PDA

View Full Version : Гори масло



just_marto
09-03-2016, 19:22
Здравейте колеги, тъй като ще сменям маслото в началото на следващият месец (тъй като му се пада) и реших днес да проверя маслото, тъй като не го бях мерил от доста време и ми показа, че е на минимума. Огледах я, но не виждам да има избило масло някъде, нито съм забелязал на старата кора под двигателя да е имало масло. За съжаление, когато смених кората преди повече от месец, не си спомням да ми е направило впечатление да е в масло двигателя отдолу. Къде мога да търся проблема и евентуално какво е нормалното количество масло, което гори колицата?

Става въпрос за 156 1.9 JTD 105 к.с.

Jivko7777
09-03-2016, 19:59
Какво масло ползваш ?

Alexanderbb
12-03-2016, 12:29
Какво масло ползваш ?

Ето това е най-правилният въпрос. Може да и няма нищо на колата. Доста от маслата в края на експлоатационният си цикъл губят качества и почват да "изчезват". А щом е на минимума а не е на хич, по-скоро нещата клонят на там.

NINONENO
14-03-2016, 20:49
Колега пуснал си темата,че ти бара масло гледам маторя ти е като моя и колегата под тебе те е питал с какво масло си?Темата е от миналата седмица,а ти дори не си си направил труда да отговориш,мисля че е несериозно.Поздрави!

undy
14-03-2016, 22:09
Колега пуснал си темата,че ти бара масло гледам маторя ти е като моя и колегата под тебе те е питал с какво масло си?Темата е от миналата седмица,а ти дори не си си направил труда да отговориш,мисля че е несериозно.Поздрави!

Знаеш ли какво се случва...задава се въпрос тука,успоредно с това се задава същия и в ФБ.....познай какво се получава...Там е плямпалник и веднага му се обръща внимание...докато тук малко по-бавно вървят нещата.И цялото внимание е насочено натам.
Аз лично разчитам повече на форума.
Говоря принципно,нямам идея колегата, защо си е зарязал темата.

кученцетоОгиитаткоДоги
15-03-2016, 12:55
Колега това което можеш да направиш е да я стартираш,и да я държиш около 10 мин. на място с 3500 оборота и след това да огледаш за избито масло по двигателя.Понеже някои коли горят масло само когато са в обороти.Аз така щях да си купувам едно жтд,като първоначално двигателят беше чист като бебешко дупе,обаче след по горе описаната процедура беше избило масло по двигателя и разбрах че това ще ми гори масло.Успех!

Alex_26
15-03-2016, 13:26
я по-добре си погледни маркучите за въздух вътре и кажи какво виждаш там

just_marto
16-03-2016, 19:01
Първо да обясна, защо не съм отговорил веднага и не съм следил темата. Просто ми се наложи да сменям квартирата и нямах абсолютно никакво време. Няма да изпадам в подробности и да се обяснявам.

По темата:
Маслото, което се е ползвало до момента е Кастрол. С точност какъв вид Кастрол не мога да кажа, защото баща ми я закара за обслужване последният път.

just_marto
17-03-2016, 16:55
При консултация с човек от сервиз ми обясни, че е нормално за този марка и модел да изгори за 10000 км 1 литър, тъй като по негови думи от минимума до максимума на щеката е 1 литър масло. Има ли истина в думите му? Как мислите?

ecotronic
17-03-2016, 17:24
Право ти е казал човекът.

eproHD
17-03-2016, 18:24
При консултация с човек от сервиз ми обясни, че е нормално за този марка и модел да изгори за 10000 км 1 литър, тъй като по негови думи от минимума до максимума на щеката е 1 литър масло. Има ли истина в думите му? Как мислите?

Ти още на 8000 км трябва да си го сменил вече това масло !

just_marto
17-03-2016, 20:16
Благодаря колеги за изчерпателните отговори. Взех си директно туба от 5 литра Selenia 10W40 Turbo Diesel да видим дали ще има разлика. :)

И тъй като търсих отзиви, но не открих тук във форума, някой да има впечатления от сервиз Хеед 91 в София, ж.к.Надежда?

