PDA

View Full Version : Сензора на съединителя - размишления



mell0
08-08-2016, 10:25
Колеги малко размишления за сензора на съединителя. Наскоро засякох грешка през диагностиката, че компютъра отчита, че съединителя е постоянно натиснат. Естествено легнах с главата към педалите да видя стоп машинката и видях, че е бутната нагоре, та я оправих, но след това когато изключвам от скорост над 1500 оборота, оборотите докато падат, за секунда отидват на 600-650 и после отиват обратно на 850, тоест стрелката като пада отива долу отскача и се връща и ако натисна педала на спирачката и спирам през това време оборотите остават ниски докато не спра напълно. Това явление го забелязах след като оправих стоп машинката. Естествено пробвах след като махнах машинката и този проблем го нямаше. Та въпросът тук е, защо този сензор афектира по този начин, навсякъде го дават да афектира само темпомата, но явно не е само темпомата. Някой случайно да има повече информация по случая, че ми е супер интересно, защо така става?

Alex_26
08-08-2016, 10:32
Говориш за съединител, оправяш сензор спирачка? То и съединителят има бутон на него

mell0
08-08-2016, 10:51
Говориш за съединител, оправяш сензор спирачка? То и съединителят има бутон на него

Човек, прочети внимателно, какво съм написал. Говоря за сензор на съединителя, просто като се натисне спирачката след изключване от скорост, оборотите забиват на ниски ( 600 - 650) докато не спре напълно колата, тогава се вдигат пак на 850. И това е след като съм оправил сензора на съединителя, без него не става тая гавра. Сезнорът на спирачката си работи, него не го намесвам изобщо.

П.С.

Колата няма темпомат за протокола. Тогава щом този сензор е там, значи има друго предназначение освен темпомата. Това се опитвам да разбера...

mirchozo
08-08-2016, 11:23
Щом нямаш темпомат го откачи и си свиркай, нека си пише въпросната грешка. На практика оттам колата разбира кога си натиснал съединителя, но защо и е да знае и аз нямам идея. На няколко 156ци съм го виждал това явление с моментно падане на оборотите, включително и на предната ми, но там имаше темпомат и съответно не го изключих за да мога да го ползвам.

mell0
08-08-2016, 11:50
Щом нямаш темпомат го откачи и си свиркай, нека си пише въпросната грешка. На практика оттам колата разбира кога си натиснал съединителя, но защо и е да знае и аз нямам идея. На няколко 156ци съм го виждал това явление с моментно падане на оборотите, включително и на предната ми, но там имаше темпомат и съответно не го изключих за да мога да го ползвам.

Така и ще направя. Межу другото когато не излкючвам от скорост докато колата не падне по 1500 и после изключа, нямам проблеми. Същото явление след "Гугъл" го има и колега с 1.6 hdi и е написал, че са му казали, че било нещо свързано екологията и регулира впръскването на горивото и съм склонен да вярвам, тъй като щом чак компара записва грешка, значи си точи информация за положението на съединителя за нещо.

Alex_26
08-08-2016, 12:22
Човек, прочети внимателно, какво съм написал. Говоря за сензор на съединителя, просто като се натисне спирачката след изключване от скорост, оборотите забиват на ниски ( 600 - 650) докато не спре напълно колата, тогава се вдигат пак на 850. И това е след като съм оправил сензора на съединителя, без него не става тая гавра. Сезнорът на спирачката си работи, него не го намесвам изобщо.

П.С.

Колата няма темпомат за протокола. Тогава щом този сензор е там, значи има друго предназначение освен темпомата. Това се опитвам да разбера...

Как да го разбера това:

....да видя стоп машинката и видях, че е бутната нагоре
Аз разбирам, че си пипал стоп машинката. И това не е сензор, а прост бутон. Използва се и за темпомат, а и за друго. Както и да е

firedragon
08-08-2016, 13:00
Добре де,а стоп машинката какво е? Отговора е най-обикновено двупозиционно ключе. Това на съединителя работи на абсолютно същия принцип. Според мен тази машинка подава сигнал към Еку и участва в принудителния празен ход по някакъв начин.

mirchozo
08-08-2016, 13:08
За пореден път "на всяко гърне меродия".
Значи първо не разбра въпроса, който беше елементарен между другото, а после взе да обясняваш кое какво е и какво прави, айде моля ти се. Нещо като не ти е ясно не го коментирай. Между другото съм и разглобявал такава стоп машинка, тъй че не се хаби да ме опровергаваш, защото ще се изложиш тотално.

lordliness
08-08-2016, 13:11
За пореден път "на всяко гърне меродия".
Значи първо не разбра въпроса, който беше елементарен междо другото, а после взе да обясняваш кое какво е и какво прави, айде моля ти се. Нещо като не ти е ясно не го коментирай. Между другото съм и разглобявал такава стоп машинка, тъй че не се хаби да ме опровергаваш, защото ще се изложиш тотално.

Всички разбраха, само той- не. И нищо конкретно по темата за помощ, просто не знае, а му се иска да трупа мнения.

Alex_26
08-08-2016, 15:23
Добре де,а стоп машинката какво е? Отговора е най-обикновено двупозиционно ключе. Това на съединителя работи на абсолютно същия принцип. Според мен тази машинка подава сигнал към Еку и участва в принудителния празен ход по някакъв начин.

Както виждаш вече ме оплюха, че не е така. Подмини и го остави да се оправя. Този СЕНЗОР има значение и не напразно е поставен там

mirchozo
08-08-2016, 15:43
Хайде сега да ни светнеш какво е предназначението му.

lordliness
08-08-2016, 15:45
Хайде сега да ни светнеш какво е предназначението му.

Не знае. Сега неистово търси. При някои коли, не можеш да запалиш без да е натиснат съединителя.

mirchozo
08-08-2016, 15:53
Не знае. Сега неистово търси. При някои коли, не можеш да запалиш без да е натиснат съединителя.

При автоматиците нали :spiteful:

eproHD
08-08-2016, 16:00
Казва се Бутонен превключвател на педала на съединителя ! Иначе и аз искам да знам за какво служи.... Едва ли и тези дето провокират Alex и те знаят !
Иначе стоп машинката е на педала на спирачката и понякога е с 4 извода за тези които имат темпомат.Така,че не бъркайте кой за какво служи....или викате важноto е да сте против Alex

lordliness
08-08-2016, 16:02
При автоматиците нали :spiteful:

Не, американска кола с ръчни. Няма как да запалиш без да натиснеш съединителя.

mirchozo
08-08-2016, 16:34
Казва се Бутонен превключвател на педала на съединителя ! Иначе и аз искам да знам за какво служи.... Едва ли и тези дето провокират Alex и те знаят !
Иначе стоп машинката е на педала на спирачката и понякога е с 4 извода за тези които имат темпомат.Така,че не бъркайте кой за какво служи....или викате важноto е да сте против Alex

Това е точно така, но Алекс остави впечатлението че знае за какво служи, та чакаме да се образоваме по въпроса. Инак с гугъл е лесно, ма не е там работата.

Пс Аз не съм провокатор, написах си точно и ясно че незнам за какво служи (всъщност предполагам за какво е но нямам смислени аргументи).

alfista 96
08-08-2016, 16:36
Казва се Бутонен превключвател на педала на съединителя ! Иначе и аз искам да знам за какво служи.... Едва ли и тези дето провокират Alex и те знаят !
Иначе стоп машинката е на педала на спирачката и понякога е с 4 извода за тези които имат темпомат.Така,че не бъркайте кой за какво служи....или викате важноto е да сте против Alex

Хубаво е че защитаваш професора. Но въпроса е точно в колата на колегата която е без темпомат каква работа върши ?

BO
08-08-2016, 16:42
...И това не е сензор, а прост бутон....
Хайде техническия инвалид-карък влезе с пълна сила, както само той си може.
:big_bow_down:

eproHD
08-08-2016, 16:51
Хубаво е че защитаваш професора. Но въпроса е точно в колата на колегата която е без темпомат каква работа върши ?

Пак не четеш за темпомата се използва тази на спирачката (стоп машинката) която е с 4 извода.Тази на съединителя е с два извода и няма нищо общо с темпомата независимо колата има или няма такъв !
P.S
Иначе питащия не е наясно какво пита и какво прави един път говори за "Сензора на съединителя - размишления" после за стоп машинка !
Първо да си изясни какво иска да направи за коя от двете пита и коя е пипал свалил (Тази дето се намира на педала на съединителя или тази на спирачката ) Иначе така както е писал нищо не се разбира

mirchozo
08-08-2016, 16:54
Пак не четеш за темпомата се използва тази на спирачката (стоп машинката) която е с 4 извода.Тази на съединителя е с два извода и няма нищо общо с темпомата независимо колата има или няма такъв !

Те тука сгреши, темпомата ползва и тази на съединителя, с натискането му темпомата изключва, същото се получава и ако чукнеш спирачката.

lordliness
08-08-2016, 16:57
Пишете в търсачката - за какво служи машинката на педала на съединителя. И си четете, който иска да се направи на знаещ преписва няколко версии, например вързана за инжекциона и други подобни.
Доста има писано.

BO
08-08-2016, 16:57
...Тази на съединителя е с два извода и няма нищо общо с темпомата независимо колата има...
Може пак да се пробваш в тази теза.

eproHD
08-08-2016, 17:05
Те тука сгреши, темпомата ползва и тази на съединителя, с натискането му темпомата изключва, същото се получава и ако чукнеш спирачката.

Може ! Аа знам,че темпомата използва тази на спирачката !

---------- Post added at 16:05 ---------- Previous post was at 16:02 ----------


Може пак да се пробваш в тази теза.

Въобще няма се пробвам в нищо отивам да почивам,че утре ме чака тежък работен ден..А вие ще се изпърдате до обяд :roll2:

BO
08-08-2016, 17:17
...А вие ще се изпърдате до обяд :roll2:
А? Какво трябва да направя до обяд, за да съм подготвен.
:roll2:

alfista 96
08-08-2016, 18:30
Може ! Аа знам,че темпомата използва тази на спирачката !

---------- Post added at 16:05 ---------- Previous post was at 16:02 ----------



Въобще няма се пробвам в нищо отивам да почивам,че утре ме чака тежък работен ден..А вие ще се изпърдате до обяд :roll2:

Ето научи нещо ново . Пък това в червенкото не го разбирам .

Alex_26
08-08-2016, 18:33
Това е точно така, но Алекс остави впечатлението че знае за какво служи, та чакаме да се образоваме по въпроса. Инак с гугъл е лесно, ма не е там работата.

Пс Аз не съм провокатор, написах си точно и ясно че незнам за какво служи (всъщност предполагам за какво е но нямам смислени аргументи).

За съжаление Алфите с ръчна скоростна кутия палят и без натисна съединител. Значи бутонът там не е за предодвратяване на запалването когато си на скорост и не си натиснал съединителя. Нали така пише чичко Гугъл?

lordliness
08-08-2016, 18:38
За съжаление Алфите с ръчна скоростна кутия палят и без натисна съединител. Значи бутонът там не е за предодвратяване на запалването когато си на скорост и не си натиснал съединителя. Нали така пише чичко Гугъл?

Браво, откри Америка. И на свободна да си пак не пали въпросната американска кола.

ecotronic
08-08-2016, 18:43
Предполагам, че предназначението на въпросния ключ, освен за действието на темпомата, е в това да се обусловят определени обороти на мотора в момента на смяна на предавка с цел това да стане максимално облекчено.

Очевидно наблюдаваното поведение в конкретния случай не е нормално.

Ремапвано ли е това ECU?

lordliness
08-08-2016, 18:57
На мен това не ми звучи много реално. Защото натискаш съединителя, отпускаш газта, включваш на скорост, тогава оборотите са без значение и после отпускаш съединителя и подаваш газ едновременно. Каквито и обороти да има ДВГ ти ги вдигаш изкуствено при отпускане на съединителя.

