PDA

View Full Version : Странно "хъркане" от двигателя



sollider
13-05-2016, 21:15
Здравейте, от известно време насам забелязах един странен звук в двигателя, който бих определил като "хъркане". Като цяло ми направи впечатление преди около 2-3 седмици, но за щастие в деня, в който купих колата бях снимал един клип, на който същия звук се чува, ако се заслушате внимателно. И понеже не мога да дам нищо по-ясно от това, направо ще постна линк към видеото, качих го в youtube: https://youtu.be/0FxTv4rFBgw?t=54s

На слушалки като че ли най-добре се чува.

Това търкане или по-скоро хъркане го чуха и други колеги, според които нямало нужда от притеснения... но никой не може да каже от какво реално е това. Колата е тази от подписа и да поясня някои детайли - не усещам спад в мощността, върви си прилично както досега, просто за лично спокойствие искам да се допитам до вас.

icobico
13-05-2016, 21:23
Не съм много вещ, но на мен ми звучи на някакъв лагер - може да е на ролка, на динамо или кой знае къде.. Иди на сервиз при читав майстор да погледне и ще ти каже.

acho_
13-05-2016, 23:11
Моята е бензинова, но го има същия звук на тихи обороти когато загрее и паднат под 1000. Ако ги вдигна над 1000 изчезва. От параноя 2 или 3 пъти питах в сервиза в който се обслужва колата и ми казаха, че няма проблем. Вече над 2 години звука си е все същия без промяна, върви си нормално. Ще ми е интересно и на мен да разбера от къде ли идва.

sollider
13-05-2016, 23:30
Точно същото е положението тук колега, почна ли да се движа или да я форсирам от място, звука изчезва. Само на празен ход на 850rpm го чувам.

Благодаря за отговора на icobico, питал съм широко, вариантите варираха от лагери до водна помпа

mell0
14-05-2016, 09:11
Ако не си сменял ангренажен ремък с ролки + външния ремък и ролки ти предлагам да почнеш с това, както и задължителна смяна на водната помпа. Чувал съм на бензинова подобен звук и след като му сменихме горе изброените части се оправи, но нека се има в предвит, че случаят при теб може да е частен.

sollider
14-05-2016, 12:42
Ангренажния и ролките са сменяни от предния собственик малко преди да взема колата, то си и личи че е като нов

acho_
14-05-2016, 12:44
При мен също + пистов ремък като ролките са проверени. Звука си остана.

icobico
14-05-2016, 13:59
Ангренажния и ролките са сменяни от предния собственик малко преди да взема колата, то си и личи че е като нов

Колега, не знам колко може да се вярва на предните собственици, а това, че ремъкът изглежда нов не е никаква гаранция засъстоянието му. Много от случаите на скъсване са заради блокирали ролки, а не заради амортизирани ремъци. Иди на майстор да я погледне - не го пренебрегвай този звук.

sollider
14-05-2016, 21:26
Колега, не знам колко може да се вярва на предните собственици, а това, че ремъкът изглежда нов не е никаква гаранция засъстоянието му. Много от случаите на скъсване са заради блокирали ролки, а не заради амортизирани ремъци. Иди на майстор да я погледне - не го пренебрегвай този звук.

На предния собственик му гласувам абсолютно 100 % доверие поради редица обстоятелства... но както и да е, ще поразпитам и по сервизите, макар че да си кажа честно камък ми падна от сърцето когато колегата ми каза, че от 2 години кара със същия звук :D

acho_
14-05-2016, 21:51
На предния собственик му гласувам абсолютно 100 % доверие поради редица обстоятелства... но както и да е, ще поразпитам и по сервизите, макар че да си кажа честно камък ми падна от сърцето когато колегата ми каза, че от 2 години кара със същия звук :D

Аз 2-3 пъти ходих да питам, накрая ме досрамя :tooth:
Отиди и виж все пак, от клипчето винаги може да се е недочуло нещо, но имай едно на ум да не те набутат с излишни разходи, защото най-вероятно на колата и няма нищо :)

sollider
15-05-2016, 18:40
Аз 2-3 пъти ходих да питам, накрая ме досрамя :tooth:
Отиди и виж все пак, от клипчето винаги може да се е недочуло нещо, но имай едно на ум да не те набутат с излишни разходи, защото най-вероятно на колата и няма нищо :)

Да, ще мине сервиза задължително, съветът на другия колега, който се включи в темата няма да го пренебрегна щом става дума за здравето на колата. Благодаря ви за отговорите и на 2-мата.