Alex_26
17-03-2016, 22:55
За какво ще ходиш там. Аз бих ти препоръчал от тук Румен и Бобо. И те попитах - видя ли си маркуча, влизащ във входящите колектори, колко е омаслен отвътре?

NINONENO
18-03-2016, 18:02
10w40 ли? е защо, трябвало е 5w40 ама ти си знаеш,на колко К ти е маторя.Препоръчвам ти лятото да го наблюдаваш каква пикня става в най големите жеги,особенно след 5-6К това 10w40

eproHD
18-03-2016, 19:10
10w40 ли? е защо, трябвало е 5w40 ама ти си знаеш,на колко К ти е маторя.Препоръчвам ти лятото да го наблюдаваш каква пикня става в най големите жеги,особенно след 5-6К това 10w40

5W-40 за всякакви температури
10W-40 от -15 нагоре.......
Какво казваш

Alex_26
19-03-2016, 07:13
За стари TS - 15W50 на Мотул - държи се превъзходно и зима и лете

just_marto
19-03-2016, 13:56
За какво ще ходиш там. Аз бих ти препоръчал от тук Румен и Бобо. И те попитах - видя ли си маркуча, влизащ във входящите колектори, колко е омаслен отвътре?

Отидох там, защото търсих сервиз в квартала, който не е някакъв анонимен. Това ми излезна в гугъл, прегледах го за отзиви в други страници и реших да отида. Хората се занимават и с тунинг, така че мисля, че си разбират от работата. Това, което ми обясниха е да измия двигателя, отгоре и отдолу, след което да отида след 1-2 дни пак и да видят от къде избива и да ми кажат, кое е за смяна.

Относно този маркуч, не съм го поглеждал първо защото не го знам кой е, защото не съм до толкова запознат и нищо не ми говори, а и от работата все не ми остава време да се ровя в нея.

---------- Post added at 13:56 ---------- Previous post was at 13:53 ----------


10w40 ли? е защо, трябвало е 5w40 ама ти си знаеш,на колко К ти е маторя.Препоръчвам ти лятото да го наблюдаваш каква пикня става в най големите жеги,особенно след 5-6К това 10w40

Мотора е на 205000 км. Също се чудих дали да не сипя 5W40, но ме консултираха, че ако имам теч/горене на масло е по-добре да е по-гъсто.

eproHD
19-03-2016, 14:38
Отидох там, защото търсих сервиз в квартала, който не е някакъв анонимен. Това ми излезна в гугъл, прегледах го за отзиви в други страници и реших да отида. Хората се занимават и с тунинг, така че мисля, че си разбират от работата. Това, което ми обясниха е да измия двигателя, отгоре и отдолу, след което да отида след 1-2 дни пак и да видят от къде избива и да ми кажат, кое е за смяна.

Относно този маркуч, не съм го поглеждал първо защото не го знам кой е, защото не съм до толкова запознат и нищо не ми говори, а и от работата все не ми остава време да се ровя в нея.
Мотора е на 205000 км. Също се чудих дали да не сипя 5W40, но ме консултираха, че ако имам теч/горене на масло е по-добре да е по-гъсто.

Може ли един въпрос как ти казаха да измиеш двигателя,
с какво по какъв начин ?
P.S
Като не си запознат има сервизи и да ти кажат няма да разбереш !Това не е като да одупиш някоя кака !Ама като се замисля и там трябва да знаеш къде да пъхнеш маркуча ;-)

just_marto
19-03-2016, 21:19
Може ли един въпрос как ти казаха да измиеш двигателя,
с какво по какъв начин ?
P.S
Като не си запознат има сервизи и да ти кажат няма да разбереш !Това не е като да одупиш някоя кака !Ама като се замисля и там трябва да знаеш къде да пъхнеш маркуча ;-)

Ами като я закарах за смяна на масло и да видят за течове. След като махнаха кората под двигателя ми показаха какво се вижда, а именно омаслен двигател навсякъде. Следователно няма и как да кажат от къде има теч. Препоръчаха ми да измия двигателя отгоре и отдолу в автомивка, да я покарам 1-2 дни и да отида пак за да видят, ако има избило отнякъде.

lordliness
19-03-2016, 21:35
Омаслен двигател или само картер? Върху самата кора има ли масло?

eproHD
19-03-2016, 21:42
Ами като я закарах за смяна на масло и да видят за течове. След като махнаха кората под двигателя ми показаха какво се вижда, а именно омаслен двигател навсякъде. Следователно няма и как да кажат от къде има теч. Препоръчаха ми да измия двигателя отгоре и отдолу в автомивка, да я покарам 1-2 дни и да отида пак за да видят, ако има избило отнякъде.

