PDA

View Full Version : Както си карах извънградско колата ми изгасна, P1320, P0335, P0380 са грешките



kudev
10-04-2015, 19:48
Здравейте,
Първо искам да ви пожелая Весели Празници.

Днеска тръгнах малко извънградско и както си карах на около 20-тата минута колата изгасна, светна ми червената дюза и изгасна на пътя голям цирк :) по инерция отбих в ляво и спрях, изчаках колата 10-15 минути през това нещеше да запали, но след тези 15 минути си запали.

Стигнах до където трябваше и след 2 часа паля обратно да се прибирам този път покарах 10 минути колата изгасна по същия начин пак чаках 15-20 минути и след това запали, по след като запали карах още 10 минути и пак същата процедура изгасна чаках и запали. Прибрах се с 300 зора :)

Порових се по темите и мисълта ме накланя към Датчик на коляновия вал но преди да предприема някакви мерки искам да чуя няколко мнения.

Направих си диагностика и ми излезнаха следните грешки

1. P0380 Preheating Control Unit - Signal low
2. P1320 Cam/Crank Signal synchronization
3. P0335 RPM Sensor


Може ли няколко мнения за тези грешки, и ако това гаснене в движение от датчика на коляновия вал каква марка ще е най добре да си взема.

Скоро ме чака дълъг път извън страната и искам тези работи да ги оправя още тази седмица преди да тръгна.

ecotronic
10-04-2015, 20:17
99,99% - датчик колянов вал (RPM sensor).

Грешката свързана с подгрева, няма отношение към това, че колата ти е изгаснала.

dansguardian
10-04-2015, 20:22
0,01% - датчик разпределителен вал (camshaft sensor), казвам ти го от горчив :( опит.
На втората снимка си го пише: The RPM/TDC and camshaft (разпределителен вал) signals are out of sync.
Т.е. има разминаване в показанията от двата датчика - този на разпределителния вал и този, който
следи оборотите (вероятно на коляновия вал)

kudev
10-04-2015, 21:07
0,01% - датчик разпределителен вал (camshaft sensor), казвам ти го от горчив :( опит.
На втората снимка си го пише: The RPM/TDC and camshaft (разпределителен вал) signals are out of sync.
Т.е. има разминаване в показанията от двата датчика - този на разпределителния вал и този, който
следи оборотите (вероятно на коляновия вал)

Значи като цяло датчика на коляновия вал е за смяна, а този на разпределителния вал не можах да разбера, има ли вероятност и той да е за смяна?

На тази снимка която съм прикачил, кой датчик е на коляновия вал и кой на разпрделителния?

myato
10-04-2015, 21:26
По първата грешка-подгревна свещ за смяна.
За двете следващи направи следната проба - запали колата да загрее и да изгасне, после пробвай да запалиш и гледай дали отчита обороти докато въртиш. Ако не отчита или стойностите скачат рязко, смело сменяй датчика на коляновия вал. Ако обаче отчита плавно обороти, вероятният виновник е датчика на разпределителния и трябва да се провери с осцилоскоп, а и смяната му е по-брадата.

---------- Post added at 20:26 ---------- Previous post was at 20:21 ----------


Значи като цяло датчика на коляновия вал е за смяна, а този на разпределителния вал не можах да разбера, има ли вероятност и той да е за смяна?

На тази снимка която съм прикачил, кой датчик е на коляновия вал и кой на разпрделителния?

Това е на бензинка, но на коляновия буксата е кафява.

ecotronic
10-04-2015, 21:29
Значи като цяло датчика на коляновия вал е за смяна, а този на разпределителния вал не можах да разбера, има ли вероятност и той да е за смяна?

На тази снимка която съм прикачил, кой датчик е на коляновия вал и кой на разпрделителния?

Camshaft sensor = датчик на разпределителния вал (вляво на снимката)

RPM sensor = датчик на коляновия вал (вдясно на снимката с кафявата букса.)

Смени го първо него и после карай и гледай пак грешки преди да се впускаш във филми с датчика на разпределителния вал.

thecleaner
10-04-2015, 22:01
Тука Екото мисля че е поставил правилната диагноза.

nicola 59
10-04-2015, 22:19
Tой колегата ти е казал,ма и аз да добавя щом ти гасне колата в движение,100 процента е датчика на к.вал.Фазовия датчик на разпределителния вал,ако е прецакан,колата трудно пали или не пали изобщо,ма ако е запалила веднъж, от него не може да изгасне ,другото което е важно,след като смениш датчика на кол.вал,и ако колата пак дава като грешка Фазовия датчик,трее преди да купуваш датчик,да се провери дали е зацепен коректно ангренажния ремък ,понеже ако е зацепен зле,колата губи синхронизация,и пак показва тази грешка.

kudev
10-04-2015, 22:46
Мерси колеги за изчерпателните отговори

1. Каква марка да избера за датчика на коляновия вал?

2. Ще закарам колата да ми презацепят ангренажния ремък. Каква е опасността ако ангренажа не е зацепен добре?

