PDA

View Full Version : Черен петък



GeorgiIvanov147
22-05-2016, 14:10
Здравейте, колеги
Да ви се "похваля",в петък с около 40км ми се орониха зъбите на ангренажа,имаше още 20к килиметра преди смяната ама кво да го правиш(явно само лепенката на капака на ангренажа е била континентал)Та последиците: 8 клапана,2 семеринга,ангренажен комплект и водна помпа,гумички масло ,шлайфане,гарнитура ,абе като цяло доста неприятно.Части към 700лв ,шлайфане ,напасване ,труд ,грубо към 900лв ми стъпва ремонта и във вторник би трябвало да е готова.Въпроса ми е ,сега как да карам колата,трябва ли да се разработи определени километри,в кокко оборота да я карам горе- долу ,понеже същия ден ще пътувам по магистрала?
147 1.6 105к.с

thecleaner
22-05-2016, 14:22
Здравейте, колеги
Да ви се "похваля",в петък с около 40км ми се орониха зъбите на ангренажа,имаше още 20к килиметра преди смяната ама кво да го правиш(явно само лепенката на капака на ангренажа е била континентал)Та последиците: 8 клапана,2 семеринга,ангренажен комплект и водна помпа,гумички масло ,шлайфане,гарнитура ,абе като цяло доста неприятно.Части към 700лв ,шлайфане ,напасване ,труд ,грубо към 900лв ми стъпва ремонта и във вторник би трябвало да е готова.Въпроса ми е ,сега как да карам колата,трябва ли да се разработи определени километри,в кокко оборота да я карам горе- долу ,понеже същия ден ще пътувам по магистрала?
147 1.6 105к.с


Преди колко време е сменян ангренажа, ти ли си я правил процедурата или някои предишен собственик, и колко километра е изкарал сегашния ? А иначе ако не е пипано по буталата или коляновия вал няма какво да разработваш, качваш се и си даваш газ.

GeorgiIvanov147
22-05-2016, 15:19
Взвх колата от мой приятел,бях с него когато го сменяше ,40 хил изкара ,5 при него и 34-5 при мен.Лятото щях да го сменям,мисля,че 50хил са нормални за един ангренаж да изкара,но уви.

thecleaner
22-05-2016, 16:01
Взвх колата от мой приятел,бях с него когато го сменяше ,40 хил изкара ,5 при него и 34-5 при мен.Лятото щях да го сменям,мисля,че 50хил са нормални за един ангренаж да изкара,но уви.

60 хиляди или 3 години, го дават по предписание, затова те питам, да не е възрастничък ;)

ecotronic
22-05-2016, 16:12
60 хиляди или 3 години, го дават по предписание, затова те питам, да не е възрастничък ;)

В Е-learn пише 120К или 3 г.

Явно ремъкът е бил менте, ако не е причината в нещо друго.

lordliness
22-05-2016, 17:08
Ремъка се къса от лоши ролки,помпи и други колела като се прецакат. Моят ремък е приблизително на100 000 км. и 9 години. Гейтс.

ecotronic
22-05-2016, 17:11
Ремъка се къса от лоши ролки,помпи и други колела като се прецакат. Моят ремък е приблизително на100 000 км. и 9 години. Гейтс.

Това добре. Но по-добре не си прави експерименти а сменяй овреме. Ако ще и Бил Гейтс да е :)

Alex_26
22-05-2016, 17:26
Ремъка се къса от лоши ролки,помпи и други колела като се прецакат. Моят ремък е приблизително на100 000 км. и 9 години. Гейтс.
Оригинален ремък!!! 120 000к или 5г.
Продължавай в същия дух и ще те четем тук в друга графа
:-)

lordliness
22-05-2016, 17:33
Оригинален ремък!!! 120 000к или 5г.
Продължавай в същия дух и ще те четем тук в друга графа
:-)

Едва ли. Много добре знам за какво става дума.

