PDA

View Full Version : Проблем при студен двигател



Tasho
18-07-2016, 15:23
Така...Онзи ден си смених сондата, защото си заспиваше от време на време и разхода се вдигна доста. Сонда на БОШ, ориджиналдЪ :D сложих. Направих адаптация, само, че колата започна да върви както трябва не след 10км както е записано в програмата, а след 100км, но това е тема на друг разговор. И паля си аз сутрин и понеже съм свикнал с летните номера понякога да не пали от първият път/ тоест държи 500 об/мин/ и гася и паля пак и няма дерт. Обаче какво се случва - въртя втори път пали и като натисна педала право гасне или пак на 500 об/мин. Ако я оставя да поработи и малко температурата отлепи от 50 градуса се пооправя, а след още малко градуси всичко е 6+. Обаче онзи де викам да я запаля на газ. Запали с малко повече въртене, но...няма глъхнене и гаснене. Което ми навява една мисъл, а именно дали дюзите не са за ултразвук - бензиновите. Иначе с новата сонда си върви доволно и разхода в градски условия пак си падна на 14-15/100. Та си викам гледай ся сменям сондата и нещо друго се скапа. Но може и да е просто съвпадение...?! Какво мислите за така описаният проблем?/Боже колко философско прозвуча :D/

ecotronic
18-07-2016, 15:37
Гледай сигнала на сондата, ако е заграла дотолкова, че да работи, когато моторът не подема, както трябва. Ако имаш скапани инжектори, ще ти забива към бедна смес (ниско напрежение на сигнала). Чекни и двата параметъра "self adaptive TRA и FRA" и кажи стойностите.

Alex_26
18-07-2016, 19:58
Гледай сигнала на сондата, ако е заграла дотолкова, че да работи, когато моторът не подема, както трябва. Ако имаш скапани инжектори, ще ти забива към бедна смес (ниско напрежение на сигнала). Чекни и двата параметъра "self adaptive TRA и FRA" и кажи стойностите.
Газова

Boby
19-07-2016, 10:21
Според мен нищо друго не се е развалило. Просто новата сонда локализира по-добре лошата настройка на газовата.

Alex_26
19-07-2016, 20:20
Според мен нищо друго не се е развалило. Просто новата сонда локализира по-добре лошата настройка на газовата.
Да и трябва да ресетне компа

ecotronic
19-07-2016, 20:23
Чети бре чукча!

"Направих адаптация, само, че колата започна да върви както трябва не след 10км както е записано в програмата........"

Що не четеш? А ?

Alex_26
19-07-2016, 20:25
Адаптация не е ресет, бе философе. Нещастна работа

ecotronic
19-07-2016, 20:36
Адаптация не е ресет, бе философе. Нещастна работа

T - И - К :tooth:

---------- Post added at 20:36 ---------- Previous post was at 20:28 ----------

Какво друго, освен да се адаптира (наново) прави ECU - то след ресет?

Doomguy
19-07-2016, 21:21
Адаптация не е ресет, бе философе. Нещастна работа

БОК. :notworthy:

Boby
19-07-2016, 22:44
Нито ресет нито адаптация ще решът проблема, а правилната настройка на газовата.

За да е сигурно, че проблемът е в газовата направи ресет и карай само на бензин 200-300-500км и виж дали ще изчезне проблема.

Alex_26
20-07-2016, 02:34
Нито ресет нито адаптация ще решът проблема, а правилната настройка на газовата.

За да е сигурно, че проблемът е в газовата направи ресет и карай само на бензин 200-300-500км и виж дали ще изчезне проблема.

Не е нужно толковс. 30 мин. в града на бензин е досъатъчно. А после веднага на газаджия, ама можещ

Boby
20-07-2016, 16:52
За 30 минути в града ще има само един студен старт.

Tasho
20-07-2016, 17:25
Колеги, колата на газ няма проблем нито студена нито загряла. Проблема е само на бензин при студен двигател.

ecotronic
20-07-2016, 17:41
Колеги, колата на газ няма проблем нито студена нито загряла. Проблема е само на бензин при студен двигател.

Предполагаемото обяснение е следното:

Ако на газ сместа е бедна, бензиновият компютър ще се адаптира, като увеличи инжекторните времена и така колата ти ще работи добре на газ.

Така увеличени инжекторните времена обаче са прекалено големи за работа на бензин.

За да не гадаем повече, просто направи една диагностика и кажи стойностите на двата параметъра, за което те попитах по-горе (self adaptive TRA и self adaptive FRA).

