PDA

View Full Version : вентилатор климатроник алфа 166 2005 година



misho82
09-06-2016, 13:51
здравейте колеги на алфа 166 2005 год при мен се получи следния проблем - вентилатора на климатроника спря да работи.при старт на двигателя първоначално никой от бутоните на климатроника не сработва но след време около 10 минути сработват бутоните, но вентилатора не ще и да чуе да се включи.ако някой е запознат с проблема моля да помага с идеи.благодаря предваарително

ecotronic
09-06-2016, 13:59
здравейте колеги на алфа 166 2005 год при мен се получи следния проблем - вентилатора на климатроника спря да работи.при старт на двигателя първоначално никой от бутоните на климатроника не сработва но след време около 10 минути сработват бутоните, но вентилатора не ще и да чуе да се включи.ако някой е запознат с проблема моля да помага с идеи.благодаря предваарително

Степените на вентилатора визуализират ли се на дисплея и влияят ли се от бутоните?

Над поленовия филтър има реле и до него предпазител (30 амперов). Провери дали предпазителят е здрав и дали релето цъка, когато колата е на контакт.

misho82
09-06-2016, 14:14
да визуализират се степените на вентилатора,всичко друго работи по климатроника само вентилатора не работи.къде се намира поленовия филтър

ecotronic
09-06-2016, 14:26
да визуализират се степените на вентилатора,всичко друго работи по климатроника само вентилатора не работи.къде се намира поленовия филтър

В двигателния отсек между чистачките има пластмасов капак. Под него има релета и предпазители. Там се намира релето и бушона за вентилатора. Кои точно са, в момента не мога да ти кажа. Но провери дали няма изгорял 30 амперов.

misho82
09-06-2016, 14:38
В двигателния отсек между чистачките има пластмасов капак. Под него има релета и предпазители. Там се намира релето и бушона за вентилатора. Кои точно са, в момента не мога да ти кажа. Но провери дали няма изгорял 30 амперов.

благодаря за инфото ще поверя

misho82
09-06-2016, 15:31
всичко е наред бушона и релето какво следва по нататък

ecotronic
09-06-2016, 15:41
Провери внимателно в таблото под волана предпазители:

F5, F6, F9, F17 и F18 (броят се отляво надясно и отгоре надолу)

Това са всички предпазители в бизнеса с вентилатора.

misho82
09-06-2016, 18:35
Провери внимателно в таблото под волана предпазители:

F5, F6, F9, F17 и F18 (броят се отляво надясно и отгоре надолу)

Това са всички предпазители в бизнеса с вентилатора.

бушоните са наред проверих ги,споменаха ми едни майстори за реостат или вентилатор.къде се намира вентилатора да го проверя

lordliness
09-06-2016, 19:09
Отвън под дясната чистачка

misho82
09-06-2016, 19:35
[QUOTE=lordliness;1481064]Отвън под дясната чистачка[/QUOTE
и какво да гледам там около вентилатора букси има доста,къде е проблемното место

lordliness
09-06-2016, 20:04
Не знам къде ти е проблемното място. Виж дали не е изгорял вентилатора.

ecotronic
09-06-2016, 20:06
Тия "майстори" дето са ти говорили за реостат, не са виждали вентилатор на 166 - ца.
Няма такова нещо тук. Моторът е безчетков и регулаторът е вграден в него.
Както ти каза колегата, свали пласмасата при дясната чистачка и под нея ще видиш клапата за рециркулация а под нея - мотора. На буксата на мотора има 2 дебели проводника и 3 тънки. Единият от дебелите би трябвало да е червен. На него трябва да има +12V, когато колата е на контакт. Ако ги има, намери управлението на климатика. Намира се под ICS - а и представлява черна пластмасова кутия. До нея се достига, като се свали панела около скоростния лост и (мисля че) този на самия ICS.
Ето снимка на мястото (управлението е посочено от стрелката):
http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1341394622o.jpg
Та като стигнеш до управлението, му изключи буксите. При тази ситуация дай на контакт и ако развърти мотора на макс., проблемът най-вероятно е в самото управление на климатика.
Ако не развърти, 70% е сигурно, че моторът е заминал. Казвам 70%, защото съм чувал за версии при които моторът не развърта при откачване от управлението.

uricatoli
10-06-2016, 17:19
За да не цапам с друга тема ще питам тук:
Колеги.. Все пак от скоро карам алфа и по-добре да питам дори да изглеждам глупав.. Но имам следния въпрос и проблем.
Влизам в колата.. паля и тръгвам.. Вентилатора на парното не иска да завърти и да духа.. След 1-2 минути ми изписва: Грешка в системата на климатика, моля свържете се със сервиз..
Ако спра изгася, дам на контакт тръгва.. като запаля пак си работи.. Но ако влезя и запаля без да съм го изчакал да тръгне и ми дава тази грешка.. Това ми го прави от няколко дни.. Иначе тръгне ли си работи си и парно и климатик без проблеми..
Забелязах че като веднъж го пусна после нямам проблеми докато не ми се наложи да излезна за повече време от колата

ecotronic
10-06-2016, 17:26
Прилича ми на калпава ел. връзка от вида "тука има, тука нема"

