PDA

View Full Version : Инфо за ЕГР-ра



Gecovski
20-07-2016, 10:20
Здравейте колеги.
Попаднах на тази инфрмация за ЕГР клапана в една страница за Алфа във Фейсбук и реших да я споделя тук. Аз също имах проблем с него и си мисля, че ще е полезно четиво.

Моя се беше задръстил и беше блокирал отворен. Качвам ви и снимка на всичко, което излезе от всмукателния колектор...

154380

http://www.diesel-club.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=14

undy
20-07-2016, 15:21
90% от жтд-тата във форума са с изолирани егр-и,а останалите с токущо почистени:pancake:

nickgaidarov
20-07-2016, 16:30
...

BO
20-07-2016, 16:58
Тъпкана тема, но е удобна за новите колеги да я прочетат
И за нови, и за стари то все тая колко е търкана темата, ако нямаш акъл да разбереш какво пише вътре.
А на хора като теб, хора които са технически инвалиди-каръци, като им се напише нещо толкова сложно, то се чувстват зле, като не могат да разберат какво пише вътре.

За това е и нормално да реагираш така, вместо да благодариш на такива хора, като колегата, които са се постарали да споделят някакво знание.
Нормално де. То и на мен някой да ми даде някакъв линк да чета за астрономия, то и аз ще се чувствам като теб.
Така, че не се сърди. Просто приеми факта, че си технически инвалид-карък и не може да схванеш теми, в които се дискутират технически неща. По-добре просто подминавай такива теми. Ще се почувстваш по-добре просто в крайна сметка.
:cheers:


Алекс, а колко пъти си карал колата през тези 3 години?
Разбира се, не ми трябва съвсем точен отговор.
Нека задам въпроса така - карал ли си я редовно, в смисъл средно поне 4-5 дни в седмицата през тези 3 години?
Е, хайде и да отговоря.
Ако отговора ти е не, не виждам проблем.
Ако обаче отговора ти е да, не ми се вярва ЕГР-клапана да работи "перфектно", защото в този случай се препоръчва той да се чисти веднъж в годината, като освен него да се почиства и всмукателния колектор.
То и нон-стоп да я кара, то като нямаш техническа мисъл по принцип, няма как да разбереш дали ти работи или не нормално колата, за да потърсиш някаква помощ. Ако върви и може да се премести 5 метра, значи всичко е наред. Като му спре, звъни на някой да му помогне с преместването ѝ от улицата. Накрая го хващат и изцеждат с кривата вилка (примерно). Поне ако си трае и не говори, могат да не видят от 100 метра, че е балък-крава и да не го товарят излишно. Ама като си технически инвалид-карък, то за жалост много хора в нашата родина се възползват от такива ситуации, за да издоят кравичката колкото могат.

Alexanderbb
20-07-2016, 17:00
Моят не е чистен от 3 години поне и си работи перфектно

Самата идея на EGR клапана е да ти спъва двигателя и да нарушава оптималния му режим на работа. Затова моят отдавна вече не е в колата

nickgaidarov
20-07-2016, 21:55
...

Alex_26
20-07-2016, 22:49
Самата идея на EGR клапана е да ти спъва двигателя и да нарушава оптималния му режим на работа. Затова моят отдавна вече не е в колата

Друга е идеята и тя е описана в линка на колегата с темата. Само, че ние, българите, винаги имаме свое виждане

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:47 ----------

По-хубаво от теб самия никой не може да те опише. Това вече е достойно за възхвала
И за нови, и за стари то все тая колко е търкана темата, ако нямаш акъл да разбереш какво пише вътре.
А на хора като теб, хора които са технически инвалиди-каръци, като им се напише нещо толкова сложно, то се чувстват зле, като не могат да разберат какво пише вътре.

За това е и нормално да реагираш така, вместо да благодариш на такива хора, като колегата, които са се постарали да споделят някакво знание.
Нормално де. То и на мен някой да ми даде някакъв линк да чета за астрономия, то и аз ще се чувствам като теб.
Така, че не се сърди. Просто приеми факта, че си технически инвалид-карък и не може да схванеш теми, в които се дискутират технически неща. По-добре просто подминавай такива теми. Ще се почувстваш по-добре просто в крайна сметка.
:cheers:


То и нон-стоп да я кара, то като нямаш техническа мисъл по принцип, няма как да разбереш дали ти работи или не нормално колата, за да потърсиш някаква помощ. Ако върви и може да се премести 5 метра, значи всичко е наред. Като му спре, звъни на някой да му помогне с преместването ѝ от улицата. Накрая го хващат и изцеждат с кривата вилка (примерно). Поне ако си трае и не говори, могат да не видят от 100 метра, че е балък-крава и да не го товарят излишно. Ама като си технически инвалид-карък, то за жалост много хора в нашата родина се възползват от такива ситуации, за да издоят кравичката колкото могат.По-добре от теб самия никой не може да те опише така сполучливо. Това е достойно за възхвала и уважение

Alexanderbb
21-07-2016, 09:00
Друга е идеята и тя е описана в линка на колегата с темата. Само, че ние, българите, винаги имаме свое виждане

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:47 ----------

По-хубаво от теб самия никой не може да те опише. Това вече е достойно за възхвалаПо-добре от теб самия никой не може да те опише така сполучливо. Това е достойно за възхвала и уважение

Изобщо не е лично виждане. Обясненията на колегата се отнасят до голяма степен до двигателите на леките автомобили и доста се различават от процесите в по-големите двигатели. А това че ЕГР свалял температурата на процеса изобщо не е вярно

Alex_26
21-07-2016, 09:40
Изобщо не е лично виждане. Обясненията на колегата се отнасят до голяма степен до двигателите на леките автомобили и доста се различават от процесите в по-големите двигатели. А това че ЕГР свалял температурата на процеса изобщо не е вярно

Намалява кидлорода и от там температурата

Alexanderbb
21-07-2016, 09:52
Намалява кидлорода и от там температурата

Да но пък в цилиндрите постъпват отработени газове с висока температура. Не случайно имаш един допълнителен охладител в системата. А при големите двигатели не можеш да си позволиш загуба на мощност и трябва да вкараш още гориво и въздух и става един затворен кръг. Да не забравяме че пък липсата на кислород вдига саждите

Strahil
21-07-2016, 09:57
Когато колата е с ЕГР загрява доста по-бързо отколкото като е без него. Моя като го махнах, видях разликата. Зимата си и трябват поне 10 км та да загрее прилично за парно(за лятото не говорим, тогава си е бързо като я понастъпя). :D Тая простотия трябва да си се маха докато е време, че само замърсява колектора и пречи на двигателя. ;)

mell0
21-07-2016, 13:23
В нормалните държави, ако си махнеш ЕГР не може да минеш техническия преглед и ще си гледаш колата само на снимка. Проблема е там, че се иска подръжка и чистене, а не лесното, дай да го затапим, все търсите най-малкото съпротивление.

mimouzunov
21-07-2016, 13:44
В нормалните държави, ако си махнеш ЕГР не може да минеш техническия преглед и ще си гледаш колата само на снимка. Проблема е там, че се иска подръжка и чистене, а не лесното, дай да го затапим, все търсите най-малкото съпротивление.

То в ония държави понеже стандарта е като тук нали... Визирам горивата в частност...

undy
21-07-2016, 13:51
Точно така е.Гледат всичко.Не знам в БГ как работят(не съм се интересувал никога),но при мен са със заложени програми за конкретния автомобил.Следят отработени газове и сравняват точно за модела.Сходимост на колела,наклон,спирачни маркучи,дискове,накладки,токове,мокове...тресачка за окачване,напъват шарнири,задължително щателна проверка на предпазните колани...всичко...може и да пропускам нещо.
Таа...аз само си почистих Егр-а и колата е пушка.Няма замисляне ,няма нищо...сток е и си върви мноого доволно.
Верно кофти е ,че колектора ще трябва да се чист един ден,,но няма начин.

stelt
21-07-2016, 13:56
То в ония държави понеже стандарта е като тук нали... Визирам горивата в частност...

И там им блокират обаче ЕГР-ите, при това и на премиум марки.
Също така, повечето ми познати живеещи из Европа си сменят новите коли максимум на петата година. След тези 5 години не е ясно кое и кога ще се строши, а цените за труд и части в повечето случаи са по нерентабилни, отколкото закупуването на ново МПС.

ecotronic
21-07-2016, 13:57
Точно така е.Гледат всичко.Не знам в БГ как работят,но при мен са със заложени програми за конкретния автомобил.Следят отработени газове и сравняват точно за модела.Сходимост на колела,наклон,спирачни маркучи,дискове,накладки,токове,мокове...тресачка за окачване,напъват шарнири,задължително щателна проверка на предпазните колани...всичко...може и да пропускам нещо.
Таа...аз само си почистих Егр-а и колата е пушка.Няма замисляне ,няма нищо...сток е и си върви мноого доволно.
Верно кофти е ,че колектора ще трябва да се чист един ден,,но няма начин.

У нас работят така, че да минеш преглед, плащайки им едни 50 лв. , да останеш доволен от "услугата" и на следващата година пак да идеш при тях.

Сигурността и екологията се последните неща от които някой се интересува.

undy
21-07-2016, 14:09
У нас работят така, че да минеш преглед, плащайки им едни 50 лв. , да останеш доволен от "услугата" и на следващата година пак да идеш при тях.

Сигурността и екологията се последните неща от които някой се интересува.

Аз съм доволен,за 68евро(толкова е цената на прегледа на дизел) ми преглеждат цялата кола.Вече ако имаш някакъв малък и лесно отсраним проблем,ти го отбелязват и трябва да го отсраниш.Ако ти направят проверка обаче и не си го отсранил,изпадаш с добра глоба.А пък ако не можеш да минеш прегледа поради сериозен проблем...особено за ръжди...връщат те и следващия път си плащаш пак.

Alex_26
21-07-2016, 14:10
Да но пък в цилиндрите постъпват отработени газове с висока температура. Не случайно имаш един допълнителен охладител в системата. А при големите двигатели не можеш да си позволиш загуба на мощност и трябва да вкараш още гориво и въздух и става един затворен кръг. Да не забравяме че пък липсата на кислород вдига саждите

Мисля, че нещо се оплете. Отработените газове се охлаждат в охладител, т.е. сваля им се температурата. ЕГР-ът започва да работи след определена температура на загряване на двигателя (тая тема е дъвкана преди години с Бобо). Охладените изгорели газове постъпват в цилиндрите и обедняват сместа откъм кислород. От там и температурата на горене пада.
Когато подадеш рязко газ ЕКУ-то изключва ЕГР, компресор на климатик за да не товарят в този момент двигателя

Strahil
21-07-2016, 15:25
Да ти кажа честно(не се заяждам), но докато ми беше отворен ЕГР-а тръбата винаги беше меко казано топла(направо можеше да си пържиш на нея). Та бая топли си влизат газовете в смукателя.
Докато не вкарат еко нормите в БГ ще си караме без тия неща, че и без това са ни стари таралясниците. ;) :D

А и не ми изключва компресора като подам рязко газ.

undy
21-07-2016, 16:54
Бе охлаждат се зимата,първите 20мин. Докато антифриза е -10...после колко ще ги охлади тоя антифриз като е 90градуса...пък и то циркулацията му да не е кой-знае с каква скорост...примерно за една минута с 1500 оборота,колко количество антифриз ще премине и колко количество газ през въпросния топлообменник.
Малко е относително всичко изписано в интернет...на скоро попаднах на тема в която доказваха,че кола с работещ ЕГР е с по-високо кпд...и разни такива...като гледам каква е глеч и тиня в колекторите...се съмнявам колко благоприятна е ролята му за ДВГ-то тоя ЕГР. Цялата работа е тия гадости да остават "в автомобила" ,а не в дробовете ни.

Alex_26
21-07-2016, 20:55
Бе охлаждат се зимата,първите 20мин. Докато антифриза е -10...после колко ще ги охлади тоя антифриз като е 90градуса...пък и то циркулацията му да не е кой-знае с каква скорост...примерно за една минута с 1500 оборота,колко количество антифриз ще премине и колко количество газ през въпросния топлообменник.
Малко е относително всичко изписано в интернет...на скоро попаднах на тема в която доказваха,че кола с работещ ЕГР е с по-високо кпд...и разни такива...като гледам каква е глеч и тиня в колекторите...се съмнявам колко благоприятна е ролята му за ДВГ-то тоя ЕГР. Цялата работа е тия гадости да остават "в автомобила" ,а не в дробовете ни.Така е, сега слагат и ДПФ филтри, после евро 5, 6. Допълнителни сонди за температура, замърсяване. И ауспусите остават чисти

Gecovski
21-07-2016, 23:10
Малко е относително всичко изписано в интернет...на скоро попаднах на тема в която доказваха,че кола с работещ ЕГР е с по-високо кпд...и разни такива...като гледам каква е глеч и тиня в колекторите...се съмнявам колко благоприятна е ролята му за ДВГ-то тоя ЕГР. Цялата работа е тия гадости да остават "в автомобила" ,а не в дробовете ни.



