PDA

View Full Version : Препоръчайте озвучение



firefly
30-01-2016, 16:40
Приятели, някой ще препоръча ли добри говорители за алфичката (147)? Търся хубав, плътен звук. Не ми трябва да ме чуват в съседния квартал и да тракат ламарините от мощ.

Може втора ръка нещо или пък нови. От опит знам, че и нов говорител за 100лв може да го няма никакъв като звук, затова се обръщам към вас за препоръки за нещо, което ползвате или сте пробвали.

Ценови диапазон - около 200лв за 4-те говорителя или пък нещо по-готино само двете за отпред или отзад.

NoFeArr
02-02-2016, 20:51
Здравей колега, в ценовия диапазон който си посочил (200лв. за 4-те) може да вземеш Hertz или DLS.
За предна линия взимаш една двукомпонентна система
DLS
http://aval-bg.com/3373/DLS+MK6.2
или
Hertz
http://aval-bg.com/3/Hertz+DSK+165.3

А за задна линия коаксиални говорители
DLS
http://aval-bg.com/8/DLS+M226
или
Hertz
http://aval-bg.com/7/Hertz+DCX+165.3

Според мен по-доброто е DLS, но ако 200лв ти е максимума може да комбинираш за отпред DLS а за отзад Hertz. Също e вариант да вземеш всички за предна и задна линия Hertz . Според мен и двете марки са качествени, но ако аз избирам ще взема DLS. Други добри марки са Helix, Morel, Ground Zero, Focal Audison, но при последните цените са по-височки.
Всичко това би свирило много по добре ако звука от плеъра минава през усилвател и тогава към говорителите, но ако не ти се влагат излишни пари и без усилвател ще свирят доволно.

Поздрави и успех.

SnapLackOfTraction
02-02-2016, 21:18
Хубава тема е пуснал колега, защото и аз щях да питам нещо подобно съвсем скоро.

Аз имам и въпрос, на 147ци без задни колони и пищялки, предполагам нямат окабеляване сложено заводски, чакащо само за plug and play?

Та лесно ли се добавят колони отзад без да трябва да махнеш половината интериор да си ги прекараш кабеляците.

NoFeArr
02-02-2016, 21:23
При повечето автомобили има френските гарантирам, че имат, на VW също гарантирам, че има, та е много възможно и при нашите да има, свали кората и виж колега, или ако ти е трудно да я свалиш си свали CD-то и виж отзад на евробуксите дали имаш кабели за 4 колони или за 2.

maf107ezk0
03-02-2016, 12:10
Здравейте, много хубава тема! И аз щях да пускам същата, но за 156. :D

Искам да ви попитам размерите на колоните същите ли са и какви колони бихте ми препоръчали за кората на багажника? Имам фабрични такива.

Също така с усилвателя какво е положението, защото това са си 4 колони на предните врати, 2 на задните и 2 на кората. Едва ли някое Sony с флашка за 100 лв. ще ги захранва добре...

Благодаря предварително! :)

dido alfa
03-02-2016, 12:32
Аз съм със въпросните говорители на HERTZ отпред и отзат.Със заводското CD съм да си призная като поосиля над 45-50 (според качеството на записа)отпред на DLS-ките нямам ниски,може би защото както е писал NoFeArr нямам усилвател.Това ще е следващата стъпка,но първо ще искам да ги чуя.Интересно ми е

italfen
03-02-2016, 16:48
Аз съм със въпросните говорители на HERTZ отпред и отзат.Със заводското CD съм да си призная като поосиля над 45-50 (според качеството на записа)отпред на DLS-ките нямам ниски,може би защото както е писал NoFeArr нямам усилвател.Това ще е следващата стъпка,но първо ще искам да ги чуя.Интересно ми е

Преди да купиш усилвател, пробвай с различен плеър как ще се чуват. Препоръчвам Alpine

dansguardian
03-02-2016, 18:50
Препоръчвам плеър Nakamichi CD500, малко стар, но с 24-битов DAC.

