PDA

View Full Version : Проблем с моята 166



Liceto
11-03-2016, 17:36
Здравейте съфорумци. Имам колата от около месец и когато я купувах човека ми каза че бензина в резервоара седи от 2014г. Колата е с газов инжекцион и съответно пали на бензин докато загрее.Пали нормално , но забива муцуната и все едно не натискам газта, съответно мога да се движа доста бавно. Когато отлепи стрелката от 50 градуса колата обръща на газ и всичко се оправя. Отделно на газ като я изключа от скорост в движение има някакво играене на оборотите 800-1000 за около 10-тина секунди. Не го прави постоянно, но повечето пъти. Сменил съм всички филтри по колата , както и този на газта. Повече ме притеснява проблема с работата на бензин , налях и пресен 98 , но подобрение никакво. Предишния собственик ми е приятел и каза, че е носил дюзите на ултразвук и е сменял свещите и отново работата на бензин е мъка. Ако имате някакви идеи по 2та проблема , ударете едно рамо, че не мога да и хвана спатиите. Имам скъсан въздуховод след дебитомера , но за пробата брутално го увих целия с някаква лента и нищо...

ecotronic
11-03-2016, 18:00
Какъв е моторът?

Пробвал ли си ресет на ECU-то?

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=92568

Оборотите само в движение ли ги клати?

Liceto
11-03-2016, 18:02
Извинявам се: Моторът е 2.0ТС 98 година. ЕКУ ресет не съм пробвал и сега ще прочета линка, който си ми постнал. Оборотите ги клати само в движение.

ecotronic
11-03-2016, 19:54
Пробвай този ресет и ако не се оправи, следва да се направи диагностика.

Liceto
11-03-2016, 19:58
Утре сутринта ще го направя ресета, че вали в момента и е кофти да се работи по колата. Иначе не записва грешки колата. Акумулатора за 10 минути ли да го откача , или за 45 както пише в английските сайтове ?

ecotronic
11-03-2016, 20:02
45 минути е излишно дълго, но не вреди. Грешки на диагнстика не е необходимо да има за да се усеща проблем. Трябва да се погледнат някои параметри от човек, който разбира.

Liceto
11-03-2016, 20:13
След като я ресетна утре ще напиша резултатите. Благодаря за инфото колега :bowdown:

Liceto
13-03-2016, 08:24
След ресета , подобрение няма. Имам съмнения за зацапан дебитомер , а отделно - по дросела има бая мизерия. Предполагам , че и от там може да се бъркат нещата? Не знам в бургас кой закача тези коли , ако знаете някого , ще го посетя

pianev
16-03-2016, 08:41
Според мен не е лошо да се погледне бензиновата помпа за замърсявания, както и бензиновия филтър, ако не си го сменял. Понякога заради натрупана шлака в кошницата на помпата, не достига достатъчно гориво.

Boby
16-03-2016, 19:54
Чека свети ли?

ecotronic
16-03-2016, 20:07
Не е изключено проблемът да е в дебитомера, но щом работи прилично на газ, аз бих търсил проблема по бензиновия тракт.
Калпав бензин, боклуци в резервоара, регулатор на налягане, тръгнала да заминава помпа, калпав инжектор.............

Boby
17-03-2016, 12:32
Не е изключено проблемът да е в дебитомера, но щом работи прилично на газ, аз бих търсил проблема по бензиновия тракт.
Калпав бензин, боклуци в резервоара, регулатор на налягане, тръгнала да заминава помпа, калпав инжектор.............

И аз така мисля. Ако не свети чека и щом работи добре на газ не би следвало да има проблем с дебитомер и дросел.

Liceto
19-03-2016, 16:44
Момчета, извинявам се , че не бях писал скоро, но имах много работа. Чека не светеше , като единтсвения проблем с работата на газ , беше че клатеше оборотите в движение като изключа от скорост. Сега имам сериозна следа откъде идва всичко. Вчера както си ги клатеше и....угасна :screwy: Въртя да запали - няма никой. Дърпаме - пак няма никой. Накрая припали за малко на 2-3 цилиндъра и пак припадна. Чудих се ква да я въртя, че бях и на пътя и взех, че извадих бобините. И 4-те нацепени като на дърт индианец петите. Лулите отдолу се разпаднаха в ръцете ми. Свещите и те дроб сърма :metal: Почесах се по главата и директно поръчах 4 нови бобини + лулите + комплект свещи по каталог. Та утре или другиден се надявам да и чуя гласа пак.