Tasho
21-07-2016, 15:59
Ето няколко снимки. Стойностите не се променяха нито на газ нито на бензин:

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZMfFuZhzI0jBXXY7QXA3WjBKwsvJakeMUV
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZgfFuZ1Yo1pHB0h1uI90MxywrMs0K4JLfV
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZwfFuZxlfDO36iS5bK2bK7ygHnJ72fd6f7

ecotronic
21-07-2016, 16:54
Според мен, теорията за газовата, която разбъзиква настройките на ECU - то следва да отпадне.

С оглед на това мисля, че проблемът трябва да се търси другаде. Бензинова помпа, бензинови инжектори, дебитомер, ТПС.........

Tasho
21-07-2016, 17:27
Аз ще заложа на инжектори. Дебитомера е нов, колата върви на бензин супер когато е загрята. Може и тпс да е но първо ще видя дюзите. Ако е тпс няма ли да има колебание в оборотите?

ecotronic
21-07-2016, 17:31
Аз ще заложа на инжектори. Дебитомера е нов, колата върви на бензин супер когато е загрята. Може и тпс да е но първо ще видя дюзите. Ако е тпс няма ли да има колебание в оборотите?

Имаш впредвид оборотите на празен ход ли? Не задължително. В машинката на дросела потенциометрите са 2. Единият касае празния ход а вторият го играе ТПС.

Температурата на мотора коректно ли изглежда в ECU - то?

Tasho
21-07-2016, 17:36
А проблем с ускорението няма ли да се усети поне, защото го няма при мен? Най-странното е, че това се случи след смяна на сондата...

---------- Post added at 14:36 ---------- Previous post was at 14:34 ----------

Да температурата на табло и на еку има разлика от +5 градуса повече на еку.

ecotronic
21-07-2016, 17:40
От това, което си описал съм разбрал, че проблемът е най-вече при студен старт. Т.е - тогава, когато сондата реално не работи.

Alex_26
21-07-2016, 17:47
Имаш впредвид оборотите на празен ход ли? Не задължително. В машинката на дросела потенциометрите са 2. Единият касае празния ход а вторият го играе ТПС.


Я пак, че нещо не вдянах. Пътечите са две, ама защо

ecotronic
21-07-2016, 17:53
Я пак, че нещо не вдянах. Пътечите са две, ама защо

Единият потенциометър (за празния ход) дава информация за ъгъл на отваряне на дросела в обхвата 0 - 15 гр.

Вторият (TPS) дава информация за ъгъл на отваряне в обхвата 0 - 83 гр.

Alex_26
22-07-2016, 04:19
Единият потенциометър (за празния ход) дава информация за ъгъл на отваряне на дросела в обхвата 0 - 15 гр.

Вторият (TPS) дава информация за ъгъл на отваряне в обхвата 0 - 83 гр.

И какво става като се износи едната? На педала на газта що пак да две?

ecotronic
22-07-2016, 10:06
И какво става като се износи едната? На педала на газта що пак да две?

На педала са 2 заради резервиране. Тук идеята е съвсем друга. Двата потенциометъра не винаги се движат заедно.

Alex_26
22-07-2016, 10:41
На педала са 2 заради резервиране. Тук идеята е съвсем друга. Двата потенциометъра не винаги се движат заедно.

И ако се изтърка тази за колко газ си подал?

ecotronic
22-07-2016, 10:57
И ако се изтърка тази за колко газ си подал?

Практически моторът няма да има TPS. Смесообразуването ще се обърка, защото ще липсва информация за текущото натоварване на мотора и в случай, че се скапе дебитомерът, ECU - то ще загуби всякаква информация за количеството постъпващ въздух.

Alex_26
22-07-2016, 11:41
Е, ТПС-а не дава информация за въздуха колко е. И не са ли затова двете писти, като се скапе едната, да взема сигнал от другата? А празния ход си е стойност в началото на потенциометъра? Даже празният ход е обикновено един контакт тука има, тука нема

ecotronic
22-07-2016, 11:46
Е, ТПС-а не дава информация за въздуха колко е. И не са ли затова двете писти, като се скапе едната, да взема сигнал от другата? А празния ход си е стойност в началото на потенциометъра? Даже празният ход е обикновено един контакт тука има, тука нема

Когато ECU - то прецени, че данните от дебитомера са нерелевантни, ги игнорира и започва да се ориентира за количеството въздух единствено по TPS - а. Това е и причината поради която моторът работи що годе добре, ако изключиш дебитомера.

Колко пъти още трябва да повторя, че за разлика от педала при който двете писти са за резервиране, при дискутирания механизъм на клапата, не са!

Ако се скапе малката - празният ход отива на кино. Ако се скапе голямата - TPS - ът.