Alex_26
08-08-2016, 19:00
Предполагам, че предназначението на въпросния ключ, освен за действието на темпомата, е в това да се обусловят определени обороти на мотора в момента на смяна на предавка с цел това да стане максимално облекчено.

Очевидно наблюдаваното поведение в конкретния случай не е нормално.

Ремапвано ли е това ECU?

Какво става, ако си вдигнал примерно 4500 оборота и натиснеш съединителя за да смениш скорост? Педала на газта не го пускаш първи, защото ще убиеш оборотите. Да помислим в тази насока, а?

ecotronic
08-08-2016, 19:05
На мен това не ми звучи много реално. Защото натискаш съединителя, отпускаш газта, включваш на скорост, тогава оборотите са без значение и после отпускаш съединителя и подаваш газ едновременно. Каквито и обороти да има ДВГ ти ги вдигаш изкуствено при отпускане на съединителя.

Именно затова си преправих поста, като премахнах изречението за синхронизаторите, защото то няма особен смисъл, но междувременно ти си го цитирал.

Предполагам, че идеята с оборотите е ECU - то да ги задържи или леко повдигне в момент на смяна на предавка за да не се получи характерното придърпване след пускането на съединителя от човек, който няма достатъчно усет.

---------- Post added at 19:05 ---------- Previous post was at 19:01 ----------


Какво става, ако си вдигнал примерно 4500 оборота и натиснеш съединителя за да смениш скорост? Педала на газта не го пускаш първи, защото ще убиеш оборотите. Да помислим в тази насока, а?

Каквото и да мислим, можем само да гадаем, след като не сме запознати в детайли със софтуера на ECU - то.

Още по-малко редно е да се правят умозаключения от рацерски стил на каране.

lordliness
08-08-2016, 19:21
Според мен така си правят възела с педалите, ако я използват, добре, ако не, си стои просто. Плащаш няколко хиляди за кола, бълха те ухапала, ако платиш и една машинка от която нямаш нужда.

ecotronic
08-08-2016, 19:26
Според мен така си правят възела с педалите, ако я използват, добре, ако не, си стои просто. Плащаш няколко хиляди за кола, бълха те ухапала, ако платиш и една машинка от която нямаш нужда.

Едва ли е заради това. Прави ми впечатление, че никъде, където оборотите се обуславят по механичен начин (със жило), няма контакт на съединителя.

Т.е - щом ECU - то няма възможност за коригира оборотите (над тези на празен ход), то и такъв контакт, няма.

Респективно, ако има, вероятно е заради въздействието върху оборотите.

lordliness
08-08-2016, 19:38
Едва ли е заради това. Прави ми впечатление, че никъде, където оборотите се обуславят по механичен начин (със жило), няма контакт на съединителя.

Т.е - щом ECU - то няма възможност за коригира оборотите (над тези на празен ход), то и такъв контакт, няма.

Респективно, ако има, вероятно е заради въздействието върху оборотите.
Ще залегна да водя моите с жила какво имат или нямат.
Трябва тогава нещо да отчита време за превключване на скорост. Някои превключват много бързо, аз превключвам бавно и оборотите си падат, не стоят.

Alex_26
08-08-2016, 20:30
Едва ли е заради това. Прави ми впечатление, че никъде, където оборотите се обуславят по механичен начин (със жило), няма контакт на съединителя.

Т.е - щом ECU - то няма възможност за коригира оборотите (над тези на празен ход), то и такъв контакт, няма.

Респективно, ако има, вероятно е заради въздействието върху оборотите.

Имам предвид нещо друго - ускоряваш, натиснал си газта. Трябва да смениш предавката и натискаш съединителя. Но в този момент, макар и за кратко, газта все още е натисната, а двигателят в този миг остава и без натоварване

nblagoev
08-08-2016, 20:59
За съжаление Алфите с ръчна скоростна кутия палят и без натисна съединител. Значи бутонът там не е за предодвратяване на запалването когато си на скорост и не си натиснал съединителя. Нали така пише чичко Гугъл?

Хайде тогава да дойдеш, и да ми покажеш как ще запали 159-ката от подписа ми, която е с ръчни скорости, без натиснат съединител, 'щото аз досега не съм успял да я излъжа.

acho_
08-08-2016, 21:15
Имам предвид нещо друго - ускоряваш, натиснал си газта. Трябва да смениш предавката и натискаш съединителя. Но в този момент, макар и за кратко, газта все още е натисната, а двигателят в този миг остава и без натоварване

Защо ще държиш газта натисната докато превключваш?

Alex_26
08-08-2016, 21:25
Хайде тогава да дойдеш, и да ми покажеш как ще запали 159-ката от подписа ми, която е с ръчни скорости, без натиснат съединител, 'щото аз досега не съм успял да я излъжа.

Тук говорим за 156, 147, ГТ.
159 се пали и при натиснат стоп, или съединител. Тя е със съвсем друга електроника и начин на поведение.

---------- Post added at 21:25 ---------- Previous post was at 21:22 ----------


Защо ще държиш газта натисната докато превключваш?

Разиграй си ускорение и превклю1ване на скорост. Имаш газ, натискане на съединител, отпускане на газта, превключване, отпускане на съединител, газ. Всичко това става за кратко

nblagoev
08-08-2016, 22:19
Тук говорим за 156, 147, ГТ.
159 се пали и при натиснат стоп, или съединител. Тя е със съвсем друга електроника и начин на поведение.

Точно затова написах поста си! Не слагай всички модели под общ знаменател! ;)

Alex_26
08-08-2016, 22:22
Точно затова написах поста си! Не слагай всички модели под общ знаменател! ;)

Виж раздела. Не пиша в разделаа за всички алфи и особено за 159. Така, че не ми се карай

viktorsterev
08-08-2016, 22:45
На мен това не ми звучи много реално. Защото натискаш съединителя, отпускаш газта, включваш на скорост, тогава оборотите са без значение и после отпускаш съединителя и подаваш газ едновременно. Каквито и обороти да има ДВГ ти ги вдигаш изкуствено при отпускане на съединителя.

Точно тук не съм съгласен,2, 4 мотора Евро3 със затапен ЕГР опитаи да му коригиращи обороти с педала да те видя.В момента в които пипнеш педала и оборотите скачат с много.
С неработещ датчик на съединителя и темпомата не работи

lordliness
08-08-2016, 23:09
Точно тук не съм съгласен,2, 4 мотора Евро3 със затапен ЕГР опитаи да му коригиращи обороти с педала да те видя.В момента в които пипнеш педала и оборотите скачат с много.
С неработещ датчик на съединителя и темпомата не работи

Нищо не се опитвам да коригирам, всички така карат, отпускаш съединителя и натискаш газта едновременно. Говорим когато нямаш автопилот, а имаш машинка, за какво ти е.

mirchozo
08-08-2016, 23:15
Вероятно за да започне да прави корекции на дюзите, компютъра иска съединителя да е пуснат.

wazmo
08-08-2016, 23:26
Не, американска кола с ръчни. Няма как да запалиш без да натиснеш съединителя.

Тойота Авенсис с ръчни скорости също. Било от съображения за сигурност.

lordliness
08-08-2016, 23:32
Тойота Авенсис с ръчни скорости също. Било от съображения за сигурност.

Да, за това е. Повечето американски коли са така. Мен на това ме научи инструктора и винаги паля така

Също така облекчава акумулатора и стартера.

nblagoev
09-08-2016, 00:11
Виж раздела. Не пиша в разделаа за всички алфи и особено за 159. Така, че не ми се карай

Раздела съм го видял, говорех по принцип, защото ти самия каза: "Алфите", не 156-ците! И не мисля, че съм се карал!

fastedy
09-08-2016, 12:16
Според мен така се преодолява гадното жигулско пресецване.

Alex_26
09-08-2016, 13:32
Просто изключва за миг дюзите

lordliness
09-08-2016, 14:02
Защо изключват дюзите? От къде видя? На диагностика? На място също ли изключват? Няма да отговориш на нито един от въпросите.

Zlobich
09-08-2016, 14:23
Паднах от смях с колегите ми. Доста се мъчиха да запалят новия Форд транзит куриер. Никой не се сети да натисне съединителя,колата е ръчка. Така,че не само при хамериканците се ползва този метод.

-----------
Пай сеее ...

Alex_26
09-08-2016, 15:13
Паднах от смях с колегите ми. Доста се мъчиха да запалят новия Форд транзит куриер. Никой не се сети да натисне съединителя,колата е ръчка. Така,че не само при хамериканците се ползва този метод.

-----------
Пай сеее ...

Те всички нови вече май са така

linkos
09-08-2016, 19:35
връща 1-2 градуса предварението и смъква товара на впръскване също и товара на турбото както примерцедес с ел управление на геометрията/лично предположение/:calc:

firedragon
09-08-2016, 20:18
Някой ако наистина знае отговора, не предположение или догадка, нека да го напише,та да се знае веднъж завинаги за какво е този ключ там?

linkos
09-08-2016, 21:04
При натиснат съединител и движение на колата, мотора не се форсира много-много.
Защита на двигателя срещу не адекватни действия на шофьора.:bravo::calc:
http://clubcitroen.bg/forum/viewtopic.php?f=20&t=26297

Alex_26
09-08-2016, 21:06
При натиснат съединител и движение на колата, мотора не се форсира много-много.
Защита на двигателя срещу не адекватни действия на шофьора.:bravo::calc:
http://clubcitroen.bg/forum/viewtopic.php?f=20&t=26297

Ето това е отговорът накратко :bravo:
За по-новите модели е и предпазната функция за да не запалиш на скорост и да си бутнеш вратата на гаража (като мен)

lordliness
09-08-2016, 21:39
Техническия инвалид твърдеше преди малко, че се изключвали дюзите, сега май се обърна на 180 градуса.

viktorsterev
09-08-2016, 22:28
При натиснат съединител и движение на колата, мотора не се форсира много-много.
Защита на двигателя срещу не адекватни действия на шофьора.:bravo::calc:
http://clubcitroen.bg/forum/viewtopic.php?f=20&t=26297

Моя му беше счупено крачето и не намирах никаква разлика освен че нямах круиз.Само предположение,на Либрата има окабеляване за 99% от екстрите само няма бутоните или ръчките и ако се монтират и всичко тръгва

Alex_26
09-08-2016, 22:33
Моя му беше счупено крачето и не намирах никаква разлика освен че нямах круиз.Само предположение,на Либрата има окабеляване за 99% от екстрите само няма бутоните или ръчките и ако се монтират и всичко тръгва

То не се усеща това толкова, влияе само в определени режими и ситуации

lordliness
09-08-2016, 23:46
То не се усеща това толкова, влияе само в определени режими и ситуации

Това толкова научно е написано, че дори аз не мога да го осмисля.:) Все едно го е преписал от Айнщайн.

myato
10-08-2016, 09:34
На практика, това е един постоянно отворен контакт, който се затваря с натискането на съединителя. Част е от група "сенсори", следящи състоянието на автомобила / на место ли е, движи ли се, на къде и с каква скорост/. Това помага на ЕКУ-то да избере максимално подходящ режим за силовия агрегат. Функцията, която обсъждате е "защита" от неумело боравене с педалите и предавките, и намалява натоварването/ до някъде/ на съединителя и синхронизаторите при неумело шофиране. Ако прекалено дълго се задържи съединителя, оборотите отиват на нивото на празния ход, за да не изгасне двигателя.
Нормално каращите не усещат влиянието на тази функция.
Лично аз, по стар навик, сменям предавките с "двойно амбриране".

lordliness
10-08-2016, 09:45
На практика, това е един постоянно отворен контакт, който се затваря с натискането на съединителя. Част е от група "сенсори", следящи състоянието на автомобила / на место ли е, движи ли се, на къде и с каква скорост/. Това помага на ЕКУ-то да избере максимално подходящ режим за силовия агрегат. Функцията, която обсъждате е "защита" от неумело боравене с педалите и предавките, и намалява натоварването/ до някъде/ на съединителя и синхронизаторите при неумело шофиране. Ако прекалено дълго се задържи съединителя, оборотите отиват на нивото на празния ход, за да не изгасне двигателя.
Нормално каращите не усещат влиянието на тази функция.
Лично аз, по стар навик, сменям предавките с "двойно амбриране".