Boby
21-03-2016, 21:53
Дано е това, макар че ако има проблем със запалването то ще се прояви първо при работа на газ и от 2 свещи на цилиндър все една ще запали.

Liceto
22-03-2016, 13:30
Да докладвам : След смяната на бобините и лулите колата запали и замърка. Смени и се гласа дето се вика :handshake: Забиването на бензин изчезна напълно и вървежа си дойде. И аз не виждах логиката в случката , но имаме щастлива развръзка.

Liceto
28-03-2016, 20:07
Реших да пиша в същата тема за да не пускам нова - надявам се , това не е проблем. Известно време колата страдаше от познатото на всички клатене на обороти в движение. В началото беше леко и постепенно с времето стана нетърпимо. Днес както си ги клатеше на един светофар , светнаха лампите на ABS и ръчната централа. Съответно и скоростомера спря да работи. Тамън бях почнал стабилно да псувам италианските инженери и забелязах , че оборотите ми си бетон. В движение , на място , както и да я карах оборотите си падаха плавно до 900 и не мърдаха от там. Шок... :paddle: Сега ще започва проверка на бушони , чистене на букси и недай си боже смяна на АБС централата. Реших да го напиша , тъй като може да даде насока на колегите в клуб "Клатим си ги в движение". Интересното е , че след 3-тото запалване лампите на АБС и ръчната спряха да светят , но не вярвам да е за дълго.

Liceto
05-10-2016, 18:34
Колеги реших да възродя темата, защото сагата с клатене на обороти продължава. Положението е следното : Пробвах с няколко работещи ABS централи и оборотите на колата се клатят в движение докато спра на място. Изключа ли АБС-а директно от куплунга на централата и оборотите заспиват. Нещата които съм отхвърлил са: Дросел , свещи , кабели , бобини, дебитомер. В задънена улица съм и съм склонен да разкарам колата заради този проблем, а не ми се иска... Четох във форума за въпросния пин 15 при алфа 156 , но при 166 таблото е различно отзад. Силно се надявам на вашите отговори, да разрешим този проблем, мисля че ще е полезно за доста хора.

lordliness
05-10-2016, 18:58
Колеги реших да възродя темата, защото сагата с клатене на обороти продължава. Положението е следното : Пробвах с няколко работещи ABS централи и оборотите на колата се клатят в движение докато спра на място. Изключа ли АБС-а директно от куплунга на централата и оборотите заспиват. Нещата които съм отхвърлил са: Дросел , свещи , кабели , бобини, дебитомер. В задънена улица съм и съм склонен да разкарам колата заради този проблем, а не ми се иска... Четох във форума за въпросния пин 15 при алфа 156 , но при 166 таблото е различно отзад. Силно се надявам на вашите отговори, да разрешим този проблем, мисля че ще е полезно за доста хора.

Стъпковия мотор?

Liceto
05-10-2016, 19:03
Здрасти колега.
Него не съм го пипал все още, защото не знаех дали може АБС-а да го бърка по някакъв начин. Какви интервенции мога да извършвам по стъпковия мотор ? Сега се сетих и за ICV-то през което минават маслените пари. Има ли нещо специфично при свалянето на стъпковото моторче ? Моята е с жило на дросела.

lordliness
05-10-2016, 19:09
Здрасти колега.
Него не съм го пипал все още, защото не знаех дали може АБС-а да го бърка по някакъв начин. Какви интервенции мога да извършвам по стъпковия мотор ? Сега се сетих и за ICV-то през което минават маслените пари. Има ли нещо специфично при свалянето на стъпковото моторче ? Моята е с жило на дросела.

