PDA

View Full Version : Странен шум от климатроника



Juventino
29-01-2016, 09:52
Здравейте,

Преди около 2 месеца ми се появи странен шум след включване на климатроника. Звукът наподобява стържещ вентилатор и се чува само в купето. Също така се усилва с увеличаването на оборотите и су чува някъде от централната конзола (зад панела на климатроника). Когато изключа бутона за компресора шумът изчезва. Преди месец презаредиха системата с фреон и за известно време шумът изчезна или може би намаля, но беше за 1-2 седмици. Казаха ми, че е нормално зимата да губи антифриз. Някой има ли идея къде да търся проблема, защото стърже доста неприятно и разваля удоволствието от шофирането?

Колата е 159 2.4 SW автомат.

Благодаря

myato
29-01-2016, 10:06
Здравейте,

Преди около 2 месеца ми се появи странен шум след включване на климатроника. Звукът наподобява стържещ вентилатор и се чува само в купето. Също така се усилва с увеличаването на оборотите и су чува някъде от централната конзола (зад панела на климатроника). Когато изключа бутона за компресора шумът изчезва. Преди месец презаредиха системата с антифриз и за известно време шумът изчезна или може би намаля, но беше за 1-2 седмици. Казаха ми, че е нормално зимата да губи антифриз. Някой има ли идея къде да търся проблема, защото стърже доста неприятно и разваля удоволствието от шофирането?

Колата е 159 2.4 SW автомат.

Благодаря

И кой ти каза, че е нормално да губи антифриз, било зимата или лятото?
А звукът, щом прилича на стържещ вентилатор, вероятно е точно това.

Juventino
29-01-2016, 10:16
Ами в един от форумните сервизи.
Има ли някакъв вентилатор зад централната конзола и някой наясно ли е как се разглобява?

myato
29-01-2016, 10:24
Ами в един от форумните сервизи.
Има ли някакъв вентилатор зад централната конзола и някой наясно ли е как се разглобява?

Губиш ли антифриз, значи има проблем в охладителната система. Другото са приказки за незнаещи. Не съм се интересувал, как е компонирана системата за климатконтрол на 159-ката, но това, което пищи, вероятно е вентилаторчето в датчика за вътрешната температура.

Juventino
29-01-2016, 10:32
Съжалявам, колега не е антифриз, ами за фреон става въпрос.

myato
29-01-2016, 11:02
Съжалявам, колега не е антифриз, ами за фреон става въпрос.

Така може, но и него не трябва да го губи много. Да го презареждаш веднъж на 3 до 5 сезона е нормално. Ако изпусна за един сезон, има проблем.

mirchozo
29-01-2016, 11:13
Интересен е стържещия звук, вентилатора в купето не е фактор който се влияе от това дали е пуснат или не компресова на климатика. Датчика за въздуха в купето също върти винаги без значение от режима на климатроника, дали ще охлажда или топли.
Иначе относно теча на фреон, по принцип това е затворена система и не трябва да губи течност. Обикновенно се проверява система като се надува с азот и се следи за спадане на налягането, ако има такова се ртърси и отстранява. Друг вариант е да се сложи оцветител при зареждането с фреон, така ще се локализира теча в последствие.

acho_
29-01-2016, 11:51
При мен се чуваше нещо подобно на стържене или по-скоро шумтене. В системата бяха останали около 180г. От както го заредих всичко ок, може да изпуска от някъде и нивото пак да е паднало, за това да се е върнал шумът след известно време.

Juventino
29-01-2016, 14:27
Явно ще го проверяват наново.
Прочетох в alfaowner и всъщност доста хора го имат този проблем, като няма еднозначно решение. При повечето се оказва попаднали листа при вентилаторчето, при други смяна на моторчето е решило проблема. Ще проверя и ще пиша.

136
29-01-2016, 17:28
Ако само при работа на компресора на климатика се чува и то точно от това място за което споменаваш е от ТРВ клапан.Не са ти сложили достатъчно масло в компресора или е презареден с фреон. Може просто да си е тръгнал този клапан.Малко му е гадно местото :)

Juventino
29-01-2016, 19:07
Какъв е този ТРВ клапан, колега и продава ли се или само втора употреба? Може ли да се диагностицира? За маслото в компресора не са ми казвали нищо. Може би ще е добре да го погледнат.

myato
30-01-2016, 09:31
Какъв е този ТРВ клапан, колега и продава ли се или само втора употреба? Може ли да се диагностицира? За маслото в компресора не са ми казвали нищо. Може би ще е добре да го погледнат.

