PDA

View Full Version : Ще има ли закон за нормите на вредните газове ?



alfa_romeo_forever
29-09-2015, 23:01
Дали ще прокарат този закон и ще започнат ли да ни проверяват дали имаме гърнета на колите ?

Днес един познат си взе кола без катализатори и не са го допуснали да мине прегледа в кат , и принципно не може да пусне колата в движение докато не сложи катализатор/резонаторно гърне ????

Bobiuzunov
29-09-2015, 23:06
Да сложи катализатор или резонаторно гърне,че разликата е голяма?

alfa_romeo_forever
29-09-2015, 23:13
Принципно са се заяли че е нямал нищо и са казали катализатор , следователно той намира познати в кат и едвам едвам минава с резонаторно ..

а сега четох в фб в групата на ауди че някакъв го спрял патрул и видял че е без гърне отзад в смис с спортно и в средата няма нищо на права траба и са го спрели от движение ..

dimitar_vd62
29-09-2015, 23:21
Доколкото знам, с неизправна изпускателна уредба не се допускат коли.Иначе моята минава преглед без катализатор но с резонаторно гърне.Но пък на прегледа като въвеждат даниите ме питаха с катализатор ли е колата, викам по принцип да ма е снет, оня вика това не ме интересува, интересува ме заводски дали е с катализатор.Иначе е в нормите за газовете, всеки път го питам за действителното сътояние на колата и всеки път казва че е в норми.За първоначална регистрация не знам, но някой ден ще се сетят да ни задължат.

alfa_romeo_forever
29-09-2015, 23:23
http://www.blitz.bg/news/article/363919

....

old alfist
30-09-2015, 01:59
Трябва да има валидна международна унифицирана методика за измерване на газовете - направо се чудя, защо германците се връзват на американските провокации.

dimitar_vd62
30-09-2015, 11:20
Толкова се вързаха че чак си признаха.

injekciona
30-09-2015, 11:25
Честно казано не виждам как ще спрат от движение 90% от колите...

dimitar_vd62
30-09-2015, 11:31
Абе как, някой като внесе катализатори и ти спират колата от движение на прегледа....както свениха номерата на 100% от колите.Закона не беше приет още а номерата бяха напечатани.

pa4ito
30-09-2015, 11:31
Колкото талоните задължиха да се сменят на газифицираните коли, толкоз и това ще мине... :screwy:

mirchozo
30-09-2015, 11:32
Хаха, само дето нямат необходимата мобилна техника да правят проверки на пътя, просто поредната корупционна вратичка. Все ми е на акъла как катаджийте лягат да гледат за катализатори под колата, особенно в сезона който наближава.

Пс Та щото всичкото другото ни е наред че, да си проверяват там ФауВетата дето даже си признаха уж.

dimitar_vd62
30-09-2015, 11:41
Ми фърли му 50-е кинта под колата и ще видиш че имаш катализатор.

ФЕРАРИСТ
30-09-2015, 18:37
Все ми е на акъла как катаджийте лягат да гледат за катализатори под колата, особенно в сезона който наближава.

Не е нужно по принцип - закона им дава безнаказано да правят квото си искат......Може да имаш 2 катализатора, той те спира на магистралата, казва че си с откачено дори и крайно гърне, спира те от движение до отстраняване на това и ти праща да се оправяш......
Описвам ти съвсем реални ситуации......

rossenvn
30-09-2015, 19:21
Така би трябвало да бъде, но е пълно с "състезатели" по улиците с спортни гърнета, които задействат алармите на другите коли. За съжаление не съм виждал да спират от движение такива!

vovata
30-09-2015, 20:33
Сутринта на път за работа попаднах на Вартбург :gruebel:
Не знам какво ЕВРО е но ме отрови ! Как минават каквито и де е прегледи ? Всичко е прах и мъгла !

alfa_romeo_forever
30-09-2015, 20:43
Ми фърли му 50-е кинта под колата и ще видиш че имаш катализатор.


Е да ама ако хвърлиш днес 50 лв на някои и утре друг те спре за това пак ти ще се размажеш от буквално захвърляне на вятара педесетачки ...

---------- Post added at 20:43 ---------- Previous post was at 20:40 ----------


Сутринта на път за работа попаднах на Вартбург :gruebel:
Не знам какво ЕВРО е но ме отрови ! Как минават каквито и де е прегледи ? Всичко е прах и мъгла !


И аз това се замислих вчера .. толко москвичи , лади и др коли на по 20 ~ 30 дори и повече години се карат .. че няма да е от никакво значение .. само ще ни порязват

dimitar_vd62
30-09-2015, 22:17
Така би трябвало да бъде, но е пълно с "състезатели" по улиците с спортни гърнета, които задействат алармите на другите коли. За съжаление не съм виждал да спират от движение такива!

Ами от 22.00 нататък до към 02.00 ела да видиш какво става по бул Вл. Варненчик с мотори.После дръпките се чуват идеално чак от Петрол към летището дето е.Ма КАТ и районното са по-близо до там отколкото аз на автогарата обаче никой не си мърда задника да отиде и да ги сгащи.Еле пък ако видиш как минават на обратно с изключени фарове....Та от Младост имало много жалби ама....да ти кажа де дремят ченгетата в колите - под Топлофикация на паркинга на клуба на СБА и до нас в уличката до канала.Щото не знам толкова коли колкото мотори да вдигат шум.

rossenvn
30-09-2015, 23:01
Ами от 22.00 нататък до към 02.00 ела да видиш какво става по бул Вл. Варненчик с мотори.После дръпките се чуват идеално чак от Петрол към летището дето е.Ма КАТ и районното са по-близо до там отколкото аз на автогарата обаче никой не си мърда задника да отиде и да ги сгащи.Еле пък ако видиш как минават на обратно с изключени фарове....Та от Младост имало много жалби ама....да ти кажа де дремят ченгетата в колите - под Топлофикация на паркинга на клуба на СБА и до нас в уличката до канала.Щото не знам толкова коли колкото мотори да вдигат шум.

Занижения контрол умишлено се толерира от властите, които и да са те, защото не искат да губят електорат. А направят ли по - ефективен контрола, сигурно на десетки или стотици хиляди ще им се наложи да ползват градския транспорт.

dimitar_vd62
30-09-2015, 23:12
Каква е логиката - бих гласувал за тези които ще въведат ред.Ако властите въведат ред ще спечелят електорат, ако си затварят очите няма причина да гласувам за тях.А това че 10-20-200-1000 лумпена ще хадят пеш или с рейса е все дно, те и без това не са от тези дето се интересуват от това кой е на власт, сиреч не са електорат.

кученцетоОгиитаткоДоги
30-09-2015, 23:22
Абе тя България шахти и отводнителни системи няма, хората за кой ли път ли ги потапя и домовете им отиват по дяволите, вие закон за вредните емисии.:mad:Цялата ние бир таман.Спрете да карате кюмюр, ми си вземете по един свински парк на газ и проблема е решен.

rossenvn
01-10-2015, 00:13
Каква е логиката - бих гласувал за тези които ще въведат ред.Ако властите въведат ред ще спечелят електорат, ако си затварят очите няма причина да гласувам за тях.А това че 10-20-200-1000 лумпена ще хадят пеш или с рейса е все дно, те и без това не са от тези дето се интересуват от това кой е на власт, сиреч не са електорат.

Логиката е, че се позволява на сравнително бедни да притежават и употребяват автомобили, които иначе не би трябвало да са в движение, но хората нямат средства за нов или да поддържат настоящия си в изправност. Няма какво да се лъжем, огромна част от автомобилите са изгнили, горят масло, нямат спирачки и т.н. и т.н. В държава като Англия или Германия тези автомобили ще бъдат спрени от движение. Сега си помисли някоя партия да накара стотина хиляди човека да си бракуват колите. Кой ще гласува за нея? Последните години започнаха уж нещо да затягат режима на техническите прегледи, но преди това се случиха ужасни катастрофи с много жертви, като причината бяха неизправни автобуси, камиони... Въпреки това пак си минаваме прегледите като едно време. За мен това ясно показва
показва липсата на политическа воля. На приказки сме много силни, говорим, че трябва контрол, а после пак слагаме рециклирани носачи, дето бай Някойси им е напълнил шарнира, щото оригиналните са скъпи.

dimitar_vd62
01-10-2015, 00:50
Аз разбрах за шума на мотористите бе....еми да така е....аз затова питам тия на прегледа за истинското състояние на колата за да си я вкарам в ред ако е нужно, а и винаги минавам през сервиза за предварителен оглед, не са знае в кой момент може те изненада напукано маркуче примерно....виж ся, щом има пари всяка вечер да пие,щом има пари да си купи половин тон грозде за вино начи ама пари да си смени гумите,маркучетата или там каквото е.Да не говорим за крушки по мигачите,задните светлини ипрочие че те не струват една заплата ма понеже го мързи да си направи труда почва да търси познати.Абе сложно нещо е манталитета на българина.

кученцетоОгиитаткоДоги
01-10-2015, 07:26
Логиката е, че се позволява на сравнително бедни да притежават и употребяват автомобили, които иначе не би трябвало да са в движение, но хората нямат средства за нов или да поддържат настоящия си в изправност. Няма какво да се лъжем, огромна част от автомобилите са изгнили, горят масло, нямат спирачки и т.н. и т.н. В държава като Англия или Германия тези автомобили ще бъдат спрени от движение. Сега си помисли някоя партия да накара стотина хиляди човека да си бракуват колите. Кой ще гласува за нея? Последните години започнаха уж нещо да затягат режима на техническите прегледи, но преди това се случиха ужасни катастрофи с много жертви, като причината бяха неизправни автобуси, камиони... Въпреки това пак си минаваме прегледите като едно време. За мен това ясно показва
показва липсата на политическа воля. На приказки сме много силни, говорим, че трябва контрол, а после пак слагаме рециклирани носачи, дето бай Някойси им е напълнил шарнира, щото оригиналните са скъпи.



А ти що си мислиш, че хората в белите държави си слагат само оригинални носачи и т.н.? Кво викаш а, те в Германия парите растът по дърветата:D Като бананите в Африка:naughty: Като ти кажат само 80 евро на час за труд и ще мигаш на дълги и на къси.Не можеш да си платиш само трудъ.Разликата е че хората там слагат изправни части, макър и от моргата, инспектора който прави прегледа го интересува в момента да е в изправност, а не да ли е ново и оригинално, а при нас буквално си минават прегледа със хиляда и сто неща неизправни.

rossenvn
01-10-2015, 10:55
А ти що си мислиш, че хората в белите държави си слагат само оригинални носачи и т.н.? Кво викаш а, те в Германия парите растът по дърветата:D Като бананите в Африка:naughty: Като ти кажат само 80 евро на час за труд и ще мигаш на дълги и на къси.Не можеш да си платиш само трудъ.Разликата е че хората там слагат изправни части, макър и от моргата, инспектора който прави прегледа го интересува в момента да е в изправност, а не да ли е ново и оригинално, а при нас буквално си минават прегледа със хиляда и сто неща неизправни.

Ако нямаш пари, не си купуваш кола! Тогава няма да мигаш на парцали ;). Разликата е, че не можеш да минеш ТУВ със счупена кола там, а тук може, че дори и до пункта за ГТП не я караш /поне преди можеше, сега с камерите на съм съвсем сигурен/, както и ти си написал. Въобще не сравнявам цени тук и там.

mirchozo
01-10-2015, 11:06
Сигурен съм че ако въведат данъчни облекчения както на колите до 101кс, доста от нас ще искат да си боднат по едно катализаторче. То и сега си пише в талона евро... незнам колко си ама кой го ебе за екологията от държавниците, важното е кинти да се вземат от хорицата. А всъщност къде е логиката за новите коли да се умножава x2 пътния данък, за коли 5-14г да е x1.5, а за старите батози x1 ? Българска работа...?
Пс Как не са се сетили да въведат и данък екология?

rossenvn
01-10-2015, 15:18
Този който има пари за нова кола, ще има и за голям данък. Обратно, ако си купил кола за 1000 лв, няма да имаш и за данък.

ecotronic
01-10-2015, 17:04
Сигурен съм че ако въведат данъчни облекчения както на колите до 101кс, доста от нас ще искат да си боднат по едно катализаторче. То и сега си пише в талона евро... незнам колко си ама кой го ебе за екологията от държавниците, важното е кинти да се вземат от хорицата. А всъщност къде е логиката за новите коли да се умножава x2 пътния данък, за коли 5-14г да е x1.5, а за старите батози x1 ? Българска работа...?
Пс Как не са се сетили да въведат и данък екология?

Няма логика. Или поне смислена такава. Ако ще се придържаме към някаква смислена логика, би трябвало данъкът на новите коли да е по-малък.
А ако някой твърди, че законите са такива, каквито са защото данъкът е обвързан по някакъв начин с годишния пробег, защо просто да не се раздели пътния данък на 2 части:

1 - Данък собственост. Скъп автомобил - висок данък, както е за всяко друго имущество.

2 - Пътен данък, който е най-правилно да се включи в цената на горивата.

lordliness
31-01-2017, 19:27
Айде, честито. Дали е вярно?
http://www.autobild-bulgaria.com/%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D 1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/

Zlobich
31-01-2017, 20:46
Все едно не знаеш как минават колите на преглед. Тези нещастници какво искат? Да оставят хората без коли ли?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Бобби
31-01-2017, 21:20
Айде, честито. Дали е вярно?
http://www.autobild-bulgaria.com/%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D 1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/
Сега в София, след това и в други градове....

lordliness
31-01-2017, 21:33
Новият девиз на столицата:
Всички коли без катализатори по селата. :-)

ecotronic
31-01-2017, 21:38
Тя Дъндъкова да започне с това да направи един паркинг за посетителите на Пирогов, щото, като дойдат хората на свиждане от цялата страна, става вавилонското стълпотворение и живеещите в района горят по една туба гориво докато си намерят място да паркират. Нищо че са си платили годишната такса за зелена зона.

lordliness
31-01-2017, 21:43
Сега за да в синхрон с многомилионните европейски столици сигурно ще забранят и дизелите.

ecotronic
31-01-2017, 21:46
Като направи общината поредния некачествен ремонт и след няколко месеца движението бъде пренасочено по обходни маршрути заради гаранционния пост-ремонт, ето ти го преразхода на гориво, респективно замърсяването. Да не говорим за загубата на време и нерви.

DMS
31-01-2017, 21:54
Нормално е след такава зима да се отворят дупки моля ви...

Zlobich
31-01-2017, 22:00
По какво се познава,че идва пролетта?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Sunny
31-01-2017, 22:12
По какво се познава,че идва пролетта?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Че се появяват BMW-та по улиците и дизеловите фордове почват да палят .