Защо мислиш, че двигателя ще изгасне на празен ход? И каква е ролята на маховика тогава?

myato
10-08-2016, 09:58
Защо мислиш, че двигателя ще изгасне на празен ход? И каква е ролята на маховика тогава?

Нещо не си ме разбрал.
Функцията сваля оборотите под тези на празния ход и ако ги задържи там повече от определено време, двигателят ще изгасне.
Точно за това, след изминаването на това "критично" време и задържан съединител, ЕКУ-то връща оборотите на ниво "празен ход".
Маховикът не е perpetuum mobile.

acho_
10-08-2016, 10:04
Май никой до сега не е уцелил, или поне нито едно от предположенията не звучи смислено. Защо ще падат оборотите под празен ход? Ако целта е гладко превключване, то трябва да паднат на оборотите за следващата предавка. Ако пък било "изключвало дюзите" или не знам си какво, то тогава двигателя не трябва да реагира изобщо при натиснат съединител и подаване на газ. Според мен колите от тая ера далеч не са толкова умни, че да предвиждат и коригират неправилно превключване от страна на шофьора или подобни.

myato
10-08-2016, 10:08
Май никой до сега не е уцелил, или поне нито едно от предположенията не звучи смислено. Защо ще падат оборотите под празен ход? Ако целта е гладко превключване, то трябва да паднат на оборотите за следващата предавка. Ако пък било "изключвало дюзите" или не знам си какво, то тогава двигателя не трябва да реагира изобщо при натиснат съединител и подаване на газ. Според мен колите от тая ера далеч не са толкова умни, че да предвиждат и коригират неправилно превключване от страна на шофьора или подобни.

Умни са, колкото програмиращият ги.
Ако включиш предавка и не подадеш веднага газ, къде отиват оборотите?

lordliness
10-08-2016, 10:15
Това което четете из другите форуми и се опитвате да докажете тук е напълно безмислено, скъпо и сложно за изпълнение, според мен не е необходимо.
Като натиснеш съединителя с машинка или без, оборотите си падат до минималните плавно и си стоят там.
Това което знам със сигурност е автопилот и блокиране на запалване, друга смислена версия няма.
Ако някой открие официално обяснение, а не писано по форумите от специалисти, ще се радвам да прочета.

---------- Post added at 10:15 ---------- Previous post was at 10:13 ----------


Умни са, колкото програмиращият ги.
Ако включиш предавка и не подадеш веднага газ, къде отиват оборотите?
При колите които си карал някога, без компютър, къде отиват оборотите?
Движенията които правиш с педалите при превключване на скорост в движение и при потегляне от място са едни и същи.
Не знам дали го осъзнавате

Alex_26
10-08-2016, 10:15
Май никой до сега не е уцелил, или поне нито едно от предположенията не звучи смислено. Защо ще падат оборотите под празен ход? Ако целта е гладко превключване, то трябва да паднат на оборотите за следващата предавка. Ако пък било "изключвало дюзите" или не знам си какво, то тогава двигателя не трябва да реагира изобщо при натиснат съединител и подаване на газ. Според мен колите от тая ера далеч не са толкова умни, че да предвиждат и коригират неправилно превключване от страна на шофьора или подобни.

Написал съм "изключва за миг", а не изключва въобще. В действителност не се изключват , а се коригира сместа за по-ниски обороти.
Колкото до това, че при натиснат съединител на празен ход и на място оборотите падат, не е вярно. Както и това да предпазват от неправилно превключване

myato
10-08-2016, 10:33
Това което четете из другите форуми и се опитвате да докажете тук е напълно безмислено, скъпо и сложно за изпълнение, според мен не е необходимо.
Като натиснеш съединителя с машинка или без, оборотите си падат до минималните плавно и си стоят там.
Това което знам със сигурност е автопилот и блокиране на запалване, друга смислена версия няма.
Ако някой открие официално обяснение, а не писано по форумите от специалисти, ще се радвам да прочета.

---------- Post added at 10:15 ---------- Previous post was at 10:13 ----------


При колите които си карал някога, без компютър, къде отиват оборотите?
Движенията които правиш с педалите при превключване на скорост в движение и при потегляне от място са едни и същи.
Не знам дали го осъзнавате

При колите, без компютър, оборотите също падат първо под тези на празния ход и след това отиват на нивото на празния ход, ако не си на предавка и с отпуснат съединител. Този процес там се влияе от чисто механичната "реактивност" на системата.
Движенията са единтични, но интензивността им е различна.
Все едно да сравняваш, га си връз мацката и га тя е отгоре:spiteful: Движенията са еднакви, ма кефа е различен:naughty:

acho_
10-08-2016, 10:39
Написал съм "изключва за миг", а не изключва въобще. В действителност не се изключват , а се коригира сместа за по-ниски обороти.
Колкото до това, че при натиснат съединител на празен ход и на място оборотите падат, не е вярно. Както и това да предпазват от неправилно превключване
Че то и да върнеш газта без да бараш съединителя пак се "изключват за миг", даже за два :roll2:


Умни са, колкото програмиращият ги.
Ако включиш предавка и не подадеш веднага газ, къде отиват оборотите?
Отиват на празен ход, да падат под тях не е нормално, а и няма никаква логика.

lordliness
10-08-2016, 10:52
Че то и да върнеш газта без да бараш съединителя пак се "изключват за миг", даже за два :roll2:


Отиват на празен ход, да падат под тях не е нормално, а и няма никаква логика.
Да,падат само, ако е повредена колата, някоя клатеща 156 1,8

---------- Post added at 10:52 ---------- Previous post was at 10:48 ----------


При колите, без компютър, оборотите също падат първо под тези на празния ход и след това отиват на нивото на празния ход, ако не си на предавка и с отпуснат съединител. Този процес там се влияе от чисто механичната "реактивност" на системата.
Движенията са единтични, но интензивността им е различна.
Все едно да сравняваш, га си връз мацката и га тя е отгоре:spiteful: Движенията са еднакви, ма кефа е различен:naughty:

Твърде несериозно обяснение.

myato
10-08-2016, 10:58
Отиват на празен ход, да падат под тях не е нормално, а и няма никаква логика.

Ми не. Падат, докато зацепиш съединителя, после скачат до ниво, съответстващо на скоростта, с която се движи колата и ако продължаваш да не подаваш газ, пак падат под тези за празен ход и чак тогава ЕКУ-то прави корекция и ги връща на нивото на празния ход.

---------- Post added at 10:58 ---------- Previous post was at 10:55 ----------


Да,падат само, ако е повредена колата, някоя клатеща 156 1,8

---------- Post added at 10:52 ---------- Previous post was at 10:48 ----------



Твърде несериозно обяснение.

Падат на абсолютно всички. Друг е въпросът за колко и с колко и дали се усеща.
И кво му е несериозното. Примерът ли?

Alex_26
10-08-2016, 11:18
Че то и да върнеш газта без да бараш съединителя пак се "изключват за миг", даже за два :roll2:


Ти си тук май само да се чешеш де не те сърби. какво общо има написаното от теб с дискутираното

---------- Post added at 11:18 ---------- Previous post was at 11:15 ----------


Ми не. Падат, докато зацепиш съединителя, после скачат до ниво, съответстващо на скоростта, с която се движи колата и ако продължаваш да не подаваш газ, пак падат под тези за празен ход и чак тогава ЕКУ-то прави корекция и ги връща на нивото на празния ход.

---------- Post added at 10:58 ---------- Previous post was at 10:55 ----------



Падат на абсолютно всички. Друг е въпросът за колко и с колко и дали се усеща.
И кво му е несериозното. Примерът ли?
Друже, кажи им да подадат газ до 4500 и да отпуснат педала, След това да кажат какво са забелязали вместо да си чешат езиците за тоя що ДУХА

mell0
10-08-2016, 11:22
Колеги не знам колко е нормално след изключване от скорост да падат оборотите под нормалните за прзния ход и след това да отиват там, но след премахването на машинката колата не ги прави тея мизерии и след изключване от скорост оборотите падат и заковават на 850. Това се случва само в движение, тоест на място при форсиране и със и без машинка, оборотите си заковават, което няма никаква логика освен ако не е свързано с движението на колата и това, че сигурно отчита рязък спад в оборотите по време на движение и компара прави някакви шашми. Друго не ми идва на ум.

П.С. падането на оборотите при изключване се усещат като карам по по-гладък път като моментно притрисване.

lordliness
10-08-2016, 11:43
Ми не. Падат, докато зацепиш съединителя, после скачат до ниво, съответстващо на скоростта, с която се движи колата и ако продължаваш да не подаваш газ, пак падат под тези за празен ход и чак тогава ЕКУ-то прави корекция и ги връща на нивото на празния ход.

---------- Post added at 10:58 ---------- Previous post was at 10:55 ----------



Падат на абсолютно всички. Друг е въпросът за колко и с колко и дали се усеща.
И кво му е несериозното. Примерът ли?

Щом колите без машинки вървят безпроблемно, значи не е необходимо.

acho_
10-08-2016, 11:45
Ти си тук май само да се чешеш де не те сърби. какво общо има написаното от теб с дискутираното
Друже, отговарям на написаното от теб, следователно, какво общо има тъпотията за дюзите с дискутираното? :shock:

mirchozo
10-08-2016, 12:09
А дали при спускане по наклон и на скорост да търси дали съединителя е отпуснат за да включи икономичен режим, т.е. спира горивото ? Преди време беше дискутирано на ТС моторите, по-старите потребители може би ще се сетят. Та явно се замотва за момент поради някаква причина и затова пропадат оборотите, съответно когато съединителя е натиснат не опитва да влиза във въпросния режим и всичко изглежда нормално.

Alex_26
10-08-2016, 12:15
Колеги не знам колко е нормално след изключване от скорост да падат оборотите под нормалните за прзния ход и след това да отиват там, но след премахването на машинката колата не ги прави тея мизерии и след изключване от скорост оборотите падат и заковават на 850. Това се случва само в движение, тоест на място при форсиране и със и без машинка, оборотите си заковават, което няма никаква логика освен ако не е свързано с движението на колата и това, че сигурно отчита рязък спад в оборотите по време на движение и компара прави някакви шашми. Друго не ми идва на ум.

П.С. падането на оборотите при изключване се усещат като карам по по-гладък път като моментно притрисване.
някъде другаде е проблемът и това е следствие

myato
10-08-2016, 12:51
Щом колите без машинки вървят безпроблемно, значи не е необходимо.

Да твърдя обратното?
Ставаше въпрос, защо е направено.

---------- Post added at 12:51 ---------- Previous post was at 12:48 ----------


Колеги не знам колко е нормално след изключване от скорост да падат оборотите под нормалните за прзния ход и след това да отиват там, но след премахването на машинката колата не ги прави тея мизерии и след изключване от скорост оборотите падат и заковават на 850. Това се случва само в движение, тоест на място при форсиране и със и без машинка, оборотите си заковават, което няма никаква логика освен ако не е свързано с движението на колата и това, че сигурно отчита рязък спад в оборотите по време на движение и компара прави някакви шашми. Друго не ми идва на ум.

П.С. падането на оборотите при изключване се усещат като карам по по-гладък път като моментно притрисване.

Ако усещаш притрисане, не е нормално. Това обаче не е проблем на тази система, а шънтирането и скрива проблема.

lordliness
10-08-2016, 13:08
Да твърдя обратното?
Ставаше въпрос, защо е направено.

---------- Post added at 12:51 ---------- Previous post was at 12:48 ----------



Ако усещаш притрисане, не е нормално. Това обаче не е проблем на тази система, а шънтирането и скрива проблема.

По нагоре написах, другото си го смучете от пръстите
Като далак е. Стои си там за нещо, но може и без него.

myato
10-08-2016, 13:51
По нагоре написах, другото си го смучете от пръстите
Като далак е. Стои си там за нещо, но може и без него.

Нищо не си смуча от пръстите. Смисълът на функцията е точно това.
Виж, това за дълака е наистина неудачен пример. Ако беше казал апендикс, сигурно щях да се съглася.
То без много неща може, но е по-хубаво да ги има.

Alex_26
10-08-2016, 13:58
Нищо не си смуча от пръстите. Смисълът на функцията е точно това.
Виж, това за дълака е наистина неудачен пример. Ако беше казал апендикс, сигурно щях да се съглася.
То без много неща може, но е по-хубаво да ги има.

Друже, сложи го Лорд IQ списъка на нежеланите и не му се нерви на глупостите. Тоя бутон за жигула не е необходим, но за сегашните коли си е направо желателен

myato
10-08-2016, 14:06
Друже, сложи го Лорд IQ списъка на нежеланите и не му се нерви на глупостите. Тоя бутон за жигула не е необходим, но за сегашните коли си е направо желателен

Няма никакви нерви. Аз съм спокоен човек. Обичам спора, когато не излиза от рамките на добрия тон и е продуктивен.

Alex_26
10-08-2016, 14:19
Няма никакви нерви. Аз съм спокоен човек. Обичам спора, когато не излиза от рамките на добрия тон и е продуктивен.В случая не е вече. Отдавна обяснихме за какво е

mirchozo
10-08-2016, 14:24
Я пак тва с обяснението, че аз чета от самото начало и нищо обяснено конкретно не видях. Само няколко предположения, включително и от мен.

Alex_26
10-08-2016, 14:25
Я пак тва с обяснението, че аз чета от самото начало и нищо обяснено конкретно не видях.

Прочети пак

eproHD
10-08-2016, 14:25
Днес питах италианския механик за какво е този бутон както го наричате, и отговора който ми даде не го намирам тук между вашите ! Така,че дерзайте още за достигане на истината......:strong::roll2:

mirchozo
10-08-2016, 14:29
Е кАжи де, що мъчиш народа ся

eproHD
10-08-2016, 14:51
Помислете върху оста бялата част на този бутон защо излиза навън толкова в случая 3 см.А не е при мерно 1 см и къде точно се намира педала на съединителя когато се отпуска и натиска бутона и защо контакта се отваря точно там

mirchozo
10-08-2016, 14:57
Явно намаля оборотите за да облекчи моментното приплъзване. Единвид да удължи живота на съединителя. На прав път ли съм ?

Alex_26
10-08-2016, 15:25
Явно намаля оборотите за да облекчи моментното приплъзване. Единвид да удължи живота на съединителя. На прав път ли съм ?
Не само на съединителя. при колите с голям въртящ момент има голямо натоварване и в/у самия двигател

radiboy
10-08-2016, 21:02
Не само на съединителя. при колите с голям въртящ момент има голямо натоварване и в/у самия двигател

Електрически превключвател,който спасява съединителя!!! Да вярвам ли на очите си,ех само да мога и аз да си купя един:heavy_cry:

lordliness
10-08-2016, 21:33
Електрически превключвател,който спасява съединителя!!! Да вярвам ли на очите си,ех само да мога и аз да си купя един:heavy_cry:

Още колко чудеса ще прочетеш.

Alex_26
10-08-2016, 22:21
Електрически превключвател,който спасява съединителя!!! Да вярвам ли на очите си,ех само да мога и аз да си купя един:heavy_cry:

Нищо не си разбрал

lordliness
13-08-2016, 11:17
И така, направих си труда да се наведа и да погледна педала на съединителя и чудо. Няма машинка, няма кабели, няма нищо.
Направо не знам как върви тая кола без машинка и без всички предположения които изчетох. И какво ли се случва със съединителя без тая машинка.
Дросела е с жило. Което означава, че не мога да имам автопилот и следователно машинка не ми трябва.
Направо не знам как ги правят италианците тези коли. Да не ми сложат толкова важна за колата машинка.

alfista 96
13-08-2016, 13:14
И така, направих си труда да се наведа и да погледна педала на съединителя и чудо. Няма машинка, няма кабели, няма нищо.
Направо не знам как върви тая кола без машинка и без всички предположения които изчетох. И какво ли се случва със съединителя без тая машинка.
Дросела е с жило. Което означава, че не мога да имам автопилот и следователно машинка не ми трябва.
Направо не знам как ги правят италианците тези коли. Да не ми сложат толкова важна за колата машинка.

А синхронизатора за задна скорост добре ли е ? Защото и на мен не са ми сложили на задната синхронизатор и почвам да се притеснявам .:depressed: :)

undy
13-08-2016, 13:19
Кви са тия дараци дето карате ....това са основни компоненти:naughty:д

lordliness
13-08-2016, 13:21
А синхронизатора за задна скорост добре ли е ? Защото и на мен не са ми сложили на задната синхронизатор и почвам да се притеснявам .:depressed: :)

Там не съм гледал още :) добре, че ми копира мнението за да може пипащия турбини да го прочете. Ама едва ли ще коментира.

alfista 96
13-08-2016, 13:39
Там не съм гледал още :) добре, че ми копира мнението за да може пипащия турбини да го прочете. Ама едва ли ще коментира.

