PDA

View Full Version : Проблем с наводняване и прекъсване



boro2006
15-07-2016, 23:19
Здравейте колеги. Стана сакатлък и се обръщам към вас за помощ отново. Днес имаше голяма буря в пловдив и доста големи локви. Едната от тях не я прецених колко дълбока е и минах с около 60 км/ч през нея и от там се почнаха проблемите. Докато минавах съответно намалих обаче се усети едно като силно препукване (не съм сигурен дали ударих нещо отдоло в локвата или беше от двигателя). След което колата леко загуби мощност и почна да държи по ниски обороти на бензин и да се мъчи да гасне на газ. Викам си то нормално намокрило се е нещо не е като да е за сефте. Продължих си да карам като в същото време се оглеждах за пушек отзад (страх ме хвана от воден удар) и за някви разлики в температурите на маслото и антифриза, но нямаше такива. Стигнах си до дестинацията и я оставих за около час. Качвам се аз след това и потеглям и след 200 метра почна да прекъсва много, направо си губеше цилиндри на моменти. Минах веднага на бензин от страх да не спукам гофрето ако гръмне на газ. Имаше страшно задръстване в града и се наложи да мина през още няколко наводнения при което започна да прекъсва още по жестоко. По някое време спрях да видя какво се случва с идеята, че съм изгърмял я бубина я комутатор я кабелите са пълни с вода. Отворих капака махнах окрасителния капак на свещите а те сухи като барут. Сменях буксите на комутаторите и бобините, изключвах ги едно по едно да видя дали има разлика в работата на двигателя и ми направи впечатление че едната бобина не бачка въобще. Даже не иска да запали само на нея. Викам си, добре от нея е. Изключих я и я включих пак за пробата и взе че запали. Бях учуден и си върнах всичко на място. Паля и работи като часовник. Тръгвам и след 200 метра пак яко прекъсване ама още по зле... Ядосах се дадох и ряз като се махна задръстването и постепенно се оправи. Минах си на газ и няма дерт. Обаче на газ гаснеше а на бензин ниски обороти. Странното е че каточели се чуваше страно тракане при работата на двигателя. Някой някаква представа има ли какво може да се е случило или просто се е била намокрила и утре ще е наред.

П.П. На диагностиката преди месец която пусках показваше много странно изместване на ъгъла на запалване, тоест постоянно варираше през няма и секунда с от 5 градуса до 20 градуса при работа на място и сравнително по спокойна смяна при каране равномерно на скорост. Идеята ми е дали тоя датчик на коляновия вал не прави парчета и от водата да се е доскапал?

boro2006
16-07-2016, 00:26
Ами и аз честно да ти кажа се надявам да не се оправи като изсъхне понеже тя си прекъсваше и преди особено като загрее на газ трябваше да тръгвам от 2000 оборота понеже прекъсваше за момент яко в ниските обороти и гърмеше и така и не откривах проблема. А в случея е възможно просто онзи проблем да се е усилил драстично от водата и да ми помогне да я оправя защото карането е някакъв ужас така, а и аз обичам да си е наред двигателя а не да съм в категорията "хора с дърти кошници които закъсват по кръстовищата".

Dimicha
16-07-2016, 23:31
Моята малко прекъсва при влажни условия, имам едни съмнения за датчика на коляновия вал - щото е ниско, лесно е да се намокри, но не знам дали може водата да му пречи на работата. Предполагам, че да, ако му е нарушен корпуса нещо

boro2006
17-07-2016, 09:41
Мойта прекъсваше също като минех през локва и аз като теб го обвиних и го смених с нов Фасет. Уж се беше оправила след това, но имам чуството че пак се базика. Нямам обаче идея как да го диагностицирам дали работи коректно. Единствената идея която ми идва е да запаля колата и да го поливам обилно с вода да видя какво ще стане.

Така и така съм пуснал тема да ви попитам имали ли сте случей на спукан алуминиев колектор, понежв напоследак ми се чува като съскане някъде от към него и се чудя дали няма пукнатина.

mimouzunov
17-07-2016, 10:34
Моята малко прекъсва при влажни условия, имам едни съмнения за датчика на коляновия вал - щото е ниско, лесно е да се намокри, но не знам дали може водата да му пречи на работата. Предполагам, че да, ако му е нарушен корпуса нещо

Датчика и потопен във вода пак ще работи!

