PDA

View Full Version : Два проблема!!



CHEFO666
28-11-2016, 21:10
Привет на всички.Не съм писал от много време,щото като да не повярваш не съм имал проблеми с колата:shocked:
Обаче,хах...Проблеми вече има,и не знам на какво се дължат.Проблем номер едно е,че стрелката на температура постоянно играе от 0 до 90 градуса.Колата загрява както си трябва,разбира се по парното,а именно че си духа топло...а въпросната стрелка примерно показва 50 градуса,след малко падне на 0 .. после иде на 90 и т.н....размотава си се където си иска :)
Секънд проблем е...външната температура показва -40 градуса.По някое време покаже -35,-29..и т.н.Смених цялото огледало в което се намира датчика за външната темп,но нищо,чистих куплунга на врата,нищо.Знам че има още 3,4 датчика които влияят .. но кои са идея си нямам,и къде са...
Е,това е ...

ecotronic
28-11-2016, 22:41
Привет на всички.Не съм писал от много време,щото като да не повярваш не съм имал проблеми с колата:shocked:
Обаче,хах...Проблеми вече има,и не знам на какво се дължат.Проблем номер едно е,че стрелката на температура постоянно играе от 0 до 90 градуса.Колата загрява както си трябва,разбира се по парното,а именно че си духа топло...а въпросната стрелка примерно показва 50 градуса,след малко падне на 0 .. после иде на 90 и т.н....размотава си се където си иска :)
Секънд проблем е...външната температура показва -40 градуса.По някое време покаже -35,-29..и т.н.Смених цялото огледало в което се намира датчика за външната темп,но нищо,чистих куплунга на врата,нищо.Знам че има още 3,4 датчика които влияят .. но кои са идея си нямам,и къде са...
Е,това е ...

За стрелката, почисти буксата на датчика на термостата. Ако не се оправи, почисти и тези на гърба на арматурното табло.

За външната температура - щом си сменял огледалото и си чистил буксата на вратата, не остава друго освен да почистиш и тази на управлението на климатика. То се намира под ICS - а. Свали пластмасата около скоростния лост и (не съм сигурен дали не трябва да се свали и лицевата пластмаса на ICS - а) ще го видиш (черна пласмасова кутия, която се държи на 2 винта).

Изглежда така:

http://www.img-share.eu/f/images/326/1WGsunzf.jpg

KARTaL
29-11-2016, 01:19
И аз имам проблем с стрелката за температурата. Само че е малко по различен. Като покарам вдигне 90 градуса и след известно време (7-8 мин. примерно) стигне 70 вдигне до 80 най-много, но не стига до 90. И аз ли трябва да почиста датчиците(къде се намират)? Благодаря предварително!

156
29-11-2016, 11:37
... (не съм сигурен дали не трябва да се свали и лицевата пластмаса на ICS - а)....

Като стана въпрос за тази лицева пластмаса, дали може лесно да се свали наистина? Без да се сваля ицс-а? Че искам да си я преоблепя.

ecotronic
29-11-2016, 11:43
Като стана въпрос за тази лицева пластмаса, дали може лесно да се свали наистина? Без да се сваля ицс-а? Че искам да си я преоблепя.

Може, но зависи, колко здраво и държат зъбчетата. Трябва да се ползва за опорна точка страничната тапицерия и ако се напъва много, има опасност тя да се деформира.
Поради това е по-добре ICS - ът да се подвади леко напред.

CHEFO666
29-11-2016, 12:04
Направих всичко от горе описаното,без резултат.
ОТ тук на къде :) Продухах,изчистих,включих,изключих...не...стрелка на температурата не отчита правилно,ИЦСто показва безумни минус температури...

ecotronic
29-11-2016, 12:13
Направих всичко от горе описаното,без резултат.
ОТ тук на къде :) Продухах,изчистих,включих,изключих...не...стрелка на температурата не отчита правилно,ИЦСто показва безумни минус температури...

Трябва да се мери съпротивлението на датчика на термостата за да се установи, дали той е сгънал или проблемът е в лоша връзка до таблото или в самото табло. Не е зле и да се погледне, каква температура на мотора реално мери ECU - то.

За външната температура 99% е сигурно, че има прекъсване по веригата между управлението на климатика и датчика в лявото огледало. Може и самият датчик да е дал фира. Най-лесно да се установи, кое от двете е, като се даде накъсо датчика и се види дали ще се отчете висока температура. Ако все отчита ниска, проблемът е във веригата, ако покаже висока - в датчика. Малко вероятно е проблемът да е в самото управление.

CHEFO666
30-11-2016, 18:13
Трябва да се мери съпротивлението на датчика на термостата за да се установи, дали той е сгънал или проблемът е в лоша връзка до таблото или в самото табло. Не е зле и да се погледне, каква температура на мотора реално мери ECU - то.