Black Power
18-05-2016, 13:42
И при мен го има точно същият звук едно към едно когато е студена,но като отлепи стрелката 60 градуса и спира. Ролките и ремъците ги смених и не изчезна при мен.

Забравих да спомена ,че съм с 1.9 16v :D

Alex_26
18-05-2016, 14:06
Явно съм глухар, ама нищо нередно не чувам

mirchozo
18-05-2016, 15:07
Махаш пистовия ремък и палиш, ако е изчезнал шума е от някой от следните неща: динамо, ролки, хидравлика, климатик, всичките тия неща са на лагери. Ако шума остане, свали капака на ангренажния ремък и виж стрелката на обтегача дали е срещу белега (3мм дупчица), гледа се колата като е запалена и на тихи обороти. Ако не е го намести, или е пренатегнат или хлабав ремъка. Ако и тогава не се оправи го сваляш и гледаш ролките и водната помпа. Понякога има и подобен шум от самия ремък и оправия няма докато не се смени.

Furious 155
18-05-2016, 15:10
А може ли да е сменен ремъка и ролките, а водната помпа да е попропусната?
Един мой приятел така пострада, защото предишния собственик е обслужил колата, ама малко бяха попропуснали да сменят водната помпа.
Разбрахме го по втория начин.

mell0
18-05-2016, 16:23
Горните 2 отговора на колегите са много точни. Знай, че в България за 90% от хората, смяна на ангренаж е само ремъка, докато смяна на ангренаж означава смяна на всички ролки + водна помпа, която попринцип се сменя на 80к. Имай в предвит тези неща преди да се убеждаваш, че всичко ти е сменено и няма нужда да се осъмняваш.

sollider
18-05-2016, 18:13
Предполагам, че има вариант водната помпа да не е пипана, честно казано тя беше първата към която си насочих подозренията.

acho_
18-05-2016, 20:09
Както казах при мен дори след смяната на водната помпа барабар с ангренажа и ролките си остана звука.

Alex_26
18-05-2016, 20:11
Хидравликата може също

Black Power
18-05-2016, 20:20
Както и аз написах въпреки ,че става въпрос за съвършенно различен двигател след ремъци и ролки този звук си остана. Да уточня ,че аз лично ги смених :D

Alex_26
18-05-2016, 21:58
Както и аз написах въпреки ,че става въпрос за съвършенно различен двигател след ремъци и ролки този звук си остана. Да уточня ,че аз лично ги смених :D
А като ги смени врътна ли хидравликата наръка? Алтернатора, водната помпа, компресора?

Black Power
19-05-2016, 13:12
Алтернатора и компресора не съм ги гледал,помпата също е нова,пак забравих да спомена :D. На мен ми е интересно защо е така докато загрее и след това изчезва.
Аз мислех че си вношавам,защото от скоро я имам колата и затова не съм питал.

Ако има проблем във хидравликата не трябва ли да се чуват странни шумове при движение на волана ?

mirchozo
19-05-2016, 14:24
Виж си ремъка, да не е натегнат повече обтегача, по-горе ти писах кое как става. Най-лесно е да свалиш пистовия или го намокри с вода и слушай за въпросния шум.

darkmiracle
19-05-2016, 15:40
Провери точно ролката на алтернатора. При мен има подобен шум, доколкото може да се чуе от клипа, и е точно от блокирал фрайлауф на ролката на алтернатора.

sollider
19-05-2016, 20:29
Добре де, аз не можах да разбера защо при форсиране или в движение няма помен от въпросния звук, чува се САМО на свободна. Карам примерно на дълго разстояние (София-Русе беше последното такова), на Хемус и на извънградско при поддържане на 120-130 км/ч няма никакви проблеми. Спрях на Обнова за почивка, преди да изгася двигателя се заслушах - това търкане пак се чуваше. Потеглям от Обнова и до Русе не съм спирал повторно - никакви странни звуци от мотора по време на движение. Влизам в Русе и още на първия светофар като спрях, звука пак си го имаше.

Мисълта ми е, ако е от ремък или ролка, не би ли трябвало тоя звук да се засилва най-малкото при форсиране? А то става точно обратното - качи ли малко оборотите звука изчезва... наистина е ебати мистерията както колегата преди няколко дни каза.

Другото, което може би е редно да спомена - при един от колегите звука бил при студен мотор, а като загрее изчезвал, при друг колега пък точно обратното. При мен без значение дали колата е студена или не, винаги се чува въпросното търкане ако съм на свободна.

dansguardian
19-05-2016, 20:41
Вероятно е скоростната кутия, някое от зъбните колела. Трябва да се разглоби и да се провери, щом го прави само на свободна. Ако е ролка ще го прави независимо от това дали е свободна или на скорост.