Zlobich
31-01-2017, 22:41
Не,по цъфналия асфалт :)

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

lordliness
08-02-2017, 22:43
Сега чета, забраняват дизелите в столицата, проверки на пътя за изгорели газове по таблици :-), глоба сто лева без катализатор и спиране от движение.
Аман. Хубава българска дума. :-)

alfa_romeo_forever
09-02-2017, 09:26
Ех .. сега как ще ходя по София :( :shutup:

Ма па от друга страна като ме спрат , как куката ще види дали катализатора ми е от там където трябва да е ? :mobile:

Furious 155
09-02-2017, 09:39
Сега чета, забраняват дизелите в столицата, проверки на пътя за изгорели газове по таблици :-), глоба сто лева без катализатор и спиране от движение.
Аман. Хубава българска дума. :-)
Една добра статия по темата - https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6038839

DMS
09-02-2017, 09:39
На каква база е изчислена тази таблица?

В какъв режим ще бъдат изпитвани автомобилите?

Как ще се разграничават автомобили с катализатор, но неефективни или дефектни?

Изкупуването на катализатори ще се криминализира ли?

Не трябва ли да се стимулира вътрешно производство на катализатори за българския пазар?

за един приятел питам...

pyle
09-02-2017, 11:46
На мен друго ми е интересно, когато ни спре милицията, дали са наясно за сътоянието, в което е колата дали е подходящо и правилно за измерване на изгорели газове, като достигната съответна температура, че на колата и трябва известно време в покой за да влезе в оптимален режим за момента на работа и прочие, защото това и на техническия преглед вероятно не го знаят/правят.

alfa racer GTA
09-02-2017, 12:44
Вярно.Ама на милиционерите не им пука за оптималния режим, а само да ти "тряснат" глобата или да ти тряснят "А сега, какво че правим?" - "Ъм, мъ -мъ -мъ ...???"

Браво на Фандъчката, браво на ГЕРБ.Отново за тях ще гласувам!

---------- Post added at 12:44 ---------- Previous post was at 12:38 ----------

111 милиона причини да е мръсен въздухът
https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6038839

lordliness
09-02-2017, 13:06
Ех .. сега как ще ходя по София :( :shutup:

Ма па от друга страна като ме спрат , как куката ще види дали катализатора ми е от там където трябва да е ? :mobile:

Като види, че газовете не са в норма ще направи умозаключение с повишена трудност или ще извади това от багажника https://el-instrumenti.bg/index.php?route=product/product&product_id=2258

Друго ми е интересно, как ще информират широката общественост, че утре примерно въздуха е мръсен и аз не трябва да си карам дизела.
Ако например религията не ми позволява да гледам новини и да чета вестници или съм беден и нямам телевизор и радио и съм чувал че има нещо, което се казва интернет, обаче въпреки това съм решил да се разходя в София
Защото незнанието не оправдава.
София като повлече крак и Пловдив, Варна и другите градове няма да останат назад.
Отиваш до Пловдив командировка, сутринта се събуждаш в хотела и узнаваш, че има забрана три дни да не се кара и трябва да си дойдеш с влака сигурно.
Или имаш работа в града Х за един час, обаче няма как да влезеш.

BO
09-02-2017, 13:14
Като види, че газовете не са в норма ще направи умозаключение с повишена трудност или ще извади това от багажника https://el-instrumenti.bg/index.php?route=product/product&product_id=2258
Реално няма задачата да прави каквото и да е.
Ако (предивд горните мнения) се спазят изискването за тестове и колата ти не може да покрие нормите, то става елементарно - спира ти се от движение. Пък след това ти си търси защо колата ти не може да покрие нормите.

lordliness
09-02-2017, 13:58
Тогава да не ходим на технически прегледи, има документ, че колата е изправна. От специализиран сервиз. Идват аматьори на пътя и ми казват че не е. Отивам пак в сервиза - всичко е в норма. И?

BO
09-02-2017, 14:23
Тогава да не ходим на технически прегледи, има документ, че колата е изправна. От специализиран сервиз. Идват аматьори на пътя и ми казват че не е. Отивам пак в сервиза - всичко е в норма. И?
Си пускаш колата в движение.

Zlobich
09-02-2017, 14:31
Е нека ми спре от движение 18 годишната алфа. То трябва 2/3 от колите да спрат от движение. Да измислят куде хората да паркират,не да газят в градинките и да калят навсякъде. Пък може да кажат и колко пъти на ден може да се натискат спирачките,че от търкането на накладките също има ФПЧ.

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

lordliness
09-02-2017, 14:32
Само щуротии, всичко оправихме само това остана, одеве един автобус щеше да ме удуши.
Ако някой си закачи на Теслата ауспух дали ще го проверяват за изгорели газове :)

Zlobich
09-02-2017, 15:05
Най вероятно,те милицуонерите в старанието ви да блеснат ... на един преди години му казах,че корсата ми е със спортно окачване,а той от зор да блесне даже не разбра,че си е сток,висока като щъркел.
Автобу камиони,брикети,дърва,горене на масло. Ще забранят и да дишаме.

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

lordliness
09-02-2017, 15:16
Сега чета как автокъщи свалят катализатори от нововнесени коли. Изкарват бързи пари от тях и ги продават с резонатори.

pyle
09-02-2017, 17:15
Сега чета как автокъщи свалят катализатори от нововнесени коли. Изкарват бързи пари от тях и ги продават с резонатори.

За жалост не са само автокъщи, бизнеса е коварен с катализатори, имам познати, на които в студенстски град им отрязаха катализаторите на чисто нови коли, палиш и колата е драгстер само на колектори.. Следващата ми кола със сигурност част от прегледа ще бъде на ГТП да се замерят вредните емисии, това ще ми даде и реална представа за това как работи мотора.

ecotronic
09-02-2017, 17:56
Ако ще си говорим за катализатори, това предполага, че ще си говорим за вредни химически съединения а не за твърди частици. И като е така, то един бензинов мотор изхвърля много по-вредни вещества от един дизелов, нищо, че видимо не пуши толкова.
Тогава, защо се говори предимно за дизеловите?

Ако ще си говорим за твърди частици, не са автомобилите а отоплението на твърдо гориво - най сериозният замърсител.
По тази логика всяко село трябва да е в пъти по-замърсено от София.

pyle
09-02-2017, 18:11
Ако ще си говорим за катализатори, това предполага, че ще си говорим за вредни химически съединения а не за твърди частици. И като е така, то един бензинов мотор изхвърля много по-вредни вещества от един дизелов, нищо, че видимо не пуши толкова.
Тогава, защо се говори предимно за дизеловите?

Ако ще си говорим за твърди частици, не са автомобилите а отоплението на твърдо гориво - най сериозният замърсител.
По тази логика всяко село трябва да е в пъти по-замърсено от София.

Количеството сажди и по-едри частици, които изхвърля дизела са в пъти по-сериозни вредители от това, което изхвърля бензина.

ecotronic
09-02-2017, 18:15
Нямам против това да дам 1000 лв. за катализатор заради благото на държавата.

Но след като тази държава се оказва неспособна да се справи с кражбите на катализатори, държа да има закон според който, ако ми го откраднат, държавата да ми го възстанови, като иска чист въздух.

lordliness
09-02-2017, 18:32
Пак почнаха да крадат винетки, къде живеем не знам.

Bobi_33
09-02-2017, 20:08
Нямам против това да дам 1000 лв. за катализатор заради благото на държавата.

Но след като тази държава се оказва неспособна да се справи с кражбите на катализатори, държа да има закон според който, ако ми го откраднат, държавата да ми го възстанови, като иска чист въздух.

И съответно крадците да бъдат намерени и наказани истински. С принудителен труд. да чистят улици, да засаждат дръвчета и т.н. Щото ако просто ги заключат в затвора, пак ще ги храним ние от данъците си залудо.

Бобби
10-02-2017, 00:59
Пак почнаха да крадат винетки, къде живеем не знам.
В Corellia.....нали това ти е адреса....

---------- Post added at 22:59 ---------- Previous post was at 22:56 ----------

Пълен ташак....преди време имаше некви лепенки за екология....и се лепяха на ладите по предните прозорци.....всичко е пара и най малко екология.....ебати и изобретателната държава сме.....вместо да ти създават стандарт, създават корупция...е няма оправия....

kkiko
10-02-2017, 14:05
:shoot::shoot:
Само щуротии, всичко оправихме само това остана, одеве един автобус щеше да ме удуши.
Ако някой си закачи на Теслата ауспух дали ще го проверяват за изгорели газове :)

:shoot: то той е за застрелване тогава!!!

alfista 96
10-02-2017, 14:50
Кът се замисля ей така лекичко ,разбирам какво ще се случи.След месец когато стане по-топло ,и кюмбетата в гетата и др. квартали угаснат, ще намалеят твърдите частици и всичко ще е шест .Тогава Данчето и другите кметчета ще излезнат и ще викнат гръмогласно ,видехте ли че мислим за вази и въздуха стана чист кът детско дупе. И така малко спокойствие до следващата зима.Ако този закон се спазва ,ще останем без градски транспорт ,жп ,комунални услуги и ТОК и др.В най-студените дни всичкия добив на кюмур беше насочен към тецовете.Дали ще ги затворят ?

alfa racer GTA
10-02-2017, 15:48
Да-а-а-а ...

Затова на тези избори всички "стари партии/муцуни" ще ги накарам да "си платят".

Няма да гласувам за тях.Те да си плямпотат колкото искат и да си плащат на които искат цоциологически агнецийки да фабрикуват как "влизат" с N % -та в НС ...

ecotronic
10-02-2017, 17:12
Трябва да се изкове един прост закон за обещанията.

Който прави предизборни обещания, пък не ги изпълнява, влиза в пандиза.

http://dnes.dir.bg/news/programa-nova-republika-predsrochni-izbori-2017-25230505?nt=10

Тати ще ми купи колело, ама друг път.....

Furious 155
10-02-2017, 18:53
И съответно крадците да бъдат намерени и наказани истински. С принудителен труд. да чистят улици, да засаждат дръвчета и т.н. Щото ако просто ги заключат в затвора, пак ще ги храним ние от данъците си залудо.
Точно!

Alexanderbb
11-02-2017, 09:07
От цялата дандания разбрах само колко технически прости са ни управниците и подскачащите около тях журналисти. Всички грачат за КАТАЛИЗАТОРИ и борят с тях фини прахови частици. Да ама катализаторите борят азотни и въглеродни окиси а не сажди. Саждите ги бори DPF а аз не чух някой и дума да обели за него. Пък нашите дизели с чипове и махнати EGR клапани имат по-добър работен цикъл (по отношение на саждите) и спокойно минават измервания. А за окисите никой не се е сетил да мери.
И бих помолил някой колега ако разполага с официален документ, който да казва какви са нормите за регистриран вече автомобил да ми го даде.

alfa racer GTA
11-02-2017, 10:09
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D 0%BA%D0%B8_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1 %80%D1%82%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0 %BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8_%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0% BE%D0%B2%D0%B5

Нормите са за произведен автомобил, но освен след излизането му от завода, се следят и при първоначална регистрация.

Сега вече ще има и "текущ" контрол, тоест докато се ползва превозното средство.

Интересно какво ще направят управляващите, та повече хора да захвтрлят отоплението на твърдо гориво и да минат на ток/газ или или на ток+термопомпи.

Сега се "сипят" едни големи обещания ...

Ама за тези които им гледаме муцуните все във властта и се въртят от 15-20 години в нея ще има "късно е чада, мандалото хлопна" ...

Alexanderbb
11-02-2017, 10:21
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D 0%BA%D0%B8_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1 %80%D1%82%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0 %BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8_%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0% BE%D0%B2%D0%B5

Нормите са за произведен автомобил, но освен след излизането му от завода, се следят и при първоначална регистрация.

Сега вече ще има и "текущ" контрол, тоест докато се ползва превозното средство.

Интересно какво ще направят управляващите, та повече хора да захвтрлят отоплението на твърдо гориво и да минат на ток/газ или или на ток+термопомпи.

Сега се "сипят" едни големи обещания ...

Ама за тези които им гледаме муцуните все във властта и се въртят от 15-20 години в нея ще има "късно е чада, мандалото хлопна" ...

Не, не аз това за Евротата го знам. Работил съм години с него. И пак казвам това се отнася за регистрация на новозакупени, нови МПС та. Искам някой да ми покаже документ забраняващ Евро 0 да се движи по улицата

BO
11-02-2017, 10:57
... Искам някой да ми покаже документ забраняващ Евро 0 да се движи по улицата
Няма такъв документ, никога не е имало и най-вероятно появата му в България би станало факт поне след 30 години.:Bolt:

mirchozo
11-02-2017, 11:39
Само риторично да попитам, ако си сложа всичките еко карантии и вляза в Euro4 дали ще ми се приспаднат част от данъците ?

DMS
11-02-2017, 12:25
А аз ако може да питам (пак за един приятел), ще има ли конкретни мерки и развитие на ситуацията в полза на екологията или всичко е популизъм и некадърност?

Alexanderbb
11-02-2017, 12:48
А аз ако може да питам (пак за един приятел), ще има ли конкретни мерки и развитие на ситуацията в полза на екологията или всичко е популизъм и некадърност?

Основната мярка е хората да почнат да получават прилични доходи и общината да си върши работата. Сега неизвестен брой граждани се топлят с каквото намерят (бай мангал гори гуми и кабели). По улиците има тонове прахоляк, който никой не мие. Липсва идея за градска среда, паркове и зелени площи и възможност въздушните течения да "продухват града". Градският транспорт е скъп и абсолютно неудобен. И естествено за 80% от нас нямат никаква възможност да си купят и подържат нов автомобил

DMS
11-02-2017, 13:25
Това ми е ясно, въпроса е цялото нещо което се говори по медиите ще бъде ли преобразено в закони.

Зачетох се в няколко статии, таблици и дименсии. Ако някой е запознат в дълбочина (може би химик), нека сподели за връзката между %Vol, CO/CO2/NOx/PM (mg/km) и какво точно уредите мерят и би трябвало да мерят.

Пред мен е документ за AU (Abgasuntersuchung) и нещо хич не ми става ясно....

Alexanderbb
11-02-2017, 13:46
Това ми е ясно, въпроса е цялото нещо което се говори по медиите ще бъде ли преобразено в закони.

Зачетох се в няколко статии, таблици и дименсии. Ако някой е запознат в дълбочина (може би химик), нека сподели за връзката между %Vol, CO/CO2/NOx/PM (mg/km) и какво точно уредите мерят и би трябвало да мерят.

Пред мен е документ за AU (Abgasuntersuchung) и нещо хич не ми става ясно....

