PDA

View Full Version : 156 1.9 115 коня - 4 нови дебитометри и отново ниски стойности на отчетения въздух



Suteniorat
27-12-2016, 22:13
Здравейте колеги ,

Имам алфа 156 1.9 115 коня 2002 година. Когато закачих колата на диагностика ми показа 50 (нз каква е точно мерната единица) за входящ въздух при желаещи 300 на празен ход.

Имам приятел който работи в Тех-ко. Докараха ми за 1 ден 4 дебитометъра за проба. 3- бош и 1 крафт - чисто нови. сменям тествам и пак и пак показва 50 при необходими 300. Наясно съм че дори и новите на бош дебитометри са много дефектни но все пак при проба на 4-ри за 1 ден си мисля че проблема не може да е в тях. Затова и въпросът ми е ако изключим дебито на каква друга причина може да се дължът тези ниски стойности ?

Когато я форсирам на място при необходимо 1000- 1100 ми дава 300-400.

Мерси,

ecotronic
27-12-2016, 22:29
Ако допуснем, че дебитомерът мери вярно, разликата може да се обясни с постъпване на въздух или газове след него. Примерно пробив или заседнал отворен ЕГР. Така сумарното количество (желано) е горе-долу реално отчетеното от дебитомера + "паразитно" постъпилото след него.

BO
27-12-2016, 22:38
Карай така. Нищо ти няма на дебитомера и не се филмирай повече.

Suteniorat
27-12-2016, 22:54
Благодаря ти за бързия отговор. Искам само да те попитам относно сумарното количество (желано). Аз изполвавам Мулти еко скан и там това сумарно на английски - desired intake air quantity си мсилех че стойноста от 300 е статична тоест програмата ти казва че такзи кола при свободен ход трябва да постъпват 300 единци въздух а постъпвът реално 50 когато го сравня с другия параметър intake air quantity.

С други думи може да не разбирам правилно но аз си мислех че desired intake air quantity показва каква трябва да бъде правилната стойност и понеже intake air quantity ми е 50 при проба с 4 деби. си мислех че някаде по веригата (ако изключим дебито) се губи въздух. Иначе ЕГР е затапен но не съм изолиран картарните газове - нз дали те имат значение в този случей.

---------- Post added at 23:44 ---------- Previous post was at 23:42 ----------

Точно това искам да направя , понеже ми писна да се занимавам. Просто исках да знам дали това разминаване е нормално. Иначе колата си върви повече от приятно.

---------- Post added at 23:54 ---------- Previous post was at 23:44 ----------

Да писна ми вече и не ми се филмира повече. Просто исках да знам дали това разминаване е нормално понеже колата върви прилично. А когато сложих този деби на крафт - е там умря направо. на първа при пълна газ и трябваха 20 секунди за да дигне 20 км.

nickgaidarov
27-12-2016, 22:57
...

stu
28-12-2016, 00:24
При мен е обратното-целта е по малка от реалното количество?И аз съм със затапен егр?

Alex_26
28-12-2016, 03:52
Благодаря ти за бързия отговор. Искам само да те попитам относно сумарното количество (желано). Аз изполвавам Мулти еко скан и там това сумарно на английски - desired intake air quantity си мсилех че стойноста от 300 е статична тоест програмата ти казва че такзи кола при свободен ход трябва да постъпват 300 единци въздух а постъпвът реално 50 когато го сравня с другия параметър intake air quantity.

С други думи може да не разбирам правилно но аз си мислех че desired intake air quantity показва каква трябва да бъде правилната стойност и понеже intake air quantity ми е 50 при проба с 4 деби. си мислех че някаде по веригата (ако изключим дебито) се губи въздух. Иначе ЕГР е затапен но не съм изолиран картарните газове - нз дали те имат значение в този случей.

---------- Post added at 23:44 ---------- Previous post was at 23:42 ----------

Точно това искам да направя , понеже ми писна да се занимавам. Просто исках да знам дали това разминаване е нормално. Иначе колата си върви повече от приятно.

---------- Post added at 23:54 ---------- Previous post was at 23:44 ----------

Да писна ми вече и не ми се филмира повече. Просто исках да знам дали това разминаване е нормално понеже колата върви прилично. А когато сложих този деби на крафт - е там умря направо. на първа при пълна газ и трябваха 20 секунди за да дигне 20 км.
Има едно друго измерване - напрежение на дебитомер. Гледай го него. Тази програма има грешки и една такава е за 1.8TS

---------- Post added at 03:52 ---------- Previous post was at 03:52 ----------


При мен е обратното-целта е по малка от реалното количество?И аз съм със затапен егр?