За външната температура 99% е сигурно, че има прекъсване по веригата между управлението на климатика и датчика в лявото огледало. Може и самият датчик да е дал фира. Най-лесно да се установи, кое от двете е, като се даде накъсо датчика и се види дали ще се отчете висока температура. Ако все отчита ниска, проблемът е във веригата, ако покаже висока - в датчика. Малко вероятно е проблемът да е в самото управление.

Как да дам на късо че да го проверя това за външната температура?

danchev63
30-11-2016, 21:55
Предполагам, че ecotronic е имал в предвид следното :
откачаш буксата на датчика в огледалото. После на буксата която отива в колата с кабел свързваш двата извода на датчика. Следиш на таблото какво ще покаже - ако отчита ниска температура значи някъде кабелите към ICS са прекъснали контакта , в другия случай -висока температура сменяш датчика.
Аз така разбирам обясненията, дано не съм те подвел

ecotronic
30-11-2016, 22:05
Предполагам, че ecotronic е имал в предвид следното :
откачаш буксата на датчика в огледалото. После на буксата която отива в колата с кабел свързваш двата извода на датчика. Следиш на таблото какво ще покаже - ако отчита ниска температура значи някъде кабелите към ICS са прекъснали контакта , в другия случай -висока температура сменяш датчика.
Аз така разбирам обясненията, дано не съм те подвел

Точно това имах впредвид :)

От всички кабели, които отиват до огледалото, тези 2 за датчика трябва да са розов със жълта ивица и розов с черна ивица (ако може да се вярва на документацията). Идеята е те да се свържат един с друг за пробата.

cvetelin
02-12-2016, 15:03
тва с датчика в огледалото е мистерия... и мое така.
лошото е че като показва - градуси или около 0-лата климатроника не работи лятото.
филм голям е тая външна температура:sad:

CHEFO666
02-01-2017, 19:18
тва с датчика в огледалото е мистерия... и мое така.
лошото е че като показва - градуси или около 0-лата климатроника не работи лятото.
филм голям е тая външна температура:sad:

Абе той работи но трябва температурата да е на LOW ,е те тогава ще не ще започва да духа студено,но тва не му е работа.До колкото подразбрах тва е съвсем обикновен датчик,но повече не знам.Може да се смени и само датчика.

---------- Post added at 19:18 ---------- Previous post was at 19:13 ----------

Има ли бушон за задни светлини за мъгла?Моите не светят.Халогенните ми работят,ако това е от значение..
Проблема с температурата се оказа от таблото.В този ред на мисли идва и въпросът ми.Какво е решението?....сменя се таблото с втора ръка,или се отваря и се подменя нещо вътре?

Tasho
02-01-2017, 21:17
Ако сгъваш огледалата редовно провери кабелите точно там където се завърта огледалото. Огледалото се разкача от трите болта отдолу, а кутията от където тръгват за него е във вратата. За да стигнеш до нея трябва да махнеш триъгълната пластмаса от вътре на вратата в предния край. Виж как са кабелите, защото аз имах подобен проблем, но с отварянето и затварянето на огледалото.

CHEFO666
07-01-2017, 17:31
Проблем с външна температура разрешен...датчик в огледалото.Проблем с табло,там драмата е все още на лице.Смених три табла,без промяна...смених два температурни датчика,отново без промяна.Единствено втория датчик,с него температурата се качва много бавно и застава под делението на 80 градуса и не мърда от там.
Днес имам нова драма...не иска да запали,върти като луда..и не пали.Като натисна Чека започва да ми присветва реотана на подгряващите свещи,но дали е тва проблема не се знае.

didod
07-01-2017, 17:45
Да ней замръзнала нещо?

CHEFO666
07-01-2017, 17:57
Да ней замръзнала нещо?

Нямам никаква идея...ще се радвам ако е замръзнала ТЪПАТА нафта...но,няма как да разбера,или поне аз не знам как да разбера.До вчера вървя като луда таз кола...Пловдив - София два пъти,изгасих я към 17 часа следобед,и към 1 през ноща трябваше да пътувам,обачее...грееедааа...не мога да запаля...върти,и нищо...

Zlobich
07-01-2017, 18:49
Даже и не притриса? Грам не се взривява?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

CHEFO666
07-01-2017, 19:06
Даже и не притриса? Грам не се взривява?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Нищо,грам..само върти като изуглавена...Нито са ми светили някакви индикации по таблото,нищо...Единствено което забелязвам от вчера е, че подгрева много го чакам да изгасне ... може би едно 15 секунди....чак тогава изгасва...въртиш...и уй...

Zlobich
07-01-2017, 20:14
Подгрева свети по-дълго защото грее по-дълго време. Колкото по-ниска е температурата толкова по-дълго ще подгрява. Трябва да провериш нафтата,в какво агрегатно състояние е? Ама на този студ да сваляш филтъра ...

