PDA

View Full Version : Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове



Z:)m
13-04-2007, 12:32
Въпросът ми е, ако поради наложителна интервенция по двигателя, се налага да го разглобя, дали си струва да пратя коляновия и разпределителните си валове на йонно азотиране?! ...естествено ако в момента са в добро състояние, за да се подобри износоустойчивостта на шийките и гърбиците на валовете.
И другото, което ме интересува, дали след подобна химико-термична обработка, се налага някакво допълнително полиране на споменатите "нервозни" места на валовете... и ако "да" - първо с шкурка и после с кече, или направо с кече+паста?!

Novachev
14-04-2007, 12:16
Колега не знам дали си заслужава да правиш такива интервенции по вала ако е много износен най вероятно ще трябва да се шлайфа а ако не е по добре вземи и смени лагерите на вала най вече биелните някой майстори дори не затварят мотори със стари биелни лагери дори и да са добре защото се износват повече от основните, но ако имаш възможност смени и едните и другите. С този метод не съм много наясно каква е дебелината на на азотирания слой и каква грапавост се получава върху третираната повърхност, дали е достатъчно гладко и равномерно че да иска само полиране. А за разпределителните валове те се износват два пъти по малко от коляновия ( лагерите и шийките ) така че там не е нужно да има интервенции. Но ако имаш възможност изглади острите ръбове и полирай противотежестите на коляновия вал и биелите ще го усетиш добре във вървенето и разхода успех с начинанието :) .

kris11
14-04-2007, 20:13
Какво правите бе хора? Ние сме на 470 хил км и все още сме ниско летящи самолети. Налягане на масло нормално. Температури също - гоним до 225 км/ч .

Сменяте ли масло и филтри навреме и качествено масло ?????
Аз сменям на масло на 8000 км .
Едно време метода с азотирането го правеха за разпределителнителните валове на Жигули и Лада , че имаше виетнамски валове.

Z:)m
16-04-2007, 13:44
Не съм казал, че валовете ми са за смяна... Разпределителните валове са си ОК, само коляновия не го знам, но като отворим двигателя ще видим (надявам се и той да си е ОК). Питането ми беше, дали от цялата тази работа ще има някакъв положителен ефект, защото йонното азотиране ще ми излезе без пари... И ако това ще ми гарантира, че валовете ми ще "живеят" още дъъълги км., защо да не се възползвам от възможността?

kris11
17-04-2007, 19:18
По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.

yovi
18-04-2007, 07:34
По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.
При йонното азотиране не се променят размерите и грапавостта на повърхнините. След него е необходимо само леко козметично полиране, за да се отстранят евентуални наслоявания.

virusalfa
18-04-2007, 11:05
Въпросът ми е, ако поради наложителна интервенция по двигателя, се налага да го разглобя, дали си струва да пратя коляновия и разпределителните си валове на йонно азотиране?! ...естествено ако в момента са в добро състояние, за да се подобри износоустойчивостта на шийките и гърбиците на валовете.
И другото, което ме интересува, дали след подобна химико-термична обработка, се налага някакво допълнително полиране на споменатите "нервозни" места на валовете... и ако "да" - първо с шкурка и после с кече, или направо с кече+паста?!"Севлиево Рейсинг тим" доколкото знам се занимават с този вид дейност.Не ти ги рекламирам,може и на друго място да ти свършат работа :idea:

Z:)m
18-04-2007, 11:12
Севлиево Рейсинг тим" доколкото знам се занимават с този вид дейност.Не ти ги рекламирам,може и на друго място да ти свършат работа :idea:
Е, чак до Севлиево едва ли ще се емна :)
Просто смятам да използвам това, че поне на 2 седмици веднъж изпращаме за йонно азотиране, в София, детайли от завода... Гледам, че добре се получава качеството на повърхнините. Но в случая по-важно ми е да знам дали се налага последваща обработка. От една страна, грапавостта на трябва да е прекалено ниска (да не са прекалено гладки), защото няма да има микрограпавини, в които да се задържа масло и да благоприятствува мазането. От др страна пък, прекалената грапавост също не е добра, заради самия процес на триене и износване... Та това ми е дилемата.

yovi
18-04-2007, 13:48
Но в случая по-важно ми е да знам дали се налага последваща обработка. От една страна, грапавостта на трябва да е прекалено ниска (да не са прекалено гладки), защото няма да има микрограпавини, в които да се задържа масло и да благоприятствува мазането. От др страна пък, прекалената грапавост също не е добра, заради самия процес на триене и износване... Та това ми е дилемата.

Както съм писал и по-горе - не се налага последваща обработка. Прочети тук (http://www.tu-sofia.bg/Bul/R&DS/Eftom/home.htm), ако те интересуват повече подробности за процеса йонно азотиране.

Z:)m
19-04-2007, 10:33
Както съм писал и по-горе - не се налага последваща обработка. Прочети тук (http://www.tu-sofia.bg/Bul/R&DS/Eftom/home.htm), ако те интересуват повече подробности за процеса йонно азотиране.
Ти сега кажи, че работиш там и... ще ме убиеш :)
Точно там си караме "железата" за йонно азотиране.
За сведение - доволни сме от качеството ;)

yovi
20-04-2007, 06:55
Ти сега кажи, че работиш там и... ще ме убиеш :)
Точно там си караме "железата" за йонно азотиране.
За сведение - доволни сме от качеството ;)

Работя в близост. И ние сме им клиенти. :lol:

odisey
25-04-2007, 23:52
По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.

След такава обработка е абсурд да се шлаифа или каквото и да е. А и няма смисъл ако имаше файда щяха да го правят заводски още. Така се променя материала, а съответно и валът е изчисляван без допълнително азотиране.