Въпросният клапан регулира колко да охлажда климатика, а маслото се вкарва заедно с фреона.

Juventino
18-02-2016, 14:16
На който му е интересно - оказа се, че фреона е намалял отново.
Проблема е, че не се вижда откъде има теч.
Сложен е оцветител и ще я карам така. Надявам се след това теча да бъде открит, иначе не знам какво следва....

Yavor
18-02-2016, 15:02
А как се опитват да видят откъде тече?

Има си едни машинки, дето душат за фреона и пифкат - елементарно се установява откъде е теча. Ако твоите климатикаджии нямат такъв, сменяй ги, явно само могат да зареждат с машината, а това и аз го мога... Най малкото е несериозно да нямат такъв уред.

alfa racer GTA
18-02-2016, 15:32
E, нали е сложен оцветител.Там където е пропускът ще се оцвети.

С тези "машинки" не винаги работата е успешна и не винаги надушват.


Друг въпрос е, че можело след като сложат оцветител да включат климатика да го оставят да поработи и да видят откъде ще избие оцветителя.

ecotronic
18-02-2016, 17:14
При наличие на минимален теч, обикновено причината е в уплътнението на оста на компресора. Следете за оцветяване в тази зона. При минимален теч електронните детектори не вършат работа.

Juventino
18-02-2016, 17:26
Казаха ми, че са проверявали с някаква нова апаратура, но нищо не са хванали, защото явно теча е малък. Сложили са оцветител и колата е поработила 30 мин, но пак нищо не са видели. При това положение силно се надявам като покарам и поизтече повече да го намерят, защото следващата стъпка май е да се ползва лепило. На мен това не ми харесва като идея, но все пак не ги разбирам много.

mirchozo
18-02-2016, 21:10
Бренера на компресора прави такива мизерии. Изпуска малко, после спира, после пак изпуска, това се получава като не се пуска компресора цяла зима. При мен го сменихме милата пролет, оттогава насам поне веднъж пускам компресора веднъж седмично да побачка за няколко минути. Тъпото е че се вижда като се махне шайбара на компресора.

alfa racer GTA
18-02-2016, 21:35
В упътването пише да се пуска поне веднъж месечно през зимата.Само ми е интересно, като пише, че климатроника не работи под нула градуса, ако не можеш да го пуснеш, тоест пуснеш го , но е под нулата и не тръгва какво правим?

mirchozo
18-02-2016, 21:44
Слагаш ръчичка на датчика

acho_
19-02-2016, 08:33
Или в подземен паркинг.

myato
19-02-2016, 10:08
Крайна дясна врътка, в крайно дясно положение и дори да е -20, ще пусне компресора.

136
21-02-2016, 23:08
Виж си при връзките на радиатора.Там има О пръстен и често малките изпускания са от там.

BO
23-02-2016, 09:17
Крайна дясна врътка, в крайно дясно положение и дори да е -20, ще пусне компресора.
Няма шанс.
Върху изпарителя има сензор, който задължително изключва компресора при отчитане на температура под 3 градуса.
Или демек ако външната температура спадне под тази температура, то няма да се подаде сигнал за активирането на компресора.

Zlobich
23-02-2016, 10:59
А баш. Досега никога не ми е тръгвал компресора под 3 градуса. Нито на алфата нито на пежото което карах.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Juventino
25-02-2016, 19:37
Тъй, като шума не се е появил все още, не сме гледали за теч.
Днес забелязах, че предното стъкло от вътрешната страна е доста зацапано на ситни капчици. Нещо подобно на това, когато има теч на антифриз, само където не е мазно. Дали може да е от фреона?

Mury
01-03-2016, 13:02
Щом отпред не откриват нищо,вероятно проблема е в гумичките на вътрешния радиатор.:thumbup::thumbup::thumbup: