PDA

View Full Version : Изказа наш български



Bobo Markov
19-11-2016, 22:37
сега, тука започвам една витиевата тема относно изказа наш на нас българите и даваме ли си сметка какво говорим (пишем)

пример от тази вечер от този форум - "И третото е, че всеки иска да икономиса и сам да си го оправи вместо да плати за да му го оправят"

първо думата е поправям а не оправям и идва от поправка т.е. нещо не работи или т.н. и съответно се поправя ..."оправям" в жаргон значение означава "онождам" ...
което може би е правилно да се употребява вместо поправям защото си е факт :)

"Да си прекарате добре отпуската"... хм добре :) ама още по-добре е да си я изкараме защото и преди са ни прекарвали и сега пак ще ни прекарат ама ....

хайде сега да се намеси Мордохай да обясни кое предполага волеви и неволеви деянитет със "става" или "се случва" за да си оздравим малко изказа, че съвсем стана лудница ;)

аз пак ще допълвам темата с илюстративни безмислици

old alfist
20-11-2016, 10:18
сега, тука започвам една витиевата тема относно изказа наш на нас българите и даваме ли си сметка какво говорим (пишем)

пример от тази вечер от този форум - "И третото е, че всеки иска да икономиса и сам да си го оправи вместо да плати за да му го оправят"

първо думата е поправям а не оправям и идва от поправка т.е. нещо не работи или т.н. и съответно се поправя ..."оправям" в жаргон значение означава "онождам" ...
което може би е правилно да се употребява вместо поправям защото си е факт :)

"Да си прекарате добре отпуската"... хм добре :) ама още по-добре е да си я изкараме защото и преди са ни прекарвали и сега пак ще ни прекарат ама ....

хайде сега да се намеси Мордохай да обясни кое предполага волеви и неволеви деянитет със "става" или "се случва" за да си оздравим малко изказа, че съвсем стана лудница ;)

аз пак ще допълвам темата с илюстративни безмислици

Не умеем да ползваме богатството на езика ни.
Поправянето е свързано по скоро с настройки, а оправянето се свързва с цялостен окончателен завършек на ремонта.
Една кола в даден момент може едновременно да бъде поправена и оправена.

invinceble
20-11-2016, 11:17
Тълковен речник:


опра̀вям

оправяш, несв. и оправя, св.
1. Какво. Привеждам в ред. Оправи косата си с ръка.
2. Какво. Отстранявам грешки или неясноти. Оправих всички стари сметки.
3. Кого. Упътвам, посочвам правилната посока.
4. Кого. Вразумявам, правя послушен. Не искам да те оправям с бой.
5. Жарг. Кого. За мъж – осъществявам полов акт с жена.
6. Разг. Кого/какво. Излекувам, оздравявам. Докторът го оправи със силни лекарства. – оправям се/оправя се.
1. Намирам верния път. Трудно се оправих в непознатия град.
2. Оздравявам, изглеждам по-добре. След боледуването лесно се оправи и напълня.
3. Справям се с проблеми, преодолявам трудности. Живея зле, но ще се оправя.
4. За времето – става хубаво. Преди два дни валеше, но днес се оправи.
• Оправям си линията. Ставам по-елегантен, отслабвам.

Alex_26
20-11-2016, 19:18
То да е само това. Колко не знаят пълния член, кога се пише СЪС и ВЪВ. И така нататък ...

DerMeister
20-11-2016, 20:28
Членуването и пунктуацията куцат доста и в тази тема, но явно ще се обсъжда само изказът...

ecotronic
20-11-2016, 20:32
Граматиката, как да е. Не може всички да са филолози.

Има едно просто нещо, което мен лично, много ме дразни.

"незнам"

За да го напишеш правилно, е необходимо да си прочел поне една книга през живота си.

lordliness
20-11-2016, 20:50
Граматиката, как да е. Не може всички да са филолози.

Има едно просто нещо, което мен лично, много ме дразни.

"незнам"

За да го напишеш правилно, е необходимо да си прочел поне една книга през живота си.

и как е правилно, никой не разбра :)
тук има едни, които до вчера не можеха да напишат два реда без грешки, сега даже акъл дават.

myato
20-11-2016, 21:56
и как е правилно, никой не разбра :)
тук има едни, които до вчера не можеха да напишат два реда без грешки, сега даже акъл дават.

Не знам, не мога, "не" и "глагол", винаги се пишат разделени.
Ако говорим за смисловата страна, то "езикът" ни е цяло съкровище.

lordliness
20-11-2016, 22:09
Не знам, не мога, "не" и "глагол", винаги се пишат разделени.
Ако говорим за смисловата страна, то "езикът" ни е цяло съкровище.

Като цяло преобладава тотална неграмотност.
Получавам официални писма в които пише Здравей те. Защото системата за проверка подчертава като грешка Здравейте.
Да се смееш ли или да плачеш

old alfist
21-11-2016, 01:05
Като сте толкова отворени, напишете каква е разликата между глагола и сказуемото, както и между същeствителното и подлогът.

PEPI-2ALFA
21-11-2016, 02:25
Много моля да пишат само хора с експертиза
И авторът на темата да поеме лидираща роля, да не става хаос.
Първото за последен път го чух от неуспялата (слава богу) майка на нацията, второто от неуспешния министър на образованието Кунева.

ecotronic
21-11-2016, 02:31
Имахме и един министър на културата, при това професор, който пишеше "збогом". Нелепото доказателство за това стои за поколенията в една прощална книга.

А какво остава за нас, простите люде....

Susscrofa
21-11-2016, 09:47
Е, бива ли така?
Тема за лексика, граматика, а още в заглавието гаф.
А за изложението в първия пост да не говорим по-добре.:)

:fish:

Аз лично не мисля, че употребата на "оправям" е толкова значим проблем.

Мисля, че е време и малко да "опростим" нашия език.
Твърде сложна граматика има.
Излишно сложна.
Писменият български е крайно време да "поеме" част от съвременния разговорен.
"Що", "кво", "къв" и т.н.
Считам и правилото за "в" и "във", както и "с" и "със" за излишно.
Пълният член също е безмислена тъпотия.
Това е лично мнение.
Езикът е за общуване, а не за затрудняване на комуникацията с напълно излишни граматични правила.

mirchozo
21-11-2016, 11:26
Всичката Мара втасала, правописа намесихте. Освен правопис има и правоговор, сеШтате се налЕ ?
Аз предлагам да не се говори и пише изобщо, така ще стимулираме мозъчната дейност и евентуално в близко бъдеще ще общуваме на мозъчно ниво с обмяна на мисли. Освен това, по-слабите индивиди които не се адаптират, ще бъдат хуманно унищожавани, без друго сме пренаселили тая планета с глупави изчадия никому ненужни.

mordohy
21-11-2016, 16:35
Хубава тема.
Това с правописа е наистина много интересно, но все пак може по-лесно да се научи от правоговора. Нали е съвкупност от правила.
Трябва да се прави разлика, между жаргон и ерго. Първото е по-скоро маниерничене, до като второто е професионален език.
До скоро любимото ми беше заместването на глагола става със случва. Няма да ви досаждам с разсъждения, но ето ви няколко по-фрапантни замествания.
Случващото се съвсем не е случайно!-политически брътвеж
Събитието го очакваме да се случи утре- журналистическо говно
Сутрин ще се случваме от сън- лаф от обозримото бъдеще
На моя снощи му се случи- подочут разговор между Цецка Цачева и Радан Кънев.
Това обаче са смилаеми словоблудия и бих казал даже полезни. Така много бързо разбираш кой стои насреща ти. Няма защо да питаш.
Обаче напоследък върлува една друга словесна простотия.
Обсъждат се какви политики има тоя или ония.
Всеки политик има своя политика. Това е постулат стар като света.
Политика и толкоз!
В единствено число!
С едно изключение!
Политики имат само КУРВИТЕ!
Те за това и така се наричат, защото пред мъжа си имат една политика, друга за пред началника, а пък трета за пред някой друг.....

В тоя ред на мисли като каже някоя засукана дама, че ще прави политики, все ми се вдига, да кажем настроението и ми заработва фантазията. Оная, на другата глава.


Запомнете, че никой не е съвършен и всички правим грешки и плещим глупости. Номерът е да се опитваме да сме безукорни.

В тоя ред на мисли, кавичките си ги поставяйте сами, защото ми се счупи клавиша!

Bobo Markov
21-11-2016, 22:01
Е, бива ли така?
Тема за лексика, граматика, а още в заглавието гаф.
А за изложението в първия пост да не говорим по-добре.:)

:fish:

Аз лично не мисля, че употребата на "оправям" е толкова значим проблем.

Мисля, че е време и малко да "опростим" нашия език.
Твърде сложна граматика има.
Излишно сложна.
Писменият български е крайно време да "поеме" част от съвременния разговорен.
"Що", "кво", "къв" и т.н.
Считам и правилото за "в" и "във", както и "с" и "със" за излишно.
Пълният член също е безмислена тъпотия.
Това е лично мнение.
Езикът е за общуване, а не за затрудняване на комуникацията с напълно излишни граматични правила.

скоро не съм ти казвал колко си зле нали? Забравил си, мисля :) тук темата е за изказ илюстирам - Съскрофе, въйй ти си толко дебел, че едва ще се събереш в нормално джакузи, бре :)

boris037
21-11-2016, 22:46
Като сте толкова отворени, напишете каква е разликата между глагола и сказуемото, както и между същeствителното и подлогът.

Едното е част на речта, другото част на изречението.
Само предлагам - нека не задълбаваме излишно в общото езикознание - парадигми, синтагми, аналитизъм, синтетизъм и т.н.







Е, бива ли така?
Тема за лексика, граматика, а още в заглавието гаф.
А за изложението в първия пост да не говорим по-добре.:)

:fish:

Аз лично не мисля, че употребата на "оправям" е толкова значим проблем.

Мисля, че е време и малко да "опростим" нашия език.
Твърде сложна граматика има.
Излишно сложна.
Писменият български е крайно време да "поеме" част от съвременния разговорен.
"Що", "кво", "къв" и т.н.
Считам и правилото за "в" и "във", както и "с" и "със" за излишно.
Пълният член също е безмислена тъпотия.
Това е лично мнение.
Езикът е за общуване, а не за затрудняване на комуникацията с напълно излишни граматични правила.

Това, което искаме аз или ти не е от особено значение. Езикът си функционира съвсем самостоятелно като жив организъм. Единствените, които могат да го контролират, това са хората, които го използват.

Бобби
22-11-2016, 00:29
Бояне...изказът в Бг.. 80 % е като на сина на кмета в този клип...http://nova.bg/news/view/2016/11/21/165570/%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-nova-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%BE/
ти се хващаш за малките неща.....:smartass:
Добро Утро България.....то образование от край време няма....

Susscrofa
22-11-2016, 09:24
скоро не съм ти казвал колко си зле нали? Забравил си, мисля :) тук темата е за изказ илюстирам - Съскрофе, въйй ти си толко дебел, че едва ще се събереш в нормално джакузи, бре :)

Сигурен съм, че съм по-слаб от теб, но това няма значение.

Искам да те попитам, първото изречение в твоя първи пост, шега ли е? В смисъл, словореда в него.
Защото, ако не е шега имаш нужда от помощ.:picnic:

Ето това:
сега, тука започвам една витиевата тема относно изказа наш на нас българите и даваме ли си сметка какво говорим (пишем)



---------- Post added at 07:24 ---------- Previous post was at 07:20 ----------


Едното е част на речта, другото част на изречението.
Само предлагам - нека не задълбаваме излишно в общото езикознание - парадигми, синтагми, аналитизъм, синтетизъм и т.н.








Това, което искаме аз или ти не е от особено значение. Езикът си функционира съвсем самостоятелно като жив организъм. Единствените, които могат да го контролират, това са хората, които го използват.

С това не съм съгласен.
Граматичните правила не зависят от нас, те се развиват и променят на академично ниво. Логично е, тези "академици", често да искат да запазят никому ненужни правила.
Аз искам да мога да пиша спокойно к'во и никой да не ме закача.:)

mirchozo
22-11-2016, 09:43
Ти и сега си свободен да пишеш както си искаш, друг е въпроса колко хора ще ти се присмеят, макар че стават все по-малко грамотниците с годините. След 10г вероятно на никой няма да му прави впечатление правописа. Общо взето всичко отива към интернационален (международен или както искате му казвайте) език на който всички държави ще говорят свободно и разбираемо, без много ясни и точни правила. Еволюция...

Susscrofa
22-11-2016, 09:49
Ти и сега си свободен да пишеш както си искаш, друг е въпроса колко хора ще ти се присмеят, макар че стават все по-малко грамотниците с годините. След 10г вероятно на никой няма да му прави впечатление правописа. Общо взето всичко отива към интернационален (международен или както искате му казвайте) език на който всички държави ще говорят свободно и разбираемо, без много ясни и точни правила. Еволюция...