То и аз сигурно съм в графата НЕУДОБЕН , но от някой от безбройните никове все ще види :)

lordliness
13-08-2016, 13:43
То и аз сигурно съм в графата НЕУДОБЕН , но от някой от безбройните никове все ще види :)

Той редовно като не му изнася не отговаря на директни въпроси. Ама да пипа турбините и маркучите дали са твърди.

mirchozo
13-08-2016, 17:58
Те затва толкоз ви вървят колите я, липсват жизненоважни компоненти, а пак мойта е датчикомобил, де що е останала дупка са наврели датчик, чак се притеснявам да не изкочи нещо и от седялката и да включи на космическа.

Zlobich
13-08-2016, 20:01
По-притеснително е от шАфЬорската седалка да не щръкне нещо? Некой датчик примерно?
:D
Тааа ... рани прасето и не пипай копчетата :)

-----------
Пай сеее ...

mirchozo
14-08-2016, 00:27
По-притеснително е от шАфЬорската седалка да не щръкне нещо? Некой датчик примерно?
:D
Тааа ... рани прасето и не пипай копчетата :)

-----------
Пай сеее ...

Те за такъв голЕм датчик става дума я

ZaRoo
10-09-2016, 15:50
Сега видях темата. Ще се опитам да обесня неговата функция. Примерно карате на 2 скорост без да подавате газ за да вземете завои, и пътя е с лек наклон на горе. За да предотврати предърпване и изгасяне на двигателя Екуто подава сигнал и колата започва сама да си дава газ и да вдига оборотите. И понежи вие не пипате газта няма как да спрете това ускорение освен с натискане на съединителя и точно този бутон праща сигнал за падане на оборотите. Дано сте ме разбрали.Говорим за коли с такъв сензор.

lordliness
10-09-2016, 16:33
Сега видях темата. Ще се опитам да обесня неговата функция. Примерно карате на 2 скорост без да подавате газ за да вземете завои, и пътя е с лек наклон на горе. За да предотврати предърпване и изгасяне на двигателя Екуто подава сигнал и колата започва сама да си дава газ и да вдига оборотите. И понежи вие не пипате газта няма как да спрете това ускорение освен с натискане на съединителя и точно този бутон праща сигнал за падане на оборотите. Дано сте ме разбрали.Говорим за коли с такъв сензор.

Аз не разбрах, никога не съм спирал ускорение с натискане на съединителя. И едва ли някой го прави и защо да го спирам като имам наклон нагоре.Нещо ти куца обяснението. И да карам без газ на втора. И нагоре. Тя колата не върви.

ZaRoo
10-09-2016, 16:41
Много си ми далеч да ти го покажа нагледно.

lordliness
10-09-2016, 16:46
На една от алфите имам машинка, на друга нямам, разлика няма.

ZaRoo
10-09-2016, 17:00
Говорим за коли без жило на газта. Аз имам 3 Алфи, двете са със жила едната е без жило.

lordliness
10-09-2016, 18:20
Говорим за коли без жило на газта. Аз имам 3 Алфи, двете са със жила едната е без жило.

Днес карах две от алфите, едната с жило, другата е без жило. Едната няма машинка, другата има, разлика няма.

Alex_26
10-09-2016, 21:58
Днес карах две от алфите, едната с жило, другата е без жило. Едната няма машинка, другата има, разлика няма.
Няма и да има

lordliness
10-09-2016, 22:01
добре че ми каза

Alex_26
10-09-2016, 22:02
добре че ми каза

Просто няма да гоусетиш. Продължавай да се чудиш

lordliness
10-09-2016, 22:07
Просто няма да гоусетиш. Продължавай да се чудиш
А бе я не ми се прави на загадъчен, гола вода си

Alex_26
10-09-2016, 22:11
А бе я не ми се прави на загадъчен, гола вода си
Ти не четеш горните постове, където някои са понаписали истината, а сега се дървиш. Аз може да съм гола вода, но поне съм вода. А ти и това не си. Остава въздух .... без налягане

lordliness
10-09-2016, 22:18
така, две смислени думи можеш ли да вържеш? пак ми се правиш на загадъчен, това ти е любимото, защото нямаш отговори.

Alex_26
11-09-2016, 00:53
така, две смислени думи можеш ли да вържеш? пак ми се правиш на загадъчен, това ти е любимото, защото нямаш отговори.

Птговпр съм дал по-нагоре, чети

lordliness
11-09-2016, 05:53
Да, изглежда че и една смислена дума не можеш да напишеш, това също ти е любимо, когато нямаш отговор- писах по-нагоре. Напиши пак да видя. Не намирам задоволително обяснение по-нагоре.

Alex_26
11-09-2016, 10:19
Да, изглежда че и една смислена дума не можеш да напишеш, това също ти е любимо, когато нямаш отговор- писах по-нагоре. Напиши пак да видя. Не намирам задоволително обяснение по-нагоре.

Колегата с пантерата също е написал хубави неща. Но като не можеш да ги разбереш си е ... твой проблем

lordliness
11-09-2016, 10:47
Пак продължаваш в познатия стил. Нищо смислено, само глупости, дай да видя твоите писания, че не намирам информация за решение.

Alex_26
11-09-2016, 17:20
Пак продължаваш в познатия стил. Нищо смислено, само глупости, дай да видя твоите писания, че не намирам информация за решение.

Ами чети, само ти мрънкаш, щото хем не разбираш явно, но се стремиш да продължиш дъха на заяждане с мен

lordliness
11-09-2016, 17:34
Ами чети, само ти мрънкаш, щото хем не разбираш явно, но се стремиш да продължиш дъха на заяждане с мен

Дай бе, дай линк да видим, не разбираш ли?

Alex_26
12-09-2016, 08:07
Дай бе, дай линк да видим, не разбираш ли?

Чети в темата, Миято, например, отсявай полезното, че плявата е доста и ти допринасяш затова