PDA

View Full Version : Кой познава закона?



Geri_ms
19-03-2015, 18:40
Я една питанка, защото аз съм убедена че съм права, но си мисля, че много хора са в заблуда.
Накратко по схемата (набързичко драсната, лошо качество). Регулирано кръстовище с неработещ светофар. Означила съм къде какви знаци има. Розовата кола е за направо и е отворена само нейното платно. Платното за обратната посока е затворено за ремонт и синята кола има задължителен десен или ляв завой. Знака на розовата кола също е бил предимство, но в момента няма никакъв знак заради ремонта. Другите две посоки са със знак без предимство.
Синята кола ще завива наляво, а розовата е направо.
Кой трябва да мине първи?

gorang
19-03-2015, 18:44
Според мен розовата....

Tedo
19-03-2015, 19:27
чл.84, ал.2 от Правилника за прилагане на ЗДВП:
При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещнодвижещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства.

stelt
19-03-2015, 19:47
Синята е на пътя с предимство - преминава преди розовата, която има знак Б1-пропусни движещите се по пътя с предимство.

Опс, после видях че липсва знака.

Geri_ms
19-03-2015, 19:57
Тедо го намери даже да го цитира. И според мен розовата(която в конкретната ситуация бях аз и умишлено спрях посредата на кръстовището синята кола, която имаше някакви претенции) е с предимство, но понеже все по-често попадам в ситуации, в които никой не гледа знаците и не мисли, реших да попитам...
Да подчертая знака с предимство НЕ указва предимство за завой наляво, това е съвсем различен знак, а там няма такъв.

dimitar_vd62
19-03-2015, 20:16
Аз на схемата не виждам знак Б1 на розовата кола.От нейна гледна точка тя е на нерегулирано кръстовище.Синята кола е на път с предимство ама накъде, ако знака и е комбиниран със знак Т13 който указва посоката на пътя с предимство то тя е с предимство пред розовата .Ако не е комбинаран тогава розовата е с предимство пред нея.Пред факта че пред розовата кола няма никакъв знак тя трябва да осигури предимство на дясностоящия но е с предимство пред насрещния който завива наляво.По силата на съществуващия знак пред синята кола тя има предимство пред колите от ляво и дясно но при завой наляво е без предимство пред насрещно движещия се.Не може да знае отсрещния има ли няма ли знак пък и не е длъжен защото настоящия му дава необходимата информация.Ако беше комбиниран със знак Т13, отсрещния/розовата/задължително щеше да има стоп или знак без предимство.