Това не е еволюция, а глобализация.

boris037
22-11-2016, 13:35
С това не съм съгласен.
Граматичните правила не зависят от нас, те се развиват и променят на академично ниво. Логично е, тези "академици", често да искат да запазят никому ненужни правила.
Аз искам да мога да пиша спокойно к'во и никой да не ме закача.:)

Грешиш.
Академиците единствено регистрират наложилите се промени.
Академик ли е измислил "ксерокопирам", "принтирам". В БАН единствено вписват тези думи в речника и ги класифицират по определен начин - глагол, от несв. вид. трето склонение на А основа и т.н. Това се прави за да могат новите думи да функционират правилно в езика, и да има някакво правило, по което да се пишат книги, статии и научна литература.
Ти може да използваш езика, както желаеш, всеки сам решава кои правила да спазва и кои не.

Alex_26
22-11-2016, 14:28
Те за това и така се наричат, защото пред мъжа си имат една политика, друга за пред началника, а пък трета за пред някой друг.....!
Иве, я да те заям малко за това в червеното
Кое е правилното - моето или твоето? Виж, Екото много правилно го е използвал след един спор с него

Susscrofa
22-11-2016, 16:18
Грешиш.
Академиците единствено регистрират наложилите се промени.
Академик ли е измислил "ксерокопирам", "принтирам". В БАН единствено вписват тези думи в речника и ги класифицират по определен начин - глагол, от несв. вид. трето склонение на А основа и т.н. Това се прави за да могат новите думи да функционират правилно в езика, и да има някакво правило, по което да се пишат книги, статии и научна литература.
Ти може да използваш езика, както желаеш, всеки сам решава кои правила да спазва и кои не.

Е, ама ти говориш за лексика, за добавяне на нови думи, вкарване на чуждици.
Аз ти говоря за граматика. Кога за последно някой я е променил, за да улесни нейното възприемане и изучаване.

boris037
22-11-2016, 16:49
Е, ама ти говориш за лексика, за добавяне на нови думи, вкарване на чуждици.
Аз ти говоря за граматика. Кога за последно някой я е променил, за да улесни нейното възприемане и изучаване.

Последен опит:
Когато хората променят изказа си, и езиковата система, която използват, тогава учените ще напишат учебници и ще кодифицират тези промени.
Пример: Когато народът е започнал да казва не "столовия крак", а "крака на стола", тогава умните глави са се събрали и са забелязали, че в българския език се е появила тенденция към аналитизъм и синтетичните конструкции остават все по-слабо застъпени.

ivan dimitrov
22-11-2016, 17:23
Това не е еволюция, а глобализация.

А определение за еволюция?
Мен ако питаш - свободен си да пишеш както искаш, стига да те разбират. Останалото са догми.
Понеже темата касае изказът - той е неразривно свързан с начинът на мислене. За мен е интересно, доколко езикът е свързан с начинът на мислене. Прави ми впечатление, че в нашият богат език, има по няколко думи за почти всичко, но трудно се разбираме. При други народи е обратно.

mordohy
22-11-2016, 18:36
Пак закопахте в синтаксиса. Зарежете правописа и пунктоацията на страна. Дайте да видим правоговора. Как се изказваме и какви простотии плещим.
Дали ще пишем четири или четри не е от особено значение, но виж дали "варим" или "печем" ракия- има значение.

Alex_26
22-11-2016, 19:49
А определение за еволюция?
Мен ако питаш - свободен си да пишеш както искаш, стига да те разбират. Останалото са догми.
Понеже темата касае изказът - той е неразривно свързан с начинът на мислене. За мен е интересно, доколко езикът е свързан с начинът на мислене. Прави ми впечатление, че в нашият богат език, има по няколко думи за почти всичко, но трудно се разбираме. При други народи е обратно.

Къде го удряш, къде се пука. Ти не само я вариш, ти я и печеш тая твоя скоростмъртница

ivan dimitrov
22-11-2016, 19:55
Къде го удряш, къде се пука. Ти не само я вариш, ти я и печеш тая твоя скоростмъртница

В грешка си, дестилирам я.

boris037
22-11-2016, 22:06
Пак закопахте в синтаксиса. Зарежете правописа и пунктоацията на страна. Дайте да видим правоговора. Как се изказваме и какви простотии плещим.
Дали ще пишем четири или четри не е от особено значение, но виж дали "варим" или "печем" ракия- има значение.

За какъв синтаксис пишеш бате Иво? Ние него дори не сме го и наближавали.
И нали за да има правоговор трябва да има правила, които да знаем и да спазваме. Как иначе ще определим, кой говори на книжовен език, и кой не.

Ох не мога, отивам си в блатото!