на мен ми беше паднала капачката на стъпковото и клатеше здраво, после сложих капачка и пак клатеше, после отидох да му нулират настройките и вече оборотите са идеални, може да е и повредено.

Liceto
05-10-2016, 19:14
на мен ми беше паднала капачката на стъпковото и клатеше здраво, после сложих капачка и пак клатеше, после отидох да му нулират настройките и вече оборотите са идеални, може да е и повредено.

Задължително ще го погледна утре. Не ми идва на акъла какво общо има АБС-а , но нищо няма да ме учуди в тая кола.... :screwy: Благодаря за идеята колега !

lordliness
05-10-2016, 19:31
Задължително ще го погледна утре. Не ми идва на акъла какво общо има АБС-а , но нищо няма да ме учуди в тая кола.... :screwy: Благодаря за идеята колега !

добре е да видиш грешките на диагностика, за АБС не знам.

Boby
06-10-2016, 20:13
Аз не виждам причина да клати оборотите заради АБС-а, но ако наистина е така аз бих проверил какво е общото м/у АБС-а и управлението на мотора. Т.е. виж по ел. инсталацията за общи кабели, разклонение на маси, общо захранване.

ecotronic
06-10-2016, 20:33
Информацията за скоростта, предадена на ECU - то от ABS - а участва в бизнеса с подържането на празния ход.

Но и аз смятам, че проблемът е по-скоро в механизма на дросела (МПХ+TPS).

Liceto
07-10-2016, 18:52
Здравейте отново. Днес се заинатих и открих проблема къде е. Въпросния ICV... Изкарах го и на пръв поглед нищо му нямаше. Малко мръсотия , която изчистих с разредител за боя. Разтегнах пружинката която беше вътре и го сглобих. Навъртях около 100км. смесено и нито 1 път не заклати оборотите. Като я изключа от скорост плавно си ги сваля до 1000 и не мърда от там. Изчезна и присецването когато съм на скорост и пусна газта. Още ми е тъмна Индия какво общо имаше абс-а но...факт. Колата в момента се държи перфектно , ама тихо че да не чуе белисимата :phone: Благодаря ви момчета за помощта , надявам се да съм бил полезен за колегите със същите ядове. Живи и здрави !

lordliness
07-10-2016, 20:13
Здравейте отново. Днес се заинатих и открих проблема къде е. Въпросния ICV... Изкарах го и на пръв поглед нищо му нямаше. Малко мръсотия , която изчистих с разредител за боя. Разтегнах пружинката която беше вътре и го сглобих. Навъртях около 100км. смесено и нито 1 път не заклати оборотите. Като я изключа от скорост плавно си ги сваля до 1000 и не мърда от там. Изчезна и присецването когато съм на скорост и пусна газта. Още ми е тъмна Индия какво общо имаше абс-а но...факт. Колата в момента се държи перфектно , ама тихо че да не чуе белисимата :phone: Благодаря ви момчета за помощта , надявам се да съм бил полезен за колегите със същите ядове. Живи и здрави !

Коя пружинка?

Liceto
08-10-2016, 07:27
Вътре в ICV-то има едно клапанче , което се движи чрез една пружина под него. Та в английския форум бях чел , че пружината с годините се посвивала и реших да я разтегна малко. Сега клапанчето видимо има по голям ход.

ecotronic
08-10-2016, 11:03
Вътре в ICV-то има едно клапанче , което се движи чрез една пружина под него. Та в английския форум бях чел , че пружината с годините се посвивала и реших да я разтегна малко. Сега клапанчето видимо има по голям ход.

Нали говорим за АР 166 с TS мотор?

Би ли пояснил, къде се намира това "ICV"?

Ако е възможно, направи една снимка.

Liceto
08-10-2016, 15:14
Да , ICV-то се намира на всмукателя , след дросела. В него влиза маркуча с маслените пари , който идва от капака на клапаните. Самото клапанче се вади , като се откопчае с права отвертка.[COLOR="Silver"]

---------- Post added at 15:14 ---------- Previous post was at 15:06 ----------


P.S сега проверих в ахм и се води "клапан картерни газове" Извинявам се за грешката.