PDA

View Full Version : Пак стари проблеми



boro2006
13-07-2015, 23:39
Вече съм писалв една тема по въпроса обаче беше много малко така че, ще пусна една тема направо по сегашния проблем. Еми тая алфичка 1.7 8V си загрява и това си му е... Какво ли не смених какво ли не правих и пак си грее. Днес ми вдигна почти 105 градуса градско (вярно жега е ама и в движение ли бе мамка му...). Общо взето колата претърпя много ремонти включително и на главата, но си грее както винаги. Сменил съм пловината водни съединения, водна помпа понеже беше превъртяла с нова метална, термостат, голям радиатор, малак радиатор на парното, 3 вида термо шалтера на радиатора и пак ли грее та грее. На място перката се включва на 95 градуса (моята модификация е само с едната степен на въртене на перката тоест нямам окабеляването за бавно и бързо въртене, а е само бързо). Дори и ръчно да подам ток на перката не пада под 95 на място. Като карам сега в топлото почва да вдига постепенно температура а перка не се пуска. Един познат ми каза да сменя датчика за таблото ама няма логика да греши понеже като стига тия температури самата кола губи мощност и то много осезаемо. Просто не знам какво да я правя вече. Имам 2 идеи: да е фалшименто термостата и да си прави каквото си иска или да имам мръднала биела. А и още нещо, зимата на място пак загрява до 95 градуса, а парното ако не я форсирам духа доста по хладно от обикновенното. Системата е обезвъздушена перфекто. Дайте някакви идеи понеже аз пробвах всичко и просто логиката изчезна...

Scrapera
14-07-2015, 00:05
На мен на 1.8 TS перката ми тръгва точно на 91 градуса и спира на 87. Закачи колата на диагностика и виж колко градуса показва. При изправен датчик на инжекциона трябва да показва точно колкото на таблото. Ако имаш някакво, макар и минимално разминаване в двете показания проверявай всичко наред. На мен заради кофти радиатор ми е стигал такъв двигател 100 градуса, но да намалее мощността не съм усетил. Успех!

boro2006
14-07-2015, 08:47
Ами да попринцип на толкова трябва да се включи ама нещо не е наред и не мога да го хвана кое е. Аз съм си го мислил това за радиатора защото да си кажа честно взех евтин за 100 лв. Обаче пък термо шалтера е вътре и би трябвало да държи повече време включен заради кофти рафиатор докато охлади а не да тръгва на 95 градуса и да спира на над 90... А относно диагностиката, можете ли да ми кажете с каква диагностика по нова от VISA Uniscan могат да се четят тия 155-ци понеже шефа има на Würth и не става въпреки, че в самата диагностика я има мойта кошница като модел, а и искам да си взема някаква евтина аз за мен си.

TRENDi
14-07-2015, 12:42
Може да си сложиш термодвойка/на радиатора/, която включва на 86-87 градуса.

boro2006
14-07-2015, 18:36
Честно казано ми е все едно, че на място включва на 5-6 градуса повече перката. По скоро искам да разбера защо докато карам грее... При нормалните коли в жегата на място загрява повече и като тръгнеш пада а при моята продължава да се качва. То в жегите аз много не я карам ама като тръгна някъде на балкан ме е страх какво ще стане понеже на Созопол миналата година се кръстих да стигна без да прегрее а даже не е много нанагорно. Да не говорим, че и като и падне мощността едва тръгва на дига.

aRm
15-07-2015, 09:50
При мен е подобен проблема.... Така е откакто съм я взел, честно казано.... Но имам изкарано копче за перката и като я пусна да върти постоянно в жегите на място седи на 88/90 градуса. Извънградско почва яко да загрява, но при мен проблема е в радиатора... Тия дни ще взема нов и ще кажа дали има ефект

Wolfy
15-07-2015, 10:09
С това описание на проблема - дано съм лош пророк, но според мен трябва да търсиш причината в двигателя, особено, ако си убеден в изправността на водната помпа.