По-нагоре в темата се говори за едно реле и 30 амперов предпазител над поленовия филтър. Виж да не е нагоряло релето или предпазителят да не се е постопил.

uricatoli
11-06-2016, 17:01
Отворих и ги гледах.. обаче го свързвам и с друго.. Понеже колата и беше паднал и го оставих да се зарежда в един сервиз и сега съм временно с 44амперов.. когато гася фаровете и паля няма проблеми.. А като си паля на пуснати фарове тогава не иска да тръгне..

ecotronic
11-06-2016, 17:24
Отворих и ги гледах.. обаче го свързвам и с друго.. Понеже колата и беше паднал и го оставих да се зарежда в един сервиз и сега съм временно с 44амперов.. когато гася фаровете и паля няма проблеми.. А като си паля на пуснати фарове тогава не иска да тръгне..

99% съм сигурен, че не тръгва винаги заради по-слабия акумулатор.

misho82
14-06-2016, 11:17
Тия "майстори" дето са ти говорили за реостат, не са виждали вентилатор на 166 - ца.
Няма такова нещо тук. Моторът е безчетков и регулаторът е вграден в него.
Както ти каза колегата, свали пласмасата при дясната чистачка и под нея ще видиш клапата за рециркулация а под нея - мотора. На буксата на мотора има 2 дебели проводника и 3 тънки. Единият от дебелите би трябвало да е червен. На него трябва да има +12V, когато колата е на контакт. Ако ги има, намери управлението на климатика. Намира се под ICS - а и представлява черна пластмасова кутия. До нея се достига, като се свали панела около скоростния лост и (мисля че) този на самия ICS.
Ето снимка на мястото (управлението е посочено от стрелката):
http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1341394622o.jpg
Та като стигнеш до управлението, му изключи буксите. При тази ситуация дай на контакт и ако развърти мотора на макс., проблемът най-вероятно е в самото управление на климатика.
Ако не развърти, 70% е сигурно, че моторът е заминал. Казвам 70%, защото съм чувал за версии при които моторът не развърта при откачване от управлението.
благодаря ти колега ще проверя първо управлението по лесно ми се вижда и ще ти кажа резултата.а с диагностика може ли да се установи проблема?

ecotronic
14-06-2016, 13:03
благодаря ти колега ще проверя първо управлението по лесно ми се вижда и ще ти кажа резултата.а с диагностика може ли да се установи проблема?

Мисля, че не може. Най-много диагностиката да ти каже, че вентилаторът не работи. Нищо повече.

Но това, ти вече го знаеш :)

misho82
14-06-2016, 13:41
Мисля, че не може. Най-много диагностиката да ти каже, че вентилаторът не работи. Нищо повече.

Но това, ти вече го знаеш :)

проблема при мен беше в релето на вентилатора смених го и се оправи всичко,странно е че и ел седалките са свързани към това реле

ecotronic
14-06-2016, 13:52
проблема при мен беше в релето на вентилатора смених го и се оправи всичко,странно е че и ел седалките са свързани към това реле

Някой нещо е кръжочничил. Отоплението на седалките не е на това реле. Захранването на моторите им не минава през реле.

misho82
15-06-2016, 12:14
Някой нещо е кръжочничил. Отоплението на седалките не е на това реле. Захранването на моторите им не минава през реле.
може и някой да се е правил на майстор,може в италия още.като замених изгорялото реле вентилатора на климатроника заработи,както и ел седалките

ecotronic
15-06-2016, 12:37
Тъй като това е често срещана причина затова да не работи вентилаторът, качвам снимка с местоположението на въпросното реле:

http://www.img-share.eu/f/images/227/13LCVD8m.jpg

iveli
15-06-2016, 22:28
Преглеждайте и гнездото дето влиза това реле че аз там го ядох

misho82
17-06-2016, 08:09
Преглеждайте и гнездото дето влиза това реле че аз там го ядох

какво имаш напредвид какви ядове си имал

Liceto
17-06-2016, 14:07
Вчера аз оправих моя вентилатор. 3 дена не тръгваше и след като проверих бушоните и управлението под ICS-а се бях отчаял вече. Тръгнах да свалям вентилатора и като махнах всички пластмаси под чистачките останах втрещен. Имаше няколко кабела , който в миналото явно са били преправяни и вързани без изолация. Съответно греели и стопили всичко около тях. От там нови кабели, вързах ги с лустър клеми и изолирах наново де що имаше кабел. Резултат - перфектно работещ вентилатор. Та..погледнете и там какво се случва :dunno:

iveli
17-06-2016, 19:49
Беше затопено гнездото на бушона големия за климатика в двигателния отсек Преди да открия проблема човърках релето и се заблудих че сменях неговото гнездо