PDA

View Full Version : VDS ( vehicle drive stability )



B&V
18-03-2015, 10:23
Здравейте колеги, как мога да разбера дали моята кола има тази система и от коя година я слагат? Благодаря и хубав ден на всички!

mirchozo
18-03-2015, 11:24
Даваш на контакт, трябва да ти се появи иконка на таблото с формата на триъгълник с удивителен вътре и кръгова стрелка около него, оранжева на цвят. При контакт се появява за няколко секунди докато се чеква, ако вс е ок изгася. Следващото присветване е при поднасяне, като се опитва да прави корекции на спирачнотто усилие да някой от колелата които система си реши. Това не е гаранция в случай че таблото е сменяно. Най-сигурния вариант е диагностика.

Пс Можеш и по време на шофиране, при даване на газ в завой и поднасяне ще усетиш нещо като биене на спирачки на някой от колелата, все едно че абс-а рита.

BO
18-03-2015, 11:43
Ако имаш такава лампа, то имаш само ASR:

http://www.alfaworkshop.co.uk/images/437-3-800.jpg

Ако обаче вместо тази картинка на снимката горе имаш тази картинка:
http://3.bp.blogspot.com/-up6x_m-b2Qc/U86n9FZxDrI/AAAAAAAAAv4/3cuvBAiPS_Q/s1600/12.png

То значи си с VDC.

B&V
18-03-2015, 14:02
Ясно, значи съм само с ASR. Благодаря на колегите за отговорите!

Zaxx
18-03-2015, 14:15
Извинявам се оспамвам темата на колегата, но като видях снимките на ВО се сетих. Тъй като сме в процес на издирване на 147 facelift (насочил съм се към 1.9 JTDm защото мисля, че е най - добрият избор) за приятелката ми и виждам такива като на снимките с черни циферблати, но понякога попадаме и на такива с бели. Каква е разликата ? Уж гледах годините на прозиводство, но не мога да открия закономерност, също питах и чичко Гугъл. =/

stelt
18-03-2015, 15:06
И аз не съм много сигурен, но черни циферблати имат black line версиите и може би определени нива на оборудване.

stelt
18-03-2015, 16:26
Здравейте колеги, как мога да разбера дали моята кола има тази система и от коя година я слагат? Благодаря и хубав ден на всички!


Искам да внеса една корекция в темата. Системата се казва - VDC- vehicle dynamic control

emzo
18-03-2015, 19:49
Другия начин да се различат двете системи е по наличието на датчик-a в ABS-a:
http://s14.postimg.org/okfwvnz1p/screenshot_232.jpg (http://postimg.org/image/okfwvnz1p/)

zombiran
18-03-2015, 20:38
Моята е с това VDC, даже съм го тествал. Ако не си карал кола с такава система, може да ти изкара акъла на някой завой. При мен поне така се случи :D

dimitar_vd62
18-03-2015, 21:20
Ае ша карате ли или ще се возите.Ся сериозно, такава система може ли да се присади на кола която няма и е само с авс, зависима ли е от екюто или сама си взема решения.

acho_
18-03-2015, 21:26
Ми на мен ми стана интересно какво представлява и прочетох че активирала спирачките независимо на всяко колело според ситуацията за да коригира недозавиване. Ако работи на такъв принцип само с датчик не виждам как ще стане, дори да се препрограмира еку-то. Ще трябват и допълнителни джаджи за управление на спирачките.

mirchozo
18-03-2015, 21:39
Ще трябва да се изкормят от кола донор няколко неща: ъглов сензор за волана, абс централа, кабеляци, за друго не се сещам в момента. Няма невъзможни неща, стига да имате нужните средства, време и нерви. Гледам в раздела продава е правено на 145-ца, тъй че...

Пс Допълнителни джаджи за спирачките няма, абс централата ги командва.