boro2006
15-07-2015, 13:16
Ами моля се да не е в двигателя, защото втори ремонт няма да има... Направо ще си намеря един 2 литров 8v и го слагам и тва ще му е. Ако кара да кара ако неще я хвърлям и ще си взема живот и здраве 159, че имам мерак. Иначе сега съм поръчал едни чаркове от един пич от София. Втора ръка са ама каза че колата не е имала никакви такива проблеми. Ако и с тях не се оправи, ще му мисля тогава. Междувременно ако се сетите за идея казвайте, а аз ще пиша като сменя нещата дали е имало промяна.

gelle
15-07-2015, 15:24
При мен със заминала водна помпа е държала темп. в нормални граници и градско и извън и за 6 г. откакто я карам моята 2ка не съм имал проблеми с охлаждането а и въобще-дано проблема ви е в радиаторите иначе лошо.

boro2006
15-07-2015, 21:58
Ами аз точно радиатора големия съм поръчал понеже ме съмнява, че дебита на тоя дето ми го продадоха е по малак и от там се получава хавата с трудното преминаване на вода и задържането и повече в двигателя. Ама понеже съм серсемин... Като го сменях забравих да ги налея и двата да видя колко вода събират...

TRENDi
16-07-2015, 17:35
Дебитът е едно, а колко вода събират - друго. Аз все още карам със Самаров радиатор вече и на тоя мотор и проблеми с прегряване нямам. А той е доста по-малък и от най-малкия, който може да се намести. Това ест. не значи, че и с радиатор за парно ще може да се охлажда двигателя.

aRm
17-07-2015, 11:12
Днес сменям моя и ще трябва да я изпъна някъде да тествам и да кажа как е в жегите

don_pepone
18-07-2015, 22:54
Ако пак загрява колега, по добре вижте наистина водната помпа дали прави дебит и една промивка после на охладителната система няма да е зле и най-накрая тест за наличие на изгорели газове в антифриза !!! Има едни специални лентички които се пъхат в антифриза и ако има газове (тоест ако надува колата) се оцветяват в определен цвят.
П.С. Аз на моят шестак му сменях радиатора и си сложих Валео алуминиев, който е стандартен за 155, нищо че мотора е 2.5V6 и при лятно каране на магистралата с 140-150км/ч колата нее вдигала над 92-3 градуса, единственно като я напънах на 220-30 за 4-5 минути стигна 95-6 и пусна перките и маслото стигна 110 градуса за сефте тогава за 5 години каране

kendo
19-07-2015, 11:46
Мойта па не ще да грее.Перката се включва на около 80 градуса и там си остава темпреатурата.В града у голямата жега отива на една идея под 90 градуса.

pyle
19-07-2015, 12:14
Мойта па не ще да грее.Перката се включва на около 80 градуса и там си остава темпреатурата.В града у голямата жега отива на една идея под 90 градуса.

Кажи как го направи, искам и мойта да направя така.

aRm
20-07-2015, 15:49
Такааа... Петък смених радиатора с нов марка Nissens. Старият сълзеше леко от едната страна. Новият се оказа по-голям ?! Старият може да е сменян преди мен с някой от друг модел(знам ли)... Карам я в града сега в жегите не вдига повече от 90 градуса с пусната перка. Както споменах по-горе първа степен не ми работи и перката се пуска чак на 92 градуса, но имам копче с която принудително я пускам :D Та мисля, че засега е О.К .... Като излезна извънграда ще я пробвам с 140-150 да видя каква ще е температурата тогава...

Furious 155
20-07-2015, 16:48
Стандартно първа степен е 92-3 градуса, а втора е 97-98!
Термостатът е напълно отворен на 101 градуса, а започва да се отваря на 87.

aRm
20-07-2015, 17:17
Стандартно първа степен е 92-3 градуса, а втора е 97-98!
Термостатът е напълно отворен на 101 градуса, а започва да се отваря на 87.

Странно, Ванка... На датчика забелязах че пише първа степен 87-88 , 2ра 92 ???