Зависи какво визираш под закон. Ако е нещо полезно за всички, силно се съмнявам поради писаното от мен по-горе. Ако е поредната взимана ни такса, стикер, винетка или както там искаш го наречи, опасявам се да тъй като сме едни големи овце

alfa_romeo_forever
11-02-2017, 14:40
Само риторично да попитам, ако си сложа всичките еко карантии и вляза в Euro4 дали ще ми се приспаднат част от данъците ?

Държавата да ти върне пари /?? о нее ..

BO
11-02-2017, 15:21
Само риторично да попитам, ако си сложа всичките еко карантии и вляза в Euro4 дали ще ми се приспаднат част от данъците ?
Съвсем практично децата ни биха били по-щастливи, мани ги тия пари.

Bobi_33
11-02-2017, 15:48
Тия глупости със смог и замърсяване са поредна перфектна причина управляващите да изтормозят още мъничко народа. Чета аз разни глупости и видиш ли, в Люлин въздухът бил по-чист, отколкото в останалите части на София. Браво. Ами сега какво, в Люлин не карат коли вероятно? Едва ли. Просто в Люлин поради многото блокове и липса на къщи и дворове, почти всички се греят на парно или ток. Оттам идва доста от смога - от коминчетата. Ма понеже там управляващите не знаят как адекватно да измислят нещо, айде прас, всичко е от колите и сега всичко под ножа. Пък народа се самонавива, че сам си е виновен и приема съдбата си стоически. Честито братя българи. Пак ще ни шибат, пък ние ще сме доволни.

ecotronic
11-02-2017, 16:10
След като държавата претендира, че милее за здравето на хората, защо не намали данъците за новите автомобили, които отговарят на еко нормите и така малко от малко да стимулира човек да кара екологично чист автомобил?

Защо сега данъците са точно наопаки в този контекст?

Bobi_33
11-02-2017, 16:25
След като държавата претендира, че милее за здравето на хората, защо не намали данъците за новите автомобили, които отговарят на еко нормите и така малко от малко да стимулира човек да кара екологично чист автомобил?

Защо сега данъците са точно наопаки в този контекст?

Щото това няма да стимулира нищо и няма да приберат нищо в хазната. Не можеш да накараш бедния да плати голям данък, когато е с малък доход. Ще се откаже от колата си. Като се откаже и толко няма да вземат, няма да влязат пари и от акциза върху похарчения евентуален бензин.

Искам да кажа, че държавата не милее за никого, искат само да сглобят бюджет, който да се пълвни от хората, защото управляващите нямат уменията да го напълнят по друг начин.

Alexanderbb
11-02-2017, 16:27
Щото това няма да стимулира нищо и няма да приберат нищо в хазната. Не можеш да накараш бедния да плати голям данък, когато е с малък доход. Ще се откаже от колата си. Като се откаже и толко няма да вземат, няма да влязат пари и от акциза върху похарчения евентуален бензин.

Пък и в един момент на бедния може да му причернее толкова че да се огледа за дебела тояга

ivan dimitrov
11-02-2017, 16:27
Лятно време по различно ли е дереджето!? Не виждате ли как изглеждат големите градове от далече?
Проблемът със замърсяването е идентичен с проблемът с паркирането, със проблемът с монополите(ако щете). Струпването на огромен брой хора на малко пространство е проблемът.

Bobi_33
11-02-2017, 17:23
Пък и в един момент на бедния може да му причернее толкова че да се огледа за дебела тояга

Дай Боже, че от доста години е време народа да хване тоягата, поводи бол....

---------- Post added at 15:23 ---------- Previous post was at 15:21 ----------


Лятно време по различно ли е дереджето!? Не виждате ли как изглеждат големите градове от далече?
Проблемът със замърсяването е идентичен с проблемът с паркирането, със проблемът с монополите(ако щете). Струпването на огромен брой хора на малко пространство е проблемът.

Ами специално за София мога да коментирам обективно, ДА, през лятото е по-чисто, поне погледнато от Витоша.

ivan dimitrov
11-02-2017, 17:31
Дай Боже, че от доста години е време народа да хване тоягата, поводи бол....

---------- Post added at 15:23 ---------- Previous post was at 15:21 ----------



Ами специално за София мога да коментирам обективно, ДА, през лятото е по-чисто, поне погледнато от Витоша.

Субективно, вероятно......
Да, точно събективно наблюдение имах предвид. И ако за София това е така, то за Варна не е. И лярно време гардът изглежда еднакво "замъглен", погледнат от високо и далеч. А и логиката мисля е ясна.

---------- Post added at 17:31 ---------- Previous post was at 17:30 ----------


Дай Боже, че от доста години е време народа да хване тоягата, поводи бол....

---------- Post added at 15:23 ---------- Previous post was at 15:21 ----------



Ами специално за София мога да коментирам обективно, ДА, през лятото е по-чисто, поне погледнато от Витоша.

Субективно, вероятно......
Да, точно събективно наблюдение имах предвид. И ако за София това е така, то за Варна не е. И лятно време гардът изглежда еднакво "замъглен", погледнат от високо и далеч. А и логиката мисля е ясна.

ecotronic
11-02-2017, 17:50
Субективно, вероятно......
Да, точно събективно наблюдение имах предвид. И ако за София това е така, то за Варна не е. И лятно време гардът изглежда еднакво "замъглен", погледнат от високо и далеч. А и логиката мисля е ясна.

Където има вятърни генератори, обикновено атмосферата е и най-чиста. Около София не знам ни един.

Alexanderbb
11-02-2017, 17:55
Където има вятърни генератори, обикновено атмосферата е и най-чиста. Около София не знам ни един.

Не е въпросът в генераторите а във вятъра който ги върти. А с това презастрояване напоследък и него вече спряха

ivan dimitrov
11-02-2017, 18:00
Където има вятърни генератори, обикновено атмосферата е и най-чиста. Около София не знам ни един.

Тук постоянно духа, въпреки това ...... и лято и зима си е прашно. Не е все едно - дали си събрал един милион или 100 хиляди люде, на няколко десетки км/кв.


Не е въпросът в генераторите а във вятъра който ги върти. А с това презастрояване напоследък и него вече спряха
Той това имаше предвид(мисля).

ecotronic
11-02-2017, 18:17
Горски пожари, неправомерна сеч, незасяти ниви, необуздано строителство са все неща, които водят до в пъти по-голямо замърсяване с малки частици от ДВГ.

ivan dimitrov
11-02-2017, 18:29
Горски пожари, неправомерна сеч, незасяти ниви, необуздано строителство са все неща, които водят до в пъти по-голямо замърсяване с малки частици от ДВГ.

Мммм, нещата верно не са прости и еднозначни, но като иде реч за замърсяването в градовете........ винаги човеците са причината. Много народ - кофти екология.

ecotronic
11-02-2017, 18:42
Мммм, нещата верно не са прости и еднозначни, но като иде реч за замърсяването в градовете........ винаги човеците са причината. Много народ - кофти екология.

Един от най-красноречивите примери за това, как човек прави нещо, път то, умножено многократно после му се стоварва на главата, са пясъчните бури в САЩ през 30 - те на миналия век.
И всичко това само заради подмяната на едни растителни видове с други.

lordliness
11-02-2017, 18:52
За да стане всичко с екологията, което несъмнено е хубаво трябва повечето да са богати, да си имат нови коли, нови електроуреди. В Германия например според статистиките колите заминават към моргите или може би към нас на дванадесетата година от живота си.

ivan dimitrov
11-02-2017, 18:57
Един от най-красноречивите примери за това, как човек прави нещо, път то, умножено многократно после му се стоварва на главата, са пясъчните бури в САЩ през 30 - те на миналия век.
И всичко това само заради подмяната на едни растителни видове с други.

Примери много, но да не се "отплесваме". Първо трябва да вземем мерки да не се пренаселват градовете. После, евентуално, да мислим как да ги доизчистим. Щото далеч не само въздухът е мръсен. Като междинно решение - спирането на коли, доказано не отговарящи на нормите е добро решение(даже и моята да е м/у тях(ако)). Трябва да се прави всичко възможно.

alfa racer GTA
11-02-2017, 21:39
Всъщност дори и в Германия кризата се е отразила и средните години на които са автомобилите се е увеличила в сравнение с 2005-2008 година.

Истината е обаче, че там в законите се влага доста интелект.

Интелект който повишава стандарта на живот.

Тук партиите предлагат кандидат депутати "по заслуги" ние ги избираме и те правят една "лайняна каша" вместо закони...


Това е цената която плащаме, че не оценяваме интелигентните хора които най-добре могат да решат проблемите ни ...

Всеки избор има своята цена ...

lordliness
12-02-2017, 00:23
http://trafficnews.bg/plovdiv/news/68529/

Alexanderbb
12-02-2017, 08:47
Примери много, но да не се "отплесваме". Първо трябва да вземем мерки да не се пренаселват градовете. После, евентуално, да мислим как да ги доизчистим. Щото далеч не само въздухът е мръсен. Като междинно решение - спирането на коли, доказано не отговарящи на нормите е добро решение(даже и моята да е м/у тях(ако)). Трябва да се прави всичко възможно.

Нали се сещаш колко двулично е това с колите. В глобален план на Китай и САЩ се падат 40% от въглеродните емисии. Само Дженерал Електрик обслужва над 1500 парни турбини работещи с въглища. Това са грубо казано 700 - 800 централи като нашите Марици. Според прогнозите на щатската Енергийна информационна агенция до 2040 г. глобалното производство на ток от въглища вероятно ще е с 23% по-високо спрямо 2012 г. Две трети от увеличението ще се дължи на инсталирането на нови мощности в Китай и Индия, което няма да може да бъде компенсирано от спада при използването на въглища в САЩ и Европа.

ivan dimitrov
12-02-2017, 13:02
Нали се сещаш колко двулично е това с колите. В глобален план на Китай и САЩ се падат 40% от въглеродните емисии. Само Дженерал Електрик обслужва над 1500 парни турбини работещи с въглища. Това са грубо казано 700 - 800 централи като нашите Марици. Според прогнозите на щатската Енергийна информационна агенция до 2040 г. глобалното производство на ток от въглища вероятно ще е с 23% по-високо спрямо 2012 г. Две трети от увеличението ще се дължи на инсталирането на нови мощности в Китай и Индия, което няма да може да бъде компенсирано от спада при използването на въглища в САЩ и Европа.

Мислех че за родните ни градове си говорим. От началото на векът, маса народ е на централно отопление, затвориха се маса фабрики а замърсяването не изчезва. Нито зиме, нито лете. Много народ, много коли, неизмити улици - много мръсно. Изобщо не твърдя че само колите са виновни. Твърдя че трябва да престанем да презаселваме няколко града в България. Това, даже и при взети спешно мерки, няма да стане за един ден. Наѝ - бързо и лесно е да се вкарат в нормите пушещите каруци. Не очаквам това да реши проблемът, а леко да го тушира. Все е нещо.

myato
12-02-2017, 16:50
Мислех че за родните ни градове си говорим. От началото на векът, маса народ е на централно отопление, затвориха се маса фабрики а замърсяването не изчезва. Нито зиме, нито лете. Много народ, много коли, неизмити улици - много мръсно. Изобщо не твърдя че само колите са виновни. Твърдя че трябва да престанем да презаселваме няколко града в България. Това, даже и при взети спешно мерки, няма да стане за един ден. Наѝ - бързо и лесно е да се вкарат в нормите пушещите каруци. Не очаквам това да реши проблемът, а леко да го тушира. Все е нещо.

Как смяташ?! След дългогодишни "мъки" да ни натъпчат в "бетонови" гета, дали някой сега ще прояви "желание" да се "разселим"?
Беше направено всичко възможно(че и невъзможното) да се отнеме земята на хората, да се принудят да изоставят селата, където можеха да се самоизхранват.
Като те "стиснат за топките", ще тропкаш каквото ти "свирят". Това е основната цел и тя е постигната.
Другото е нагъл грабеж и заглавичкване за идиоти.

---------- Post added at 16:50 ---------- Previous post was at 16:46 ----------


Всъщност дори и в Германия кризата се е отразила и средните години на които са автомобилите се е увеличила в сравнение с 2005-2008 година.

Истината е обаче, че там в законите се влага доста интелект.

Интелект който повишава стандарта на живот.

Тук партиите предлагат кандидат депутати "по заслуги" ние ги избираме и те правят една "лайняна каша" вместо закони...


Това е цената която плащаме, че не оценяваме интелигентните хора които най-добре могат да решат проблемите ни ...

Всеки избор има своята цена ...

Не е проблемът в законите, а в "прилагането" им.
И моля, не подценявай управляващата ни шайка. В нея има изключетелно интелигентни .... гадове.
Гледам, че по-горе си написал, че ще ги "накажеш" на изборите. Завиждам на оптимизма ти.

Alexanderbb
12-02-2017, 18:57
Мислех че за родните ни градове си говорим. От началото на векът, маса народ е на централно отопление, затвориха се маса фабрики а замърсяването не изчезва. Нито зиме, нито лете. Много народ, много коли, неизмити улици - много мръсно. Изобщо не твърдя че само колите са виновни. Твърдя че трябва да престанем да презаселваме няколко града в България. Това, даже и при взети спешно мерки, няма да стане за един ден. Наѝ - бързо и лесно е да се вкарат в нормите пушещите каруци. Не очаквам това да реши проблемът, а леко да го тушира. Все е нещо.

Ти пък защо мислиш че затварянето на маса фабрики е подобрило екологията? Едно Кремиковци в София и вашия Тец бяха по-цапащи. Завод за мотокари или шивашка фабрика не цапаха. А и даваха поминък на хората. Сега се пренаселват 3-4 града защото в другите хората няма какво да ядат. Шумен ти е под носа, знаеш ли там какво може да се работи - нищо. И колегата за селското стопанство не е прав. Точно връщането на земята осра работата. Щото получилите я не искаха и не можеха да я обработват и я продадоха за да си купят апартамент в София или Пловдив. Щото един комбайнер сега не сяда в комбайн за по-малко от 3000 ама няма комбайнери.....

Бобби
12-02-2017, 18:59
Как смяташ?! След дългогодишни "мъки" да ни натъпчат в "бетонови" гета, дали някой сега ще прояви "желание" да се "разселим"?
Беше направено всичко възможно(че и невъзможното) да се отнеме земята на хората, да се принудят да изоставят селата, където можеха да се самоизхранват.
Като те "стиснат за топките", ще тропкаш каквото ти "свирят". Това е основната цел и тя е постигната.
Другото е нагъл грабеж и заглавичкване за идиоти.