Ти с пипан комп ли си?

ecotronic
28-12-2016, 11:30
Въображението на Алфиста-идеалист отново се е развихрило в неправилна посока. Всъщност всичко си е ОК.
Причината за разликите в показанията е, че реалното количество въздух се мери в кг/час, а желаното - в мг/такт.

Я покажи един скрийншот от FES/MES от който да е видно, че мерните единици са тези за които говориш. Т.е - различни за желано и измерено количество.

stu
28-12-2016, 11:34
Така като гледам от моя скийншот мерните единици са еднакви?

ecotronic
28-12-2016, 11:36
Така като гледам от моя скийншот мерните единици са еднакви?

И в това, което аз съм гледал, са еднакви.

Така че ми е интересно, да видя, къде ги има различни. Щото иначе ще да е плод на развихрено въображение.

nickgaidarov
28-12-2016, 11:55
...

ecotronic
28-12-2016, 12:08
Ти си умно момче, Алфисте-идеалист, а и поназнайваш английски. Така че чети например тук: http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=291.

P.S. А и е близко до ума, че след като колата си върви безпроблемно и не отчита грешка, то проблем с дебитомера не следва да се очаква...:dark2:

Поисках уточнение от теб и поради това го очакам от теб.

Поради това не ме пращай да чета а дай да видя доказателството за това, което твърдиш.

Понеже виждам, че това те затруднява, ето ти и по-лесен въпрос:

Колегата в първия си пост по темата е написал следното:

"Имам алфа 156 1.9 115 коня 2002 година. Когато закачих колата на диагностика ми показа 50 (нз каква е точно мерната единица) за входящ въздух при желаещи 300 на празен ход"

.......

Ти си написал следното:

"Всъщност всичко си е ОК.
Причината за разликите в показанията е, че реалното количество въздух се мери в кг/час, а желаното - в мг/такт."

Да видим сега, какво казва простата аритметика (която ти е тъй чужда):

Ако приемем, че оборотите на празен ход са 800 за минута:

300 кг/час : 60 минути = 5 кг/минута.

При 800 оборота един четирицилиндров мотор прави 1600 пълнения в минута.

5 кг : 1600 = 3,125 г./такт. = 3125 мг./такт

Очевадно 3125 много силно се различава от посочените по-горе "50"

Имаш ли някакви предположения по въпроса?

Suteniorat
28-12-2016, 12:46
Проверих стойностите на двата параметъра и са в едни и същи мерни единици.

http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=487139IMG20161228123219.jpg

ecotronic
28-12-2016, 12:52
Истината е, че Гайдаров е прав.

Просто очаквах да чуя неговите собствени разсъждения, вместо прочетените тук и там.

Накратко:

В интерфейса на FES/MES има грешка.

И друг път е това е дискутирано. Примерно тук:

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1482649&postcount=67

nickgaidarov
28-12-2016, 13:05
...

ecotronic
28-12-2016, 13:10
Наистина съм прав, Алфисте-идеалист, но не защото в интерфейса на FES/MES има грешка. Грешка има в разсъжденията ти, но не се кахъри - няма идеални хора.
По-кофтито е, че не ти е ясна не само математиката, но май-май и английският ти куца...:bg:
И все пак нека обобщим за колегата, всъщност да повторим това, което още в началото на темата му написахме аз и ВО, а именно - нищо му няма на дебитомера, да си кара и да си свирка.


Грешка в разсъжденията ми няма. Ако прочетеш внимателно моя първи пост по темата и ако разбереш, какво съм написал, трябва да си наясно с това. Изказал съм едно предположение. Никъде не съм казал, че то е меродавното в конкретния случай.

nickgaidarov
28-12-2016, 13:16
...

Alex_26
28-12-2016, 18:18
Що се чепкате? МЕС има доста грешки по принцип. Лично аз съм пращал съобщения на Яни.
А тук е достатъчно само едно - да следите напрежението на дебиЛомера за да видите дали е в час или не

stu
28-12-2016, 18:34
---------- Post added at 03:52 ---------- Previous post was at 03:52 ----------

[/COLOR]

Ти с пипан комп ли си?[/QUOTE]

Да!

Alex_26
28-12-2016, 18:44
---------- Post added at 03:52 ---------- Previous post was at 03:52 ----------

[/COLOR]

Ти с пипан комп ли си?