Furious 155
20-07-2015, 17:53
Странно, Ванка... На датчика забелязах че пише първа степен 87-88 , 2ра 92 ???
Има и такива, с по-ранно включване, ама така перката не ти ли работи почти постоянно?

aRm
20-07-2015, 19:10
Има и такива, с по-ранно включване, ама така перката не ти ли работи почти постоянно?

Ми лично при мен явно е скапана първа степен, защото се вкл. чак на 92 градуса, но не обичам колата да вдига повече от 90 и затова аз я пускам принудително... :D

Scrapera
20-07-2015, 19:15
Такааа... Петък смених радиатора с нов марка Nissens. Старият сълзеше леко от едната страна. Новият се оказа по-голям ?! Старият може да е сменян преди мен с някой от друг модел(знам ли)... Карам я в града сега в жегите не вдига повече от 90 градуса с пусната перка. Както споменах по-горе първа степен не ми работи и перката се пуска чак на 92 градуса, но имам копче с която принудително я пускам :D Та мисля, че засега е О.К .... Като излезна извънграда ще я пробвам с 140-150 да видя каква ще е температурата тогава...

Точно на магистрала със 150 в жегата ще разбереш дали е ОК, ама ако пуснеш и климатика. Моя Т.С. преди смяна на радиатор залепяше 100 градуса при такива условия. След смяната - не минава 92.

Хубаво е всички, които карате с оригиналната водна помпа да и хвърлите едно око.
Ето така изглеждаха последните две които свалих.
Сигурно поне няколко години са работели с нацепени турбини, но изобщо не се знае кога и къде ще се потрошат съвсем.
http://pichost.name/images/2015/07/20/IMG20150717173731.th.jpg (http://pichost.name/SE2)

Успех!

boro2006
22-07-2015, 16:33
Така колеги... Радиатор за сега няма да сменям въпреки, че го имам вече. Онзи ден в неделята дойдох в сервиза докато не бачкаме да го правя обаче си викам, дали да не погледна помпичката все пак нищо, че е чисто нова на година някъде и кога свалих ремъка се оказа, че помпата ручи, има луфт в лагера и трака, и кой знае още какво и има вътре. Качих си ремъка ядосан, оправих си единия тампон на двигателя понеже някой разбирач от трите болта на долния десен държач на тампона завил само един, и си тръгнах. Днес ми карат новата помпа и в събота живот и здраве ще я сменя да видим какво ще стане. Ако пак се скапе за няма и година вече някой магазинер ще яде бой... А уж беше "оригинална италианска"

aRm
22-07-2015, 16:44
Така колеги... Радиатор за сега няма да сменям въпреки, че го имам вече. Онзи ден в неделята дойдох в сервиза докато не бачкаме да го правя обаче си викам, дали да не погледна помпичката все пак нищо, че е чисто нова на година някъде и кога свалих ремъка се оказа, че помпата ручи, има луфт в лагера и трака, и кой знае още какво и има вътре. Качих си ремъка ядосан, оправих си единия тампон на двигателя понеже някой разбирач от трите болта на долния десен държач на тампона завил само един, и си тръгнах. Днес ми карат новата помпа и в събота живот и здраве ще я сменя да видим какво ще стане. Ако пак се скапе за няма и година вече някой магазинер ще яде бой... А уж беше "оригинална италианска"

Да, нали... Вече бягам далеч от тия оригинални италиански с 40% отстъпка... :D За година да се скапе водната помпа... Колега, почна да ме плашиш ще взема и аз да проверя мойта :DD

Scrapera
22-07-2015, 17:02
Каква помпа си сложил?
Оригиналната мисля, че е Валео. Със сигурност кара над 310 000км без проблем, тествано.