Alex_26
19-05-2016, 21:15
Вероятно е скоростната кутия, някое от зъбните колела. Трябва да се разглоби и да се провери, щом го прави само на свободна. Ако е ролка ще го прави независимо от това дали е свободна или на скорост.
А като загрее защо изчезва

acho_
19-05-2016, 22:00
Вероятно е скоростната кутия, някое от зъбните колела. Трябва да се разглоби и да се провери, щом го прави само на свободна. Ако е ролка ще го прави независимо от това дали е свободна или на скорост.

На съединител не спира, пък и ми се чува да е по от към другата страна на мотора, дето са ремъците.

eproHD
19-05-2016, 22:11
Между другото и заминал лагер на главината също може да издава този звук така наречен "хъркане"

acho_
19-05-2016, 22:30
Между другото и заминал лагер на главината също може да издава този звук така наречен "хъркане"
Мда главините на място най-хъркат съм забелязал.

Zaxx
20-05-2016, 09:07
Мойте двете направо си виеха :whistle:. Достатъчно специфичен звук, който се увеличаваше правопропорционално със скоростта. :)

mirchozo
20-05-2016, 09:36
При подаване на газ коляновия вал се ускорява и ги "изпъва" (силно казано но), затова звука изчезва.

dansguardian
20-05-2016, 09:38
А като загрее защо изчезва

Защото в следствие на термичното разширение на някой от детайлите се уплътняват евентуални луфтове.

Alex_26
20-05-2016, 13:36
Защото в следствие на термичното разширение на някой от детайлите се уплътняват евентуални луфтове.
Клипът е сниман на празен ход. Как тогава хърка скоростната кутия???

sollider
20-05-2016, 16:16
Не е скоростна кутия, звукът се чува най-силно като дам ухо до капачката за маслото

Alex_26
20-05-2016, 17:48
Не е скоростна кутия, звукът се чува най-силно като дам ухо до капачката за маслото
Вакум помпата - за нея не се бях сетил. Но там е и предавката м/у двата вала.
Колкото до скоростната кутия и главината - само бъзикаме колегите

Black Power
20-05-2016, 18:24
Явно причините за този "проблем" са много :D. Ще пиша тук ако този звук при мен изчезне,въпреки че аз не приемам на сериозно този "проблем".

mirchozo
20-05-2016, 18:52
Вакум помпата - за нея не се бях сетил. Но там е и предавката м/у двата вала.
Колкото до скоростната кутия и главината - само бъзикаме колегите

Незнаех че на 8V мотора има предавка между двата вала :thumbup:

Не че на 16V (20V) мотора има предавка де..., по скоро зъбно колело на единия и другия вал които са зацепени едно за друго, като всмукателния вал се върти наобратно точно заради липсата на "предавка"

Alex_26
20-05-2016, 19:48
Незнаех че на 8V мотора има предавка между двата вала :thumbup:

Не че на 16V (20V) мотора има предавка де..., по скоро зъбно колело на единия и другия вал които са зацепени едно за друго, като всмукателния вал се върти наобратно точно заради липсата на "предавка"
Еми зъбните колела не са ли предавка?

mirchozo
20-05-2016, 22:44
Виж сега колега, нищо лично, не е срамно да не знаеш нещо, аз далеч не се взимам за разбирач, но не се излагай защото е смешно.

"Но там е и предавката м/у двата вала." Коя предавка, между кои валове ? На 8 клапановия мотор вала е само 1, колкото до 16 клапановия мотор тама също няма предавка МЕЖДУ валовете.

"Колкото до скоростната кутия и главината - само бъзикаме колегите" Колегата търси решение на някакъв проблем, вие се лигавите, някак недостойно е, утре като потърсиш ти някаква помощ едва ли ще ти е приятно да те "бъзикат".

Всеки има потенциал в някаква област, това не значи че трябва да му се подиграват за нещата с които не е наясно. Нека се уважаваме един друг. Това го пиша без лоши намерения, ако имах за цел да те обидя щях да го направя директно.

Alex_26
21-05-2016, 07:07
Добре, за валът съм съгласен ( моите всичките са 16V и не мога да помня кой с коя алфа е). Но колко на брой зъбни колела правят предавка? Или трябва задължително да има ремък, верига, ....? Ете това не знам