---------- Post added at 16:50 ---------- Previous post was at 16:46 ----------



Не е проблемът в законите, а в "прилагането" им.
И моля, не подценявай управляващата ни шайка. В нея има изключетелно интелигентни .... гадове.
Гледам, че по-горе си написал, че ще ги "накажеш" на изборите. Завиждам на оптимизма ти.
Много си прав...майката им ебаха на селата......оставиха ги без препитание.....едни избягаха на вън....други в близките големи градове....а тези който останаха в кръчмите изнемогнаха....докато имаха средства...а сега изнасилват бабички...

eproHD
12-02-2017, 19:05
Интересна тема следя я с интерес ! Знам само,че с писане по форумите нищо няма да се промени...Нито и с "наказване" в някакви си избори !
.................................................. .........................no comment

ivan dimitrov
12-02-2017, 19:27
Ти пък защо мислиш че затварянето на маса фабрики е подобрило екологията? Едно Кремиковци в София и вашия Тец бяха по-цапащи. Завод за мотокари или шивашка фабрика не цапаха. А и даваха поминък на хората. Сега се пренаселват 3-4 града защото в другите хората няма какво да ядат. Шумен ти е под носа, знаеш ли там какво може да се работи - нищо. И колегата за селското стопанство не е прав. Точно връщането на земята осра работата. Щото получилите я не искаха и не можеха да я обработват и я продадоха за да си купят апартамент в София или Пловдив. Щото един комбайнер сега не сяда в комбайн за по-малко от 3000 ама няма комбайнери.....

Ами ако точно кремиковци и нашият тец имах предвид? И още няколко завода в Девня, и още няколко тук/там...
Сега не си говорим за КомунизЪма, за екология си говорим. За екологията у нас, не за тая в САЩ.
Добрич ми е по близо, там е като в Шумен, като в Стара Загора, като в.........
Аз какво казвах до сега? Трябва държавна политика, целяща да развие малките градове, за да не се бухаме всички на няколко кв/км. Дано не си приел, че предлагам изселническата политика на БКП.
Изглежда идея си нямаш, какво се случваше в селата. Нито пък какво става сега. Това е различна тема, да не се отклоняваме.

Alexanderbb
12-02-2017, 19:31
Изглежда идея си нямаш, какво се случваше в селата. Нито пък какво става сега. Това е различна тема, да не се отклоняваме.[/QUOTE]

Вярвай ми прекрасно знам

Бобби
12-02-2017, 20:03
Изглежда идея си нямаш, какво се случваше в селата. Нито пък какво става сега. Това е различна тема, да не се отклоняваме.

Вярвай ми прекрасно знам[/QUOTE]
Оскотяване....е това става в нашите села.....и отклонението ни засяга!!!

lordliness
13-02-2017, 07:58
За коли, храна, и други маловажни неща може, никой няма да протестира. Ама я си представете някой да пипне ракията, ще настанат всенародни бунтове ⛔

Zlobich
13-02-2017, 10:19
Ти пък, съмнявам се?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

myato
13-02-2017, 13:04
Много си прав...майката им ебаха на селата......оставиха ги без препитание.....едни избягаха на вън....други в близките големи градове....а тези който останаха в кръчмите изнемогнаха....докато имаха средства...а сега изнасилват бабички...

Е то това си беше една от целите, да останат само скотовете от кръчмата и като свършат кинтите да вършеят по къщята.


Вярвай ми прекрасно знам
Оскотяване....е това става в нашите села.....и отклонението ни засяга!!![/QUOTE]

Като няма "скот", развъждат се скотовете.


За коли, храна, и други маловажни неща може, никой няма да протестира. Ама я си представете някой да пипне ракията, ще настанат всенародни бунтове ⛔

Няма бе. Само ша псуват по кръчмите и казанките. Виж, казанджиите може и да излязат и да "поведат" на "морков"(бутилка) постоянното присъствие.

mordohy
13-02-2017, 20:28
Моята кола, колкото и дфа ви се струва странно, винаги е била с катализатор. Даже Роби се обърка в началото, преди години с газовата. Щом са го измислили, значи трябва да го има. Това за тия, дето не мислят, а ме питат, как мще е курса на паунда, след войната с Русия.
Разликата с катализатор и без катализатор я има само в ниските обороти и то на загрял мотор и то.... Катализаторът замърсява с производството си несъизмеримо повече, отколкото пречиства.
Аз карам преимуществено на газ.
За какъв хуй ми е катализатора, след като той изобщо не работи!???
Още повече, че ако горивото не са сегашните лайна. то и без катализатор ще замърсява значително по-малко от сегашните бълвочи.
Ето ви и поле за размисъл. Вече няма нафта или газьол, а пише "Дизел". да ама това е кретения. На битилките с газ за мотокара не пише пропан-бутан, а моторно гориво.:ranting:

ecotronic
13-02-2017, 20:57
Моята кола, колкото и дфа ви се струва странно, винаги е била с катализатор. Даже Роби се обърка в началото, преди години с газовата. Щом са го измислили, значи трябва да го има. Това за тия, дето не мислят, а ме питат, как мще е курса на паунда, след войната с Русия.
Разликата с катализатор и без катализатор я има само в ниските обороти и то на загрял мотор и то.... Катализаторът замърсява с производството си несъизмеримо повече, отколкото пречиства.
Аз карам преимуществено на газ.
За какъв хуй ми е катализатора, след като той изобщо не работи!???
Още повече, че ако горивото не са сегашните лайна. то и без катализатор ще замърсява значително по-малко от сегашните бълвочи.
Ето ви и поле за размисъл. Вече няма нафта или газьол, а пише "Дизел". да ама това е кретения. На битилките с газ за мотокара не пише пропан-бутан, а моторно гориво.:ranting:

Сигурно говориш за обикновена ГУ. С ГИ и действаща ламбда сонда, катализаторът си работи, както си e замислен.

mordohy
13-02-2017, 21:06
Сигурно говориш за обикновена ГУ. С ГИ и действаща ламбда сонда, катализаторът си работи, както си e замислен.
Технически си абсолютно прав!:handshake:
Аз говоря за това, че и в двата случая газовата е в пъти по-чиста от бензина, особено сегашния, ако всичко е наред

lordliness
13-02-2017, 21:16
Е да ама аз отивам на ГТП и те ми казват - няма значение, че я караш на газ, ние ще я мерим на бензин и аз им теглих майните и отидох другаде.
Сега чета че резултатите от прегледа щели да ходят в реално време в незнам каква си агенция. Да няма манипулации.

ecotronic
13-02-2017, 21:23
Е да ама аз отивам на ГТП и те ми казват - няма значение, че я караш на газ, ние ще я мерим на бензин и аз им теглих майните и отидох другаде.
Сега чета че резултатите от прегледа щели да ходят в реално време в незнам каква си агенция. Да няма манипулации.

Това е заради пословичната техническа неграмотност, с която от десетилетия се славят пунктовете ни за ГТП.

Спомням си, че в началото на 80 - те, когато се минаваше на преглед само пред КАТ имаше наредба моторът да се гаси на валците за тест на спирачките. По това време не бяха много моделите със сервоусилватели. Вярно, че доброто серво трябва да издържи поне едно спиране без работещ мотор, ама.....
Минаха години, преди да променят тъпия правилник.

mordohy
13-02-2017, 23:04
То и на моя Иж-спорт казваха, че халогенната крушка е незаконна...
:ranting:

lordliness
13-02-2017, 23:09
Какви неща помните, помните ли парните локомотиви �� баба ми разправяше, че били страшни

Бобби
14-02-2017, 00:37
Какви неща помните, помните ли парните локомотиви �� баба ми разправяше, че били страшни
Ходи у Монтана на гарата да го видиш тоя локомотив, дет го помни баба ти...:))

---------- Post added at 22:37 ---------- Previous post was at 22:33 ----------


Моята кола, колкото и дфа ви се струва странно, винаги е била с катализатор. Даже Роби се обърка в началото, преди години с газовата. Щом са го измислили, значи трябва да го има. Това за тия, дето не мислят, а ме питат, как мще е курса на паунда, след войната с Русия.
Разликата с катализатор и без катализатор я има само в ниските обороти и то на загрял мотор и то.... Катализаторът замърсява с производството си несъизмеримо повече, отколкото пречиства.
Аз карам преимуществено на газ.
За какъв хуй ми е катализатора, след като той изобщо не работи!???
Още повече, че ако горивото не са сегашните лайна. то и без катализатор ще замърсява значително по-малко от сегашните бълвочи.
Ето ви и поле за размисъл. Вече няма нафта или газьол, а пише "Дизел". да ама това е кретения. На битилките с газ за мотокара не пише пропан-бутан, а моторно гориво.:ranting:
Иво колко е живота на един катализатор...?....защото аз съм виждал такива дет се разпадат, започват да дрънчат в ауспуха и т.н...а дпф ката се самопочиства, какво става с екологията...?...е това не знам...

lordliness
14-02-2017, 00:38
Ходи у Монтана на гарата да го видиш тоя локомотив, дет го помни баба ти...:))

---------- Post added at 22:37 ---------- Previous post was at 22:33 ----------


Иво колко е живота на един катализатор...?....защото аз съм виждал такива дет се разпадат, започват да дрънчат в ауспуха и т.н...а дпф ката се самопочиства, какво става с екологията...?...е това не знам...

Той ония не пуска пара. Няма да е много страшен 😨

Бобби
14-02-2017, 00:42
п.п...за новите вагини дет ги хванаха с тая измама...няма да говорим.....нали, защото там всичко е ОК...

---------- Post added at 22:42 ---------- Previous post was at 22:39 ----------


Той ония не пуска пара. Няма да е много страшен ��
Е па имаше един дет изпускаше пара...скоро го пускаха по първият релсов път....май беше Русе - Варна...ако не се лъжа....някакъв юбилей се честваше...

lordliness
14-02-2017, 00:42
Ще събираме пари за Тесли, ако не стигнат ще бръмчим с електрокарчета.
Някой ако те вбеси на пътя ще го ръчкаш с вилиците

Бобби
14-02-2017, 00:55
То и на моя Иж-спорт казваха, че халогенната крушка е незаконна...
:ranting:
Защото си карал с миньорска каска... и са видели два фара...:))

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:45 ----------


Ще събираме пари за Тесли, ако не стигнат ще бръмчим с електрокарчета.
Някой ако те вбеси на пътя ще го ръчкаш с вилиците
Теслата е интересно творение...за сега най доброто....даже у наше село има клуб на тая марка....ама си требва стандарт...ако ме разбираш...аз май ще си умрем с двг-то...да го еба...:))

---------- Post added at 22:55 ---------- Previous post was at 22:49 ----------

А бе представяш ли си чипосана Тесла, за какво иде на реч....:Bolt:....:))

dhtj
14-02-2017, 02:41
Трябва да се работи сериозно по тоя въпрос.

Такова нещо като това в българия никъде го няма по белия свят.
Всички "играчи" си купуват дизелови "бегачки" махат катализатори, ДПФ-и, ЕГР-и, накрая чипват и правят пушилка по булевардите. Даже се и хвалят с "постижението".
А ние останалите им дишаме саждите.

Вече в някои големи градове в Европа започват да забраняват дизелите, а бг идиотите си лепят "No smoke - no fun" на тракащите бмв-та и тди голфове.

Даже има и колеги алфисти, които не им отстъпват по простотия на ГОЛФоните.

mirchozo
14-02-2017, 09:31
Защо мислиш че като имаш катализатор, то той върши някаква работа в момента. Масово са дали фира, еле пък на коли над 10г е смешно...

Просто това е поредната форма на издояване на обикновенните хорица, щото другите боцки не стигат да се наяде тая паплач в парламента. Файда от тая простотия няма да има, освен че бе отворена още една корупционна вратичка. Да не говорим че реално измерените данни няма да са актуални, защото ако да речем те хванат със студена кола, показанията ще са различни спрямо тези в работна температура. Демек достатъчно е да излязат сутрин в 7:30ч и ще трябва да спират всички от движение наред. А и все пак колко от дизеловите коли са чипосани та да се слагат под общ знаменател с всички останали. Те камьоните също са дизелови, нали се сещаш, корабите също ползват подобно гориво. Общо взето бавно но сигурно отиваме към самоунищожение, което за радост няма да видим с очите си, макар че поколението което оставим след себе си ще се срамува от нас един ден.

BO
14-02-2017, 10:00
Защо мислиш че като имаш катализатор, то той върши някаква работа в момента. Масово са дали фира, еле пък на коли над 10г е смешно...
...
Работят си, спокойно.
Катализатора се прецаква главно от проблеми с двигателя, не толкова от годините и километрите.
Ако си немърлив към колата по принцип, това може да ти съсипе катализатора и на доста малко години.
Но ако си я поддържаш в много добро състояние, то един катализатор ще изкара и двойно повече от споменатите от теб години, без проблеми.

п.п. Повечето роптаете срещу мерки, които няма да ви засегнат никога. Защото технически няма как да се приложат.
Искаме да живеем в държава, която да е наред и всички да сме щастливи. Казват в тази държава, че има норми, които трябва да се спазват, някой излиза и казва, че ще се наблюдават тези норми и изведнъж тези хора, които искат да живеят уж в тяхната подредена и обичана държава отново излизат на протест, че някой иска да се спазват нормите.
Е не мога да го разбера, честно.

dhtj
14-02-2017, 10:13
Истината е в тока и газта/метан.
Дизелите трябва да се забранят или да им се вдигнат данъците в пъти, както е в белия свят.

mirchozo
14-02-2017, 10:38
Хаха, 90% от колите които се мъкнат тук са полумъртви отдавна, тъй че това с поддържането на една страна ако обичате. Алфа 156 2.0тс (че и 1.9жтд) за 1000-1500лв според теб дали е поддържана добре? Той катализатора струва повече от половината кола. Та в тоя ред на мисли, някой сега използва момента да вкара 10 контейнера с катализатори от Китай, които да набута насила на потрбителя. Никой от ония главочи не го ебе за екологията. Събудете се люде заблудени.

Пс Нещата се правят така, вдига се икономиката, вдига се стандарта на живот, вдигат се законите и тогава се облагат сериозни данъци за старите коли. Всеки разумен човек имайки възможност ще си купи нова кола. Да не мислиш че на мен ми се кара 10г кола ? Ние както винаги сме наобратно, а стига де.

ecotronic
14-02-2017, 11:15
Както писах по-напред, нямам против да направя, каквото зависи от мен за екологията. Но това за мен и за такива, като мен.
Какво ще направи държавата по въпроса? Освен да прибира едни пари? Къде ще отиват тези пари? За болните? За облекчаването на трафика? За стимулиране за ползване на екологично чист транспорт?......

Не вярвам.

Ако на държавата и пукаше за екологията, щеше да започне с това да упражнява адекватен контрол върху качеството на горивата.

Накратко - борбата за опазването на околната среда зависи от много фактори и изисква съвместни и координирани усилия от страна на всички.

А когато основният играч само смуче от останалите, пък нищо не дава от себе си, това се нарича демагогия. Пак и пак.