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

CHEFO666
07-01-2017, 21:06
Трябва,но мисля че не е от нафтата.Малко се обърках горе с писаниците.Получи се следно.Заредих вчера вечер към 17...вечерта към 1 часа не успях да е запаля,да беше доста студено...няколко часа след това към 4 сутринта запали като все едно няма проблеми...няма тропане,няма друсане,няма прекъсване...само ми направи впечатление че ми примигна индикацията на подгрева ено 5,6 пъти и спря...но двигателя си работеше без проблем,при -15 ... След около два часа каране...днес грам не мога да запаля...със същата нафта съм...тая от 17 часа предния ден :)

iveli
07-01-2017, 21:28
Залей помпата филтъра и колкото горивни тръби виждаш с гореща вода Ако е замръзнала трябва да препатка

CHEFO666
08-01-2017, 01:29
Одеве говорех с трима мой приятели....не знам съвпадение ли е,но и тримата днес не могат да си запалят бараките...бмв 330 дизел,мерцедес някъв дизел и той,опел 2.0 дизел ... и тримцата са заредили на лукойл вчера...
Те твърдят че нафтите са им замръзнали .... ако е така..това е направо нямам думи...

iveli
08-01-2017, 08:20
Зимата на 2009 и при мен замръзна лукойлска нафта

danchev63
11-01-2017, 16:11
колега замръзнала е нафтата. на първо време сипи вряла вода на горивния филтър - 2-3 шишета по 3 литра. провери си свещите на подгрева, щом са примигвали това е индикация за изгоряла свещ или изгорели свещи. по рядко проблема е в черната кутийка до горивния филтър - електрониката за подгряване.
За да нямаш проблеми прави по 2-3 подгрявания преди да запалиш - даваш на контакт и изчакваш, като загасне индикатора изключваш и отново след 3-4 сек подаваш контакт и чакаш да изгасне подгрева.
Нафтата няма нищо общо с истинската и съдържа вода, която при температури от минус 15 градуса прави проблеми, особено във филтъра - не преминава.
Аз процедирам така и дори добавям на 1 резервоар гориво по 1/2литра масло за скутери (бездимно) в горивото, така до момента не съм имал замръзнала нафта ( освен първия път преди да науча тези трикове). за 6 години само 1 път съм имал проблем с горивото. Дано се оправи и при теб успех.

CHEFO666
11-01-2017, 19:34
Да,правя всичко от горе описаното.По два,три пъти изчаквам индикацията на дюзите.Вчера сутринта я запалих точно така както описа....поливах филтъра със вряла вода.
Но последваха други проблеми в момента...свети ми индикацията на дюзите...колата работи добре,има ускорение.Не знам има ли общо с температурата на двигателя....е там има някакъв проблем...направи ми впечатление че не отваря външния кръг,маркучите са студени дори и след 2 часа работа на двигателя.В момента в който температура започне да се покачва индикацията на дюзите изгасва.И от там и по горните проблеми които съм описал свързани с температурата...постоянно играе...мн трудно загрява,изобщо ако загрее,ако се съди по температурата на таблото.Смених два датчика на температурата,този който е на термостата...никаква промяна.Та е такива работи :) Бях на диагностика миналия месец мисля беше....термостата отвари на 87 градуса,а на таблото показва някъде към 50,60 градуса,и постоянно се мени.Смених три табла,като логично явно проблема е в таблото..но не...и с трите табла никаква промяна.От там както казах по горе,два датчика...отново никаква промяна..дори и по зле....светнаха дюзи.Да отбележа че има парно да седиш по джапанки в колата... ако това има значение.Сега съм се насочил да сменям термостат....

didod
11-01-2017, 19:39
Защо свързвате гасненето на 'реотана' със спирането на подгряването? По принцип питам де...
Всъщност пали ли вече колата?

CHEFO666
11-01-2017, 19:45
Вчера работеше цял ден .. пали,гаси,цял ден не съм я изгасил :) ...уж вс е наред.Днес много трудно запали пак ... но в крайна сметка запали....но пък имаме нови ядове :)

iveli
11-01-2017, 22:36
Колега Чефо моето мнение е да сложиш добавка против замръзване на горивото Премери подгревните свещи и ако има изгорели сменяй При мен всички са здрави и в студа като запаля ми мига подгрева но паля без проблем Индикацията на дюзите може да е от премръзналото гориво Според мен оправи тези по леки проблеми гориво свещи а после продължи борбата с температурата

ecotronic
12-01-2017, 10:58
Да,правя всичко от горе описаното.По два,три пъти изчаквам индикацията на дюзите.Вчера сутринта я запалих точно така както описа....поливах филтъра със вряла вода.
Но последваха други проблеми в момента...свети ми индикацията на дюзите...колата работи добре,има ускорение.Не знам има ли общо с температурата на двигателя....е там има някакъв проблем...направи ми впечатление че не отваря външния кръг,маркучите са студени дори и след 2 часа работа на двигателя.В момента в който температура започне да се покачва индикацията на дюзите изгасва.И от там и по горните проблеми които съм описал свързани с температурата...постоянно играе...мн трудно загрява,изобщо ако загрее,ако се съди по температурата на таблото.Смених два датчика на температурата,този който е на термостата...никаква промяна.Та е такива работи :) Бях на диагностика миналия месец мисля беше....термостата отвари на 87 градуса,а на таблото показва някъде към 50,60 градуса,и постоянно се мени.Смених три табла,като логично явно проблема е в таблото..но не...и с трите табла никаква промяна.От там както казах по горе,два датчика...отново никаква промяна..дори и по зле....светнаха дюзи.Да отбележа че има парно да седиш по джапанки в колата... ако това има значение.Сега съм се насочил да сменям термостат....

100% сигурно ли е това, че температурата мерена от ECU - то не играе и тя а само тази, отчетена на таблото? Докато това не бъде изяснено абсолютно точно, всякакви смени на датчици, табла и пр. са безрезултатни.

didod
12-01-2017, 11:04
Нали уж е бил на диагностика?

myato
12-01-2017, 11:47
Да,правя всичко от горе описаното.По два,три пъти изчаквам индикацията на дюзите.Вчера сутринта я запалих точно така както описа....поливах филтъра със вряла вода.
Но последваха други проблеми в момента...свети ми индикацията на дюзите...колата работи добре,има ускорение.Не знам има ли общо с температурата на двигателя....е там има някакъв проблем...направи ми впечатление че не отваря външния кръг,маркучите са студени дори и след 2 часа работа на двигателя.В момента в който температура започне да се покачва индикацията на дюзите изгасва.И от там и по горните проблеми които съм описал свързани с температурата...постоянно играе...мн трудно загрява,изобщо ако загрее,ако се съди по температурата на таблото.Смених два датчика на температурата,този който е на термостата...никаква промяна.Та е такива работи :) Бях на диагностика миналия месец мисля беше....термостата отвари на 87 градуса,а на таблото показва някъде към 50,60 градуса,и постоянно се мени.Смених три табла,като логично явно проблема е в таблото..но не...и с трите табла никаква промяна.От там както казах по горе,два датчика...отново никаква промяна..дори и по зле....светнаха дюзи.Да отбележа че има парно да седиш по джапанки в колата... ако това има значение.Сега съм се насочил да сменям термостат....

Дюзата свети от несъвместимите показания на температурните датчици. За няколко дни и на мен ми го прави на два пъти. За да не става това, "събуй джапанките" и сложи температурата на парното на около 20градуса. Карай на по-ниска предавка с по-високи обороти, за да има шанс двигателя да загрее, щото тракторчетата ни по принцип са икономични от към температурни загуби. Надявам се, че и всички кори и капаци по двигателя са си на место. Остави термостата намира. Ако е заминал, ще затопли горния маркуч на радиатора още с отлепването на стрелката. Прегледай буксата на датчика му и кабеляците.

CHEFO666
12-01-2017, 23:14
Диагностиката е направи тук вашия човек Боби...
Стрелката вече грам не отлепя.На никъде,дюза свети.Парно има.Вече пали без проблем,за сега.Освен да върна стария датчик,поне с него стрелката мърдаше ...с тоя който е в момента грам не отлепя.

ecotronic
12-01-2017, 23:38
Диагностиката е направи тук вашия човек Боби...
Стрелката вече грам не отлепя.На никъде,дюза свети.Парно има.Вече пали без проблем,за сега.Освен да върна стария датчик,поне с него стрелката мърдаше ...с тоя който е в момента грам не отлепя.

Провери връзката между таблото и датчика. Това е една жичка, която свързва пин 15 от най-лявата букса на таблото (гледано отзад) и пин 1 на датчика на термостата. Проводникът трябва да е зелен на цвят открай докрай.

Тази жичка трябва да дава съпротивление близко до нула Ома и да няма никаква връзка (утечка) спрямо шаси.

Щом си сменял датчици, табла и дианостиката е показала, че температурата е нормална и не шикалкави, проблемът е или в лош контакт на въпросната жичка или в протърканата и изолация и нежелано допиране до шаси.

Ако и това не е, търсиш някой да те отърве от черна магия :)

Въпросната връзка минава и през една междинна букса завряна на майна си Райна, тъй че ако съпротивлението и се окаже по-високо от 0,5 Ома, ще я изясним и нея. Може лошата връзка да е в нея.

PS:

Междинната букса за която говоря се води D23A и би трябвало да се намира някъде под жабката. 20 пинова е и въпросната верига минава през нейния пин 9.