NoFeArr
03-02-2016, 20:28
Колега maf107ezk0, сигурен ли си че имаш говорители и в задните врати и на кората, попринцип при наличието на едните другите отпадат, всяко нормално CD има 4 изходни канала, захранването на 6 говорителя ще е безсмислено задните в никакъв случай няма да свирят в пълния си капацитет. Ако има 6 канален усилвател, да възможно е да имаш говорители и в задните врати, и на кората.

dido alfa, и аз съм на мнение да пробваш друг плеър преди да сложиш усилвател. Alpine са добър избор, по-високите класове на Pioneer също стават, но аз бих предпочел Alpine
Казваш, че си с 4 Hertz-a а после споменаваш DLS-ки отпред ?

dansguardian
03-02-2016, 20:42
Колега maf107ezk0, ако искаш наистина да имаш качествен плеър в колата те съветвам да сложиш един Nakamichi CD500, всичко останало е компромис и то сериозен. Погледни параметрите в червено (дано да ти говорят нещо):

Power Amplifier Section

Maximum Power Output 47 W x 4 (4 ohms)
Frequency Response (Pre Out) 15 - 30,000 Hz ±1 dB
Total Harmonic Distortion 0.1% (4 ohms, 1 kHz, 3W x 4)
AUX Input Level / Impedance 1 V / 50 kohms
Output Level (Pre Out) 4 V

Receiver Section

FM 87.5 - 108.0 MHz in 50 kHz steps
Sensitivity 15 dBf
Signal-to-Noise Ratio 60 dB (Mono)
Stereo Separation 35 dB (1 kHz)
Antenna Input 75 ohms (Unbalanced)

CD-DA

System Compact Disc Digital Audio
Error Correction CIRC Principle
Sampling Frequency 44.1 kHz
D/A Converter Type 24-bit D/A Converter
Frequency Response 20 - 20,000 Hz
Signal-to-Noise Ratio Better than 100 dB
Dynamic Range Better than 90 dB
Total Harmonic Distortion 0.005% (1 kHz)!!!!!!!

MP3/WMA Section

Numbers of Folders Up to 256
Number of Files Up to 999
Number of Files Per Folder Up to 256
Number of Folder Layers Up to 8 Layers
Bit Rate
MPEG1 Audio Layer3 32-320 kbps
MPEG2 Audio Layer3 8-160 kbps
MPEG2.5 8-160 kbps
WMA 64-192 kbps
Sampling Frequency:
MPEG 1 32/44.1/48kHz
MPEG 2 16/22.05/24 kHz
MPEG 2.5 8/11.025/12kHz

Почти не се срещат плеъри на пазара с такива параметри, всичките Sony-та, JVC-та, Pioneer-и са ширпотреба за непретенциозни люде. Ако си истински аудиофил - Nakamichi!

NoFeArr
03-02-2016, 22:17
Колега този плеър е на доста високи цени дори и 2-ра употреба на тези години, та не мисля, че много хора със 156 или 147 биха си го взели, но ако говорим за този ценови диапазон
http://www.avitel-bg.com/alpine-cde-183bt
http://www.avitel-bg.com/alpine-cda-137bti
това са доста достойни представители на новите плеъри. Не съм чувал никога този плеър който предлагаш ти, предполагам, че наистина ще е добър звука, но е само CD и радио, според мен един нов плеър би бил доста по-полезен, а и с гаранция а този ще е 2-ра ръка защото нов едва ли се предлага.

dido alfa
03-02-2016, 23:06
Прав си колега NoFeArr грешката е вярна :) говорителчетата от пред са ми DSK 165.Съгласен съм със всички ,Но лично аз ще си търся друго решение веднъж м
и тарашиха колата Pioneer-а ми небеше за повече от 300 лв. но си карах и предната алфа с него и за мен си имаше стойност.