DMS
14-02-2017, 12:02
Работят си, спокойно.
Катализатора се прецаква главно от проблеми с двигателя, не толкова от годините и километрите.
Ако си немърлив към колата по принцип, това може да ти съсипе катализатора и на доста малко години.
Но ако си я поддържаш в много добро състояние, то един катализатор ще изкара и двойно повече от споменатите от теб години, без проблеми.

Днес получих отговор от хора които се занимават с катализатори, че старите такива макар и не запушени не вършат работа. При приминаването на изгорелите газове в тях паладия и платината участват в химична реакция. С времето те се изчерпват.

Къде е истината?

krustnika
14-02-2017, 12:03
Такова нещо като това в българия никъде го няма по белия свят.
Всички "играчи" си купуват дизелови "бегачки" махат катализатори, ДПФ-и, ЕГР-и, накрая чипват и правят пушилка по булевардите. Даже се и хвалят с "постижението".
А ние останалите им дишаме саждите.

Вече в някои големи градове в Европа започват да забраняват дизелите, а бг идиотите си лепят "No smoke - no fun" на тракащите бмв-та и тди голфове.

Даже има и колеги алфисти, които не им отстъпват по простотия на ГОЛФоните.

Колега, явно ти се създаде някакъв дизелов комплекс/параноя още от темата ти за евентуалния тунинг на ТС, където в края и се видя кой колко си може, а ти потъна вдън земя. Голям трън в очите са ти дизеловите "бегачки". Няма тема, в която да не си го отбелязал. Разбрахме ти тънкия намек, че това да караш дизелов автомобил е огромно падение и не всички може да сме аристократи, които караме 20 годишна Алфа 156 на газ/метан :shutup:

Само не разбрах защо обиждаш колегите алфисти? Кой точно визираш и специално на теб кой каква простотия ти направи?

Относно замърсяването на въздуха - не по-малко ни тровят т.нар. гъзарски квартали около София - Банкя, Горна Баня, Бояна, Драгалевци, Симеоново. Вместо на кимюр и цепеници, да ги задължат да се греят на ток и природен газ :offtopic:

dhtj
14-02-2017, 12:57
http://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/29297-dizelovite-koli-troviat-10-pyti-poveche-ot-kamionite/


Те са отговорни за нарастването на респираторните и раковите заболявания в големите градове. Градове като Париж, Мадрид и Атина подготвят пълна забрана на дизеловите двигатели от 2021 г. В същото време София, която е сред най-засегнатите градове в Европа от този тип замърсяване, за момента не предвижда никакви мерки в тази област. На практика данъчното облагане дори стимулира потребителите да си купуват употребявани дизели над 15 години.

Сигурно и в Париж са комплексирани от тракащата бегачка на "krustnika" :D

ecotronic
14-02-2017, 13:12
Дизел/бензин/газ...........стар/нов......с/без катализатор, dpf, егр..........

Всичко това влияе на екологията.

Но от всичко най-много влияе пробегът.

Тогава, защо той не влиза в сметките?

Няма технически решения ли? Що ли?

krustnika
14-02-2017, 13:22
http://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/29297-dizelovite-koli-troviat-10-pyti-poveche-ot-kamionite/

Сигурно и в Париж са комплексирани от тракащата бегачка на "krustnika" :D

Те тия в Париж още преди 10 години приключиха със 156-ците като модел, за да може dhtj от България да се вози бързо, икономично и екологично като газифицира поредния спарк от западна европа :drive: :crybaby:

Само се замисли как Франция в лицето на Пежо/Ситроен е набълвала и продължава да бълва милиони лъвчета и борчета с HDI двигатели и после някак несериозно стои това с неясния старт на забрана за дизели 8-)

ecotronic
14-02-2017, 13:27
Колеги, темата е за "законите" и за борбата за опазването на околната среда.

Не я извращавайте в поредния глупав спор бензин/дизел!

Самият аз карам само бензинови коли. Но това, че забраняват дизелите, сериозно ме притеснява.

krustnika
14-02-2017, 14:16
Колеги, темата е за "законите" и за борбата за опазването на околната среда.

Никой не коментира това, което казах за отопляващите се на дърва и въглища. Техните комини по-малко ли "чадят", по-малко ли финни прахови частици отделят сравнено със средностатистическия дизелов автомобил?

https://dariknews.bg/regioni/veliko-tyrnovo/gorna-oriahovica-e-s-naj-zamyrsen-vyzduh-v-oblastta-2000850

Горна Оряховица е бил градът с най-мръсен въздух в областта. Това Фандъка или тъпите журналисти преписвачи защо не го тръбят всеки ден - защото няма да е интересно, няма да има драма около задължителните катализатори, "новите" ужасно строги Годишни Технически Прегледи и поредния опит за дране на народа. Нещо подобно на пробата за измисления закон за задължителните зимни гуми. Както каза колега по-напред в темата - някой е имал едни излишни контейнери с евтини, зимни, китайски гуми, които да пласира на наплашения беден българин :Suicide:
Е, сега явно с печалбата от гумите е купил контейнери с катализатори :shutup:

BO
14-02-2017, 15:51
Накратко - борбата за опазването на околната среда зависи от много фактори и изисква съвместни и координирани усилия от страна на всички.

А когато основният играч само смуче от останалите, пък нищо не дава от себе си, това се нарича демагогия. Пак и пак.
Реално е така.
Както ако погледнем реално, то ще се съгласиш, че няма как всички институции (не само за екология), да се разберат и в един ден да превключим от един вид държава в друг вид държава, в такава, каквато искаме да стане.
Отделно аз не виждам проблем в смученето ни. Поне не го усещам. Знам повечето нормативни актове и какво държавата изисква от нас. Съответно аз се съобразявам както с тях, но същевременно вземайки и предвид прилагането им.
Демек ако си купувам кола със свален катализатор, то знам, че все още заобикалянето на нормативните актове е възможен. То съвсем съзнателно бих купил кола без катализатор. Но ако знам, че няма как да мина преглед след това, то съвсем съзнателно ще я подмина тази кола или ще включа оправянето и в цената на придобиване. И ще си направя сметката, а няма да обвинявам държавата, че разбираш ли ме смуче, мен, невинния човечец.
И ако нормативните актове не могат да се заобиколят, то нямаше да има и такива масови теми за свалени катализатори и т.н., защото просто нямаше да се случват такива неща масово.
Ама както казах нещата се случват на стъпки. Не може да отидеш от другата страна на монетата с един скок, както го обясних.

ecotronic
14-02-2017, 16:28
...... Не може да отидеш от другата страна на монетата с един скок, както го обясних.

От 27 12 2011 - та минавам на ГТП на едно и също място, та дори и на една и съща дата. Хората са любезни, черпят ме с кафе, не ми губят времето и накрая ми пожелават "весело посрещане на новата година"

И като си говорим за вредни емисии, да отбележа, че всеки път ми "мерят" емисиите в продължение на десетина минути на загасен двигател.

Практически в това мероприятие участват трима участника - пунктът за ГТП, държавата и моя милост.

Аз съм доволен, защото минавам безпроблемно и получавам добро отношение.

Пунктът е доволен, защото безпроблемно прибира едни парички от мен и знае, че догодина пак ще съм им клиент.

Държавата е доволна, защото част от моите парички отиват в нея, ей така, без да си е мръднала пръста.

Защо тогава да променяме тази перфектна схемица?

И ако трябва, кой от тримата трябва да инициира промяната?

........

Значи - за какви точно лъвски скокове говорим, след като аз тук дори и миши стъпки не съзирам?

BO
14-02-2017, 16:41
В твоята описана ситуация, за да стане промяната, то при 3-ма играчи, кворума се съставя от двама.
Единия е държавата - решава да преодолее това удоволствие на крайния човек и да затегне изискванията. Въвежда ограничение на пункта, чрез допълнителни изисквания, кои технически, кои не. Така пункта ще не ще става втория играч от кворума. До тук имаме кворум от двама и остава третия да няма избор и той да направи крачката за по-изправни МПС-та. Крачката е малка, но въпреки това е напред към по-добрите стандарти на живот, където колите са по-чисти, по-изправни. Недоволни са 3-тата страна, демек ние. Но няма как да стане всичко в един ден и да станем с мислене или по-ското със стандарт като на една по-хубава държава. Миши стъпка, да. Но е напред.

mirchozo
14-02-2017, 16:53
Не съм съгласен с горното твърдение. Щом 80% от автопарка е таратайки, то нещо друго трябва да се промени.
1во Да се забрани изкупуването на катализатори със закон и затвор, освен когато е продажбата е от собственика съпроводено с фактура за новия такъв.
2ро Да се облекчи данъка за коли които покриват дадени норми.
3то Нека всичко е доброволно, защо всичко това да е с чатала на връта.
Всеки разумен човек би си сложил катализатор ако ще получи нещо насреща. Така хем е задължително, хем файда йок, щото някой ще гепи катализатора на 3тия ден и всичко наново, е колко пъти мислиш че някой който кара кола за 2000лв би си го сложил?

ecotronic
14-02-2017, 17:04
Това със забраната за изкупуване на катализатори е добра идея, но бас държа, че тогава катализаторите пак ще се крадат но не с цел предаването им на вторични суровини а с цел "смяната на собствеността им", подобно на винетките, преди това - на чистачките и пр.

BO
15-02-2017, 11:26
Не съм съгласен с горното твърдение. Щом 80% от автопарка е таратайки, то нещо друго трябва да се промени.
1во Да се забрани изкупуването на катализатори със закон и затвор, освен когато е продажбата е от собственика съпроводено с фактура за новия такъв.
2ро Да се облекчи данъка за коли които покриват дадени норми.
3то Нека всичко е доброволно, защо всичко това да е с чатала на връта.
Всеки разумен човек би си сложил катализатор ако ще получи нещо насреща. Така хем е задължително, хем файда йок, щото някой ще гепи катализатора на 3тия ден и всичко наново, е колко пъти мислиш че някой който кара кола за 2000лв би си го сложил?
Защо твоите предложения трябва да отричат тези, които в момента се прилагат?
Ето точно за това говоря. Твоето мнение е предложение за допълнителни мерки, които не изключват проблемите, които имаме.
1. Добро предложение. Защо не.
2. То и сега си има бонуси за еко норми от които аз имам възможността да се възползвам.
3. Не става доброволно. Всяко нещо, което засяга пряко даден човек, никога няма да стане на доброволно самосъзнание. Особено когато става въпрос за пари. Твоето предложение е все едно да има съд, ама влизането в затвора да е доброволно.:spiteful:

Orm
15-02-2017, 11:57
Я някой да каже, тия страни дето забраняват дизела и се "грижат" за екологията, дали първо са почнали да се грижат за хората и след това за екологията?
Всмисъл не ви ли омръзна да ви правят на глупаци? Всички евро-простотии ги приехме освен евро заплатите. Не може да сравнявате доходите на бай Васил от село Макак с заплатата на чистачка в Германия. Просто е невъзможно да взимаш 300лв заплата и да плащаш данъци като в Германия. Най странното е че се намират хора дето са за това малоумие.
300-400 милиона пикапа зад океана със 7-литрови двигатели пазят екологията а наще 1-1.5 литрови брички убиха белите мечки и тюлените.
Дайте ни заплати 3К евро и гаранция че всичките ще ча с катализатори, дори и колоездачите и белите мечки ще са спасени.

lordliness
15-02-2017, 12:48
Те повтарят като папагали, сега по новините някакъв пак почна, дизелите та дизелите, дали е така е много спорно.
Както солта и кафето много са вредни, не консумирайте, кафето напоследък се оказа полезно, а вчера пишеше солете за да не си увредите сърцето.

mirchozo
15-02-2017, 12:57
Веднага ти тегля един лайк и си заръчвам БЕНЗИНОВА Жулия ако стане така...

---------- Post added at 12:57 ---------- Previous post was at 12:49 ----------

Въпрос към BO : я кажи малко за облекченията въз основа на еконормите, каква е схемата накратко.

BO
15-02-2017, 13:31
Въпрос към BO : я кажи малко за облекченията въз основа на еконормите, каква е схемата накратко.


Чл. 59. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително, снабдени с действащи катализаторни устройства и несъответстващи на екологичните категории "Евро 3", "Евро 4", "Евро 5", "Евро 6" и "EEV", определеният по чл. 55 данък за съответната година се заплаща с намаление от 20 до 40 на сто по решение на общинския съвет.
(2) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително и съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4" данъкът се заплаща с 50 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5" и "Евро 6" - с 60 на сто намаление, от определения по чл. 55, ал. 1 и 3 данък.
Сега ми е интересно колко от хората, които отговарят на горните изисквания и се възползват от намалението за наличието на катализатор, но са го премахнали, то доброволно са отишли и са заявили, че вече нямат основание за облекчение и си плащат данъка на цялата основа.

mirchozo
15-02-2017, 14:14
Хаха, до 100кс (101) е ясно. За момент си помислих че може да има нещо ново за до 200кс примерно.
Иначе преди като имах Цитроенче Ксара 90кс си беше с катализатор и си извадих бележка, съответно и данъка му стана 26лв. Кеф, нещо такова трябва да е и за колите над 100кс, ама на...

BO
15-02-2017, 16:49
Хаха, до 100кс (101) е ясно. За момент си помислих че може да има нещо ново за до 200кс примерно.
Иначе преди като имах Цитроенче Ксара 90кс си беше с катализатор и си извадих бележка, съответно и данъка му стана 26лв. Кеф, нещо такова трябва да е и за колите над 100кс, ама на...
Както се казва имаш крава пиеш мляко. Предполагам си наясно що е то социална политика?

ivan dimitrov
16-02-2017, 13:08
Я някой да каже, тия страни дето забраняват дизела и се "грижат" за екологията, дали първо са почнали да се грижат за хората и след това за екологията?
Всмисъл не ви ли омръзна да ви правят на глупаци? Всички евро-простотии ги приехме освен евро заплатите. Не може да сравнявате доходите на бай Васил от село Макак с заплатата на чистачка в Германия. Просто е невъзможно да взимаш 300лв заплата и да плащаш данъци като в Германия. Най странното е че се намират хора дето са за това малоумие.
300-400 милиона пикапа зад океана със 7-литрови двигатели пазят екологията а наще 1-1.5 литрови брички убиха белите мечки и тюлените.
Дайте ни заплати 3К евро и гаранция че всичките ще ча с катализатори, дори и колоездачите и белите мечки ще са спасени.

Белите мечки малка България не може да ги спаси. Освен ако не ги боядисаме в кафяво и да ги пуснем в Балкана.
Данъците ни не са като в Германия, заплатите не са като там, но и градовете също не са. В крайна сметка се оказва че най голямата разлика е в хората, които тук са едни, попаднат ли "там", стават други. Изглежда искаме тук да е като там, но при нашите си условия. Струва ми се, че ще се наложи да почакаме.....доста.

alfa racer GTA
31-08-2018, 19:06
Ха-ха.


Явно не им пука за "ЕКОЛОГИЯТА", а за парите които ще гушнат и как ще ги разпределят помежду дрийм тиймовете си...: https://www.mediapool.bg/po-visok-danak-za-starite-koli-ot-2019-g-news283413.html


По-висок данък за по-старите уж, но най-вече по-висок за най-новите, защото собствениците им са имали пари да си ги купят...

Orm
01-09-2018, 05:34
,,,,

alfa racer GTA
01-09-2018, 06:06
Излишъкът в бюджета е близо 2.5 милиарда лева - имат пари, но са ЛАКОМИ за още:



https://www.mediapool.bg/izlishakat-v-byudzheta-e-blizo-25-mlrd-lv-pechalbata-na-bankite---1-mlrd-lv-news283420.html

Ali.Sali
01-09-2018, 18:53
А има логика скъпите возила да бъдат облагани със стабилен данък и да спрат Touareg-и и Cayenne-и (все същото на една платформа, но втората модификация увеличава члена малко повече) да бъдат регистрирани като товарни (макар, че като гледам габаритите на повечето им собственици, дето по-лесно е да ги прескочиш, отколкото да ги заобиколиш може и товарни да са), и да им се плаща данъка така, както си го плащаме всички ние. Аз на 120 коня плащам 140 лв. , 200-400 коня SUV-ове TDI на по 300К км. ми ги регистрират товарително и плащат по-малко, пък повечето и това не плащат. И от какъв зор, що?

Като си имал хилядите са автомобил от този "клас", така, ще имаш стотиците и за данъци, мисля, че е логично.

Защото аз пък друго ще ви кажа като турчин с близки от махалата - ми не може всяка втора къща да е стотици хиляди, големи порти, басейн, 3 спални, 3 бани , летни градини и т.н. а накрая план нямал, данъци нямал, вода не плащал, т.е. изцяло незаконно.
Аз за 1 етаж къща (и още 2 апартамента) съм си узаконил всичко с прилежащите планове, скици, данъци, ток, вода, всичко, и абсолютно всичко е плащано и изрядно, както трябва да е. Не може да строиш за 150К, и да нямаш хилядарка за едно узаконяване, не може да искаш Cayene за 30К и 100 лв. данък да ти се виждат безбожни, не може да влезеш в магазина и да купиш за 70 лв. и да мъкнеш стоките в ръцете си с минимална видимост пред теб, защото ти се свидят 30 ст. за 3 торбички. Аман от свидливи, дето хем искат да имат, хем не искат да плащат.

Още по-нагли стават с регистрациите в чужбина автомобили - купили ги от там, оставили регистрациите, данъците и застраховките ги плащат (?) там (примерно Франция) и накрая - пътищата защо били такива, държавата ни каква била. Ти къщата ти не е дала лев данък, колата ти плаща данък във Франция, и какво си дал на държавата, освен онова, дето е кафяво след "изпускателната система" в тоалетната?

Проблема е предимно в народа, който не спира да мутрее, не само в държавата, дайте да се погледнем ние, и тогава държавата. Защото държавата сме ние, тия "от горе" първоначално са били "от долу", нормални хора, каквито пак са си, само, че още по-нагли, разбира се. Приказката , че народа си заслужава управляващите може и да е вярна, не знам, не искам да съдя никой.

Но не може мой познат (не приятел) с Mercedes S клас пак от Франция, който има магазин и се счита за мутра (колата и къщата му изкарани от бизнес със "бяло", магазина за фарс) вчера на един светофар яко мина пред мен и зави наляво, при положение, че имаше движение и отпред, както си беше зад мен мина леко вдясно и пред мен вляво, изпреварвайки и насрещните. Ако бях и аз дал малко скорост (примерно бях решил да се изстрелям на светофар, като зеленото беше за мен и принципно имам правото) щях да го ударя. К'во правим, мутреем с черни пари и един лев не деклариран?

Крайно време е да се търси сметка на всички S-ки, Touraeg-и, Cayenne-и, M7-ци и т.н. Ама крайно време. И не само с данък. Не може да си социално слаб на помощи, па пред 3-метровите порти две 750Li-та, някак не ми го връзва акъла.

Аз предлагам за такива яка проверка и от НАП, аман от "болен здрав носи".

А за газовете - живеем в България, никога няма да убедите начинаещите мутри, че CDI/TDI замърсяват - гъзарски са, разберете го, нищо, че не могат и да ги карат с купените си книжки и резултатите са най-малката държава в ЕС с най-много инциденти и умрели по пътищата. Важното е отзад да пише 4.2TDI или да има звезда отпред. Иначе просто не си мутричка.

Тия закони нямат почва в нас, докато и самата държава не погне въпросните не само с данъци, но и с НАП.

mordohy
01-09-2018, 21:23
Просто ни предлагат поредните лайна. Започнаха ударно да въвеждат сини зони, дори там, където няма никаква нужда от тях. Вместо да си прибират парите от данъци, те пак се чудят как да одерат по още една кожа от народа. Това за стари и нови коли са си приказки за малоумни. 33-ката ми дава такива показатели, които 90% от колите у нас нямат. Няма никакви облекчения за газифицираните коли. Напротив, всяка година се чудят , каква още идиотщина да измислят.
Тях не ги интересува нито живота ни, нито здравето ни.... Тях ги интересува само как да се налапат.
Те мразят собствения си народ!

Ali.Sali
01-09-2018, 23:11
За сефте всъщност лично аз подкрепям подобни закони, ако наистина няма да може 400 коня Cayenne да ми го регистрират като товарен с десетина лева данък - перфектно. Иначе останалото не е толкова розово , но това е добре.

alfa racer GTA
03-09-2018, 14:30
Честитутка!!!


Ето къде ще отидат част от събраните пари, които на практика вече са похарчени, преди да сте ги заплатили: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/09/03/3305330_putnata_agenciia_naznachava_oshte_921_sluj iteli_i/?ref=rss




Отделно ще се заплащат от вашите пари пиянските им "запивки" като тази: https://www.youtube.com/watch?v=o0LUPGmKBaI

---------- Post added at 14:30 ---------- Previous post was at 14:23 ----------

Няма а се отчайвате!!!


Бате Ви Бойко ще си кара Секвоята с 5.7 бензинов двигател купена с вашите пари и с бензинец и обслужване за ваша сметка ...

Ali.Sali
03-09-2018, 19:34
Две от колите обаче ще бъдат за директорите на агенцията - SUV с цена над 110 хил. лв.

Това казва всичко...без коментар. Нещо по-евтиничко така няма ли, сума ти евтини SUV-ове се навъдиха, особено френските... ама не...220К минимум за всички екстри.

alfa racer GTA
04-09-2018, 09:56
А-а-а-а-а... Не "казва" всичко.


Ето и малка част от "всичкото" - данъкът ти скача 50% нагоре, защото не си Евро 4: https://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/shte-skochat-li-danycite-za-starite-koli-6086092

ecotronic
04-09-2018, 10:40
Докато по пунктовете за ГТП вредни емисии се мерят на загасен двигател, няма да имаме адекватно работещ механизъм за определяне екологичния дял от данъка.

Zlobich
04-09-2018, 11:17
Точно, там трябва да се стегне контрола. Нагледал съм се на млади коли със взети душички димящи като строшени комини, пък 17 годишното ми пежо никога не е кадяло така.

Изпратено от моят WAS-LX1 с помощта на Tapatalk

alfa racer GTA
04-09-2018, 12:58
Ха-ха-ха ...


Ама вие не разбрахте ли, че никой не му пука за екологията и вредните емисии...


Единствено ги интересува колко $$$$ ще съберат от вас за разпределяне на техните "Дрийм тиймове" ...

Ali.Sali
05-09-2018, 11:55
https://www.youtube.com/watch?v=Zg8kPOP5tTc

Толкова глупости за няколко минути скоро не бяха казвани дори около последните политически "престрелки".

"В развитите държави..." дрън-дрън, в развитите държави, а ние развита държава ли сме? Какви са заплатите тук и какви са там, какъв е стандарта тук и условията, какви са там?

Собственик на миндилска авто къща - какво друго да твърди - него ако го питате всяка година трябва да сменяш автомобила, даже само от него трябва да купуваш. Как пък един не тръгна като излиза по медиите в национален ефир да погледне глобално на нещата, а не само от собствената си камбанария.

Тия 15-20 годишни автомобили ги караме по желание сигурно? Че дето се казва аз от устата си деля да поддържам и 147-цата, а е модел 2001, представям си как ще поддържам 159-ка примерно. Мислят, че нещем ли? Ми и аз искам една Giulia 2017/18, даже по възможност quadrifoglio-то, ама имам ли финанси за нея? Не. И аз искам 159 2.4JTD, имам ли финанси за нея? Не.

А автомобила е необходимост, отдавна не е лукс. И някакво удоволствие, да, карането на алфа е удоволствие, всичките тия пари, дето ги влагаме в колите си, и ако и удоволствие не и носят, то какво друго - вече е грях да ти е приятно в собствения ти автомобил, който поддържаш със собствените си пари ли?

Ама и аз искам да имам 2500 евро заплата, да изплащам 600-700 евро за чисто нова Giulietta QV примерно , и останалото - разходи, такси, ядене и пиене. И като чукне 80-90К км. да я продам с остатъчна гаранция, с прихода да доизплатя изплащането и да ми останат за първоначална вноска на новата кола, примерно Giuletta 2022, или пък каквато там си избрал. И пак така.

Те на запад масово са така, масово нови коли.

Ама от 600 лв. заплата как да изплащам кола за 700-800 лв. месечно 5 години?!

Тия в час ли са? Що смятат, че и ние не искаме чисто нови коли?

А тия от автокъщите трябва да нямат право на коментар и да се показват из медиите, че 70% от вноса им са пълни тенекии, мити и полирани до припадък за перфектен вид и двигател на командно дишане. Те са затвор за тия боклуци дето ги продават, аз отдавна съм казал, че трябва да има гаранция поне 6 месеца на втората ръка, най ме дразни собственик на автокъща да прави коментар. Като почнат да внасят читаво, тогава.

Миналта седмица мой познат си взема един passat за 6500 лв. от по-новичките, автокъща в Стара Загора. Не знам точно кой passat, не им знам моделите всичките на VAG, но дизелче някакво, харесало му - купил. Тръгва от автокъщата направо към един сервиз към Сливен, негов приятел работи там и иска да си го обслужи при него - поддържа му колите от години, има си доверие, няма лошо. Всеки си избира къде да обслужва. На 20 км. от Стара Загора, буквално минути, след като е шибната 90-то градуса passat-а според неговите думи забучал яко отпред, метнал бутало ли какво там, блокиран и до там.

6500 лв. за 20 км. Ама купил си го вече, свърши.

И тия , дето ми внасят подобни коли излизат да правят изобщо коментар?!

Те ПЪРВО да предложат качествена алтернатива на старите автомобили, пък тогава да говорят. Внесли ми нафти на по 350-400К минимум, вртънати на по 120-130, лъснали ги и след няколко месеца возилото мре.

Ми ако това е алтернативата, ще си карам 147-цата и ще си я поддържам докато стане класика , то по-добре така, отколкото буквално да подаря няколко хиляди изработени с честен труд на някакъв миндил, продаващ врътнати кошници тотал щета.

Тия авто къщи са за разследване, затвори и трябва да ги принудят да дават гаранции минимално, ама минимално 3 месеца до сума примерно 5 хил. и 6 месеца от 5 нагоре.

Тия пари ги работим, не ги копаем!!!

Добре, ще изтегля заем или ще направя разсрочено, ще взема по-нов евро 4 за 6-7К лв. автомобил.

Като се блокира на втория ден, щото е спукан от каране, гори маслото повече от бензна и вънка е докаран до нов на вид к'во правим, как да си купя 2-ра ръка барутник от тия, дето ми излизат да коментират? Изплащаме мъртвеца?

Или си купуваме чисто нови със заплата от 600 лв. изплащаме коли на същата стойност, според вас ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?

alfa racer GTA
05-09-2018, 15:34
С новите закони които гласят може би ще носят отговорност и ще има гаранция за коли до 10 години поне 6 месеца., а за коли до 5 мисля поне 1 година.


Едно поне 20-30% ще окапят...


Вече и в България се продават дизелчета Джулии за по ... 75 000лева на 32 000км...


А в Аутоскаута вчера имаше една 2.2 Джулия 150 коня за 14 000€€€ ...

Ali.Sali
05-09-2018, 20:23
https://www.youtube.com/watch?v=bes8Ho5Q8QQ

Сега гледам клипа и момчето е на същото мнение, на което и аз, виждам, че и той се е издразнил от сутрешното интервю в Нова.

И не "може би" ще носят отговорност, а ТРЯБВА да носят отговорност за това, което предлагат на пазара, не може хем да искаш народа да се изчисти от стари (но напълно изправни) автомобили за да може ти да се облажиш да ти купуват вносните барутници, дето работниците ти ги мият и полират с часове докато ги докарат до търговски вид, нищо, че 20 км. след къщата и даването на парите двигателя се окотва. К'во правим?!

К'во правим като си купувам 147-ца (предната ми от миналата година), броя дадена сума изработени с честен, деклариран пред закона труд и след 360 км. хвърчат бутала и оставам без кола, която съм купил преди 3 дни?! Но се зарекох, че искам този модел, вземах втора 147-ца (по-евтино този път, знаейки, че е проблемна) и събрах всичко здраво като части (плюс доста ново по окачване и спирачки, ремъци и т.н.). "Лукса" да карам 2001 120 коня автомобил ми излезе 7 хил. до тук, давани "на изплащане" месец след месец, част след част.

Сега остана единствено да отстраним един теч на масло, за което вчера пак е вкарана в сервиз, но така ще е.

Как да се доверя да дам чиста 4-цифрена сума за нещо, което умря след 360 км. , като дадох 3-цифрена за кола с проблеми по окачването и доста козметика, но важното - двигателя работи, хапва масло, но за цената си под 1000 лв. не възразявам.

Ей така ще е от тук нататък - взимам я евтина - каквато излезе. Карам я един месец и ако излезе читава - хвърлям сумата, която подобава да изкарам и вид, и всичко от нея технически като за продажната си цена - и карам.

Защото предния път броях пари и станах пишман. Лично засегнат съм от тоталните хипер-измити боклуци, които продават в България под надпис "нов внос".