Ilko Ivanov
18-03-2015, 21:39
Нещо много го надценявате това ВДЦ.
На едната 147-ца го имам на другата нямам.
Освен че ме дразни чат-пат, особено на изкачване, досега не ми е помагало за нещо.
Последния път преди 20-тина дни минавах Петрохан и имаше сняг и доста се пързаляше - направо ми скъса нервите - издържах го до средата на изкачването и го изключих.

mirchozo
18-03-2015, 21:43
Нещо много го надценявате това ВДЦ.
На едната 147-ца го имам на другата нямам.
Освен че ме дразни чат-пат, особено на изкачване, досега не ми е помагало за нещо.
Последния път преди 20-тина дни минавах Петрохан и имаше сняг и доста се пързаляше - направо ми скъса нервите - издържах го до средата на изкачването и го изключих.

Не бъркай VDC с ASR, двете системи са различни, вдц-то не можеш да го изключваш.

vgp_sas
18-03-2015, 22:08
Yaw сензор трябва, Steering angle сензор, VDC ABS еку, окабеляване, и мисля друго серво

dimitar_vd62
18-03-2015, 22:09
Ае забрави....мина ми мерака.

Ilko Ivanov
18-03-2015, 22:44
Не бъркай VDC с ASR, двете системи са различни, вдц-то не можеш да го изключваш.

На мойта кола мога.

stelt
18-03-2015, 22:54
Не бъркай VDC с ASR, двете системи са различни, вдц-то не можеш да го изключваш.


Може, може. Моята щипка за вадене на предпазители си стои забодена на точно един предпазител. Неприятното е, че спира да работи скоростомер/километраж и абс, но понякога без тях е по-добре.

mirchozo
18-03-2015, 22:55
На мойта кола мога.

Ибаси, и аз искам тъй, зимата не мога една ръчна да опъна.

pesho_kj
19-03-2015, 00:12
VDC не се изключва с бутон, с бутона само се изключва АСР-а, иначе ако тръгне да поднася, пак задейства спирачките на дясна или лява част като се опитва да стабилизира автомобила. Много полезна екстра!

emzo
19-03-2015, 08:54
На някои коли се изключва изцяло. Иначе спира само АСР-а с бутона, ЕСП-то си остава включено.
Системата не е кой знае, какво на сняг. Пак може да се завъртиш стабилно.
На мокро върши работа. Повече кола без ЕСП няма да си взема, ама то като се замислиш всичко ново вече си го има стандартно :)

Mury
19-03-2015, 13:29
На 159 се изключват и двете системи една по една с бутон !!!!!!! :metal::metal::metal::metal:

zombiran
19-03-2015, 13:38
Абе vdc-то и asr влияят ли се от датчика на abs-са. Имам предвид, ако имам развален заден ляв датчик на abs ( както е в момента) и съм взел от 156-ца, която обаче не знам дали има същите системи. Дали ще има проблеми, от гледна точна на съвместимост?

alfa_romeo_forever
19-03-2015, 14:03
На мойта кола мога.

Я кажи как го изключваш , че ми стана интересно .

sudo
19-03-2015, 14:10
Хм, аз явно карам като баба, до сега Алфата не е удряла спирачки вместо мен :biker:

V@K@T@
19-03-2015, 14:30
Моята няма тия екстри ... Ебц, я, ю ж-з ... И ми е много гот. Просто трябва да не се разсейва човек и да кара с акъл

reapersl
19-03-2015, 19:18
при мен тая система ми дава грешка всеки път щом запаля...първо тая VDC и след т'ва ми дава че и ABS ми нещо не е в ред....ама пък иначе пак си спира колата мн добре

pesho_kj
19-03-2015, 19:22
при мен тая система ми дава грешка всеки път щом запаля...първо тая VDC и след т'ва ми дава че и ABS ми нещо не е в ред....ама пък иначе пак си спира колата мн добре

То и на един приятел така му даваше грешка и спираше...докато спря да му спира.