---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:30 ----------


Мойта прекъсваше също като минех през локва и аз като теб го обвиних и го смених с нов Фасет. Уж се беше оправила след това, но имам чуството че пак се базика. Нямам обаче идея как да го диагностицирам дали работи коректно. Единствената идея която ми идва е да запаля колата и да го поливам обилно с вода да видя какво ще стане.

Така и така съм пуснал тема да ви попитам имали ли сте случей на спукан алуминиев колектор, понежв напоследак ми се чува като съскане някъде от към него и се чудя дали няма пукнатина.

Съскането се чува и при алуминиевия колектор (вярно че доста по-тихо от пластмасовия) от клапана/моторчето за празния ход. Иначе отдолу има 2 вакумни маркучета... Може и някое от тях да се е позакъсало, но ако е така ще има и отклонения с работата на двигателя когато същия позагрее...

Dimicha
17-07-2016, 11:05
Датчика и потопен във вода пак ще работи!


---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:30 ----------



Абе така ми каза и един приятел, че тоя датчик няма как да прави проблеми и тъкмо щях да пиша на колегата по-горе да не се занимава с това с обливането, при положение, че му е нов датчика. Въпросът е, ако му е нарушен корпуса нещо, дали тогава не може да му пречи водата?


Съскането се чува и при алуминиевия колектор (вярно че доста по-тихо от пластмасовия) от клапана/моторчето за празния ход. Иначе отдолу има 2 вакумни маркучета... Може и някое от тях да се е позакъсало, но ако е така ще има и отклонения с работата на двигателя когато същия позагрее...

Да, и аз мисля, че е от моторчето. Аз съм си откривал пропуск на вакуум от щеката за проверка на маслото (не ме питайте как го открих :stumm:)

Но в такъв случай аз не се сещам за друга причина за прекъсването при дъжд и влага, освен бобини/комутатори

boro2006
17-07-2016, 11:35
Съскането може и наистина да е от моторчето обаче промяна в работата на двигателя има като загрее. Главно почва да прекъсва и да губи мощност. За загубата на мощност обаче съм почти сигурен, че се дължи на липсата на тръбата от филтъра до отпред и смуче топъл въздух като загрер от коша. Вчера на диагностиката която пуснах докато карах ми показа почти 50 градуса на датчика за входящия въздух а топлия въздух мори много двигателите. Решението е да си сложа интеркулер ама нямам време за занимавка. Въпроса е защо прекъсва. Че имам кофти реглаж на клапаните ми е ясно понеже не намерих точните пулове и го правих с наличните такива обаче дали не е и от тоя датчик на коляновия вал... !? Другия вариант е кофти настройка на газовата, но пък и на бензин не се държи коректно като загрее... Лошото е, че ламбдата ми даде фера и сега е спряна и няма как да видя на диагностиката каква е сместа за да имам някаква насока.

mimouzunov
17-07-2016, 12:43
Съскането може и наистина да е от моторчето обаче промяна в работата на двигателя има като загрее. Главно почва да прекъсва и да губи мощност. За загубата на мощност обаче съм почти сигурен, че се дължи на липсата на тръбата от филтъра до отпред и смуче топъл въздух като загрер от коша. Вчера на диагностиката която пуснах докато карах ми показа почти 50 градуса на датчика за входящия въздух а топлия въздух мори много двигателите. Решението е да си сложа интеркулер ама нямам време за занимавка. Въпроса е защо прекъсва. Че имам кофти реглаж на клапаните ми е ясно понеже не намерих точните пулове и го правих с наличните такива обаче дали не е и от тоя датчик на коляновия вал... !? Другия вариант е кофти настройка на газовата, но пък и на бензин не се държи коректно като загрее... Лошото е, че ламбдата ми даде фера и сега е спряна и няма как да видя на диагностиката каква е сместа за да имам някаква насока.