Е тия на автомивката как ще го измият това масло с какво вода нафта ...бензин ?

Alexanderbb
20-03-2016, 10:33
Ами като я закарах за смяна на масло и да видят за течове. След като махнаха кората под двигателя ми показаха какво се вижда, а именно омаслен двигател навсякъде. Следователно няма и как да кажат от къде има теч. Препоръчаха ми да измия двигателя отгоре и отдолу в автомивка, да я покарам 1-2 дни и да отида пак за да видят, ако има избило отнякъде.

Извинявай но това е меганесериозно. Един уважаващ себе си майстор ще вземе един или два спрея обезмаслител, ще почисти хубаво двигателя и ще го остави да работи за да види от къде изпуска масло. Не знам в кой сервиз си ходил и защо са те пуснали така по пързалката. Може да не разбират а може да разбират ама така да се се надули че да се имат за богоравни. Във всеки случай бих сменил сервиза. В крайна сметка ти си клиент и плащаш за услуга а е техен проблем да разберат какво му е на мотора и да го оправят

eproHD
20-03-2016, 12:35
Извинявай но това е меганесериозно. Един уважаващ себе си майстор ще вземе един или два спрея обезмаслител, ще почисти хубаво двигателя и ще го остави да работи за да види от къде изпуска масло. Не знам в кой сервиз си ходил и защо са те пуснали така по пързалката. Може да не разбират а може да разбират ама така да се се надули че да се имат за богоравни. Във всеки случай бих сменил сервиза. В крайна сметка ти си клиент и плащаш за услуга а е техен проблем да разберат какво му е на мотора и да го оправят

Точно !
+1

just_marto
20-03-2016, 14:53
Е тия на автомивката как ще го измият това масло с какво вода нафта ...бензин ?

Ти явно ме имаш за някакъв бавноразвиващ се, дори не мисля и да ти отговарям на въпроса. Сам си отговори!

---------- Post added at 14:53 ---------- Previous post was at 14:46 ----------


Извинявай но това е меганесериозно. Един уважаващ себе си майстор ще вземе един или два спрея обезмаслител, ще почисти хубаво двигателя и ще го остави да работи за да види от къде изпуска масло. Не знам в кой сервиз си ходил и защо са те пуснали така по пързалката. Може да не разбират а може да разбират ама така да се се надули че да се имат за богоравни. Във всеки случай бих сменил сервиза. В крайна сметка ти си клиент и плащаш за услуга а е техен проблем да разберат какво му е на мотора и да го оправят

Значи, както написах двигателя беше целият в масло и прахоляк, който е полепнал по него (по кората няма масло). При такива обстоятелства те и да напръска ще избършак само достигащите с ръка места. Има такива, които няма как да се достигнат, затова трябваше да се измие двигателя. Относно това да се види теча, хората си го казаха, че трябва да се кара няколко дни за да се види теча. Аз не мисля, че от празен ход за 10 мин ще си проличи, но това е мое мнение. Не мисля, че са ме пуснали по пързалката, защото човека ако не му се занимаваше, щеше въобще да не ми показва на какво мяза двигателя отдолу и да ми каже "няма течове".

По мой наблюдения на двигателя, след смяната на маслото, най-вероятно е от гарнитурата на капака. По това което виждам отгоре. Надявам се да няма някъде отдолу течове.

eproHD
20-03-2016, 14:56
Ти явно ме имаш за някакъв бавноразвиващ се, дори не мисля и да ти отговарям на въпроса. Сам си отговори!