С това за КПД-то съм съгласен с теб, защото след като затапих ЕГР-ра и очистих колектора, разхода ми падна с около литър градско.

Alexanderbb
22-07-2016, 09:03
Мисля, че нещо се оплете. Отработените газове се охлаждат в охладител, т.е. сваля им се температурата. ЕГР-ът започва да работи след определена температура на загряване на двигателя (тая тема е дъвкана преди години с Бобо). Охладените изгорели газове постъпват в цилиндрите и обедняват сместа откъм кислород. От там и температурата на горене пада.
Когато подадеш рязко газ ЕКУ-то изключва ЕГР, компресор на климатик за да не товарят в този момент двигателя

Ти защо във всяка тема държиш да ти казват че си технически бос?
Двигателят ти е цяла система и ЕГР като цяло вдига температурата в нея. Прост пример ти е колко трудно започват да загряват дизеловите 156 ци след отстраняването му. И може да се върнеш в една предишна тема да видиш там какво съм ти писал за ДПФ филтрите и почистването им.
И ако си направиш труда да прочетеш примерно каква е разликата между двигателите в трактори New Holland и John Deerе ще видиш защо всички дават мило и драго за машина без EGR

Alex_26
22-07-2016, 10:28
Ти защо във всяка тема държиш да ти казват че си технически бос?
Двигателят ти е цяла система и ЕГР като цяло вдига температурата в нея. Прост пример ти е колко трудно започват да загряват дизеловите 156 ци след отстраняването му. И може да се върнеш в една предишна тема да видиш там какво съм ти писал за ДПФ филтрите и почистването им.
И ако си направиш труда да прочетеш примерно каква е разликата между двигателите в трактори New Holland и John Deerе ще видиш защо всички дават мило и драго за машина без EGR
Аз съм БОС, но не капо ди тути капи.
Относно ЕГР - той започва да работи едва, след като температурата на двигателя, не на външния кръг, стане 70 градуса (нали няма да спорим за това? Има го в архивите)
Мен температурата на стрелката не ме грее, шото тя не показва температурата на двигателя, а температурата на външния кръг на антифриза
Относно тракторите - ЕГР, ДПФ, харчат нафта и намаляват мощност. Но са еко чисти

ecotronic
22-07-2016, 10:31
Аз съм БОС, но не капо ди тути капи.
Относно ЕГР - той започва да работи едва, след като температурата на двигателя, не на външния кръг, стане 70 градуса (нали няма да спорим за това? Има го в архивите)
Мен температурата на стрелката не ме грее, шото тя не показва температурата на двигателя, а температурата на външния кръг на антифриза
Относно тракторите - ЕГР, ДПФ, харчат нафта и намаляват мощност. Но са еко чисти

Някой ден ще престанеш ли да пишеш глупости?

Alex_26
22-07-2016, 10:40
Някой ден ще престанеш ли да пишеш глупости?
Себе си ли питаш? Закачи МЕС и гледай температура на двигателя и показания на стрелката

ecotronic
22-07-2016, 10:42
Себе си ли питаш? Закачи МЕС и гледай температура на двигателя и показания на стрелката

Двете показания се разминават, защото стрелката отчита доста по-неточно от ECU - то. А не заради глупостта, която написа по-горе.

Alex_26
22-07-2016, 10:49
Двете показания се разминават, защото стрелката отчита доста по-неточно от ECU - то. А не заради глупостта, която написа по-горе.Ти си подчертал това

mimouzunov
22-07-2016, 10:52
"Мен температурата на стрелката не ме грее, шото тя не показва температурата на двигателя, а температурата на външния кръг на антифриза"

Ако тая температура е някаква измислена а не реалната, защо тогава производителя е монтирал стрелка за отчитането и тогава!? Дори и да има някакво разминаване в градусите колко е... И това с меренето на външния кръг някак малко ме съмнява че е баш истина...

BO
22-07-2016, 10:59
Себе си ли питаш? Закачи МЕС и гледай температура на двигателя и показания на стрелката
Поредния техническо инвалиден-каръшки коментар.
Нормално де. То някои хора се мятат от сградите, защото птиците могат да летят. Дано това техническо инвалидно отношение към живота не те накара да си помислиш, че и ти може да летиш. Ще ни липсват тия бисери, ръсени постоянно из форума.:magic:

Alex_26
22-07-2016, 11:32
Поредния техническо инвалиден-каръшки коментар.
Нормално де. То някои хора се мятат от сградите, защото птиците могат да летят. Дано това техническо инвалидно отношение към живота не те накара да си помислиш, че и ти може да летиш. Ще ни липсват тия бисери, ръсени постоянно из форума.:magic:
Отместил си се от сянката на колибрито и не мислиш трезво на слънце

mimouzunov
22-07-2016, 11:36
Отместил си се от сянката на колибрито и не мислиш трезво на слънце


Я кажи какъв е тоя външен кръг за циркулацията на антифриза, защото аз знам за малък и голям които са разделени от термостат...