Furious 155
23-07-2015, 02:01
Каква помпа си сложил?
Оригиналната мисля, че е Валео. Със сигурност кара над 310 000км без проблем, тествано.
Аз пък мисля че оригиналната помпа е Saleri.

boro2006
23-07-2015, 10:21
Честно казано не помня каква бях сложил тогава само помня че ми я дадоха за италианска. Един колега от форума ми предложи да си сложа Метели сега ама не намерих такава и си взех Долц... Дано да я бъде.

boro2006
23-07-2015, 18:10
Така и така сме се заговорили за загряване някой случайно да се е сблъсквал с проблема лятно време да му грее в краката? От някъде ми влиза топлината от аспуха и двигателя в краката и то по скоро в моите а не на пасажера. Като загрее колата и ся в тия жеги не се трае и понеже климатика не ми е зареден е някакъв ад. Някой да има предположения. Със сигурност не е от парното ама се усеща сякащ е някъде зад блока на парното.

Dimicha
23-07-2015, 22:48
И мойта позагрява таблото сякаш. Ама то на 40 градуса навънка и ако си я намачкал, какво очакваш? Нашите коли нямат от онова алуминиево фолио зад двигателя. Може би е идея да се сложи. Ами я да ви питам нещо друго, свързано с охлаждането. Някой продухвал ли си е питите на радиатора (и климатика съответно), без да ги откача. С пароструйка ще стане ли-да не се повреди някой от радиаторите. Или пък без разглабяне ще остане мръсотия между двата?

toki4a
23-07-2015, 23:46
И мойта позагрява таблото сякаш. Ама то на 40 градуса навънка и ако си я намачкал, какво очакваш? Нашите коли нямат от онова алуминиево фолио зад двигателя. Може би е идея да се сложи. Ами я да ви питам нещо друго, свързано с охлаждането. Някой продухвал ли си е питите на радиатора (и климатика съответно), без да ги откача. С пароструйка ще стане ли-да не се повреди някой от радиаторите. Или пък без разглабяне ще остане мръсотия между двата?

загрей бабето и му тресни литърче Цунами (обезмаслител ) и след 3 4 ракиий .. после с маркучето с водица .. начиииииии върши чудеса :drinking::drinking:

boro2006
16-08-2015, 20:27
Най-после намерих време да я сменя пустата помпа. Старата наистина има луфт в лагера. Сега виенето изчезна, но пък гледам че пак вдига температура и парното на празен ход духа хладно. Може да не се е обезвъздушила още... Знам ли. Ще я покарам няколко дни и ще видя какво се случва и в крайна сметка ще сменя радиатора. Дано да се оправи, че вече хвърлям психика.

Furious 155
16-08-2015, 22:40
Едно питане - при работа на празен ход, минава ли охладителна течност през мъничката тръбичка отгоре на разширителния съд?
Това е отоплението на дросела и цялата система се обезвъздушава оттам. Понякога се запушва точно на дросела... затова питам.

Alfa User
16-08-2015, 22:56
При мен минава. Моя проблем с парното го хванах като видях че там тогава минават и мехурчета въздух :innocent:

boro2006
16-08-2015, 23:21
Мда минава. Всичко е прегледано отпушено и сменено. Логика няма вече. Нещо просто се ебава. За парното майната му все пак имам газова и може дебита да не е достатъчен да захрани и радиаторчето и изпарителя ама защо пак загрява е проблема :( Нещо ми обягва. Или просто тоя термостат се ебава нещо въпреки че започва да отваря на 87 градуса. Май е време да послушам един познат и да си сменя датчика който показва температурата на таблото хаха (представяте ли си да се окаже, че прави парчета той)

п.п. Относно тръбата на дросела: да от там се обезвъздушава обаче странното е, че мойта се обезвъздушава доста трудно. Тоест налага ми се да я чакам 30 мин на празен ход и после около 2-3 дена продължава да вади въздух от големия радиатор и от датчика на термостата като го развия. Не разбирам защо, при положение че всичко си е ок !?

Furious 155
16-08-2015, 23:24
Ама щом нямаш парно в колата, проблема ти е в циркулацията на водата... изпарителят как е вързан - вероятно там ти е проблема с потока през радиатора в купето, тогава.

boro2006
16-08-2015, 23:28
Вързан е с тройници то... няма и как друго яче като имам кранче.