Да![/QUOTE]

Ами тогава нищо чудно

nickgaidarov
28-12-2016, 19:12
...

Alex_26
28-12-2016, 20:03
Цвятко, защо мислиш, че се чепкаме? Нито аз го чепкам, нито той мен, а накрая дори му пожелах Весели празници. А твоята идея да се следи напрежението на дебиЛомера ми се вижда малко излишна. Какъв е смисъла от време на време безпричинно просто да следим това напрежение? Според мен по-удачен вариант е профилактиката - аз например след купуването на Алфата веднъж всяка година почиствам дебиЛомера със CRC Air Flow Meter Cleaner и досега вече седма година дебиЛомерът ми се отблагодарява с безотказна работа, а сигурно си е още фабричният.

Ник, напрежението на дебиЛомера показва най-точно дали той е в час и какво е количеството въздух. Иначе ремападжиите не ги знаеш къде и какво са пипнали

nickgaidarov
28-12-2016, 20:09
...

Alex_26
28-12-2016, 20:29
Съгласен съм, но не е ли по-добре вместо да чакаме това напрежение да ни покаже, че дебиЛомера вече си е заминал, да вземем превантивни мерки?

Е, тук си прав. Но една друга мярка е по-често да се сменя филтъра. А и тук говорим за наличен проблем и поставяне на 4 нови дебитометъра. Аз мисля, че проблемът е от ремапването

ecotronic
28-12-2016, 20:38
Ако под превантивни мерки се разбира почистването на дебитомера, то аз не разбирам, как те му удължават живота.

Чистенето не трябва да е превантивно а да се извършва при необходимост. Всяко излишно чистене го убива.

Това, разбира се, го знаят запознатите с устройството му и с принципа му на работа.

Alex_26
28-12-2016, 20:53
Ако под превантивни мерки се разбира почистването на дебитомера, то аз не разбирам, как те му удължават живота.

Чистенето не трябва да е превантивно а да се извършва при необходимост. Всяко излишно чистене го убива.

Това, разбира се, го знаят запознатите с устройството му и с принципа му на работа.

Не си прав. Чистенето е хубаво нещо, но само с подходящите за това препарати, а не с WD40, например

ecotronic
28-12-2016, 20:56
Не си прав. Чистенето е хубаво нещо, но само с подходящите за това препарати, а не с WD40, например

Не заблуждавай хората! Чистене се прави при необходимост. Ти твоят си го чисти сутрин и вечер, ако искаш.

Alex_26
28-12-2016, 21:03
Не заблуждавай хората! Чистене се прави при необходимост. Ти твоят си го чисти сутрин и вечер, ако искаш.

Ставаш досаден и заядлив отново. И какво пречи да изчистиш една пластина

ecotronic
28-12-2016, 21:09
Ставаш досаден и заядлив отново. И какво пречи да изчистиш една пластина

Нищо не пречи. Проблемът е че термочувствителният слой е много тънък и вероятността да се наруши (изтрие) при допир с каквото и да било е голяма. Дори самият препарат да е химически неутрален, самото му механично въздействие се равнява на това което въздухът оказва в продължение на хиляди пробег.

Alex_26
29-12-2016, 00:05
Нищо не пречи. Проблемът е че термочувствителният слой е много тънък и вероятността да се наруши (изтрие) при допир с каквото и да било е голяма. Дори самият препарат да е химически неутрален, самото му механично въздействие се равнява на това което въздухът оказва в продължение на хиляди пробег.

тази пластина е просто един топлопровод за резистора, който е мониран вътре в/у нея

nickgaidarov
29-12-2016, 03:11
...

nickgaidarov
29-12-2016, 09:20
...

ecotronic
29-12-2016, 12:36
BTW, как се казваше обезмаслителят, с който си чистеше дебитомера? По спомен беше "Изопропанол" или нещо подобно. Моля напиши го пак, Алфисте-идеалист, за да знаят колегите с какво не трябва да си чистят дебиЛомерите.

Да, Изопропанол беше. Чистих си дебитомера с него преди 40К и все още е в цветущо здраве.
Но ако започна да го чистя по три пъти на ден, със сигурност ще ползвам някакъв по-специален продукт.

Ма ти не се напъвай повече с тия неща. Който има ум да мисли, ще разбере за какво говоря. Ти няма.

Накратко - не си губи времето а ходи да четеш за хидравличните помпи, че гледам - и там си се изпльоскал. :tooth:

nickgaidarov
29-12-2016, 13:02
...