Alexanderbb
22-07-2016, 12:34
Я кажи какъв е тоя външен кръг за циркулацията на антифриза, защото аз знам за малък и голям които са разделени от термостат...

Това е един наистина много добър въпрос. Би ми помогнал да разбера как при положение че термостата отваря при около 80 градуса, някак си стрелката на таблото се изхитрява да се покачва плавно от студен двигател до работните стойности :-)

ecotronic
22-07-2016, 12:47
Това за малкия и големия кръг и това, къде се мери температурата на мотора, е фундаментално, като познание, що се касае до ДВГ.

Аз не мога да си обясня, как някой на когото очевидно му липсва това познание, има смелостта да участва в доста по-сложни технически дискусии.

mimouzunov
22-07-2016, 12:50
Това е един наистина много добър въпрос. Би ми помогнал да разбера как при положение че термостата отваря при около 80 градуса, някак си стрелката на таблото се изхитрява да се покачва плавно от студен двигател до работните стойности :-)

Въпроса е добър да, за жалост няма да получи адекватен отговор!!!

alfista 96
23-07-2016, 10:11
Някой ден ще престанеш ли да пишеш глупости?

Няма да е скоро адаш . Ако трябва от слънцето вода ще докара , но няма да си признае че не знае .

Alex_26
15-08-2016, 16:05
Ето малко картинка

alfista 96
15-08-2016, 16:13
Ето малко картинка

И какво трябва да ни покаже таз картинка ? Дай малко разяснение за непросветените .

Alex_26
15-08-2016, 17:43
This message is hidden because alfista 96 is on your ignore list.

alfista 96
15-08-2016, 18:08
This message is hidden because alfista 96 is on your ignore list.

Силно сЪ притесних !!!!! Най-лесно е когато нямаш аргументи, да игнорираш .Жалко за хората които ще се вържат на някой твои глупости.

Zlobich
15-08-2016, 22:11
И какво трябва да ни покаже таз картинка ? Дай малко разяснение за непросветените .
Хайде да го види пък,може и да ти отговори. Колега ти си блокнал половината форум бре. :D

-----------
Пай сеее ...

Alex_26
15-08-2016, 22:20
Хайде да го види пък,може и да ти отговори. Колега ти си блокнал половината форум бре. :D

-----------
Пай сеее ...

Не, само 3-ма

alfista 96
16-08-2016, 07:59
Хайде да го види пък,може и да ти отговори. Колега ти си блокнал половината форум бре. :D

-----------
Пай сеее ...

Тава показва безпомощност ,когато трябва да докажеш това което твърдиш . :):):) Досега не е оборил никой от спорещите с него и неговите глупости .

Zlobich
16-08-2016, 09:56
Как водиш дискусии като половината мнения са несвързани?

-----------
Пай сеее ...

Alex_26
16-08-2016, 10:00
Как водиш дискусии като половината мнения са несвързани?

-----------
Пай сеее ...

А ти какво не можеш да разбереш на снимката?

BO
16-08-2016, 10:34
Как водиш дискусии като половината мнения са несвързани?

-----------
Пай сеее ...
Е той кога е водил дискусии? Чудя се как пише в техническите форуми още, а си няма идея за какво говори.

Каквото и да говори винаги стига до:
1. От къде си?
2. Звънни ми.
3. Обади се на Коко.

И накрая си показа балканския субект в себе си, чрез плюене по колеги, само и само да изкара 5лв.
:metal:

Zlobich
16-08-2016, 12:36
А ти какво не можеш да разбереш на снимката?
Това е схема,снимки не виждам никъде?

Е той кога е водил дискусии? Чудя се как пише в техническите форуми още, а си няма идея за какво говори.

Каквото и да говори винаги стига до:
1. От къде си?
2. Звънни ми.
3. Обади се на Коко.

И накрая си показа балканския субект в себе си, чрез плюене по колеги, само и само да изкара 5лв.
:metal:
Знам ли,гледам списва доста. Аз не съм компетентен като останалите,чета и черпя знания :D

-----------
Пай сеее ...