PDA

View Full Version : Шум в скоростната кутия



bkazakov
05-11-2015, 17:17
Здравейте,
имам проблеми със скоростната кутия само на предавките 5 и 6-та скорост.

Шума е като леко виене и го има само на 5 и 6-та скорост, без значение на оборотите.

Първото ми питане е, с какво масло трябва да е скоростната кутия, тъй като от един сервиз ми съобщиха и на мен ми се стори налудничево, че каталозите били грешни и маслото трябвало да бъде ATF.

Кутията била GM, в кой Опел се вгражда тази кутия ?

Някой да е имал подобен проблем и по какъв начин е намерил решение?

Автомобила е Alfa Romeo 159 1.9JTDm 150hp 2008г.
Ръчна скоростна кутия - 6 скорости.

angels
05-11-2015, 18:32
Аз нямах шум, но имах едно притракване при превключване на първа и втора. По съвет на един колега от Германия от алфа оунъра, смених маслото с FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W-80.
Аз го взех по 25лв. литъра и налях 2,5л. (по съвет от колегата).
По спецификации мисля, че дори надхвърляше изискванията за нашите кутии, но по-важното е че ми се реши проблема, дори ми се струва, че още поутихна колата.

alex052
05-11-2015, 22:16
Здравейте,
имам проблеми със скоростната кутия само на предавките 5 и 6-та скорост.

Шума е като леко виене и го има само на 5 и 6-та скорост, без значение на оборотите.

Първото ми питане е, с какво масло трябва да е скоростната кутия, тъй като от един сервиз ми съобщиха и на мен ми се стори налудничево, че каталозите били грешни и маслото трябвало да бъде ATF.

Кутията била GM, в кой Опел се вгражда тази кутия ?

Някой да е имал подобен проблем и по какъв начин е намерил решение?

Автомобила е Alfa Romeo 159 1.9JTDm 150hp 2008г.
Ръчна скоростна кутия - 6 скорости.

С времето шума ще се засилва, след това ще се нуждае от подмяна на лагери. Имах същия проблем, смених масло, след това пробвах с разни добавки.............нямаше никакъв ефект/не си давай парите за това/ истината е ремонт. Това е детска болест при 159 ката. Прочети "какво се потроши по 159-ката"

acho_
05-11-2015, 22:40
С времето шума ще се засилва, след това ще се нуждае от подмяна на лагери. Имах същия проблем, смених масло, след това пробвах с разни добавки.............нямаше никакъв ефект/не си давай парите за това/ истината е ремонт. Това е детска болест при 159 ката. Прочети "какво се потроши по 159-ката"

Колко ти излезе ремонта, ако не е тайна?

alex052
06-11-2015, 08:34
С ремонта на кутията смених и съединител, разни други дреболии който не помня така ,че няма как да отговоря колко струва точно ремонта на кутията. По спомен излезе около 1700 лв. всичко. Имаше вариант да подменя само два лагера........което е бюджетно решение, аз реших да подменя всичко що е лагер и семеринг вътре.

toto99
06-11-2015, 09:19
истината е Хадо, при мене втора влизаше с хъркане, сега все едно съм с нова скоростна кутия, всичко е мехлем. Само за 25 лв. какви са тия баснословни суми.
Втори случай, Ситроен Jampy, кола за развоз, втора, трета едвам включват. От две години никакви проблеми.

acho_
06-11-2015, 11:13
С ремонта на кутията смених и съединител, разни други дреболии който не помня така ,че няма как да отговоря колко струва точно ремонта на кутията. По спомен излезе около 1700 лв. всичко. Имаше вариант да подменя само два лагера........което е бюджетно решение, аз реших да подменя всичко що е лагер и семеринг вътре.
Ееее, щом си сменявал и други неща, бива значи :) Като чуя отваряне и ремонт на ск кутия винаги съм настръхвал. Най-вече заради историите с ремонти на автоматици за по 4к.

alex052
06-11-2015, 20:31
истината е Хадо, при мене втора влизаше с хъркане, сега все едно съм с нова скоростна кутия, всичко е мехлем. Само за 25 лв. какви са тия баснословни суми.
Втори случай, Ситроен Jampy, кола за развоз, втора, трета едвам включват. От две години никакви проблеми.

Хубава истина.......при мен без никакъв ефект. Първо сложих СТР мисля че беше, ефект никакъв. След това, след "консултация" т.нар. консултант на хадо и добавка поставена в препоръчана от тях сервиз ефект никакъв.То това и очаквах, не виждам как би могло "вълшебна" добавка да възстанови паднала циментация и язви по лагер.........но чудеса стават навсякъде. Без съмнение има вероятност добавките работят при друг тип проблеми

bkazakov
07-11-2015, 08:29
Благодаря на всички колеги които се отзоваха на питането ми.
Смениха 3 лагера на 5 и 6 предавка и сега всичко е точно.И аз пробвах със смяна на масло и добавка но без ефект.

pakumba
13-11-2015, 10:59
Кач пара?

bkazakov
13-11-2015, 11:22
400 + 20 за стенд на преден мост.

pakumba
14-11-2015, 17:35
400 + 20 за стенд на преден мост.

А имаш ли идея лагерите колко са

alex052
14-11-2015, 18:55
А имаш ли идея лагерите колко са

Смених всички лагери когато ремонтирах кутията, по бегъл спомен бяха 9, но беше преди доста време.

bkazakov
14-11-2015, 20:20
За 3 бр. лагери ми каза че са 164 лв.200 за труд защото било много трудоемко и останалото за консумативи за почистване на кутията. Маслото остана същото защото беше сменено съвсем скоро.

pakumba
14-11-2015, 20:47
Ясно, мерси

LYBRAtor
05-03-2016, 20:15
Може ли малко инфо чисто теоретично кое е маслото по каталог за тая кутия и кой с какво кара?

А лагери откъде купувате?

Предстои ми смяна на маслото, но искам да съм запознат като цяло с тази кутия. Благодаря.

sasho_n2
13-07-2016, 11:59
Може ли малко инфо чисто теоретично кое е маслото по каталог за тая кутия и кой с какво кара?

А лагери откъде купувате?

Предстои ми смяна на маслото, но искам да съм запознат като цяло с тази кутия. Благодаря.
-----------------------------------------------------

Колега, прави ли смяна на маслото?

alfa racer GTA
13-07-2016, 14:16
Препоръчаното от производителя в зависимост от модела:

don_pepone
07-08-2016, 20:07
та не стана ясно лагерие откъде се купуват и ако се наложи синхронизатори откъде, понеже чета из чужди форуми че хората се оплакват от трудна смяна на предавки особено на 1->2 и 2->3 , най-вече сутрин на студено масло

Alex_26
08-08-2016, 07:19
ЕПЕР, там има парт номер на всяка част на колата. Взимаш го и търсиш аналози, като накладките, например. Аз мога да ти поръчам оригинални, но въпреки отстъпките цените няма да са мали. А мога и неоригинални, но ще ми дадеш оригиналните парт номера