dansguardian
04-02-2016, 07:15
Колега този плеър е на доста високи цени дори и 2-ра употреба на тези години, та не мисля, че много хора със 156 или 147 биха си го взели, но ако говорим за този ценови диапазон
http://www.avitel-bg.com/alpine-cde-183bt
http://www.avitel-bg.com/alpine-cda-137bti
това са доста достойни представители на новите плеъри. Не съм чувал никога този плеър който предлагаш ти, предполагам, че наистина ще е добър звука, но е само CD и радио, според мен един нов плеър би бил доста по-полезен, а и с гаранция а този ще е 2-ра ръка защото нов едва ли се предлага.

Колега, не си чувал тази марка, защото в БГ официално не се продава. А цените са високи, защото техниката се произвежда в Япония. Истинските аудиофили знаят тази марка какво качество на звука предлага.

Alexanderbb
04-02-2016, 08:33
Sony CDX-GT828U
Трилентови говорители Sony XS-GT1738F във вратите
Пищялки Sony XS-H99
Отзад мощен, басов 6 inc говорител напъхан в оригинална кутия, захранван от непретенциозен усилвател.

italfen
04-02-2016, 17:20
@Фики - Nakamichi-то е номер 1, ясно е на повечето зарибени, но какъв е смисъла кола за 3 бона да има плеър за 1000лв и да захранва някви 4 говорителя за 100лв.
Alpine е най-доброто между цена/качество.
1. Alpine
2. Pioneer
3. Kenwood
4/5 Sony/Blaupunkt/JVC и т.н.

Това ми е класацията за афтър-маркет плеърите.

Има накамичета, бекери, еклипсчета, ама ако беше някакъв мега маниака да си купува плеъри за над хилядарка едва ли щеше и да пита тук какво да си вземе колегата... нека бъдем реалисти ;)

п.с. sony могат само телевизори да правят... кар аудиото им е боклук за мен (като качество на звук) иначе издържат доста.

dido alfa
05-02-2016, 15:17
Колеги някой знае ли колко вата е заводското CD ?

NoFeArr
05-02-2016, 18:41
Масово са 4x50w. Но не всички ги стигат реално тези стойности.
Ако дадеш точен модел може да проверя колко е.

dido alfa
05-02-2016, 20:09
само знам че е блаупункт

dansguardian
05-02-2016, 21:54
Най-вероятно CD-то ти е Alfa 937 high (blaupunkt 7 649 378 316) като на картинката, а неговата мощност е 4 X 20 W.

dido alfa
05-02-2016, 22:22
Точно така изглежда .Благодаря.

ljub4o2002
06-02-2016, 15:07
По принцип нашите Алфички имат много добро фабрично озвучение,моята е също с шест говорителя фабрично:четири във вратите и два на кората отзад,а иначе разчитам на едно cd айва,което ми върши доста прилична работа :).
За съжаление обаче с нарастването на егн-то на колата ми се налага да почна да подменям говорителите,тъй като мембраните им са започнали да се отделят от основата уви.

dido alfa
06-02-2016, 21:47
Гофри се казва това на което казваш мембрани,мога да ти изпратя ако искаш,но се залепят с машина не е така проста работа трябва да се центрират

ducaticorse
07-02-2016, 03:00
За 250 лв си намерих пълен комплект заводско BOSE и се родих. Съветвам те да направиш същото:

1. За този бюджет няма да направиш по-хубава афтърмаркет музика от Босето, даже напротив
2. Всичко си е плъг енд плей - тубата ти е отзад, говорители, инсталации, всичко. Най-много да се наложи да пуснеш един кабел от усилвателя до акумулатора, ако нямаш заводски и един кабел от плеъра.
3. Инженерите от Bose са си изчислили озвучението спрямо обема на автомобила и да звучи всичко оптимално добре, без да се налага да откриваш топла вода.
4. Босето си е Босе - може да е на 10 години, но пак е по-добре от някой Херц.

