръчани Nm

vovata
12-03-2015, 20:44
Може не знам може и да се прави.Но явно и ти няма ни кажеш как става.Както в един пост някой ми каза,че никой не ми е длъжен.Аз когато питам искам да разбера иначе все едно думи казани в пространството.
П.П
Планката която се захваща за мотора не виждам какво може да се регулира.Даже и за нея има препоръчани Nm

Трябва да ти покажа ! Как да ти го кажа (обясня) ?

eproHD
12-03-2015, 20:55
Трябва да ти покажа ! Как да ти го кажа (обясня) ?

Няма как да ми го покажеш..А да се обясни може ,може...я опитай пък ще видим !

Marchoni
12-03-2015, 22:04
Няма как да ми го покажеш..А да се обясни може ,може...я опитай пък ще видим !

От към купето дупката на планката е на елипса. Като се сложи щангата трябва да не е под наприжение и така да се стегне.
Иначе съм карал и без щанга за проба. Няма никакви вибрации.

tonov
12-03-2015, 23:54
...Виждам ,че и пробката за маслото на двигателя и скоростната кутия също се дават с колко се затягат.Няма да питам щото ще ме изядат тук...

За пробките усилието е важно, най-малкото защото навиваш стомана в алуминий - много лесно може да превърти резбата.

alfista 96
13-03-2015, 10:06
Колегата е написал, че малкият му динамометричен ключ затяга в диапазона 5-110 Nm. Така че с него ще познае.

---------- Post added at 18:04 ---------- Previous post was at 18:01 ----------



Колегата пита за тампона, а не за болтове и гайки.
Но по колата има и болтове, за които това е много по-важно от тампона. Например болта на коляновия вал.

Ми когато му писах на колегата бяха 50Nm.Мъ може и да не съм видял.Бях без очилата.И колегата да си знае че трябва да ходи до мерки и теглилки от време на време да му калибрират ключа ,за да няма ядове после.А и да си знае че тез килограми които му дават са за НОВИ болтове.

SilverArrow
13-03-2015, 11:11
На мен винаги ми прави добро впечатление употребата на динамометричен ключ в сервиз. По-скоро неизползването на такъв е признак на мързел, инат или просто мърлявщина.
Странно е, че точно в този форум се гледа негативно към неговата употреба при манипулации спрямо автомобила.

lordliness
13-03-2015, 12:17
На мен винаги ми прави добро впечатление употребата на динамометричен ключ в сервиз. По-скоро неизползването на такъв е признак на мързел, инат или просто мърлявщина.
Странно е, че точно в този форум се гледа негативно към неговата употреба при манипулации спрямо автомобила.
Те затова го ползват основно, да впечатляват и да се върнеш пак.

ecotronic
13-03-2015, 14:08
Както каза Тонов, където има вътрешна резба в алуминий е добре да се стяга на предписаното усилие. А така също и когато трябва да се стяга еднакво, като например - главата на мотора.
За всичко останало, ако нямаш усет, всякакъв инструмент ти е излишен.

eproHD
13-03-2015, 16:10
:spell:

eproHD
13-03-2015, 16:45
На планката от към купето се прави реглажа

Погледни цитата в моя пост номер 22 .Първо пишеш,че се регулира от към двигателя после си сменил от към купето !Мислеше ли,че няма те хвана...знаех,че говориш празни приказки.Научкваш май !!!

alfista 96
13-03-2015, 17:19
Ееееее Вова,хванаха те.Кът ти викам ти дам от моя БОБ да познаваш,ти не на леща ша гледаш.:drunk:

vovata
14-03-2015, 06:56
Погледни цитата в моя пост номер 22 .Първо пишеш,че се регулира от към двигателя после си сменил от към купето !Мислеше ли,че няма те хвана...знаех,че говориш празни приказки.Научкваш май !!!

Признавам, хвана ме ! :bowdown: :bowdown::bowdown:
Успех динометричните глупости !
Не можете да си завиете болтовете на джантите тръгнали сте динометрични ключове да ползвате :grandpa:

lordliness
14-03-2015, 08:09
Както каза Тонов, където има вътрешна резба в алуминий е добре да се стяга на предписаното усилие. А така също и когато трябва да се стяга еднакво, като например - главата на мотора.
За всичко останало, ако нямаш усет, всякакъв инструмент ти е излишен.
И какъв е смисъла да преписваш мненията на другите, след като веднъж вече е казано?
За справка виж постове номер 6 и 15

pesho_kj
14-03-2015, 08:17
И какъв е смисъла да преписваш мненията на другите, след като веднъж вече е казано?

Да затвърди общото мнение, че ако са ти заврени ръцете в г..а, и ключ от НАСА да ти дадат, пак ще оплескаш нещо!

