PDA

View Full Version : ESP, VDC и работата на диференциала



Bodom
20-01-2016, 16:18
Някой знае ли дали ESP, VDC системите на 159 се намесват в работата на диференциала (който доколкото знам е тип отворен)?
Т.е. като почне да върти едното колело, защото е останало с по-ниско сцепление от другото - ESP-то да му сложи леко спирачка, за да отиде повече торк към другото колело?

Yavor
20-01-2016, 16:49
Точно така е и затова помага при буксуване. Аз лично съм много доволен от проходимостта на 159ката. Не като височина, ами като стъпване на лед и сняг - много малко буксува и върви навсякъде. Е, опира доста отдолу...
Системите много помагат, помага и кутията на зимен режим, а най много - отоплението на седалките :P

T-Jet
20-01-2016, 16:51
Ако не се лъжа, от 2008 нататък, всички 159ки са с електронно Q2, тоест системите симулират Q2 диференциал.

Bodom
20-01-2016, 16:58
Моята е 2007 и не се води с електронно Q2.
Затова и питам.

mirchozo
20-01-2016, 17:37
ASR не прави ли същите глупости или само отнема газта ?

Bodom
20-01-2016, 17:38
Аз всъщност съм объркал съкращенията.. вярно, че ASR се казваше, а не ESP.

Mury
22-01-2016, 15:31
Ако не се лъжа, от 2008 нататък, всички 159ки са с електронно Q2, тоест системите симулират Q2 диференциал.

Такова нещо няма.:big_whoops::big_whoops::big_whoops:

bass
22-01-2016, 16:19
Electronic Q2 (http://www.alfaromeopress.com/press/detail/10034)

Mury
24-01-2016, 19:11
Electronic Q2 (http://www.alfaromeopress.com/press/detail/10034)
Това е пълен ташак и няма нищо общо с Q2 :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ама вие си вярвайте :hvala::hvala::hvala::hvala:

Bobi_33
24-01-2016, 19:28
Това е пълен ташак и няма нищо общо с Q2 :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ама вие си вярвайте :hvala::hvala::hvala::hvala:

Е, проминили са малко софтуера на ВДЦ-то и АСР-а и вече са го кръстили електронен Ку 2 - чист рекламен трик. Нищо повече. Надявали са се, че това ще вдигне продажбите.

Mury
24-01-2016, 19:43
Е, проминили са малко софтуера на ВДЦ-то и АСР-а и вече са го кръстили електронен Ку 2 - чист рекламен трик. Нищо повече. Надявали са се, че това ще вдигне продажбите.

Точно,ама блажени са веврващите :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

136
24-01-2016, 22:24
То и КУ2 ката е ташак.Ако се сравни с нещо което наистина върши работа :)
Поведението е доста приятно на 159 ката и добре е калибрирано.

digitalundgrd
25-01-2016, 08:30
То и КУ2 ката е ташак.Ако се сравни с нещо което наистина върши работа :)

Което е...?

bass
25-01-2016, 09:47
Това е пълен ташак и няма нищо общо с Q2 :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ама вие си вярвайте :hvala::hvala::hvala::hvala:

Няма какво да си вярваме - написано е черно на бяло какво е и какво прави - точно това, което Bodom описа (а ти бързо и авторитетно му отговори, че нямало такова нещо и са глупости). Или не си чел внимателно какво е написал, или... по-лошо :-)

Mury
25-01-2016, 11:28
Няма какво да си вярваме - написано е черно на бяло какво е и какво прави - точно това, което Bodom описа (а ти бързо и авторитетно му отговори, че нямало такова нещо и са глупости). Или не си чел внимателно какво е написал, или... по-лошо :-)

Приятелю,всяка кола с АСР прави точно това,включително 156/147,това го има отдавна,но това с електронното Q2 е пълен ташак..................:on_da_beach::on_da_beach:: on_da_beach:

bass
25-01-2016, 12:05
Приятелю,всяка кола с АСР прави точно това,включително 156/147,това го има отдавна,но това с електронното Q2 е пълен ташак..................:on_da_beach::on_da_beach:: on_da_beach:

Аз за размножителния орган не споря изобщо - само за формалния факт на наличието му :-)
Иначе тва чудо има съвсем осезателен, но за мен крайно неприятен (по-скоро антиинтуитивен и стряскащ в началото) ефект - при по-висока скорост, както си си хванал дъгата на по-остър завой, изведнъж сякаш някой навива още малко волана и чувството е все едно ЗАДНИЦАТА аха да тръгне. А колата си стои съвсем стабилно иначе. Така че ефекта с "поведение, подобно на кола със задно" от пресрилийза си го постигат :-)
Доколкото знам, за много хора е проблем да свикнат да не се правят на майстори при коли с електронни системи за стабилност - правилото при тях е просто да държиш колелата в посоката, където искаш да иде колата, а не да се опитваш да коригираш с обратен волан и прочее техники всяко дребно мръдване

BO
25-01-2016, 12:05
Аз под "електронно" Q2 бих предположил, че е истински шпер но с електронно заключване, а не механично.
Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.
Иначе на Тойотата имам много по-истинско електронно "Ку-2" от на Алфата, защото там налягането може да се задържи само на едното колело константа. Да кажем 40 бара константа, докато се достигне едновременно превъртане на двете колела, а не действа на принципа на АБС-а 100%-0%-100%-0% задържане-отпускане...