Ако размислиш и пиши мога да ти помогна с монтажа, който въобще не е толкова плашещ.:thumbup:

maf107ezk0
23-02-2016, 01:27
@ducaticorse даваш страшно добра идея!!! Само че имам няколко (сигурно доста тъпи) въпроси:
1) моето бебче е 156 преди фейс-лифт, има ли смисъл изобщо :D
2) при Босе-то си има и усилвател, който е на тубата отзад, нали? За това трябва да се прокара кабел до акумулатора и до плейър-а, нали така? Това, обаче, означава, че и с най-обикновено CD за 50лв. ще изкарвам същия звук.
3) Имаш ли идея този усилвател дали е "само" за 4-те колони на вратите + тубата или има изходи и за 2-те отзад на кората на багажника (като при мен); и ако няма, ако се вържат заедно с тези на задните врати, какъв ще бъде резултатът?
4) Къде се слага тази туба отзад? :D


П.С. Сега се сещам – то ще трябва да се прокарват кабелите от всеки говорител до багажника отзад?!

ducaticorse
23-02-2016, 18:53
1. Винаги има смисъл :)
2. Да започнем, че това, за което говоря е за 147, при 156 не знам как е. На 147 обикновено от стоковата инсталация има изведена букса до отляво в багажника, която се закача за усилвателя с тубата. Да, обаче на някои коли като при мен я нямаше тази заводска букса и си прекарвах кабел от плюс на акумулатора до отзад до усилвателя. Като на до 15-20 см от акумулатора сложих предпазители. Има босе усилватели с един пин и с два пина, демек с един или с два кабела. Няма голямо значение дали са ти един или два. Моя беше с два и два кабела 2.5 мм2 си ги прекарах с два бушона по 15А. Това със СД-то не го разбрах, но няма как с 50 лв да изкараш звук като на БОСЕ-то, просто говорителите са насрани най-малкото. :)

3. Не знам как е при 156. Има ли при 156 изобщо заводски говорители и на кората и на вратите?

4. При 147 е отзад в багажника отляво зад една кора, предполагам и при 156 е някъде там. :)

Успех

dansguardian
23-02-2016, 20:24
Проблемът не е, че афтърмаркет говорителите са кофти, а че се избират такива с неподходящи параметри. Другият проблем е, че не се поставят отделни говорители за ниски, средни и високи честоти, обикновено се поставят един говорител с честотен диапазон 70-20000 Хц и пищялки, като се разчита на честотното разделяне на ЦД-то и си мислят, че имат музика. Трето - разположението на говорителите обикновено се избира произволно, а трябва да се избира в зависимост от параметрите на говорителите. Четвърто - акустична обработка на купето с пяна, силикон и т.н. Има доста неща в звукотехниката, които са от значение и трябва да бъдат спазени за да имаш качествена музика в колата, като например филтри за разделяне на честотния спектър, бас-рефлекс на тубата (обаче изчислен, а не произволно изкопана дупка в тубата). А ако си баш маняк ще си купиш говорители с неодимови магнити (разбирачите знаят какво е неодимов магнит). Освен това Босето не е нищо особено и не виждам с какво е по-специално от високоговорителите на Накамичи, които като фирма са малко по-добри от Босе. А да не говориме, че повечето Босета са на по 15-ина години и параметрите им нямат нищо общо с тези, когато е било ново, просто всичко старее и влиза прах, мембраните губят своята еластичност, резонанса вече не е същия, магнитите лекинко са се размагнитили. А качествената музика, която се монтира в премиум клас колите не е Bose, а Burmester, Mark Levinson, Bang & Olufsen, Bowers and Wilkins, Naim. Босе е бюджетна музика, която просто е добре сметната за акустиката и обема на Алфа Ромео и нищо повече, това е. :)

