PDA

View Full Version : Губи обороти... Защо ?



boro2006
20-01-2016, 16:15
Здравейте колеги и за много години. :)
Проблема е следния:
При спряна кола когато задържа на около 1800, 1900 до 2000 оборота педала на газта колата губи обороти рязко и пак се вдигат. Все едно някой я гаси и пали веднага. Това го прави на бензин, а на газ при същите обороти много често гърми ако и подадеш леко повече газ при потегляне. Интересното е че го прави след като вдигне над +-70 градуса. Колата е 1.7 8v. Някой случайно да се е сблъсквал с това явление или да има идеи от какво може да е?

mordohy
20-01-2016, 16:25
От някъде смуче въздух. Провери си маркучите около колектора, както и тоя за сервото!

/Успех

boro2006
20-01-2016, 19:54
И един познат майстор ми каза подобно нещо ама пък се чудя... Защо само като загрее ще го прави ако е от смучене на въздух. Интересното е че одеве я държах пак така на място и не го правеше... Мистерия... Май и е време да я сменям тая кола.

kendo
20-01-2016, 20:33
От днес и аз съм с подобен проблем,само че при по-високи обороти.Около 5000 об.колата умира,връщам педала на газта,изпуква в ауспуха и тръгва пак.Мисля си,че е нещо по токовете,щото го прави и на газ и на бензин.На място държи стабилни обороти,обаче като разместя буксата на датчика на термостата(която е натрошена)оборотите рязко се вдигат.Имам съмнения,че компютъра на колата пак ми прави някакви въртели.Сменях го лятото и от тогава колата не е същата.Та съвета ми е да обърнеш внимание и на тоците.А между другото и аз мислех да я сменям,ама тази сутрин на паркинга до мене бяха два опела,един голф 3ка и едно БМВ.Колкото и невероятно да звучи за някои само АЛФАТА запали от раз.Изпратиха ме със завистливи погледи.Е с какво да я заменя?

boro2006
20-01-2016, 20:37
И аз вече се съмнявам в конпютъра ама... Много неизвестни станаха, а и честно казано ми се ще вече да карам просто нещо а не всяка седмица да ремонтирам. Да не говорим, че нещата които са сменени по тая кола са толкова много, че ако ги напиша поста ще стане 5 километра. Сори за Офф топика :)

boro2006
21-01-2016, 20:30
Има развитие по темата, но първо да кажа: НЕ СИ КОПУВАЙТЕ ТИЯ ЕВТИНИТЕ КИТАЙСКИ БЕНЗИНОВИ РЕГУЛАТОРИ !!! Или поне като го купите го разглобете целия дори да е с нитове а не с болтове. Оказа се, че целия смъче въздух от къде ли не. Само дето не беше и протекъл бензин ама натам си отиваха нещата. Слижих си оригинален бошов 2-ра употреба и алфичката пак си мърка :) :) :) Тия дни като се посгрее бахъра вън ще я почопля още и ще видя дали наистина е отстранен проблема напълно :)

mimouzunov
22-01-2016, 16:23
Има развитие по темата, но първо да кажа: НЕ СИ КОПУВАЙТЕ ТИЯ ЕВТИНИТЕ КИТАЙСКИ БЕНЗИНОВИ РЕГУЛАТОРИ !!! Или поне като го купите го разглобете целия дори да е с нитове а не с болтове. Оказа се, че целия смъче въздух от къде ли не. Само дето не беше и протекъл бензин ама натам си отиваха нещата. Слижих си оригинален бошов 2-ра употреба и алфичката пак си мърка :) :) :) Тия дни като се посгрее бахъра вън ще я почопля още и ще видя дали наистина е отстранен проблема напълно :)

А по този въпрос какво се случва "Това го прави на бензин, а на газ при същите обороти много често гърми ако и подадеш леко повече газ при потегляне" ?!

boro2006
22-01-2016, 20:14
Ами по тоя въпрос днес тествах системата на прибиране от работа и в общи линии положението е по добре. Определено се държи по добре на газ обаче се опита в ниските обороти при тръгване да прекъсне и да гръмне. На бензин си е същата работа пак си губи оборотите като я държиш на около 1800 до 2000. Странното е че вчера сякаш се оправи и нямаше проблеми а ся пак е зле. Не мога да разбера защо. Всеки път като правя нещо по колата става по добре и след 1-2 дена си е по старо му. Като цяло може да се каже че всеки ден карам различна кола понеже вървенето и е коренно различно. Дали проблема наистина не е от компа....

mordohy
23-01-2016, 02:09
Проблемът може да ти е и от замърсен клапан на мембраната на сервото. Ще ти прави точно тоя проблем. Може да имаш голямо разстояние между електродите на свещите. На това никой не обръща внимание, но щом го прави само на топъл мотор и на бензин и на газ, то огледай си пак колектора и маркучите!!! Друго, за което се сещам е ламбда сондата. Ако се е сцепила ще бърка компа. А тя започва да го контролира чак като загрее мотора. Просто я изключи да видиш, дали няма да се оправи! На 33-ката ми забиваше от датчика за температура на въздуха.Отсявай едно след друго!

boro2006
23-01-2016, 09:12
Клапана е наред сменях го скоро. Сондата е изключена от много време вече. Гледам нещо, че утайника за маслените пари е омазнен та се чудя дали не се е пукнал някъде и да бърка дебитомера.

kendo
23-01-2016, 10:07
С каква газова уредба е колата,ГИ или обикновенна?И наистина,провери свещите,че ми се е случвало като загрее да почне да прекъсва от калпави свещи.Отваряха им се електродите.Някакъв BRISK бяха.

boro2006
23-01-2016, 10:29
Обикновена газова с лямбда контрол на който малинката отпред е махната на газовия маркуч. Свещите са NGK Iridium LPG. Последния път като ги свалях бяха уж добре ще ги погледна днес и тях. Мисля да направя една проба с пушек на системата за пропуски на въздух.

kendo
23-01-2016, 10:59
Погледни и релетата под дебитомера,почисти им клемите.Сега ще ходя да сменя компютъра на мойта и ще докладвам дали има някаква разлика

kendo
23-01-2016, 18:21
Да докладвам.Не е компютър..Преди пет часа окотих двигател.При мене се оказа,че проблема е другаде.

boro2006
23-01-2016, 20:28
Сподели какво се е оказало или не знаеш все още? Релетата уж са наред остава само да намеря лаптоп да си вържа диагностиката и да видя в реално време кви данни дава когато падат оборотите. А относно двигателя ми се ще да намеря един 2.0 8v да го сменя ама не намирам никъде.

mimouzunov
23-01-2016, 21:15
Сподели какво се е оказало или не знаеш все още? Релетата уж са наред остава само да намеря лаптоп да си вържа диагностиката и да видя в реално време кви данни дава когато падат оборотите. А относно двигателя ми се ще да намеря един 2.0 8v да го сменя ама не намирам никъде.

ТПС датчика гледан ли е?!

Dimicha
23-01-2016, 22:44
Да докладвам.Не е компютър..Преди пет часа окотих двигател.При мене се оказа,че проблема е другаде.

Ее, колега какво стана пак :(

boro2006
23-01-2016, 22:56
ТПС го замервах преди около 2 месеца и даваше 1 към едно данни с тези от ремонтната книга ама знам ли защо не се сетих да го замеря и сега. Почнах да изключвам и включвам един след друг датчиците и да пробвам кога спира да го прави. Странното е че при спирането на ТПС или датчика на термостата вдига много високи обороти (над 2000 на празен ход), без да ги нормализира след 2-3 секунди стоене със спрян датчик. Преди не го правеше.

mimouzunov
24-01-2016, 08:44
ТПС го замервах преди около 2 месеца и даваше 1 към едно данни с тези от ремонтната книга ама знам ли защо не се сетих да го замеря и сега. Почнах да изключвам и включвам един след друг датчиците и да пробвам кога спира да го прави. Странното е че при спирането на ТПС или датчика на термостата вдига много високи обороти (над 2000 на празен ход), без да ги нормализира след 2-3 секунди стоене със спрян датчик. Преди не го правеше.

Клапан/моторче за празния ход!? Да нее заяло нещо.. Тпс-а може да прекъсва в определено положение. По спомени когато съм гледал моя Алф през компютър, за тпс-а отчиташе хем ъгъл на отваряне хем и напрежение от самия сензор, та от това може да се хване ако прекъсва.

boro2006
24-01-2016, 09:59
Моторчето си джагърта там чувам го че се мести а и него гледах скоро. Днеска обмислям да си взимам лаптоп и ако стане хавата ще пусна диагностика.

mimouzunov
24-01-2016, 12:46
Моторчето си джагърта там чувам го че се мести а и него гледах скоро. Днеска обмислям да си взимам лаптоп и ако стане хавата ще пусна диагностика.