К'во като е 2001, бабите на тия от интервюто на колко са, "лош човешки материал" каза Борисов навремето и обиди хора, трудили се 80 години в тая държава. Ми да прочистим държавата от материала тогава, да почваме с роднините над 70 г. на тия двамата хубавци , дето сутринта лъснаха по Нова и изнервиха народа.

Ама Ferrari-та и Alfa Romeo от по 60-та, 70-та и т.н. ги има в Италия в движение, в брутален вид, адски поддържани и в движение. Да се очистим и от класиките викам аз? Lamborghini Countach кое евро беше? Веднага да се отвъртете от него...

Хората по света си пазят класиките, имат музеи, държава работи по "чистене" на автопарка за да намажат ей такива мафиоти от типа на Mogo/Amigo Leasing и т.н..

Замърсявали били старите автомобили? Че аз съм на газ, кое точно замърсява, като 2017-та TDI-та не могат със новите софтуери да ги вкарат в нормите, а една Alfa от 98-ма може да изхвърли по-малко. Като искат да определят данъци по мотив екология - на определянето на данък да правят реално замерване на изхвърлените газове и по това да определят годишния данък. Ако си оправил положението (технически си се погрижил да изхвърля по-малко, примерно нов катализатор, добавка, вихрови при дизел, DPF или всякакви други средства) - следващата година с още по-малък данък, съответствие с актуалното замерване.

А не по година. Понеже са много чисти и си покриват "Евро"-то, затова гръмна dieselgate, а VAG ги чака и новия petrolgate.

Автокъщите първо да започнат да предлагат автомобили, а не събрано из европейската морга (Австрия, Швейцария, Италия, Германия примерно), а реални и качествени автомобили, които си съответстват технически на врътнатите с 200К километри.

Адски малоумната държава, която обслужва единствено интереси всякакви, но не и народни.

Единственото хубаво нещо, което се предвижда и което подкрепям е да спре регистрацията на Cayenne-и и подобни мощни екземпляри като товарни, щото е ясно , че са всичко друго, ама не и "работни" и да си плащат данъците както всеки друг нормален автомобил.

Бобби
08-09-2018, 00:27
Ебати и търпеливият народ сме....колкото повече ни шибат, толкова повече се навеждаме.....къде ли не съм го казвал, че самите ние сме си виновни.....!!!......евала на момчето от клипа......ама той е от тия 30-40 човека на 200000 хиляди, който роптаят...примери хиляди....;)

alfa racer GTA
08-09-2018, 02:57
К'во правим като си купувам 147-ца (предната ми от миналата година), броя дадена сума изработени с честен, деклариран пред закона труд и след 360 км. хвърчат бутала и оставам без кола, която съм купил преди 3 дни?! Но се зарекох, че искам този модел, вземах втора 147-ца (по-евтино този път, знаейки, че е проблемна) и събрах всичко здраво като части (плюс доста ново по окачване и спирачки, ремъци и т.н.). "Лукса" да карам 2001 120 коня автомобил ми излезе 7 хил. до тук, давани "на изплащане" месец след месец, част след част.



Евала ти правя пич, ти си безкомпромисен и отчаян до крайност фен на Алфа ромео.








Сега остана единствено да отстраним един теч на масло, за което вчера пак е вкарана в сервиз, но така ще е.


Ако е теч наистина ОК.


Ако обаче го "гори" маслото, то това не е теч и може да е от самото масло...


И за японски и за немски и за италианки е едно и също- неподходящото масло двигателя го гори...


Има достатъчно писано по форумите...


И не става въпрос за цифричките 5w40 или други цифрички "определящи вискозитета".


Става въпрос за "стабилност" и "твърдост" на маслото -колко държеливо е и на нормално и чат пат на екстремно натоварване и на различните климатични условия и температури навън ...


Сега самите производители на масло произвеждат и продават масло специално за двигатели на метан и газ пропан бутан, специално за двигатели на повече километри които евентуално са и по-износени ...И това специално последното масло може да е и 5w40 за двигател за които и преди това маслото е било 5w40 или 10w40 за което и предишното масло предписано от производителя е било 10w40...Това се вижда от листа с технически показатели на маслото от различните тестове.
За съжаление все по-малко производители дават достъп на потребителите до тези данни, а някои откровенно си ги крият или просто "замазват" зад рекламни и предватително подготвени фрази/надписи...










А не по година. Понеже са много чисти и си покриват "Евро"-то, затова гръмна dieselgate, а VAG ги чака и новия petrolgate.


И отново стигаме до справедливостта - у нас наказват потребителите/обикновения човек, в САЩ и Западна Европа наказват производителите на тези произведени несъответстващи от завода на ЕВРО/ЕКО стнадартите автомобили с глоби от милиарди долари/евро и дават възможност на обикновенния човек да си поиска парите заплатени за тези коли обратно(в САЩ) или в бъдат ремонтирани за сметка на същият този производител закупените автомобили ако това е възможно(ЕС) ...

Ali.Sali
12-09-2018, 14:44
Да, там го водят нелоялност към потребителя - т.е. рекламират ти едни максимални норми на изхвърлени газове/елементи , те реално са друго. Т.е. лъжат те и за екологичния стандарт, който реално по този начин закупения автомобил не притежава, или е с големия отклонения от декларираното. И или го оправят (софтуер ли, какво там ще правят), или ти връщат парите и си взимат колата.

Тук е на принципа - производителя мами, вносителя мами, държавата обира пари и накрая пак клиента плаща на държавата, на вносителя, на производителя и на сервиз ако щеш.

Всичко през нашия г*з. Държавата е неспособна на 300 м. неремонтиран участък да поеме отговорност, какво остава за застраховки и еко норми. К'во им пука,в се тая - през дупетата ще ни излезе и това е. А , и еко винетки ще мислим - като платя поредната малоумщина и от ауспуха на лавандула ще замирише. Даже течен сапун ще произвжда.

mell0
14-09-2018, 11:29
Добре бе, дай защото нямаме пари да караме барутняци и да се тровим да получаваме болести и да умираме ние и децата ни по-рано и да не мога да си поема въздух в столицата, защото 80% от хората сутрин си се возят сами в колите си и то в най-големите барутняци, не е да кажеш някоя по-нова и по-екологична бензинка евро 5-6. Това ви е разсъждението. Едно време хората са чакали с години за кола, били са изключително скъпи и пак като гледам не са умряли без автомобил, а напротив, не са били толкова обездвижени и въздухът им е бил по-приятен за дишане. Колата е нужна само за дълъг път в повечето случай, не е нужно в града всеки да се вози без причина, защото му било "по-удобно". Не може всеки да си угажда, въпреки че вижда, че пречи на всички с барутняка си и после да вика олеле-майко. Сега за по-малките населени места, това не е толкова голям проблем, но в столицата трябва да се вземат мерки задлъжително, дали ще е вдигане на данъка на всички стари софийски бракми или друго не знам, но трябва нещо да се направи.

ecotronic
14-09-2018, 13:45
Решението на проблема се нарича "бърз, удобен и евтин обществен транспорт".

Когато стойността и времето за пътуване с обществен транспорт или с ЛМПС са еднакви, коя е силата, която ще ме накара да предпочета обществения транспорт?

alfa racer GTA
14-09-2018, 14:12
+1



Добре бе, дай защото нямаме пари да караме барутняци и да се тровим да получаваме болести и да умираме ние и децата ни по-рано и да не мога да си поема въздух в столицата, защото 80% от хората сутрин си се возят сами в колите си и то в най-големите барутняци, не е да кажеш някоя по-нова и по-екологична бензинка евро 5-6. Това ви е разсъждението. Едно време хората са чакали с години за кола, били са изключително скъпи и пак като гледам не са умряли без автомобил, а напротив, не са били толкова обездвижени и въздухът им е бил по-приятен за дишане.


1.Този въпрос към управляващите, а не към нас.Защо например няма данъчна преференция, да кажем данък добавена стойност(ДДС) да е 0% за електрически автомобили и 5% за хибридни автомобили.Питай ги, не ни "агитирай" нас, не зависи от нас размера на този данък ...



2. Можеш спокойно да си отидеш в "едното време" - щеш Северна Корея, щеш Куба, а от скоро и Венецуела ...

BO
14-09-2018, 15:49
Решението на проблема се нарича "бърз, удобен и евтин обществен транспорт".

Когато стойността и времето за пътуване с обществен транспорт или с ЛМПС са еднакви, коя е силата, която ще ме накара да предпочета обществения транспорт?
Психиката ти. Примерно ако си хипохондрик.
Аз примерно, ако цената и времето ми е еднаква, това не е предпоставка да избера транспорта автоматично, защото върху кантара са да кажем и удобството, и комфорта на личното пространство, да не ме вали дъжд, да си слушам музика и всякакви от този род.

ecotronic
14-09-2018, 15:54
Ако пътуването с обществен транспорт ми пести по 1 час дневно, бих предпочел музиката да си я слушам вкъщи вместо по светофарите :)

alfa racer GTA
14-09-2018, 16:06
Има негативи превоза/пътуването с обществен транспорт, но ако той е 50% по бърз от личният то бих избрал общественият.


Цената е отделно и разбира се трябва да е най-малко равна на това с личният транспорт или да е по-малка.

ecotronic
14-09-2018, 16:33
В квартала в който живея, понастоящем ударно се поставят колчета, възпрепятстващи паркирането в определени зони, като градинки и пр. затревени площи. Места на които аз никога не съм виждал някой да паркира. Активно се поставя и хоризонтална маркировка.

Всичко това във връзка с предстоящото разширяване на зелената зона.

Некратко - върши се нещо за да може после да се каже, че разширявайки зелената зона, общината е обособила еди си колко места за паркиране.
Истината е, че нищо не е обособявано, просто едни хора, които до момента не са плащали, сега ще плащат и като така няма непременно да се натискат да паркират там, където местата са кът.

Парите от тези глупави дейности, да ги бяха раздали на пенсионерите, щеше да е далеч по-добре.

alfa racer GTA
14-09-2018, 18:10
Е да, ама в този случай няма да има фирми, комисионни и "далавери за милиони" ...

BO
14-09-2018, 18:35
Ако пътуването с обществен транспорт ми пести по 1 час дневно, бих предпочел музиката да си я слушам вкъщи вместо по светофарите :)
Това е второ, различно условие от първоначалното такова.

mell0
14-09-2018, 20:23
То, защото все сме научени на далавера и да си угаждаме без да мислим за здравето си и какво причиняваме на околната среда. Алчността ще унижтожи света. Спокойно да си вдигат данъците, че като чувам и гледам явно на българина са му евтини данъците, горивото и подръжката, щом всеки се люшка с дарак, а все се оплаква, че няма пари, ама не спира да седи в задръстванията ежедневно. Явно не са толкова бедни колкото го представят. Уж беден народ, ама аз не виждам такъв. Да ни ожали човек.

Ali.Sali
15-09-2018, 16:09
Ми ти щото си богат и за това с Fiat Bravo викаш, а....?

Не сме супер бедни, но стандарта ни е меко казано пиклив. Само ние на 2001-2003 му викаме "нова кола" а на 2007-ма "екзотика". Ми така си е.

Изключвам тези, които могат да си го позволят. Те не пишат тук, не се оплакват и не им пука какви са им данъците - има хора, които просто могат да си хвърлят пари дето им падне. Но това е минимален процент, останалите сме нормални хора с пиклив стандарт, живеещи в не пиклива, а направо нас*ана държава.

Стана фекално, защото държавата ни е фекална. Ние какво сме виновни, аз колко пъти да го повтарям - караме такива автомобили, защото такива можем да си позволим. И аз искам една Giuilia новичка, ама...

mell0
15-09-2018, 21:13
Ми ти щото си богат и за това с Fiat Bravo викаш, а....?

Не сме супер бедни, но стандарта ни е меко казано пиклив. Само ние на 2001-2003 му викаме "нова кола" а на 2007-ма "екзотика". Ми така си е.

Изключвам тези, които могат да си го позволят. Те не пишат тук, не се оплакват и не им пука какви са им данъците - има хора, които просто могат да си хвърлят пари дето им падне. Но това е минимален процент, останалите сме нормални хора с пиклив стандарт, живеещи в не пиклива, а направо нас*ана държава.

Стана фекално, защото държавата ни е фекална. Ние какво сме виновни, аз колко пъти да го повтарям - караме такива автомобили, защото такива можем да си позволим. И аз искам една Giuilia новичка, ама...

Аз не съм твърдял, че Бравото ми е някаква уникална и скъпа кола, но смея да твърдя, че е Евро 5 безнин и не трови толкова, колкото великото 1.9 ЖеТеДе което масово е без дпф, егр. Плюс това се придвижвам в София предимно с метро и колата си я ползвам за други по-специални нужди и извънградско шофиране.

Повярвай ми, хората, които могат да си позволят скъпи коли ходят с метро също, защото осъзнават, че трафика е ужасен и им причинява излишни главоболия да не говорим ако работиш в центъра и проблем с паркинг и т.н, което умишлено го прави държавата, за да намали трафика в центъра, ама българина упорит, 100 лв ще дава на месец, ама колата няма да остави. Само тарикатите с трошките им е по-удобно, защото те не могат да чакат, много им е ценно времето, което ще прекарат пред телевизора и с чашка в ръка. Нека си карат и техните деца ще дишат "чистия" въздух.

В България нито един град, особено София не е предвиден за такъв трафик. Хората не са предполагали явно, че при насаление от 6 милиона души, ще има близо 4 милиона коли, като по голямата част са в столицата и то над 15 години. Е нема как да дишаш чист въздух ...

Не казвам, че всички трябва да купуват, нови коли, а само да се ограничи по някакъв начин ежедневното безцелно ползване на автомобил с цел самоугаждане, особено в централните части на града, за да се запази въздуха по-чист, а не постоянно да е смог.

alfa racer GTA
16-09-2018, 05:48
Това цялото което си написал по-горе в няколко поста важи изцяло само за София и отчасти за Пловдив и Варна и донякъде Бургас.


В другите градове замърсяване от автомобилите няма просто защото в тях не останаха хора-или се преселиха в горупоменатите градове или емигрираха в чужбина.


Единствената хорска простотия е не замърсяването в тези градове, а човешката простотия -всеки иска да паркира, да направи 5 крачки и да влезе на работното си място.Не искат да ходят дори 100-200 метра, ако може направо в работното си място ще паркират...




А простотията на сега управляващите ни е че се опитват да ни баламосват и нас и Комисията на ЕС която налага санкции за неизпълнение на законодателството на ЕС, че видиш ли замърсяването било от автомобилите.Ами аз проблем със замърсяването защо нямам пролет, лято и есен, а само зимата когато масово се палят кюмбетата? От малък имам проблем с дихателните пътища, а зимата все едно съм астматик - от дима на кюмбетата във въздуха направо има дни в които ще си изкашлям дробовете, та чак ми се доповръща...Ама това не е в най-големият трафик, а обикновенно вечер след 19 часа когато печките на твърдо гориво са вече запалени или рано сутрин преди 7'00 часа, когато все още не са изгорели напълно и не се е разсеял пушекът бълван цяла нощ от кюмбетата ...