Аз как става знам ама ти не!Така ти го написах за да се чатнеш,че ония в сервиза те пързалят като са те видели че си нямаш и хабер от тези неща !И недей да се силиш !Иначе може да отидеш на някоя автомивка и да отвориш капака на колата и да им кажеш да измият двигателя с пароструйката отгоре и отдолу да лъсне.Но после да не задаваш въпроси в някоя друга тема !
P.S
Никъде не съм писал,че си бавноразвиващ се,но ти ако се определяш за такъв си е твоя работа

pesho_kj
20-03-2016, 15:37
Нормално е кола с тоя двигател която е над 300000км от смяна до смяна нивото да пада от максимум до минимум. Щом ти изчезва по толкова карай си я с 10/40, + че повечето масла до 7-8000км не пипат маслото и след това си губи качествата и за 2000км го хапва по-стабилно. Моята харчи над литър и половина на 10000км но е на 487000км. Доливам си и си свиркам.

Alexanderbb
20-03-2016, 18:17
Ти явно ме имаш за някакъв бавноразвиващ се, дори не мисля и да ти отговарям на въпроса. Сам си отговори!

---------- Post added at 14:53 ---------- Previous post was at 14:46 ----------



Значи, както написах двигателя беше целият в масло и прахоляк, който е полепнал по него (по кората няма масло). При такива обстоятелства те и да напръска ще избършак само достигащите с ръка места. Има такива, които няма как да се достигнат, затова трябваше да се измие двигателя. Относно това да се види теча, хората си го казаха, че трябва да се кара няколко дни за да се види теча. Аз не мисля, че от празен ход за 10 мин ще си проличи, но това е мое мнение. Не мисля, че са ме пуснали по пързалката, защото човека ако не му се занимаваше, щеше въобще да не ми показва на какво мяза двигателя отдолу и да ми каже "няма течове".

По мой наблюдения на двигателя, след смяната на маслото, най-вероятно е от гарнитурата на капака. По това което виждам отгоре. Надявам се да няма някъде отдолу течове.

Виж колега колата си е твоя и парите също. За какво ходиш в сервизи и какво им плащаш също. Аз от скромният си 15 годишен опит със строителни и земеделски машини само знам че с един, два спрея при желание можеш да лъснеш мотора на 35 тонен булдозер. А ако теч има то той ще лъсне за 20 мин работа, това мога да ти го гарантирам.
И ако си намерил автомивка която да иска да ти измие хубаво двигателя от долу значи си направо факир

Alex_26
21-03-2016, 08:36
Виж колега колата си е твоя и парите също. За какво ходиш в сервизи и какво им плащаш също. Аз от скромният си 15 годишен опит със строителни и земеделски машини само знам че с един, два спрея при желание можеш да лъснеш мотора на 35 тонен булдозер. А ако теч има то той ще лъсне за 20 мин работа, това мога да ти го гарантирам.
И ако си намерил автомивка която да иска да ти измие хубаво двигателя от долу значи си направо факир
Дай име на шпрей, ще е от полза на всички

eproHD
21-03-2016, 09:22
Дай име на шпрей, ще е от полза на всички

Ама ти сериозно ли ?
Ето един пример....мога да ти дам още 10 ако искаш
Sgrassante HP12
P.S
Ето за да не кажеш,че в България няма
http://www.aviatrans.bg/catalog/index.pcgi?rec_no=50&rec_type=firm

http://www.megahome.bg/store/mafra

pace
21-03-2016, 18:41
Да ме извинява колегата но ще му използвам темата.И аз имам доста голям разход на масло,гори го не капе.Проблемите доидоха след обслужване на главата,докато беше с 15-40 пак си гореше доста но не съм засичал горе-долу на колко км колко масло,сега с 10-40 за 1200км 1 лт...възможно ли е от гумичките да е...уж са сменени :(

Alexanderbb
21-03-2016, 19:14
Дай име на шпрей, ще е от полза на всички

http://toolsshop.bg/Pochistvateli-i-obezmasliteli/Sprei-za-pochistvane-na-dvigateli-Presto--400-ml