Тая тръба не я мисли ама грам която е от филтъра!!! Дълги години съм без нея и колата си е наред (да не споменавам че сега турбината го позагрява къде къде още колко и пак няма проблем) Щом прави ядове като е топла, най-простото което трябва да се провери е за пропуск на въздух!!! Когато е студен двигателя сместа е доста богата и въздуха от евентуалния пробив някъде се компенсира от тая смес и от моторчето/клапан за празния ход. Когато вече двигателя е загрял сместа е "изтънена" и тогава въздуха от пробоината вече идва в повечко и двигателя не работи адекватно. 4-те маншона на колектора, двата вакума отдолу му, маркуча м-у дросела и дебитомера и маркуча/клапан/серво... Това трябва да се види...

На ход с какво правиш тая диагностика!?При мен Visa-та е по-скоро стационарна...

boro2006
17-07-2016, 21:34
Относно вакумите съм сменил всичко с ново затова питах за спукания колектор. Съмнява ме и глупавата гърмялка която е на него данеби да пропуска от там. Диагностиката я правя с един кодочетец който си купих от Склад66 в Пловдив. Намира се на ул.Владая иначе си имат и сайт. Хвана ме яд обаче че дадох 40 лв. за нея, а след това набарах същата, но с по добър чип в нета за 25 ле. Сега не съм вкъщи ако искаш като се прибера ще изровя обявата, тя май е активна още. Проблема на мойта диагностика е че губи връзката чат пат и е дразнещо защото не мога да си запиша графиките при каране и да ги прегледам. Доколкото четох тази за 25 лв. с новия чип е по надеждна и не прекъсва.

А по темата: днес се качвах до Бачковския манастир и ми направи впечатление че доста позагря и не знам дали е заради петъшните неволи или не. За сментка на това пък каточели прекъсва по слабо и не гърми на газ даже и на малки обороти. Странна кола... Най ме притеснява че ми предстои море и ме е страх от закъсване по пътя...

mordohy
17-07-2016, 22:06
От някъде ви дърпа въздух!
Огледайте много добре всички вакууми и особено колектора.
Буквално един по един ги проследявайте. Дазтчикът, в каквито и лайна да го наврете, щом няма ръжда и железни стружки ще работи нормално. Единствено, ако по някаква причина си е променил разстоянието до зъбите.

boro2006
19-07-2016, 13:28
Не знам колеги обаче тая кола е направо различна след интригите. Все едно карам друга. Нито прекъсва нито губи мощност в ниските нито гърми на газ. Нямам обяснение никакво. Единственото което направих след наводнението е че свалих декоративния капак на свещите и не съм го качил още.

ivangenchev
19-07-2016, 14:40
На тъмно виж дали ти светят кабелите

mimouzunov
19-07-2016, 15:13
На тъмно виж дали ти светят кабелите

Тук също има уловка... Нормално е ако е абсолютна тъмница да се виждат едни сияния по кабелите!!!Проблем е когато при даване на газ се чува преискряване неиде...

Furious 155
19-07-2016, 17:35
Не знам колеги обаче тая кола е направо различна след интригите. Все едно карам друга. Нито прекъсва нито губи мощност в ниските нито гърми на газ. Нямам обяснение никакво. Единственото което направих след наводнението е че свалих декоративния капак на свещите и не съм го качил още.
Понякога там пробиват кабелите на двещите, от остаряла изолация и вибраци върху този капак! Огледай ги.

boro2006
20-07-2016, 07:54
Кабелите съм ги гледал вече толкова пъти, че даже знам какво пише по тях :D Иначе кабелите са си нови Беру. Сияния и много леки искрички понякога има от гумите където се държат един за друг, но пробив не съм видял. Замервал съм им и съпротивлението. Беше някъде около 5 килоома мисля на всичките равномерно.

Alex_26
20-07-2016, 11:43
Първо трябва да оправиш колата на бензин!!! За тази цел я включи на бензин като прекъснеш всички шлаухи за газ към колекторите и съответно затапиш входовете в колекторните тръби , изтрий всички грешки, запали и покарай. После виж имаш ли грешки и пиши какво става

mimouzunov
20-07-2016, 13:23
Първо трябва да оправиш колата на бензин!!! За тази цел я включи на бензин като прекъснеш всички шлаухи за газ към колекторите и съответно затапиш входовете в колекторните тръби , изтрий всички грешки, запали и покарай. После виж имаш ли грешки и пиши какво става

Преди да пишеш/цапаш и в тоя раздел поне прочети за какво става дума!!!
Къде прочете примерно че колата е с газов инжекцион та да затапва питащия разни маркучи и тн!?