ФЕРАРИСТ
22-05-2016, 17:52
Ремъка се къса от лоши ролки,помпи и други колела като се прецакат. Моят ремък е приблизително на100 000 км. и 9 години. Гейтс.

Това добре. Но по-добре не си прави експерименти а сменяй овреме. Ако ще и Бил Гейтс да е :)
Моя е на над 190к и 5 години, хем го лашкам без предпазния капак.......не че е правилно да го карам толкова без смяна, но понеже мога да си позволя да експериментирам и го правя........Континентал......

ecotronic
22-05-2016, 17:58
То е ясно, че след като производителят е предписал 120К за да се гарантира този пробег има и известен запас отгоре, тъй че може и 200К да изкара. Относно 3 - те години, това с оглед на последните ни зими при които минусовите температури са за 2 - 3 седмици годишно, този период (също гарантиран със запас отгоре) може и да се увеличи в известни граници...........

Както и да е - това за което говоря вече се нарича "смелост", с каквато лично аз не разполагам :)

lordliness
22-05-2016, 18:10
Моя е на над 190к и 5 години, хем го лашкам без предпазния капак.......не че е правилно да го карам толкова без смяна, но понеже мога да си позволя да експериментирам и го правя........Континентал......

Без капак не бих карал. Моя не знам колко оборота е направил. Но като го превъртя да го огледам още му се четат надписите.

GeorgiIvanov147
23-05-2016, 19:52
Понеже са почивни дни и мисля,че малко пришпорвам майсторите,и има и вариант нещо да объркат(недай си боже),какво би могло да се обърка,как да разбера дали са сложили всичко както трябва?(странни шумове,тресене,за какво да се ослушвам?)
Понеже тва е ремонт "един път" и съм максимално взискателен :-D

ecotronic
23-05-2016, 19:59
Задължително ги накарай да премерят компресията след ремонта. После следи, как се държи температурата на мотора и дали не губи охладителна течност, как е динамиката му, какъв е разходът на гориво и масло, да няма някакви необичайни звуци..........

ivaka89
23-05-2016, 20:58
Абе защо пишете глупости за ангренажите. 120 хиляди или 5 години дават на жтд-то за ангренаж.
Всяка кола има различен период за обслужване !

ecotronic
23-05-2016, 21:08
Абе защо пишете глупости за ангренажите. 120 хиляди или 5 години дават на жтд-то за ангренаж.
Всяка кола има различен период за обслужване !

Кои точно са "глупостите"

Колко според теб е пробега или времето за 147 1.6 105к.с?

Посочи и източника на който се позоваваш.

nikotm
23-05-2016, 21:21
Здравей колега!!! Надявам се всичко да е наред след събирането на главата. Но както каза колегата отгоре, премерете компресията, че има не малка вероятност да имаш сплескани канали на сегментите. А вие не сте сваляли буталата за оглед. Успех и дано всичко да е наред.

lordliness
23-05-2016, 21:24
Истината е че всеки ги сменя когато прецени че е момента. Риска е да не сложи нов, който е по- лош от стария в момента. И да се сменят всички ролки и помпа. И ремъка да е обтегнат както се полага.

thecleaner
24-05-2016, 01:05
В Е-learn пише 120К или 3 г.

Явно ремъкът е бил менте, ако не е причината в нещо друго.

В аутодата пише 60к. или 3 години, все тая, има и един тънък момент, че ремъците си имат ДОТ като автомобилните гуми. Шанса колкото е по стар модела на колата, да попаднеш на някой възрастен ремък не е малък.

GeorgiIvanov147
24-05-2016, 01:18
Здравей колега!!! Надявам се всичко да е наред след събирането на главата. Но както каза колегата отгоре, премерете компресията, че има не малка вероятност да имаш сплескани канали на сегментите. А вие не сте сваляли буталата за оглед. Успех и дано всичко да е наред.
Дано.Ще видим компресията как е.Мисля,че са оравили някакъв бегъл оглед на буталата ,понеже имахме съмнения за по големи щети,но не съм сигурен.
Поздрави!

Alex_26
24-05-2016, 07:08
Дано.Ще видим компресията как е.Мисля,че са оравили някакъв бегъл оглед на буталата ,понеже имахме съмнения за по големи щети,но не съм сигурен.
Поздрави!
Е майсторът като свали главата не погледна ли буталата не клопат???

---------- Post added at 07:08 ---------- Previous post was at 07:07 ----------


В аутодата пише 60к. или 3 години, все тая, има и един тънък момент, че ремъците си имат ДОТ като автомобилните гуми. Шанса колкото е по стар модела на колата, да попаднеш на някой възрастен ремък не е малък.
В Аутодатата е така, но в юзер менюала е 120к за Ricambi Originali

thecleaner
24-05-2016, 10:00
Е майсторът като свали главата не погледна ли буталата не клопат???

---------- Post added at 07:08 ---------- Previous post was at 07:07 ----------


В Аутодатата е така, но в юзер менюала е 120к за Ricambi Originali

Обяснявам отново на "клавиатурните майстори", които черпят основно информацията от книжките на колите си или непроверено инфо в интернет , ангренажа на спарка се сменя на 60000км или 3 години. Навремето по предписание е било повече но по спомен 2006 или 2007 ма година това нещо е коригирано с официален бюлетин от Алфа Ромео. Затова е хубаво да се ползват последните версии на сервизните програми, защото тия неща се актуализират своевременно ;) Затова после има подобни теми.

lordliness
24-05-2016, 10:29
И къде може да се прочете официалния бюлетин?

thecleaner
24-05-2016, 10:46
И къде може да се прочете официалния бюлетин?

Ми реално това засяга сервиза който ти обслужва колата, теб лично не;) Инак ползвайте "чичо гугъл" има го и там дори. Пишеш AR TBN1106 и излиза необходимото инфо. Дори и снимка има

PS. http://www.alfaowner.com/Forum/1647138-post2.html пост

lordliness
24-05-2016, 11:04
Предполагам, че го пращат само на официални сервизи на Фиат.

ecotronic
24-05-2016, 12:27
До момента за всички коли от различни марки, които съм имал съм се придържал към грубото но добро правило - смяна на около 60К.
Леко се учудих, когато в Еlearn прочетох, че за АР дават 120К.

Така или иначе минавам под 10 К годишно и ако ще да дават смяна на 1000К, това не ме касае.

А за останалите - вие си решавате.

lordliness
24-05-2016, 15:41
До момента за всички коли от различни марки, които съм имал съм се придържал към грубото но добро правило - смяна на около 60К.
Леко се учудих, когато в Еlearn прочетох, че за АР дават 120К.

Така или иначе минавам под 10 К годишно и ако ще да дават смяна на 1000К, това не ме касае.

А за останалите - вие си решавате.

Аз имам подробно ръководство за обслужване на Алфа и там пише- ангренажен ремък на 120 000 км. за години не се споменава нищо, същото го пише и за Крайслера.
За пистовия ремък пише да се проверява визуално и ако има нужда да се смени.

GeorgiIvanov147
24-05-2016, 16:02
Колеги блаходаря за мненията,колата е готова ,като я взех от майстора тракаха повдигачи мисля,но той каза ,че е временно докато се напълнят с масло (не разбрах точно)иначе компресията си е на ниво,върви повече от преди и звука е по-плътен и повече ръмжи(с спортно крайно съм).Това е за сега после ми предстой пътуване до София,ще видим как ще се държи.

Ivanov_
24-05-2016, 16:50
60000км, за да няма после: Скъсах ремък, ама що така? Ама явно е фалшив... Фалшива гума, с плат в нея? Не звучи сериозно. Това е материал, който е подложен на постоянно натоварване, различни условия и затова понякога се получва така, че се къса преждевременно, а не защото е "фалшив". Мисля, че е по-добре да дадете 30-40лв за нов ремък и да спите спокойно, отколкото 500+ лева за ремонти и нови двигатели. :shutup:

Doomguy
24-05-2016, 20:02
Мен километрите не ме притесняват, правя точно 10 000 на година. Въпроса е, че ми идва малко нанагорно да сменям всичко на 3 години. Може ли да се смени само ремъка, без ролките и помпата?

Ivanov_
24-05-2016, 20:35
Зависи от състоянието на ролките. Ако ролките са зле се сменят и те, защото именно това е една от причините да се късат ремъците и да се износват по-бързо от нормалното.

Alex_26
24-05-2016, 21:12
Ми реално това засяга сервиза който ти обслужва колата, теб лично не;) Инак ползвайте "чичо гугъл" има го и там дори. Пишеш AR TBN1106 и излиза необходимото инфо. Дори и снимка има

PS. http://www.alfaowner.com/Forum/1647138-post2.html пост
Имам чувството, че това нарочно са го направили - за тая услуга се плаща и в гаранционен срок, но само във фирмен сервиз, че колата е в гаранция. На мои приятел на 159 дизел в АИ му взеха 750лв. смяна на масла и филтри гаранционно. А като излезна от гаранция му предложиха услугата за 150лв. Не знам колко му поискаха за ремъци тогава, знам само, че им изреди цялата рода до девето коляно и не отиде

---------- Post added at 21:12 ---------- Previous post was at 21:09 ----------

Ма за дизелите си остава на 120 000

viktorsterev
24-05-2016, 21:30
Имам чувството, че това нарочно са го направили - за тая услуга се плаща и в гаранционен срок, но само във фирмен сервиз, че колата е в гаранция. На мои приятел на 159 дизел в АИ му взеха 750лв. смяна на масла и филтри гаранционно. А като излезна от гаранция му предложиха услугата за 150лв. Не знам колко му поискаха за ремъци тогава, знам само, че им изреди цялата рода до девето коляно и не отиде

---------- Post added at 21:12 ---------- Previous post was at 21:09 ----------

Ма за дизелите си остава на 120 000

На Mb Gl320 в Балкан стар за смяна на масло и филтри взимат хилядарка,на 159ката марков горивен филтър гони 150лв

angelovi69
24-05-2016, 22:47
Чета, чета и много се забавлявам. Вярно , всеки си шета на акъла. Обаче:
1. Подкрепям Чистача.
2. Имам познати, които продават ремъци и техните коли ги обслужват на 40к км. или на 3 години - което настъпи първо. Не се знае кога е произведен ремъка. Не се знае как е съхраняван, докато се монтира. Колите зиме са навън, лете също, температурните разлики спомагат за по-бързото стареене.
3. Моята кола обслужвам на предписаните по-горе интервали, като последния път проточих годините на 3 и няколко месеца и килметрите бяха около 43к км. Моя грешка.
4 Пак казвам - всеки си решава сам.

dhtj
24-05-2016, 23:26
Имам кола с ангренаж от 2002ра. Ремъка, не колата. Още си се върти и на пипане е ок, не е нацепен, не е разтегнат, не е протъркан.
Ролките не са сменяни никога и не тракат.
182 000 реални километри.

Оригиналната водна помпа изкара 168 000 и се разтече.

thecleaner
24-05-2016, 23:31
Имам кола с ангренаж от 2002ра. Ремъка, не колата. Още си се върти и на пипане е ок, не е нацепен, не е разтегнат, не е протъркан.
Ролките не са сменяни никога и не тракат.
182 000 реални километри.

Оригиналната водна помпа изкара 168 000 и се разтече.

Ми то на C5 2.0ХДИ му дават 240к км. или 10 години, така че не ни казваш някаква супер стряскаща или секретна информация. ;) Освен това са напъваш за спарк, вземи и стреляй и там без да сменяш така и го пипай от време на време как е .

ecotronic
25-05-2016, 10:37
Мен километрите не ме притесняват, правя точно 10 000 на година. Въпроса е, че ми идва малко нанагорно да сменям всичко на 3 години. Може ли да се смени само ремъка, без ролките и помпата?

С оглед на това, че трите години се дават най-вече заради стареенето на гуми и пластмаси, аз практикувам така:

На 3 години и приблизителен пробег под 30К сменям ангренажните ремъци на газоразпределението и на баланс валовете, паразитната ролка на газоразпределителния ремък и обтяжната на баланс ремъка.

След още 3 години сменям гореспоменатите + обтяжната на газоразпределителния ремък + водна помпа.

Водна помпа ползвам с метална турбина.

GeorgiIvanov147
25-05-2016, 12:28
160км успешно минати,казаха ми някъде 500км да не я натискам много да се разработи както трябва,така и правя.Със маса отстъпки ремонта ми излезе 600лв иначе беше 900лв,но съм доволен.
Имам и друг въпрос ,по различен от темата.Защо в макс обороти прекъсвача на мотора няма този характерен звук както е на повечето коли ,а просто само бучи и колата забива ? Карах алфа 146 1.6 120hp и много ясно се чуваше когато колата е в макс обороти.От какво може е този проблем или просто моя мотор е остроен така :tooth:

Alex_26
25-05-2016, 13:52
160км успешно минати,казаха ми някъде 500км да не я натискам много да се разработи както трябва,така и правя.Със маса отстъпки ремонта ми излезе 600лв иначе беше 900лв,но съм доволен.
Имам и друг въпрос ,по различен от темата.Защо в макс обороти прекъсвача на мотора няма този характерен звук както е на повечето коли ,а просто само бучи и колата забива ? Карах алфа 146 1.6 120hp и много ясно се чуваше когато колата е в макс обороти.От какво може е този проблем или просто моя мотор е остроен така :tooth:
и моята като влезне в червената зона забива муцуна

GaTio
25-05-2016, 19:58
При бензина, поне при мен, като стигнеше ограничителя и забиваше муцуна спираше горивото или не знам и аз. Сега при дизела, настъпвам, стига 5000 и забива там без да забива муцуна. (не ме съдете беше по време на графика :D)

ecotronic
25-05-2016, 20:14
Кви са тия ограничители, бе хора?
Аз не карам колата си пенсионерската, пък никога не съм стигал прекъсвач. Не за друго, а защото усещам, че няма смисъл.
Моторът ми дава това на което е способен при далеч по-ниски обороти и така много рядко надхвърлям 5 - 6 К.

Останалото нагоре го наричам "идиотско желание да го счупиш нарочно".

После се чудете, що се чупели тез мотори.

Doomguy
25-05-2016, 20:31
Реално над 6500 оборота мотора тъпче. Единственото предимство е, че като превключиш от 7100 следващата предавка започва от високи обороти. Аз над 5000 вдигам веднъж на високосна, но е приятно да му чуеш гласеца на скрапа. По мое мнение е един от най-добре звучащите 4 цилиндрови мотори.

GaTio
26-05-2016, 00:57
Кви са тия ограничители, бе хора?
Аз не карам колата си пенсионерската, пък никога не съм стигал прекъсвач. Не за друго, а защото усещам, че няма смисъл.
Моторът ми дава това на което е способен при далеч по-ниски обороти и така много рядко надхвърлям 5 - 6 К.

Останалото нагоре го наричам "идиотско желание да го счупиш нарочно".

После се чудете, що се чупели тез мотори.

Аз на бензина 1.8 fiat никога не съм стигал прекъсвач, просто съм се возил, като са я настъпвали до прекъсвач. Аз я карам до 5800 и сменям просто тогава и е максималната мощност и няма смисъл нагоре, така си мисля аз. Дизела си го карам до 4000, просто при тестване на въздух, гориво и турбина се наложи до прекъсвач.