А ни баламосват, защото ако кажат "От кюмбетата е" тези ни управляват вече 10 години и хората ще кажат "Ами защо изобщо има отопление на кюмбета и вие като сте вече десет години защо не вдигнахте стандарта на живот на хората толкова, че да не ползват кюмбета, а отопление на ток, газ, самостоятелни източници на енергия" и тогава като дойдат избори "става една" за сега властимащите ни и управляващите ни...



Така, че София не е България и като говориш говори си за София...

ivan dimitrov
16-09-2018, 10:45
Дизеляци, печки....мечки..... всичко е свързано с .... натъпкването на много хора, на малко място. Каквото и да се прави, както и да се прави, не се ли реши тоя проблем, управия няма. А по въпроса никой и не мисли да прави нещо изглежда.

Zlobich
16-09-2018, 11:07
Много си прав. Важното е да се приберат едни пари и да се натъпчат 2/3 от българия тук.

Изпратено от моят WAS-LX1 с помощта на Tapatalk

ecotronic
16-09-2018, 11:33
Вчера една кофа за боклук се запали - тлееше нещо и яко пушеше. Минаха тези от чистотата и само я избутаха настрани и и затвориха капака. Няколко часа по-късно, когато се прибрах, цялата къща смърдеше на сметище а кофата все така активно си пушеше.
Излях 4 кофи вода. Дали подобно нещо може да се случи в центъра на някоя друга европейска столица?

Ali.Sali
16-09-2018, 11:44
Повечето софиянци са на мнение, че София е България, това не ме изненадва.

Съгласен съм, че старите коли замърсяват, макар, че те и новите не могат да приведат във норма (dieselgate и т.н.) , но нямаме алтернатива докато нямаме стандарта да си вземем по-добро.

Я вижте колко е (не)активен раздела за Giulietta, Giulia и Stelvio, и колко е активен за старите 147, 156, 166 и т.н.

Това какво ви говори? Нима не ни се иска някоя от новите, нима не точим лиги по Giulia, нима не искаме някоя Giulietta или някое градско MiTo?

Само, че като бръкнеш в портфейла и мислите ти за гореизброените изчезват, качваш се на 147-цата и бягаш на работа по 12 часа за 600-700 лв., с които едва си покриваш разходите.

И да изтеглиш заем те е страх, защото днес си на работа, утре не си, после какво ще връщаш, дома си на банката да дадеш? Ти къде ще живееш? При баба си/майка си в село, голяма перспектива.

Докато не се вдигне стандарта на живот няма да стане и няма да караме нови автомобили. Вдигането на данъците единствено ще стимулира неплащането им - не малко коли се движат по пътя с неплатени от по 2-3 години данъци към общините.

Дядото с Лада-та и 200 лв. пенсия, дето излиза на пазара събота да продава шарена сол и едва се придвижва и колата му е единствения вариант, от него ще търсим 45 лв. данъци и нагоре. За сметка на това масово "бизнесмени" и политици мутреят с Cayenne-и и A8-ци с 14 лв. данък, че били товарни. Само така ще е то.

Държавата не спря да търси пари от нормалния гражданин, който вече няма от къде да ги извади, вместо всеки един по-скъп джип или скъп автомобил да бъде спиран, да се търси произход на парите за закупуването, да се активизира НАП и да работят наравно с МВР, да се отнемат регистрации на скъпи автомобили с малки данъци, измамно регистрирани като товарни, не те вместо това да правят, те гледат да си избият от нормалния човек.

И накрая нормалния човек какво прави? Чужбина, бате, чужбина, щото вече не се трае тоталната гавра. Вместо да си търси държавата парите от "мутри", регистрирали последни модели Audi-та, Porsche-та и подобни на някакви неграмотни роми, дето са им дали 20 лв. за тая работа и се трупа данък в/у тях и повечето въобще не знаят, че имат и кола (и фирми, ама това е друга тема), вместо да преустановят регистрациите на скъпи автомобили като товарни, защото не е ОК за 120 коня 147-ца данъка да ми е 140 лв., а на Cayenne 400 коня да му е 14 лв., сещате ли се?

Държавата ще ми говори за екология, като всичко министерско се вози в последни модели дизели CDI/TDI-та (Mercedes/VW-Audi), нещо не ми връзва. Кога ги видя с Leaf-а ще им повярвам.

Всичко е до пари, а не до екология. Няма стандарт и ще тънем в мизерия, мръсен въздух, отвратителни (малка и мека е думата) "пътища", в мутренска държава с нисък стандарт за нормалния, трудещ се и изкарващ си парите човек не със проститутки, наркотици, измами, фалшиви документи или обществени поръчки.

mell0
16-09-2018, 12:47
Викаш София не е България, ама явно хората не мислят така. В София пребивават, забележи не казвам, че живеят, а пребивават, защото реално се водят че живеят другаде, плащат по-евтини данъци от мястото където са, но работят , учат или просто живеят на временен адрес, даже някой са и без такъв, почти половината население. Факт е, че тук са повечето възможности за развитие и държавата превръща София в България. Скоро ще сме събрани в 1 голям град или поне така излиза спрямо статистиката. Нашата демокрация си е чиста свободния. Повечето от половината малки и средни фирми се водят по някакви села и служебните им автомобили за да плащат по-малко пари и куп други далавери. Просто тая държава е една голяма далавера, чист цигански народ, всеки гледа по-тънко да мине без да мисли за последиците, които афектират след това хиляди. Хората хич, не са толкова бедни, колкото ги изкарват, защото парите се дават под масата и официалните заплати са само фасада. Това го казвам от личен опит, понеже познавам много хора, които се водят на минимална, а взимат 1000+. Докато има такива далавери и всеки гледа да скътае и да се прави на хитър така ще е. Всеки иска държава да се оправи, ама утре и той е същия измекяр и укрива данъци и прави далавери. Затова ще си седим такива, измекяри.и.

alfa racer GTA
16-09-2018, 17:49
Виж сега, "ИЗМЕКЯР" не го спрягай в множествено число и местоимение.
Никой не ти е дал правото да говориш от името на всички ни.Нито в България, нито в този форум.

"Личният ти опит", не означава че той е равен на личният опит и живота на всички останали в България.

София не е България, а ако някога София = България, тогава България просто няма да я има.


И като гледам накъде отиват нещата липсата на справедливост все повече дразни обикновенния човек и все повече "се пише" на "гърба" на Бойко Борисов и на ГЕРБ, защото дойдоха на власт с обещание за справедливост и силна ръка, прати агенти на ДАНС в енергодружествата и след няколко протоестни ноти от чужди посолства подви миндилската си опашка и се ската в Тойота Секвоя на топличко и мекичко, ама досега токът се увеличи едно 40%-50% откакто е на власт...


Е, да ама като гледам на хората все повече им писва - в САЩ и останалите държави от ЕС наказаха производителите на дизелови автомобили защото са лъгали и държавите и потребителите-купувачи, задължиха производителя да обезщетят и обезщетиха потребителите защото са били подведени за вредните емисии, а в България се случва точно обратното - всички негативи, са отново на гърба на обикновенния човек, дори тези че е бил излъган от производителя и вносителя на тези автомобили ...


Като няма справедливост има избори, а както видяхме досега има и тояга за политиците ни...

BO
17-09-2018, 15:02
Плюс това се придвижвам в София предимно с метро и колата си я ползвам за други по-специални нужди и извънградско шофиране.

Аха. А я сега кажи дали пак ще си на това мнение, като нямаш метро, където живееш, като трябва да смениш 3 транспорта, за да стигнеш до работа и да трябва да дадеш 50% повече пари, само и само да използваш уникалния градски транспорт?
Дали пак ще си "надъхан" да използваш метрото, за да си екологично загрижен?
А дали ще викаш всеки ден частен "транспорт", за да си откараш децата до градината или училището?
Ей, много екология, много чудо. Ама извъртяна само през призмата на собственото си битие.

mell0
18-09-2018, 14:14
Аха. А я сега кажи дали пак ще си на това мнение, като нямаш метро, където живееш, като трябва да смениш 3 транспорта, за да стигнеш до работа и да трябва да дадеш 50% повече пари, само и само да използваш уникалния градски транспорт?
Дали пак ще си "надъхан" да използваш метрото, за да си екологично загрижен?
А дали ще викаш всеки ден частен "транспорт", за да си откараш децата до градината или училището?
Ей, много екология, много чудо. Ама извъртяна само през призмата на собственото си битие.


Тук си прав, но повечето квартали са вързани и скоро още доста квартали ще бъдат също, а и колко да се тея хора, че да правят такова задръстване. Иначе за удобство, че ще смениш 3 транспорта и т.н. е кофти и тук виждам смисъл да се ползва автомобил, но това, че ти излиза 50% повече пари не е вярно. Значи картата за 1 година е 365 лв. за всички линии, което излиза по 1 лв. на ден, което реално ти е само паленето на колата сутрин и 50лв. на месец, а за детето е без пари, което няма как ако изминаваш по 15+ км. на ден да пълниш за толкова. Излиза по евтино, ако караш цялото семейство с колата, но такива хора са много малко.

И пак се връщаме на това как аз седя на светофар и пред мен хубавите HDI, CDI и др. и дори бензинови димящи предимно масло, като тръгнат не мога да видя какъв е цвета на светофара. Ето това ме дразни, че няма технически прегледи. При нас това е абсолютна пародия. Всеки може да си кара каквато си поиска кола, ама поне да е в нормите, а не да опушва хората за негово удоволствие. Да си купуват коли и за 1000лв. ама поне да са в кондиция, а не да дишаме боклуците. Докато държавата толерира такива автомобили да се движат по-пътищата ще си дишаме "чист" въздух. Ако направят без истински технически преглед като TUV да не може да караш, ще се оправиме, защото смея да твърдя, че едно 70% от колите по пътищата са неизправни, като става дума за норми на изгорелите газове дори и те да се сравняват с минималните стойности на дадения автомобил.

undy
18-09-2018, 14:56
И пак се връщаме на това как аз седя на светофар и пред мен хубавите HDI, CDI и др. и дори бензинови димящи предимно масло, като тръгнат не мога да видя какъв е цвета на светофара. Ето това ме дразни, че няма технически прегледи. При нас това е абсолютна пародия. Всеки може да си кара каквато си поиска кола, ама поне да е в нормите, а не да опушва хората за негово удоволствие. Да си купуват коли и за 1000лв. ама поне да са в кондиция, а не да дишаме боклуците. Докато държавата толерира такива автомобили да се движат по-пътищата ще си дишаме "чист" въздух. Ако направят без истински технически преглед като TUV да не може да караш, ще се оправиме, защото смея да твърдя, че едно 70% от колите по пътищата са неизправни, като става дума за норми на изгорелите газове дори и те да се сравняват с минималните стойности на дадения автомобил.

Напълно съм съгласен.
Но идва въпроса "Как бай Генчо,работещ от 20 г. на пункта за ГТП, ще откаже половинката ракия".
Та бай Генчо е само един "зъб" от механизъм с хиляди зъбни колела. Системата упрвавляваща държавата е въпросния механизъм,който трябва да се смени.
Честно казано,не виждам някога да се оправи това нещо,колкото и да ми се иска.

Ali.Sali
18-09-2018, 15:21
Ами ако имахме нормален стандарт, може би нямаше да караме пушещи ковчези за хилядарка. Надали на някой му е приятно колата му да опушва всичко зад нея си, особено за нас алфистите, дето попринцип си имаме силна връзка с автомобилите си. И все пак, парите са пари. Ако имахме стандарт нямаше да са за хилядарка, а за повече и по-изправни, защото тоя, който е купил кола за хилядарка, надали има и повече и за да я оправи и приведе във "непушещ" вид. Единствения и най-евтин начин е някаква добра добавка, която поне отчасти прикрива димялника, но отделянето си остава.

alfa racer GTA
18-09-2018, 21:05
Не зная за вашите, но моят дизел не пуши и не кади.


Аз също се възмущавам от пушещи и кадещи дизели и понякога бензини.


Преди 2 години един с едно БМВ 7-ца дизел 2003 г. издание с английска регистрация, на Аспарухов мост като даде газ по нанагорното и 3 коли след него се изгубихме буквално в мъглата...добре че след 5-7 секунди се "проясни"; Такова нещо не ми се беше случвало и не се е повтаряло досега...


Слувало ми се е да карам и зад "кадилници" ...И това ме възмущава ...


Случи ми се и зад един бенизов такъв да карам - не очаквах, ама "глътнахме" синьосивата пушила+ миризмата на изгорял бензин...


Чудя им се на тези хора, тези пушеци не ги ли притесняват?


Аз когато я купих моята изобщо не бях видял, че при заплаване и гасене се получава малко облаче.Оказа се че след смяната на маслото вече няма никакво изпушване дори и при форсиране...Нямам и сега.Но предпочитам маслото ми да е не за 10 000 или 15 000км, а за 20 000 -30000км.Разликата в цената е 15-17 лева.


Пушеците обаче освен от ненавреме сменено масло повечето идват от качеството на горивото.


Съседът ми с дизелова Тойота авенсис колата му никога не е пушела.Един ден минава покрай мен и ме шашардиса - дори с малко подаване на газ отзад една плътна струя чернилка...


След няколко дни го гледам отворил гаража, а вътре наредени едни бутилки от минерална вода пълни с "нафта" ...Започнал да "зарежда" крадена/кръщавана нафта ...


Мен каквато и кола да карам 1.ще ми е съвестно и 2.ще съм на тръни дали двигателя няма да сдаде багажа от тази "нафта" ...


Отделно държавата ако иска да се бори с вердните газове от автомобилите е редно да започне от Лукоил България - чете за "качеството" на руския петрол и ми кометирайте редно ли е да ни бъзикат с некачествени горива и да изискват от нас изгорелите газове да отговарят на еконормативите, при положение, че горивата които ни продават не отговарят:


http://www.shum.bg/article/134108/


http://www.moreto.net/novini.php/download/id/%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%20%D1%8 2%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%D1%82%D1%80%D0% B0%D1%81%D0%B5?n=375607&c=02


https://www.dnevnik.bg/sviat/2015/12/17/2672085_v_evropa_se_oplakvat_na_lukoil_ot_kachestv oto_na/


И к'во -немците произвеждат дизели които бълват пушеци, руснаците произвеждат и ни продават дизел със сяра който ни чупи двигателите и бълва пушеци при изгаряне, а НИЕ ПЛАЩАМЕ за безхаберието на управляващите ГЕРБ ...