Този датчик на коляновия вал къде точно се намира при 156 2.4 JTD. Трудна ли е смяната му, ще мога ли да се справя сам?

ecotronic
10-04-2015, 23:07
Датчикът се намира на блока откъм купето под стартера

Държи се на едно болтче с вътрешен шестостен. Смяната му е лесна. Обърни внимание да има 1 уплътняващ О - пръстен.
За марката......нека някой с повече наблюдения се изкаже. Аз моя го смених с Bosch.

lordliness
11-04-2015, 05:42
Датчикът се намира на блока откъм купето под стартера:

http://snimki.be/store/1/741428696899.jpg

Държи се на едно болтче с вътрешен шестостен. Смяната му е лесна. Обърни внимание да има 1 уплътняващ О - пръстен.
За марката......нека някой с повече наблюдения се изкаже. Аз моя го смених с Bosch.
копи- пейст, кога ще се научиш да посочваш източника? Използваш моя снимка!

bombev
11-04-2015, 07:45
Ето снимки на колегата. @lordliness

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1115256&postcount=476

lordliness
11-04-2015, 07:53
Без канал не е невъзможно, но ще се измъчиш. Вземи огледало и фенерче и го локализирай. Стартера е в дясно, като стоиш срещу колата, откъм стъклото.
Ако легнеш върху двигателя може да го достигнеш.

kudev
11-04-2015, 08:08
Мерси Lordliness
Аз сега малко преди да прочета отговора ти намерих няколко теми в които също има и твои мнения

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=387206&postcount=6

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1114980&postcount=473

Значи може отдолу може и отгоре, аз ще пробвам да го локализирам отгоре на първо време и от там да го сменя,

А ако го сменям на канал кората под двигателя маха ли се?

lordliness
11-04-2015, 08:27
Мерси Lordliness
Аз сега малко преди да прочета отговора ти намерих няколко теми в които също има и твои мнения

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=387206&postcount=6

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1114980&postcount=473

Значи може отдолу може и отгоре, аз ще пробвам да го локализирам отгоре на първо време и от там да го сменя,

А ако го сменям на канал кората под двигателя маха ли се?
Маха се. Всъщност да махнеш кората отнема повече време от смяната на датчика. :)

myato
11-04-2015, 08:28
А ако го сменям на канал кората под двигателя маха ли се?

Маха се.

kudev
11-04-2015, 11:20
Колеги преди малко излязох да покарам малко колата в града, и ми се случи следното нещо

При загрят двигател с температура около 85-86 градуса, както си карам на 3-та с около 40км в час много набързо ми премигна лампичката на дюзата и колата някак си придърпа в точно в този момент но не угасна, сега я закачих да видя грешките, и пак ми се появи тази P1320 Cam/Crank Signal synchronization, въпреки, че вчера бях изтрил и трите грешки.

Но този път колата не ми угасна.

Това предполагам е свързано с не добре зацепен ангренажен ремък. нали?

ecotronic
11-04-2015, 12:12
Очевидно проблемът със загубата на синхронизация между двата сензора е температурно зависим и не означава непременно, че ремъкът е грешно зацепен. А такава температурна зависимост е характерна преди всичко за датчика на коляновия вал. Това си има своето обяснение, но да не изпадаме в подробности.
Поради това те съветвам (отново) да го смениш и после да продължаваме с разсъжденията, ако се наложи.

kudev
11-04-2015, 13:27
Добре,
Сега разглеждах в AXM - AUTO има следните марки за датчика на коляновия вал

1. Hoffer
2. Hella
3. ERA
съответно около 50 лева са и трите

в Chastite bg

Намерих следните:
1. Bosch за 73 лева
2. Hella 102 лева
3. ERA 47 лева

в Мот бг

1. Facet 53 лева
2. Bosch 98 лева
3. ERA 72 лева
4. Hella 179 лева

в avtochastionline24

1. ERA 36 лева
2. Facet 43 лева
3. Bosch 53 лева
4. Hella 60 лева

Защо има толкова голяма разлика между различните марки и различните магазини.

Да се ориентирам към Bosch? или някоя друга марка?
Имате ли наблюдения към даден магазин също?

lordliness
11-04-2015, 14:40
Преди да го сменяш му разгледай буксата и кабела за наранявания. Понякога се случва да не работи за това.

kudev
18-04-2015, 09:44
Смених си датчика с нов Bosch, днеска ще направя едно извънградско да видя как е с новият.

Преди малко направих тест със старият датчик също ма Bosch.
В ауто дата за моята кола съпротивлението го дават 850 - 870 ома без значение от температурата. Предполагам че е хубаво да държи в тези граници.

Измерих съпротивлението на датчика на стайна температура то беше 900 ома.
Почнах да го нагрявам и съпротивлението се покачваше стигна 1000, 2000,5000....до към 16к после Мулти метъра не го хващаше явно се е покачило безкрайно много после като изстина пак показваше към 900 ома.

ПС: Ходих и се върнах от Плевен не угасна колата след смяната на дачтика