Mury
20-03-2015, 15:22
при мен тая система ми дава грешка всеки път щом запаля...първо тая VDC и след т'ва ми дава че и ABS ми нещо не е в ред....ама пък иначе пак си спира колата мн добре

Ти си смени акумулатора,може и да спре :blah::blah::blah:

hayho
20-03-2015, 18:06
Абе vdc-то и asr влияят ли се от датчика на abs-са. Имам предвид, ако имам развален заден ляв датчик на abs ( както е в момента) и съм взел от 156-ца, която обаче не знам дали има същите системи. Дали ще има проблеми, от гледна точна на съвместимост?

Влиаят се, от там се взима информация кое колело с каква скорост се върти. Не само това, ами и има разлика в задните датчици на кола с VDC и на кола без.

При мен имаше проблем с десния заден датчик - да не ти се налага да търсиш такова нещо. След като в сервиза ми казаха да го сменям не намерих никъде такъв, а оригиналния беше 246 евро, но благодарение на това в крайна сметка минах без смяна защото реших да разгледам по-подробно и се оказа проблем в кабела.


при мен тая система ми дава грешка всеки път щом запаля...първо тая VDC и след т'ва ми дава че и ABS ми нещо не е в ред....ама пък иначе пак си спира колата мн добре

Ами провери си датчиците, ако един дава грешка се изключва всичко - ABS, EBD, ASR и VDC защото всичките тези системи разчитат на тези датчици. Виж си грешките, там пише кой е проблемния.

zombiran
21-03-2015, 00:14
Можеш ли да ми покажеш снимка на такъв датчик с вдц и такъв без вдц? Да видя за какво става дума.

Crazy JTD
23-03-2015, 19:44
Или се ебаваш или наистина не си видял което пак не е добре коментара на Emzo точно над твоя първи ..................... :D

zombiran
23-03-2015, 20:33
Или се ебаваш или наистина не си видял което пак не е добре коментара на Emzo точно над твоя първи ..................... :D

Ами не се ебавам, но не ми прилича на това, което аз имам за ABS датчик. Може би за това не съм обърнал внимание. Иначе следя темата от самото начало. Просто не видях прилика с това.

П.С. Така и така писах, да попитам къде се намира буксата на задния датчик? В багажника зад корите или някъде отвън?

Madjo
25-03-2015, 20:04
Или се ебаваш или наистина не си видял което пак не е добре коментара на Emzo точно над твоя първи ..................... :D

колега, за различни датчици говорите, ти имаш в предвид поста на Emzo с двете АБС централи на кола с и без ВДЦ, а колегата zombiran пита за самият датчик АБС който е на главината на колелото!:spoko:


Ами не се ебавам, но не ми прилича на това, което аз имам за ABS датчик. Може би за това не съм обърнал внимание. Иначе следя темата от самото начало. Просто не видях прилика с това.

П.С. Така и така писах, да попитам къде се намира буксата на задния датчик? В багажника зад корите или някъде отвън?

привет колега, буксите на задните датчици са под задната седялка :lupe:

zombiran
26-03-2015, 11:49
Объркал се е колегата. :) Благодаря за информацията.

П.С. Ех тези джанти... много арни :Р

Madjo
26-03-2015, 20:06
и също толкова трудни за намиране, хахаха
иначе ТИ-те са страшни:coolio:

Sveteza
27-03-2015, 22:16
Моята е с това VDC, даже съм го тествал. Ако не си карал кола с такава система, може да ти изкара акъла на някой завой. При мен поне така се случи :D

И при мен стана така, на един завой направо ми изкара акъла, но самата кола не ми занесе, а сензора излъга компа и задейства с-та - искаше си някаква финна настройка на VDC сензора /след адаптирането/, тъй като таман бях сменил лентовия кабел. Добре е да имаш такава система, но не съм сигурен, че много-много би ти помогнала при нужда ...