Приготви си нещо което има 2 (два) компорта и visa uniscan 1,83 ама с буквата накрая... (не помня "а" или "ц" беше)
(впрочем проверено ли е всичко за пропуск на въздух!? маркуча след дебитомера, маншоните на колектора +вакумните маркучета от долната му страна и тн)

boro2006
24-01-2016, 13:34
Маркучите ги гледах оня ден наред са под колектора. Гумените съединения от колектора към двигателя са сменени със силиконови усилени сини маркучи по предложение на колегата ви Наско Костов от Пловдив. Голямото гофре има лека цепка в края, но тя се уплътнява от скобата. Уплътненията на дюзите към колектора ги смених преди месец с оригинални бошови от Ауто+. Уплътнението на моторчето за празния ход е сменено заедно с моторчето. Втора употреба са и двете. Уплътнението е перфектно а стъпковия мотор е почистен и уж работи тоест не клати оборотите на празен ход. Маркуча от гофрето към стъпковия мотор е перфектен. Правена е нова гарнитура между дросела и колектора от картон за гарнитури и е залепена със силикон за гарнитури от двете страни. А и гарнитурата от главата към алуминиевия преход в който влизат силиконовите маркучи също е сменено. Кихалката на колектора е със сменени уплътнения. утайника за маслените пари е почистен обаче явно не съм стегнал хубаво някой маркуч понеже почна да се умаслява нещо, иначе маркучите ми са здрави. Втората кихалка след дебитомера която е с гумената бандажна лента е уплътнена хубаво със силикон за гарнитури към дебитомера и гумата и е здрава. Еми в общи линии това е за херметичността на системата.

kendo
24-01-2016, 18:44
Сега пиша по спомен.Забоди един мултицет на 2ри и 4ти пин на дебитомера(ако греша нека mimouzunov ме поправи,той ги знае нещата).Нагласи уреда на волтаж и замери при запален двигател-трябва да е 5V.Това е напрежението от ECUто към дебитомера.Виж дали се променя при пропадане на оборотите.А мисля,че 2ри и 3ти пин са за тока,който връща дебитомера към компа.Около0,95-6V при 1000об и се качва при повишаване на оборотите.Провери из темите имаше някъде писано при какви обороти какво напрежение дава дебитомера.Пак казвам за пиновете не съм много сигурен.И сега малко офф.Мойта я зарязах на 80км. от Търново.Завлякох я до едно село между Бяла и Попово,и по всяка вероятност ще взема друга 155ца.Амин!

boro2006
26-01-2016, 12:04
Аз имам чуството, че ми е разтегнала веригата и центровката е мръднала. А иначе някой знае ли дали валовете са еднакви или имат разлика (разпределителните)?

boro2006
31-01-2016, 08:38
Има развитие по темата. Значи имах един дросел с ТПС и го смених. Оказа се, че моя има лек луфт в оста а и е пипан реглажния винт за клапата. Намерих си и дебитомер от Опел Омега 2.0i не отварян. За сега загубата на обороти изчезна и колата работи на точните обороти на празен ход, но пък ги мени. Ще трябва да изчистя моторчето за празен ход и да видя дали ще се оправи. На газ обаче явно и избяга центровката понеже като загрее почнаха да падат по бавно след като я изфорсирам. Явно проблема е бил в едно от двете неща, но не мога да кажа в кое точно понеже смених и двете заедно. Притеснява ме по скоро количеството масло което се наблюдава в смукателната система.

TRENDi
31-01-2016, 12:00
Ами разкарай маркуча за маслените пари. Този, който излиза от сепаратора и влиза в гофрето на дебитомера. Смени го с по-дълъг и го насочи някъде надолу /като на жигулатор да духа навън/. Дупката в гофрирания запушваш с голям винт, чеп или нещо подобно и си готов. Повече няма да омазнява там нищо.

boro2006
31-01-2016, 16:43
Знам го аз тоя номер. Даже е хубаво да се прокара назад да не вони в купето. Мен по скоро ме притеснява не мазнотията в колектора, а защо има толкова много. Явно сегментите с годините са тръгнали да си ходят обратно в Италия :D

TRENDi
31-01-2016, 18:28
Сепараторът е за маслени пари, т.е. изпарения ;), не е задължително да им има нещо на сегментите.
Възможно е да има повишено омазняване при 1.8 и 2.0, ако се запуши връщащия маркуч или щуцера от сепаратора към картера /с неприлично малък отвор е/, при 1.7 и 2-те неща са с 3-но по-голям диаметър и е в пъти по невероятно/но не и невъзможно/. Запушвал ми се е дебелия маркуч на капака за клапаните с кондензирала маслена слуз, а там е голям отвор.

boro2006
01-02-2016, 10:42
Няма начин да е запушем маркуч понеже го чистих преди 2 месеца някъде. За металната тръба обаче доло на блока не съм на 100% сигурен дали е нацяло отпушена. Обаче пък ми прави впечатление че не духа през капачката на маслото, а само смуче въпреки че мирише на бензин.