ducaticorse
23-02-2016, 23:47
^^^ Абсолютно съм съгласен за всичко написано. Тук сега ще изглежда все едно си противореча с първия ми пост, но той беше насочен предимно за музика до 250 лв. Ако не се лъжа това беше споменал автора като бюджет. И съобразено с това колко си струва да налееш за музика в кола, която започва в мобилето от 3к. :)
Доста време си карах алфата с гадната музика и бях свикнал с това отвратително нещо. Като вързах Босето бях супер доволен и още си го набичвам де, друг избор нямам. Сега ми умаля де естествено. Но съм карал и съм се возил в други по-нови и по-премиум коли с B&O, имах удоволствието веднъж да карам за един ден и една Panamera с Burmester и като се качих 5 минути по-късно в Алфата ми идеше да се изпикая на Босето :haha: . Но това са съвсем други коли.

Така че, да, в никакъв случай не мисля, че е нещо особено, но в сравнение със стоковата музика е на светлинни години, добър бюджетен мод е, а и нещо много важно за мен е - няма голфаджийски туби в багажника и всичко си е сток. :)

AttilaSL
28-02-2016, 10:53
За 250 лв си намерих пълен комплект заводско BOSE и се родих. Съветвам те да направиш същото:

1. За този бюджет няма да направиш по-хубава афтърмаркет музика от Босето, даже напротив
2. Всичко си е плъг енд плей - тубата ти е отзад, говорители, инсталации, всичко. Най-много да се наложи да пуснеш един кабел от усилвателя до акумулатора, ако нямаш заводски и един кабел от плеъра.
3. Инженерите от Bose са си изчислили озвучението спрямо обема на автомобила и да звучи всичко оптимално добре, без да се налага да откриваш топла вода.
4. Босето си е Босе - може да е на 10 години, но пак е по-добре от някой Херц.

Ако размислиш и пиши мога да ти помогна с монтажа, който въобще не е толкова плашещ.:thumbup:
Монтажа на BOSE-то не е проблем,но окабеляването е майката си е.....
Иначе не е лош вариaнт,аз лично за по добър ефект изолирах всички врати добавих още един буфер,
Двата са с отделни усилватели и усещането е съвсем друго

ivo_63
01-03-2016, 13:06
Искам само да вметна , че цялата слава на фирмата Накамичи се дължи на няколко легендарни касетъчни дека и относно СД са произвеждали за Лексус , но дефакто от мига в който се пробват да правят цифрови устройства започват да затъват / в крайна сметка фалират/. Та ако някой иска vintage дек - да търси Накамичи , ако търсите аудио за колата - не е вашата марка.

Alex_26
04-03-2016, 17:58
Виж тук щом имаш проблем:
http://www.bang-olufsen.com/de/car-audio

ksf
04-03-2016, 22:27
Колега този плеър е на доста високи цени дори и 2-ра употреба на тези години, та не мисля, че много хора със 156 или 147 биха си го взели, но ако говорим за този ценови диапазон
http://www.avitel-bg.com/alpine-cde-183bt
http://www.avitel-bg.com/alpine-cda-137bti
това са доста достойни представители на новите плеъри. Не съм чувал никога този плеър който предлагаш ти, предполагам, че наистина ще е добър звука, но е само CD и радио, според мен един нов плеър би бил доста по-полезен, а и с гаранция а този ще е 2-ра ръка защото нов едва ли се предлага.


Искам само да вметна , че цялата слава на фирмата Накамичи се дължи на няколко легендарни касетъчни дека и относно СД са произвеждали за Лексус , но дефакто от мига в който се пробват да правят цифрови устройства започват да затъват / в крайна сметка фалират/. Та ако някой иска vintage дек - да търси Накамичи , ако търсите аудио за колата - не е вашата марка.

Напълно съм съгласен с мнението на колегите.

Посочените модели на Alpine предоставят несравнимо повече не само като функционални възможности, но и като настройки на звука, че дори и 24-bit DAC.