PDA

View Full Version : Давност данък МПС в общината



Mury
14-07-2015, 11:26
Интересува ме този въпрос,защото никъде не мога да намеря меродавна информация за това каква всъщност е давността,има ли я още и т.н..Идеята е,че дължа данъци за старата ми Алфа,която продадох преди 5 г. и половина,някои казват че вече е изтекла давността и са отпаднали,други казват че трябва да се пуска някаква молба за отпадане на задълженията по давност .Има ли някой запознат с този казус,че вече трябва да го приключваме.

П.С.Не ме питайте защо съм я завел въобще,пък не съм плащал ??? Историята е дълга и в общи линии в началото имах желание,но след инцидент се отказах.:lsabre::lsabre::lsabre:

pyle
14-07-2015, 11:35
Може през интернет да се плати вноска за годината, когато си продал колата и от там нататъка започват да текат за сметка новия собственик.

Mury
14-07-2015, 12:03
Въпроса е за предните години,аз съм продал колата без платен данък.

DiStefano
14-07-2015, 12:15
Що не си я отписъл с договора? Няма срок на давност, дължиш си ги парите .. и се натрупват и лихви.

rope
14-07-2015, 14:07
Давността на вземанията е 5 г. а на лихвите 3 г. Иди си в общината и поискай формуляр за искане за опростяване данъци по давност, че са различни за различните общини. Вземи си и справка какво дължиш и действай.

---------- Post added at 14:07 ---------- Previous post was at 14:05 ----------

Давността на вземанията е 5 г. а на лихвите 3 г. Иди си в общината и поискай формуляр за искане за опростяване данъци по давност, че са различни за различните общини. Вземи си и справка какво дължиш и действай. Без молба няма да ти ги опростят, но и след опрощаването ще са дължими и ще излизат по компютрите и, ама няма да са изискуеми.

Mury
15-07-2015, 13:05
Колата е отписана от общината 2009 г.,когато я продадох,въпроса е за дължимите пари преди 2009 г. трябва да има давност,и тя е 5 г. плюс започнатата година при покупката на колата.Въпроса е дали е още актуално това и дали трябва да се подава някаква молба ????:throw::throw::throw:

Stefan Caromov
15-07-2015, 13:34
Мъри, според закона 5 години е давността по ЗЗД чл.110, 111 връзка 113.

Тук трябва да добавя, че давността не се прилага служебно. Тоест , ако ти начисляват данъци, не плащаш, трябва да заведат изпълнително дело срещу теб. Там правиш писмено възражение за изтекла давност и дължимата сума отпада

Mury
15-07-2015, 13:52
Мъри, според закона 5 години е давността по ЗЗД чл.110, 111 връзка 113.

Тук трябва да добавя, че давността не се прилага служебно. Тоест , ако ти начисляват данъци, не плащаш, трябва да заведат изпълнително дело срещу теб. Там правиш писмено възражение за изтекла давност и дължимата сума отпада

Демек трябва да чакам да заведат дело или ??????

alfa1452.0
15-07-2015, 14:21
По добре не чакай да заведът дело ще се вкараш в филм :) знаеш че държавата винаги печели :) поне в 99 % от случайте :) като става дума за вземане на пари от някого ....

Stefan Caromov
15-07-2015, 14:22
Демек трябва да чакам да заведат дело или ??????


Ако направят
Тук идва едно тънко нещо, с което трябва да си много в час....като/ако заведат изпълнително дело срещу теб, трябва да дебнеш на римската стена, защото обикновенно не информират тъжителя, и сроковете минават, без да знаеш. А, ако не оспориш дължимата сума по давност в срок, се смята, че си се запознал с материалите по делото и си съгласен със сумата. Затова, трябва в месеца по два пъти да минаваш през деловодството в районен съд и да си турсиш имената в един азбучници. Видиш ли се, взимаш номера на делото и пускаш жалбата. Много често срещано явление е , да не се информират длъжниците с презумпцията, че ще пропуснат сроковете за обжалване.

abart_
15-07-2015, 20:35
А как стои въпроса, ако колата не е регистрирана въобще в данъчното?

Stefan Caromov
15-07-2015, 20:44
А как стои въпроса, ако колата не е регистрирана въобще в данъчното?

Не можеш да я прехвърлиш

abart_
15-07-2015, 23:18
Не можеш да я прехвърлиш

Това ми стана ясно,още като почнах да прехвърлям моторя...далечната 2008
Че си остава вечно моя

Въпроса е какви данъци и лихви ще ми търсят? Като реално не е регистрирана в данъчното

ecotronic
16-07-2015, 10:26
Това ми стана ясно,още като почнах да прехвърлям моторя...далечната 2008
Че си остава вечно моя

Въпроса е какви данъци и лихви ще ми търсят? Като реално не е регистрирана в данъчното

Щом не си я декларирал в данъчното, нищо няма да ти търсят.
През 2002 - ра регистрирах в КАТ кола и мислех, че с превода на първата вноска от данъка, регистрацията става автоматично. Когато в началото на 2003 - та отидох в данъчното да си платя данъка за текущата година, ми казаха, че ще ме глобят с 200 лв затова, че не съм я декларирал в срок.
Аз им казах да го духат и до 2011 я карах без да плащам данък. През 2011 - та регистрирах сегашната си кола и чинно си плащам данъка. При това няма данни за неплатени данъци.

robygas
16-07-2015, 11:31
Интересува ме този въпрос,защото никъде не мога да намеря меродавна информация за това каква всъщност е давността,има ли я още и т.н..Идеята е,че дължа данъци за старата ми Алфа,която продадох преди 5 г. и половина,някои казват че вече е изтекла давността и са отпаднали,други казват че трябва да се пуска някаква молба за отпадане на задълженията по давност .Има ли някой запознат с този казус,че вече трябва да го приключваме.

П.С.Не ме питайте защо съм я завел въобще,пък не съм плащал ??? Историята е дълга и в общи линии в началото имах желание,но след инцидент се отказах.:lsabre::lsabre::lsabre:

Взимаш си договора за продажба и отиваш в общината. Там попълваш една молба за отпадане по давност и прилагаш съответния документ, че автомобила не е твоя собственост от преди 5 години /колкото е давността/. Цялата процедура трае минути.
Наскоро отписах една 33-ка която съм продал преди 15 години, но продължаваше да ми трупа задължения защото не съм отишъл в общината да я отпиша. За щастие намерих договора за продажба. Без него не става.

Давността за данъци и такси е 5 години, а за задължения по договори към доставчици /ЧЕЗ, Соф. вода, Топлофикация и.т.н./ е 3 години. Броят се от завършената изтекла година назад.

Mury
17-07-2015, 11:53
Взимаш си договора за продажба и отиваш в общината. Там попълваш една молба за отпадане по давност и прилагаш съответния документ, че автомобила не е твоя собственост от преди 5 години /колкото е давността/. Цялата процедура трае минути.
Наскоро отписах една 33-ка която съм продал преди 15 години, но продължаваше да ми трупа задължения защото не съм отишъл в общината да я отпиша. За щастие намерих договора за продажба. Без него не става.

Давността за данъци и такси е 5 години, а за задължения по договори към доставчици /ЧЕЗ, Соф. вода, Топлофикация и.т.н./ е 3 години. Броят се от завършената изтекла година назад.

Колата е отписана 2009 г. в общината,от тогава вече не е моя,мисля да отида до общината и да пусна една молба.:crazy::crazy::crazy:

П.С.След като съм я отписал 2009-а,сега мисля че няма да ми трябва договор,защото и без това не знам дали не съм го изхвърлил.:flex::flex::flex:

NINONENO
21-07-2015, 17:03
Да кажа и аз миналата година си продадох старата кола Brava.Не и бях плащал данаците от 2007 и се беше натрупала сумата от 1230лева,аз си мислих като вас ,че давноста е 5 години нооо се оказа че трябвя да си платя като поп.

Linkestis
21-07-2015, 19:28
И защо се е оказало така?

BO
21-07-2015, 21:22
Ей такива изказвания, че трябвало са яки.
Ами някой като ти каза, че трябва, това не означава, че трябва да му вярваш. За това хващаш сам и четеш.
Аз хванах и четох, че по принцип не се надявам някой да ми помогне.
И аз бях в такова положение, почти. За това хванах, четох и си написах сам заявлението. Не се молите, защото не очаквате милостиня. Позовавате се на закона и с него в общината.
Ето и документа, който сам си изработих и върши работа:



Община …………………………………………….

Входящ номер ………………../……………….. г.


ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО ДАВНОСТ



ДО
Столична община Дирекция "Приходи и администриране на местни данъци и такси"


ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО ДАВНОСТ

От ХХХ ХХХ ХХХ, живущ в ХХХ

Уважаема/и госпожо/господине/,
На основание Чл. 171. (1) от ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС, желая да ми бъдат приспаднати задълженията, които са се натрупали за периода от преди 2009 г. върху движима собственост (лек автомобил) с регистрационен номер ______________.

Дата: .................... С уважение: .................................


Успех.

п.п. Малко форматирането не е излязло както трябва, но останалото е ясно.

Linkestis
21-07-2015, 21:35
Еееее BO,развали всичко...
Що не изчака човека да напише що е плащал като поп?
Между другото не съм чувал и виждал поп да плаща каквото и да е било :)

pitbull
23-07-2015, 11:22
Адаш ако е за 146ti и ти трябва договор ,мисля ,че баща ми пази неговият екземпляр.

Mury
22-08-2015, 13:58
Адаш ако е за 146ti и ти трябва договор ,мисля ,че баща ми пази неговият екземпляр.

Ми за нея е,ама ако ми трябва договор ще ти звънна.:devil::devil::devil:

Mury
08-10-2015, 16:57
Всичко приключи благополучно за мен,използвах молбата,която Боби метна тук,но стана и без нея.Физиономиите им бяха доста тъпи,като видяха че не са си потърсили 1000 лв. Накрая не искаха да ми дадат документ,но аз ги излових в опит за шантаж.............накрая ми дадоха копие от протокола с печат на общината/най-отдолу си пише,че се издава в 2 екземпляра,един за общината,и един за подателя на молбата/ :Tease::Tease::Tease::Tease:

П.С.Давността всъщност се оказа,че си е точно 5 г.,а не 5 плюс започнатата година,защото като ми звъннаха по телефона казаха-ами тя давността е минала още 2014 г..:respect::respect::respect:

pace
09-10-2015, 17:14
Да кажа и аз миналата година си продадох старата кола Brava.Не и бях плащал данаците от 2007 и се беше натрупала сумата от 1230лева,аз си мислих като вас ,че давноста е 5 години нооо се оказа че трябвя да си платя като поп.

Метнали са те,аз имах 3800лв данъци и лихви за няколко коли,всички над 100к.с. пуснах си молба за отпадане на задължения по давност и останаха 320лв :)

tdy
16-05-2016, 13:57
Здравейте видях тази тема и имам един въпрос, от 5 години не съм плащал данъка на колата, а даже има и лихви, има ли някакъв начин по който да платя по-малко или някоя хитринка, че не искам да им пълня гушите на тия ?

alfa racer GTA
16-05-2016, 14:03
"Хитринки" дал Господ на българина.Ама отново се заплаща :bash:(на адвокат) ...

tdy
20-05-2016, 16:19
Заплаща се това от което има смисъл, а не ние да си мълчиме и те само да ни товарят с данъци,винетки,застраховки и прочие и да няма промяна...Да им тия пари за какво г-н Алфист-адвокат?

razor1911
20-05-2016, 16:52
Точно така изцяло подкрепям tdy !

BO
21-05-2016, 13:56
Заплаща се това от което има смисъл, а не ние да си мълчиме и те само да ни товарят с данъци,винетки,застраховки и прочие и да няма промяна...Да им тия пари за какво г-н Алфист-адвокат?
Ама друго си е да ги дадеш парите за пачи, дискотеки, барове, салфетки.
Продавай колата и няма никой да те товари за нищо. Никой не те е задължил да си купиш колата на сила, нали?

tdy
25-05-2016, 15:10
Колега, не слушам чалга и не хвърлям салфетки съжалявам, а важното е да има такива като тебе дето не ги интересуват за какво си дава парите.Аз ще си платя данъка обаче някой пенсионер със 200 лева пенсия какво ще прави бихте ли ми обяснили,лекарствата ли ще си плати,за ядене,ток,вода или данъка,винетката,прегледа?
Като винетката ни е по-скъпа от Швейцарската или да сравняваме пътищата ако искате?

BO
25-05-2016, 17:11
Колега, не слушам чалга и не хвърлям салфетки съжалявам, а важното е да има такива като тебе дето не ги интересуват за какво си дава парите.Аз ще си платя данъка обаче някой пенсионер със 200 лева пенсия какво ще прави бихте ли ми обяснили,лекарствата ли ще си плати,за ядене,ток,вода или данъка,винетката,прегледа?
Като винетката ни е по-скъпа от Швейцарската или да сравняваме пътищата ако искате?
Пенсионер с 200лв пенсия не може да си купи автомобил. Данъка ще му е най-малкия проблем. А има коли вече с по 20лв данък. Това да е проблема на пенсионера.
И точно защото много силно ме интересува за какво си давам парите, то преди да си купя автомобил сядам и смятам какви ще са ми ежемесечните разходи, и дали ще мога да ги покривам. Точно за това плащам данъка до края на април месец, за да хвана и 5-те процента отстъпка. И точно защото много добре си смятам парите.
Ама такива хора като теб не си правят сметката очевидно и после реват наляво-надясно.

mordohy
25-05-2016, 21:05
Осрахте хубавата тема. Иначе аз съм за това, всеки да си плаща данъците. Иначе не сме държава, а географско понятие. Друг е въпросът, ако на някой като мене му искат да плаща за нещо, което не съществува отдавна и всичко му е платено.

dimitar_vd62
25-05-2016, 21:07
Ами има един лаф - простирай си краката според чергата.И аз искам гта и ако данъка не ме притеснява ,разхода обаче - да, поради което си карам настоящата.Просто човек не трябва да си надхвърля възможностите, иначе се вкарва в едни филми и хипотези.И става като оня пич с кайена оня ден дето сложи газ за три лева....ама кара кайен...ма пък има газ само до дискотеката, пък аз в почивните дни обиколих североизточна България.

alfa racer GTA
25-05-2016, 21:18
Ама пък нямаш Кайен!:go::tooth:

dimitar_vd62
25-05-2016, 21:24
Осрахте хубавата тема. Иначе аз съм за това, всеки да си плаща данъците. Иначе не сме държава, а географско понятие. Друг е въпросът, ако на някой като мене му искат да плаща за нещо, което не съществува отдавна и всичко му е платено.

Е нямам...щото първо нямам толкова пари, второ ако имах пари за кайен щях да си взема гта и един чопър.

tdy
25-05-2016, 21:44
Аз пак казвам сметката съм си я направил ти не ме мисли, не ми е проблем да им дам на тия парите даже вече си ги получиха(да не се притесняваш случайно),въпроса е друг ама явно не можеш да разбереш за какво ти говоря,жалко.
Нека си плащаме данъци и винетки и да си караме по хубавите пътища и да се чудиме къде ни отиват парите и така, приключих аз с тая тема,лека вечер.

dimitar_vd62
25-05-2016, 22:15
Значи като не си плащаш данъците и венетките няма да спечелиш нищо освен да си образуваш нерви.А за да знаеш за какво си даваш парите пътят е съвсем друг, а не индивидуален.Това ми прилича като некви там протестират, затворили някакъв път и кво...създават проблеми на другите като тях, да не могат да отидат на работа или други фирми страдат, а на ония в парламента им е през оная работа.Само че това е друга хипотеза и не е за тая тема.

mordohy
26-05-2016, 10:23
Не трябва да се смесват нещата. Едно е да накараш администрацията да си върши работата, а съвсем друго да не спазваш закона. Защо някой не протестира, като даде повече пари!,?
Въпросър е в това , да се накара администрацията да работи, а не да си измисляме оправдания за нашата собствена немарливост. Ето защо и референдума е мъртвороден. Какво като депутатите ще станат 120? Те пак ще крадат като за 240, ако ние не им кажем, че така не може.

lordliness
26-05-2016, 15:57
Държава от тарикати няма как да функционира нормално.
Едните крадат и взимат подкупи, другите не плащат данъци и глоби и за това пенсиите са 200 лв. и заплатите никакви.