Alex_26
20-07-2016, 14:04
Преди да пишеш/цапаш и в тоя раздел поне прочети за какво става дума!!!
Къде прочете примерно че колата е с газов инжекцион та да затапва питащия разни маркучи и тн!?
Стига си се пенил! Ето това го пише още в първия пост
...и да се мъчи да гасне на газ
Ако не съм го разбрал правилно, моля за извинение

mimouzunov
20-07-2016, 14:08
Стига си се пенил! Ето това го пише още в първия пост
Ако не съм го разбрал правилно, моля за извинение


"като прекъснеш всички шлаухи за газ към колекторите и съответно затапиш входовете в колекторните тръби "

Еи това как да го направи питащия ми кажи!?

Alex_26
20-07-2016, 14:27
"като прекъснеш всички шлаухи за газ към колекторите и съответно затапиш входовете в колекторните тръби "

Еи това как да го направи питащия ми кажи!?
Вади маркучетата и с едно тиксо. хайде стига сега, толкова ли е некадърен?
Па и има ли газ или няма? Или само и ти са като някой - нападаш ме по повод и без повод

mimouzunov
20-07-2016, 15:47
Вади маркучетата и с едно тиксо. хайде стига сега, толкова ли е некадърен?
Па и има ли газ или няма? Или само и ти са като някой - нападаш ме по повод и без повод

По-горе написах, да прочетеш преди да пишеш!
Или ти си мислиш че щом има газова ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е инжекцион газов!
Ако беше прочел нямаше да пишеш да се вадят някакви несъществуващи маркучи от незнам си къде нали?

kendo
20-07-2016, 21:13
Първо трябва да оправиш колата на бензин!!! За тази цел я включи на бензин като прекъснеш всички шлаухи за газ към колекторите и съответно затапиш входовете в колекторните тръби , изтрий всички грешки, запали и покарай. После виж имаш ли грешки и пиши какво става

Аlex,този пост е като кихване(като те напъне,кихаш).По-нагоре в темата автора пише за "гърмялка"-това би трябвало да ти говори нещо.

boro2006
21-07-2016, 09:12
Колеги не се карайте все пак човека може да е пропуснал да прочете някое и друго изречение. Иначе все пак мерси за помощта. Правилно с обикновена газова съм. Има даже и развитие по темата. Колата като загрее си е 6+ че направо 7 като се има предвид как беше преди. Обаче ми прави впечатление друго. Преди студена до към 60° работеше перфектно като изключим зачудването при натискане на газта като карам на бензин. Сега обаче се е появило някво набиране на тласки което е много по ясно изразено при каране на бензин отколкото на газ. При задържане на 1500 оборота примерно почва да се клати цялата кола. Малко прилича на избягала центровка на разпределителните валове. Така ми правеше но по силно когато майсторите дето ми правиха главата бяха по невнимание завъртяли всмукателния вал с 1 зъб. Съмнява ме да не е имало наистина лек воден удър от който да е мръднала веригата или валовете или няква беля да е направило по сериозна защото ако наистина е изместена центровката би обяснило защо колата почна да върви повече във високите. Другия вариант е от гърменето в ауспуха да е изчистила някви наслоени боклуци и от там тотално да е избягала центровката на газта и на дебитомера...

boro2006
21-07-2016, 09:53
Няма как да обяснявам всичко наведнъж понеже колата е шантава. Единия ден го прави другия не както и ако вън е жега е едно ако е хладно е друго. Ако карам по бързо също е едно ако карам по бавно е друго и присто няма как да забележа всичко в 1 ден през който минавам 30 км +-...
П.П. Ето одеве примерно като писах поста беше ОК всичко сега като покарах пак изгърмя на газ... А колкото до идеи за майстори- няма смисъл понеже при който и да ида ми казва или да махна колата щото за нищо не ставала или, че няма идея от какво е. Затова се обръщам към вас.