Mury
25-01-2016, 13:35
Аз под "електронно" Q2 бих предположил, че е истински шпер но с електронно заключване, а не механично.
Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.
Иначе на Тойотата имам много по-истинско електронно "Ку-2" от на Алфата, защото там налягането може да се задържи само на едното колело константа. Да кажем 40 бара константа, докато се достигне едновременно превъртане на двете колела, а не действа на принципа на АБС-а 100%-0%-100%-0% задържане-отпускане...

Ами аз това се опитах да им обясня,но не ми дойдоха думите,пък някои хора си карат колите с прекалено много четене в нета :clapping::clapping::clapping::clapping:Единствена та разлика от обикновения АСР,е това че ти пипа волана,ако прецени,поне при Мито и Жулиета го има,не знам за 159.................

Bodom
25-01-2016, 15:27
Вие съвсем ме объркахте :)
Електронно Q2 моята 159 няма. Понеже не знам какво точно представлява електронното Q2 - и не знам и как точно работи ASR системата - ме интересуваше дали на моята кола ASR-а се опитва да помага при превъртане на едното колело само, като прилага спирачка на превъртащото колело.
Последно? Само версиите с електронно Q2 ли се държат така? А това пък, че ASR се намесва във волана за пръв път го чувам.

Mury
25-01-2016, 15:37
Вие съвсем ме объркахте :)
Електронно Q2 моята 159 няма. Понеже не знам какво точно представлява електронното Q2 - и не знам и как точно работи ASR системата - ме интересуваше дали на моята кола ASR-а се опитва да помага при превъртане на едното колело само, като прилага спирачка на превъртащото колело.
Последно? Само версиите с електронно Q2 ли се държат така? А това пък, че ASR се намесва във волана за пръв път го чувам.

Значи твоята кола си работи точно така,както го мислиш,другото е същото,но с друго име и се намесва в работата на волана,макар че при 159 мисля че го няма,защото тя не е с ел.хидравлика като Мито и Жулиета например,която всъщност извършва тази намеса.:punk::punk::punk::punk: Сега разбра ли ????

Bodom
25-01-2016, 18:25
благодаря - разбрах :wow:.

gorang
26-01-2016, 08:19
При Жулито ел. Q2 се включва само в D режим. При нормалния си работи като АСР. Пробвал съм и в двата режима, ако има намеса при активирането на Q2 то тя не е толкова досадна и колата се държи адекватно. Сигурно не така добре, както с механичния Q2, но не е чак толкова зле, колкото тук се пише, поне недозавиването е доста по-малко...

Sm0k
28-01-2016, 20:10
Някой знае ли дали ESP, VDC системите на 159 се намесват в работата на диференциала.
...ASR не прави ли същите глупости или само отнема газта ?
...Аз всъщност съм объркал съкращенията.. вярно, че ASR се казваше, а не ESP.
...Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.

Абе кво ше кажете да оправим малко терминологията, че тука стана малко като в оня виц, дето оня пуснал лампата и казал "дайте да въведем някакъв ред" :)
ESP и VDC са различни имена на едно и същи - електронната система за стабилност, само че ползвани от различни производители. Специално Алфа му казват VDC.
A ASR е едно от имената на т.нар. система за тракшън контрол, която основна работа е да "връща" газта. И е част от функциите на VDC-то. Алфа за тая работа ползват името ASR, да.
А това с EQ2-то го прави VDC-то, не ASR-а.


Ако не се лъжа, от 2008 нататък, всички 159ки са с електронно Q2, тоест системите симулират Q2 диференциал.
...Това е пълен ташак и няма нищо общо с Q2 :mrgreen:Ама вие си вярвайте

Абе сега тоя спор е напълно излишен, ясно е написано че не е истински LSD, като старото Q2, а системите го симулират. Нито Алфа, нито някой от колегите в темата твърди обратното.
Сега дали е ташак, и дали има някаква реална разлика от предишните версии на VDC-то, които не се рекламират с EQ2 и т.н. са неща, които можем само да гадаем, докато някой не публикува публично кода, който VDC контролера изпълнява :)