Ей този например. Да кажа че нямам нищо общо с тези дето го продават

ecotronic
21-03-2016, 19:56
Да ме извинява колегата но ще му използвам темата.И аз имам доста голям разход на масло,гори го не капе.Проблемите доидоха след обслужване на главата,докато беше с 15-40 пак си гореше доста но не съм засичал горе-долу на колко км колко масло,сега с 10-40 за 1200км 1 лт...възможно ли е от гумичките да е...уж са сменени :(

Възможно е някои гумички да са изпаднали след смяната им. Някои ги лепят за да не се случва това.
Възможно е, също така и да има прекалено големи хлабини между водачите и стеблата на клапаните.

pace
21-03-2016, 20:04
Възможно е някои гумички да са изпаднали след смяната им. Някои ги лепят за да не се случва това.
Възможно е, също така и да има прекалено големи хлабини между водачите и стеблата на клапаните.

Е уж беше в сервиз да и се направи всичко нужно,казаха ми ,че могло да е и от 'пренабита' гумичка...от сегменти дали може да гори толкова масло?

ecotronic
21-03-2016, 20:12
Е уж беше в сервиз да и се направи всичко нужно,казаха ми ,че могло да е и от 'пренабита' гумичка...от сегменти дали може да гори толкова масло?

За специализиран сервиз за ремонт на глави ли говориш?
Преди обслужването на главата, гореше ли масло? Възможно е да е заради сегменти.

pace
21-03-2016, 20:27
За специализиран сервиз за ремонт на глави ли говориш?
Преди обслужването на главата, гореше ли масло? Възможно е да е заради сегменти.

За такъв се води :D преди това не гореше масло,тази глава е друга,че старата се спука и за това поисках да се смени всичко,когато смених маслото 'аз си го сменям' после като я запалих отзад беше страшно..огромен син облак,пак казвам-огромен,та за това си мисля,че докато маслото се е стичало надолу покраи гумичките са се напълнили и цилиндрите,но това е според мен...

ecotronic
21-03-2016, 20:36
За такъв се води :D преди това не гореше масло,тази глава е друга,че старата се спука и за това поисках да се смени всичко,когато смених маслото 'аз си го сменям' после като я запалих отзад беше страшно..огромен син облак,пак казвам-огромен,та за това си мисля,че докато маслото се е стичало надолу покраи гумичките са се напълнили и цилиндрите,но това е според мен...

Ако харчът на масло е заради главата (а изглежда, че е), прави рекламация в сервиза. Това не е нормално. Нещо са яко проспали.

pace
21-03-2016, 20:40
Ако харчът на масло е заради главата (а изглежда, че е), прави рекламация в сервиза. Това не е нормално. Нещо са яко проспали.

Мисля да сменя само гумичките но не и там,халал да са им стоте лева...

ecotronic
21-03-2016, 20:44
Мисля да сменя само гумичките но не и там,халал да са им стоте лева...

Щом ще сменяш гумичките, разклати опашките на клапаните с ръка. Ако усещаш луфт, по-добре не ги сменяй а търси някъде, където да ти сменят водачи. С ненормално голям луфт във водачите, файдата от смяна на гумички е никаква.

pesho_kj
21-03-2016, 22:33
Мисля да сменя само гумичките но не и там,халал да са им стоте лева...

Жокер-виж си картерната вентилация дали няма скъсан или изваден маркуч.

Alex_26
22-03-2016, 07:55
Братле, преди години едни ми смениха гумичките на една алфа. Така го направиха, че като я отворих на ново за харч на масло от 16 броя само 6 си бяха на место захванати. А и не само те са за смяна - сегменти също. Вземи гумички на Виктор Рейнц и сегменти на кобе шмит

alfa156jtd
22-03-2016, 10:14
Колеги,двигателя не трябва да гори масло ако слагате правилното масло.

Alex_26
22-03-2016, 11:17
Колеги,двигателя не трябва да гори масло ако слагате правилното масло.
Сигурен ли си в това, което пишеш? Все пак не е сложил за скорости

pace
22-03-2016, 12:13
Колеги,двигателя не трябва да гори масло ако слагате правилното масло.

...викаш да си сипнем Селения и да не сменям вложките...къде го чукаш-къде се пука :metal:

Alex_26
22-03-2016, 12:47
Я си разглоби целия двигател и си го направи като хората - 1000лв.