Bobo Markov
22-11-2016, 22:57
Така, хрумна ми супер яка идея за старт start-up "Книга за гащи" значи накратко ви илюстрирам идеята с цел набиране средства за нейното осъществяване:

Книга за гащи е книга (както се очаква от името) печатана на 9 пункта, междуредово пак 9 или 8 пункта но е от текстил и се пришива за вътрешната страна на дънките на всеки от вас.
Работи по следния начин - сядаш в банята, като предварително си си разкопчал панталоните, разбира се, защото никой не сяда в банята без да си разкопчае и събуе панталоните (гащите) и започвате да четете ... не е само ограмотяването целта на start-up-а а и това, че бидейки книгата сгъната (тя е с вертикални размери) и гащите закопчани мъжествеността изпъква изключително добре и колкото е по-дебела книгата - толкова по-голяма изглежда мъжествеността. Така ще върнем сексапила на нас интелектуалците а и ще направим нещо нечувано и невиждано по отношение на ограмотяването на нацията...
Ако някой не ме е разбрал да ми пише на лично :)

ПС: събирам средства за отпечатването на първата книга за гащи - спрял съм се на "Война и Мир" ... :D

Бобби
23-11-2016, 00:14
Така, хрумна ми супер яка идея за старт start-up "Книга за гащи" значи накратко ви илюстрирам идеята с цел набиране средства за нейното осъществяване:

Книга за гащи е книга (както се очаква от името) печатана на 9 пункта, междуредово пак 9 или 8 пункта но е от текстил и се пришива за вътрешната страна на дънките на всеки от вас.
Работи по следния начин - сядаш в банята, като предварително си си разкопчал панталоните, разбира се, защото никой не сяда в банята без да си разкопчае и събуе панталоните (гащите) и започвате да четете ... не е само ограмотяването целта на start-up-а а и това, че бидейки книгата сгъната (тя е с вертикални размери) и гащите закопчани мъжествеността изпъква изключително добре и колкото е по-дебела книгата - толкова по-голяма изглежда мъжествеността. Така ще върнем сексапила на нас интелектуалците а и ще направим нещо нечувано и невиждано по отношение на ограмотяването на нацията...
Ако някой не ме е разбрал да ми пише на лично :)

ПС: събирам средства за отпечатването на първата книга за гащи - спрял съм се на "Война и Мир" ... :D
Много добре те разбрах...ама като падне книгата, като разкопчая колана ...ко прайм....:)))

Bobo Markov
23-11-2016, 00:42
Много добре те разбрах...ама като падне книгата, като разкопчая колана ...ко прайм....:)))

тя не мое да падне защото е зашита за панталона (дънките) а ако жената нещо изхейти за разликата между видимите и реалните размери ще го отиграем философски а преди тва яко ще я напием (жената) а и жените са емоционални не хи интересува много реалността те залагат на вътрешните си представи за нея :) демек - лъжи си ги и те ще са щастливи ;) Както каза днес моя гуру - "синдрома на щастието е най-голямата машина за пари на тоя свят" ;) уча се ;)

Susscrofa
23-11-2016, 09:01
Така, хрумна ми супер яка идея за старт start-up "Книга за гащи" значи накратко ви илюстрирам идеята с цел набиране средства за нейното осъществяване:

Книга за гащи е книга (както се очаква от името) печатана на 9 пункта, междуредово пак 9 или 8 пункта но е от текстил и се пришива за вътрешната страна на дънките на всеки от вас.
Работи по следния начин - сядаш в банята, като предварително си си разкопчал панталоните, разбира се, защото никой не сяда в банята без да си разкопчае и събуе панталоните (гащите) и започвате да четете ... не е само ограмотяването целта на start-up-а а и това, че бидейки книгата сгъната (тя е с вертикални размери) и гащите закопчани мъжествеността изпъква изключително добре и колкото е по-дебела книгата - толкова по-голяма изглежда мъжествеността. Така ще върнем сексапила на нас интелектуалците а и ще направим нещо нечувано и невиждано по отношение на ограмотяването на нацията...
Ако някой не ме е разбрал да ми пише на лично :)

ПС: събирам средства за отпечатването на първата книга за гащи - спрял съм се на "Война и Мир" ... :D

Много интелектуалци в този форум.:picnic:
Ти наистина ли се считаш за интелектуалец?
За втори път си мисля, че имаш нужда от помощ.

---------- Post added at 07:01 ---------- Previous post was at 06:56 ----------


Последен опит:
Когато хората променят изказа си, и езиковата система, която използват, тогава учените ще напишат учебници и ще кодифицират тези промени.
Пример: Когато народът е започнал да казва не "столовия крак", а "крака на стола", тогава умните глави са се събрали и са забелязали, че в българския език се е появила тенденция към аналитизъм и синтетичните конструкции остават все по-слабо застъпени.

Я пак помисли, дали тези промени се правят заради народа, или са ги правили под влиянието на известни писатели, поети и публицисти.
Колко от масово разговорните народни форми на изказ, колкото и масови да са те, са отразени?

mordohy
23-11-2016, 09:23
За какъв синтаксис пишеш бате Иво? Ние него дори не сме го и наближавали.
И нали за да има правоговор трябва да има правила, които да знаем и да спазваме. Как иначе ще определим, кой говори на книжовен език, и кой не.

Ох не мога, отивам си в блатото!

Аз за друго говоря.
Отдавна правилата за писане не съвпадат с живия говор.
Ето ти няколко примера:
В кюпа, в лайната.....
Така се пише, но всеки ги изговаря: във кюпа, във лайната.... В краен случай: фкюпа флайната...
Примери много, където правилото е просто неудобно за изговаряне.
Аз обаче не говоря за това. С това да се оправят езиковедите и гадателите в БАН.
Тези неща имат отношение към грамотността на индивида и не влияят съществено на обществото.
Аз говоря за словоблудието и налагането на думи и изрази, които променят съзнанието на хората и разрушават вековни морални устои. Те за това се наричат устои, защото благодарение на тях сме устояли като нация.
Казах за "случващото се", за "политиките", но ето ви още едно клише:
"Езикът на омразата", "Сееш омраза". С тези изрази се обработва до такава степен съзнанието на хората, че те вече нямат реална представа , а от там и оценка на събитията около тях.
С една приятелка, не от най-глупавите, си говорим, за емигрантите. Аз и казвам, че трябва да са под карантина най-малко 45 дена, защото идват с тяхните си болести, а тя веднага:"Не сей омраза. Това е езикът на омразата".
Ама това са нашественици - и викам, а тя- Ама трябва да сме хуманни.
Съдено и беше само след три дена да я обарат една такава групичка в София и само благодарение на запалянковците на наш футболен отбор, няма да казвам кой, се беше измъкнала невредима физически, но.... Ела да видиш, какъв език на омразата се лееше.
Послушайте някое от софийските радиостанции. Аз си направих труда да им направя една статистика. 85% от думите, които използуват са чуждици или откровенно чужди. Заемките ги слагам към 15-те процента.....
Отивам да се овъргалям в тинята.!

boris037
23-11-2016, 10:06
Я пак помисли, дали тези промени се правят заради народа, или са ги правили под влиянието на известни писатели, поети и публицисти.
Колко от масово разговорните народни форми на изказ, колкото и масови да са те, са отразени?

Отказвам да мисля, защото не мога.
Хайде ти прочети нещо, вместо да казваш кой какво да прави. А забравих - не обичаш да четеш и българския ти идва сложен, затова предпочиташ някой да ти го опрости, отколкото да го научиш.

myato
23-11-2016, 11:04
А какво ще кажете за тъпните:
ВХОДИРАМ ( в смисъл, завеждам документ в регистър ) - творение на Монтанската "Мадона".
ЗАЧИТАМ ( в смисъл, чета част от текст или цитирам ) - Учиндолски идиом.
И още един куп от този род, но горните адски ме дразнят.

Това, за "речта на омразата" си е директен превод на "любима" либерастка фраза.

mirchozo
23-11-2016, 11:52
Единствения вариант е просто да не позволяваме и да не използваме чуждици, но затова масата хора (да не казвам всички) трябва да имат достатъчно ниво на знания по български език. Първо и съществено, няма учители с подходящи умения и подход за да запалят децата подобаващо, от там и последствията - деца които са неграмотни (силно казано, но айде да речем с елементарни познания от първо ниво). Дори и да има такива учители, то биват смачкани от системата рано или късно, в която както знаем всичко е шуробаджанащина.
Изгубена кауза. Общо взето - обречени сме..., както като народ, така и като култура, държавата пък отдавна съм я отписал.

Susscrofa
23-11-2016, 15:12
Отказвам да мисля, защото не мога.
Хайде ти прочети нещо, вместо да казваш кой какво да прави. А забравих - не обичаш да четеш и българския ти идва сложен, затова предпочиташ някой да ти го опрости, отколкото да го научиш.

И ти явно си от интелектуалците.

"ИнтелектуалецЪТ" се познава по-това, че винаги когато не му издържат аргументите в спора, те праща да четеш.
Той и Божидар Димитров е прочел един вагон книги.:picnic:
Ама то все интелектуалци в БГ, кво да се прави.:picnic:

---------- Post added at 13:12 ---------- Previous post was at 13:11 ----------


А какво ще кажете за тъпните:
ВХОДИРАМ ( в смисъл, завеждам документ в регистър ) - творение на Монтанската "Мадона".
ЗАЧИТАМ ( в смисъл, чета част от текст или цитирам ) - Учиндолски идиом.
И още един куп от този род, но горните адски ме дразнят.

Това, за "речта на омразата" си е директен превод на "любима" либерастка фраза.

От направените "ЗАМЕРВАНИЯ".:fish:
Регионалната инспекция по околна среда направи "ЗАМЕРВАНИЯ".

PEPI-2ALFA
23-11-2016, 18:12
Отивам да се овъргалям в тинята.!
Това не е опция;)

ivan dimitrov
23-11-2016, 18:47
"любима" либерастка фраза.

Превод моля!? Това ще да е толкова патриотично/българско определение, че не го проумявам.
Ако(евентуално) се наемеш да ми превеждаш, моля дай определение и на понятието - ляв човек, левичар, левак и т.н.т.

myato
23-11-2016, 21:49
Превод моля!? Това ще да е толкова патриотично/българско определение, че не го проумявам.
Ако(евентуално) се наемеш да ми превеждаш, моля дай определение и на понятието - ляв човек, левичар, левак и т.н.т.

Либераст - либерален педераст.
Ляв човек - вероятно, седящият вляво от теб.
Левичар - човек, използващ "приоритетно" ляв горен крайник.
Левак - този, на когото всичките му крайници са все "леви".

546
23-11-2016, 21:52
И ти явно си от интелектуалците.

"ИнтелектуалецЪТ" се познава по-това, че винаги когато не му издържат аргументите в спора, те праща да четеш.
Той и Божидар Димитров е прочел един вагон книги.:picnic:
Ама то все интелектуалци в БГ, кво да се прави.:picnic:
Споко,той не е интелектуалец ,само по образование и професия е филолог ,но иначе е стабилен.

Бобби
23-11-2016, 22:01
Споко,той не е интелектуалец ,само по образование и професия е филолог ,но иначе е стабилен.
Прасето никога не е в час.......той импровизира.....

546
23-11-2016, 22:08
Хехе,старае се да ни е весело:bowdown:

boris037
23-11-2016, 22:11
Хехе,старае се да ни е весело:bowdown:



Тури му пепел, дай си одим дето ни е мястото. Тук няма да прокопсаме.

Bobo Markov
23-11-2016, 22:13
Тури му пепел, дай си одим дето ни е мястото. Тук няма да прокопсаме.

прав си Боре отивам на нашето си място!

pa4ito
23-11-2016, 22:38
И ти явно си от интелектуалците.

"ИнтелектуалецЪТ" се познава по-това, че винаги когато не му издържат аргументите в спора, те праща да четеш.
Той и Божидар Димитров е прочел един вагон книги.:picnic:
Ама то все интелектуалци в БГ, кво да се прави.:picnic:

Мдааа, дойде времето, когато на даскала прост му викат. Пази боже, сляпо да прогледа.... Явно и 2 ядрени бомби няма да стигнат за тези географски ширини....

Бобби
23-11-2016, 23:06
А....Не....ако не се по държа мазето на една сграда...иначе казано подземието...сградата е аут....та и форума, без основи...кво е...?:)))

546
23-11-2016, 23:17
Мдааа, дойде времето, когато на даскала прост му викат. Пази боже, сляпо да прогледа.... Явно и 2 ядрени бомби няма да стигнат за тези географски ширини....

Не бъди песимист-една стига

pa4ito
23-11-2016, 23:27
Не бъди песимист-една стига

Не стига, брат. За съжаление не стига...

ivan dimitrov
23-11-2016, 23:55
Либераст - либерален педераст.
Ляв човек - вероятно, седящият вляво от теб.
Левичар - човек, използващ "приоритетно" ляв горен крайник.
Левак - този, на когото всичките му крайници са все "леви".

Благодаря!

old alfist
24-11-2016, 01:09
Някой прави ли разлика между гатанките и пословиците.

Susscrofa
24-11-2016, 12:36
Мдааа, дойде времето, когато на даскала прост му викат. Пази боже, сляпо да прогледа.... Явно и 2 ядрени бомби няма да стигнат за тези географски ширини....

Всички учители са интелектуалци, така ли?
Странно разбиране.
И кой е казал, че като не си интелектуалец си прост.

---------- Post added at 10:36 ---------- Previous post was at 10:33 ----------


Споко,той не е интелектуалец ,само по образование и професия е филолог ,но иначе е стабилен.

Защо ме успокояваш?
Аз съм спокоен.
Но на него не му се мисли.

546
24-11-2016, 20:31
Всички учители са интелектуалци, така ли?
Странно разбиране.
И кой е казал, че като не си интелектуалец си прост.

---------- Post added at 10:36 ---------- Previous post was at 10:33 ----------



Защо ме успокояваш?
Аз съм спокоен.
Но на него не му се мисли.
Брат,объркал съм влака,сори

Bobo Markov
29-11-2016, 00:38
вече може да ме четете само в "Среднощен експрес"

Susscrofa
29-11-2016, 22:18
Аууу, каква драма.
Творецът дисидент!

mordohy
29-11-2016, 22:23
Ами не е обръгнал.
Баннаха го май само един път.
Няма стаж!

Susscrofa
29-11-2016, 22:27
Ами не е обръгнал.
Баннаха го май само един път.
Няма стаж!

Да, но той пише: "вече може да ме ЧЕТЕТЕ".
Това е уникално!
Сякаш кани последователи.

mordohy
29-11-2016, 22:35
Да, но той пише: "вече може да ме ЧЕТЕТЕ".
Това е уникално!
Сякаш кани последователи.
Убягнало ми е!
Наблягам на духовна храна.

Susscrofa
29-11-2016, 22:38
Убягнало ми е!
Наблягам на духовна храна.

Демократичното блато заприлича на демократична България, самопоробват се.

546
29-11-2016, 22:46
Е пак не си в час,точно обратното е.

Бобби
30-11-2016, 00:57
Демократичното блато заприлича на демократична България, самопоробват се.
Ако по често се возеше у влака, щеше да си в час...а сега си просто гадател...:fuckoff:

mordohy
30-11-2016, 22:32
Демократичното блато заприлича на демократична България, самопоробват се.
Демокрация и демократично от известно време звучат като неприлични думи.

Susscrofa
01-12-2016, 14:34
Демокрация и демократично от известно време звучат като неприлични думи.

Да, защото демокрацията е първо себеосъзнаване на ниво индивид, и едва след това поведение в рамките на едно общество с преобладаващо мнозинство себеосъзнали се индивиди.

Какво става в блатото е ясно.

Пияндетата си омръзнаха и се наиграха, следва самоизяждане.:)

Бобби
02-12-2016, 00:12
Да, защото демокрацията е първо себеосъзнаване на ниво индивид, и едва след това поведение в рамките на едно общество с преобладаващо мнозинство себеосъзнали се индивиди.

Какво става в блатото е ясно.

Пияндетата си омръзнаха и се наиграха, следва самоизяждане.:)
:)))...нищо не ти е ясно, но винаги може да се съберем, за да те изядем;)

mordohy
03-12-2016, 11:46
Да, защото демокрацията е първо себеосъзнаване на ниво индивид, и едва след това поведение в рамките на едно общество с преобладаващо мнозинство себеосъзнали се индивиди.

Какво става в блатото е ясно.

Пияндетата си омръзнаха и се наиграха, следва самоизяждане.:)

Във връзка с познанията ми от елинската култура и нео елините, то демокрацията е възникнала на ония камък, дето всеки чичероне ще ти каже: "Точно тук Демокрит, седнал удобно на тоя камък е измислил демокрацията".
Истината е, че точно на тоя камък, където е решил да се изпикае Демокрит е разбрал прелестите на простатита и до като му се е молел на "долуподписаният" му е дошла сатанинскат идея за демокрацията. А тя е, като аз не мога да се изпикая и вие няма да можете!:Silent:

Alex_26
07-12-2016, 09:54
Да, защото демокрацията е първо себеосъзнаване на ниво индивид, и едва след това поведение в рамките на едно общество с преобладаващо мнозинство себеосъзнали се индивиди.

Какво става в блатото е ясно.

Пияндетата си омръзнаха и се наиграха, следва самоизяждане.:)

Така като гледам по-голямата част искат да се себеосъзнаят като индивиди, ма не им стига желание