П.С. и на мен това с динамометричните ключове ми идва в повече. До сега на толкова коли съм затягал болтове, как пък един не съм успял да скъсам или да превъртя резба. Даже и маслото като си сменям, на 2 месеца по веднъж, резбата на пробката е още цяла а и не капе...

lordliness
14-03-2015, 08:39
Ако човек е идиот може да скъса всяка резба, дори с динамометричен ключ. Ако си разбира от работата може да стегне и главата на двигателя без ключ и всичко да е наред.
Пробката на картера например, ако е почнала да се поврежда с динамометричния ще я скъсаш като приложиш необходимото усилие, но ако я стегнеш внимателно на ръка ще стане.

eproHD
14-03-2015, 10:58
Както казах преди ключа го взех основно за джантите.После си викам,че ми се губят Nm до 40 и си взех и малък.Имам възможност взел съм си не виждам нищо лошо !Глава на двигател няма да правя...но по дребни ремонти по колата да.Примерно да си сменя накладките.Тук е редно да спомена ,че си взех и инструмент за връщане на спирачния цилиндър.Сега да спомена и за налягането на гумите...ами и за тях си взех уредче.Не искам да ви изглежда все едно ,че се хваля но много ще си мислят точно това както и да е.Първоначално въпроса ми беше за този тампон на двигателя.Каквото ми трябваше си намерих.Ако някой има да допълни нещо специфично за този тампон да пише...А това,че някой ако е идиот ще скъса резбата и дали трябва усет да стегнеш един болт са други теми !

ecotronic
14-03-2015, 11:17
И какъв е смисъла да преписваш мненията на другите, след като веднъж вече е казано?
За справка виж постове номер 6 и 15


Другият път, като реша да пиша нещо, първо ще поискам разрешение от теб.

lordliness
14-03-2015, 11:26
Другият път, като реша да пиша нещо, първо ще поискам разрешение от теб.

Пази се от тъмната страна- от гняв, от страх, от агресивност.

BO
14-03-2015, 11:50
Напротив не говори глупости.Ако се стегне примерно по малко има опасност тампона да не изпълнява своето предназначение ! А всички знаят ако има проблем с този тампон какво прави двигателя тресе
Директно ще ти го кажа - говориш глупости.
Наличието на този тампон, особено чисто нов и не оригинален, е предпоставка за тресене на двигателя и предаването на вибрацията по цялото купе.
Когато тази щанга я няма, тогава и вибрациите са най-малки.
И този тампон не служи въобще за обиране на вибрация, а работата му е съвсем друга.
Палил ли си двигателя без въпросния тампон?

pesho_kj
14-03-2015, 13:47
Това, че ако го стегнеш прекалено и нямало да си изпълнява функциите не е вярно. Ти стягаш втулката около която е гумата и колкото и да стягаш, гумата не стои под напрежение и си изпълнява функциите.

eproHD
14-03-2015, 14:48
Това, че ако го стегнеш прекалено и нямало да си изпълнява функциите не е вярно. Ти стягаш втулката около която е гумата и колкото и да стягаш, гумата не стои под напрежение и си изпълнява функциите.
Ако се отнася до мен написал съм ако се стегне по малко болтовете..а не ако се стегнат повече !

---------- Post added at 13:48 ---------- Previous post was at 13:40 ----------


Директно ще ти го кажа - говориш глупости.
Наличието на този тампон, особено чисто нов и не оригинален, е предпоставка за тресене на двигателя и предаването на вибрацията по цялото купе.
Когато тази щанга я няма, тогава и вибрациите са най-малки.
И този тампон не служи въобще за обиране на вибрация, а работата му е съвсем друга.
Палил ли си двигателя без въпросния тампон?

Ами ти сам казваш тресеее и предава вибрациите към купето.Не не съм палил и не мисля да паля така.Мисля,че този тампон поддръжа/държи двигателя/да не ходи напред назад
Аз не знам толкова ,мога и да греша !

fakirastanly
18-03-2015, 13:06
Сега неразбрах от въпросната щангичка тресе ли или не ако да кога тресе и на кой мотори 8V или 16V единият е по тежък и мощен

fakirastanly
19-03-2015, 16:31
Колега @BО разясни ни за тампона за какво служи.

XaBu4ko
21-03-2015, 00:26
Има доста по-важни тампони по тия коли :) ......

fakirastanly
29-03-2015, 19:11
Така нерзаеснехите за щангата..... тончно когато е пусната темата аз семних същата.Какво се случваше при мен при ускорение по байр нагоре и надолу плавно подаване на газ без да я сцепвам имаше тресене от предната част в купето при скорост 100-130км. при ускоряване на равен участък проблема го нямаше.след смяната на въпросната щангичка всичко е ок проблема го няма.

Нека Админите преименуват темата "Тампон двигател - щанга тресене" или по удачно име да е по лесно на търсещите при евентуални симптоми при колегите.