PDA

View Full Version : антифриз в маслото



malesheveca
31-12-2015, 16:02
Нивото на маслото в картера е драстично завишено, антифриза от разширителния съд е изчезнал и колата загря до 100 градуса за 5км.Нормална работа на двигателя.
Съмнявам се , че е пробила алум.тръбичка в охладителя на маслото.Ако някой е имал подобен проблем да сподели опит.Колата е 166 -ца 2,4jtd.

ecotronic
31-12-2015, 16:12
Нивото на маслото в картера е драстично завишено, антифриза от разширителния съд е изчезнал и колата загря до 100 градуса за 5км.Нормална работа на двигателя.
Съмнявам се , че е пробила алум.тръбичка в охладителя на маслото.Ако някой е имал подобен проблем да сподели опит.Колата е 166 -ца 2,4jtd.

При пробив в масления охладител обикновено се наблюдава масло в антифриза, поради по-високото маслено налягане от това в охладителната система.
Наличие на антифриз в маслото и склонност към лошо охлаждане, ми говори за пробив в гарнитурата на главата.

malesheveca
15-01-2016, 00:38
Сменена гарнитура и глава и отново антифриз в маслото след 15мин. работа.

old alfist
15-01-2016, 01:14
Не знам как е при JTD, но при TS върви охладителна течност около масления филтър - може би за оеднаквяване на температурите.

mordohy
15-01-2016, 08:36
За охлаждане е Старуха.
Действително, логично е маслото да влиза в антифриза, но има и други възможности. не го познавам тоя мотор, но ако е на ризи може да изпускат те. Много рядко, но се случва и блока да корозира в района на ризите и от там антифриза да се излива в картера.
Моя съвет е първо да видиш масления радиатор. Алуминият лесно се разгражда от некачествен антифриз.

iveli
15-01-2016, 08:46
Колега сподели подробности около смяната на гарнитурата Имаше ли видими пробиви по старата Проверихте ли главата дали е равна и за пукнатини Сменихте ли болтовете Стегнахте ли ги в правилният ред и с необходимата сила

malesheveca
16-01-2016, 06:50
Гарнитурата беше здрава без пробив.Главата е сменена и проверена.Интересното е че вкарва антифриза в картера след като я загася.

Bobiuzunov
16-01-2016, 10:49
Сутрин когато я палиш работи ли равномерно или има прекъсване?

ecotronic
16-01-2016, 16:28
Гарнитурата беше здрава без пробив.Главата е сменена и проверена.Интересното е че вкарва антифриза в картера след като я загася.

По това, което наричаш "интересно", можеш да се ориентираш и къде е пробивът. Докато работи моторът налягането в охладителната система е по-малко от това на флуида, който стои от другата страна (изгрели газове или масло). Като спре да работи моторът, налягането в охладителната система е около 1 бар то вече се оказва по-високото и поради това тогава навлиза антифриз в маслото. Ако беше пробивът в масления радиатор, най-верятно щеше да навлиза и масло в антифриза. Ако това не се случва, аз продължавам да мисля, че пробивът е в главата. Възможно е той да се отваря, само като загрее моторът. Има и още един вариант - ако пробивът е ниско в блока но е много малък, малкото антифриз който попада в маслото веднага се изпарява и поради това не личи да го има в маслото. Предполагам, че си личи на студен мотор.
Замръзвал ли е някога този мотор?

Bobiuzunov
16-01-2016, 17:21
Много точно казано Любо и аз затова питах сутрин как работи колата,ако главата е на 100% проверене то друго освен блока не остава,но до сега не съм чувал за такъв проблем с 2.4,но знае ли човек.
През лятото в сервиза където ми подържат колите имаха подобен казус с едно А4 3.0 V6,мислиха че е главата,но тя се оказа здрава,а проблема беше в блока който е алуминиев,направиха риза и нещата си дойдоха на мястото.

ecotronic
16-01-2016, 17:43
От пукнат блок поради замръзвал мотор, съм имал точно описаните симптоми.
Сутрин - боза на щеката, като загрее моторът почти не се губи охладителната течност и маслото изглежда "чисто".

malesheveca
16-01-2016, 23:14
Днес надухмв охладителната сиатема с въздух 2 бара и от никъде не диши.Нивото на антифриза не се промени при студен двигател.ДВГ не е замръзвал и главата е нова .ДВГ си работи нормално и равномерно и студе и топъл.

Bobiuzunov
17-01-2016, 00:33
Ами щом нивото на антифриза в разширителното казанче не се променя как разбираш че в картера се пълни с антифриз?

malesheveca
17-01-2016, 10:33
2л чист антифриз в картера след изгасяне на мотора, от там знам.

Bobiuzunov
17-01-2016, 15:52
Аз ли нещо не разбирам или ти нещо не обясняваш като хората в горния пост пишеш че нивото на антифриза не се променя,а сега казваш че имаш 2л. в картера?Тая кола да не произвежда антифриз?Обясни по подробно.

ecotronic
17-01-2016, 16:05
Щом е правен тест за херметичност, предполагам на студен мотор, няма друго обяснение освен това да има пукнатина, която да се отваря на загрял мотор. Все ми се струва, че това става в главата. Ако беше в блока, пробивът щеше да го има и при студен мотор.

malesheveca
30-01-2016, 19:31
Кофти , пробит блок зад 5 ц-р.Ц-ра е здрав . вероятно е фабричен дефект които чак сега е пробил.

ecotronic
30-01-2016, 19:35
Фабричен дефект или някога този блок е мръзнал с вода в него.

7171
30-04-2016, 21:00
На Федрата ми се получи тоя проблем - оказа се корозия /лека/ на главата. Бавно разяло главата при каналите за охалдителната систем и изведнъж умря. Там трябваше нова глава, но мен ми обещаха уж да я наварят - не се подвеждайте - голяма лъжа прибраха едни пари и нищо не стана. Нова гарнитура я отвя за 20 км. Търсете глава...