PDA

View Full Version : Алфа 156 трудно загрява



miraco
07-01-2017, 22:46
Колеги, сега като застудя Алфата от подписа ми започна трудно да загрява. Днес трябваше да мина 25 - 30 км. градско до като стрелката застане малко преди 90 градуса.
Смятате ли че съм за термостат или това е нормално.
И при смяна на термостата желателно ли е да се смени и датчика.

И втори проблем, вече втори път стрелката за температурата изведнъж отива в най крайно дясно и там стой. Като изгася двигателя стрелката се връща на нула, като запаля пак отива в дясно. И след няколко часа си застава в нормално положение все едно нищо не е станало.

Alex_26
07-01-2017, 22:53
Колеги, сега като застудя Алфата от подписа ми започна трудно да загрява. Днес трябваше да мина 25 - 30 км. градско до като стрелката застане малко преди 90 градуса.
Смятате ли че съм за термостат или това е нормално.
И при смяна на термостата желателно ли е да се смени и датчика.

И втори проблем, вече втори път стрелката за температурата изведнъж отива в най крайно дясно и там стой. Като изгася двигателя стрелката се връща на нула, като запаля пак отива в дясно. И след няколко часа си застава в нормално положение все едно нищо не е станало.
Палиш, чакаш да загрее до 80 и ако радиаторът ти започне да топли преди да е минала 80, значи си за термостат. И как след като имаш проблеми с отчитането разбираш кога е загряла

miraco
07-01-2017, 22:56
Този проблем с отчитането за една година на два пъти се появи за няколко часа. Миналата година и днес за около час така беше стрелката и после всичко по старо му.

lordliness
07-01-2017, 23:24
обикновено стрелката отива вдясно когато откачиш кабела на датчика.

sollider
08-01-2017, 00:32
Затапен ли е ЕГР клапана? Бавното достигане на температурата може да се дължи именно на това.

Alexanderbb
08-01-2017, 09:05
Нашите дизели изобщо не обичат да загряват. Особено пък в градско с бавно каране на по-ниски обороти.
Сега цялата ми предница е покрита със замръзнал сняг и изобщо не го чистя за да служи за изолация на двигателният отсек.
И термостатът си ми е наред.

Zlobich
08-01-2017, 09:59
Дааа, нашите прекрасни дозели не са склонни да загряват много много зимата. Като поработи,подкарай го по агресивно и ще видиш как стрелката се мърда :)

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

sollider
08-01-2017, 13:39
Какво разбираш под агресивно? Защото да скачаш на газта без да е загряла не е хубаво за мотора. :)

Zlobich
08-01-2017, 13:42
Примерно 3000-3500 оборота.


---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

sollider
08-01-2017, 14:19
Много са за студен мотор.

nickgaidarov
08-01-2017, 16:08
...

Zlobich
08-01-2017, 18:00
Мисля,че бъркаш агресивно и безрасъдно!

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Alex_26
08-01-2017, 18:06
Мисля,че бъркаш агресивно и безрасъдно!

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...
Братле, безрасъдно е дизел на 3500 оборота в това ледено време и незагрял двигател.
Целуни бебока от мен:baby_bringin:

Zlobich
08-01-2017, 18:17
Дааа, нашите прекрасни дозели не са склонни да загряват много много зимата. Като поработи,подкарай го по агресивно и ще видиш как стрелката се мърда :)

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...
Къде тук казвам да се подкара студен на пълната газ?
Лично аз я паля,докато разчистя колата,изстъргам стъклата минават 10-15 минутки. За това време двигателя е всичко друго,но не и студен. Докато изляза от кварталните улички давам повечко газ на първа,понеже са ни много добре почистени уличките гумите се въртят в пъти по-бързо от колкото се движи автомобила. Пета зима няма ядове моторетката.


---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

sollider
08-01-2017, 18:39
Аз лично за да вкарам мотора в обороти (разбирайте над 2000-2500) чакам да чукне чертата за 80 градуса и чак тогава се раздавам на газта, дори и да е работила 10 минути на място преди това. Вероятно всеки има различен стил на каране и различни разбирания за полезно и вредно и не отричам, че може би на моменти предприемам излишни мерки за сигурност, но пък от тях глава не боли.

Jivko7777
08-01-2017, 22:12
Аз лично за да вкарам мотора в обороти (разбирайте над 2000-2500) чакам да чукне чертата за 80 градуса и чак тогава се раздавам на газта, дори и да е работила 10 минути на място преди това. Вероятно всеки има различен стил на каране и различни разбирания за полезно и вредно и не отричам, че може би на моменти предприемам излишни мерки за сигурност, но пък от тях глава не боли.

Не са излишни, а правилни.

Alex_26
09-01-2017, 06:48
Аз лично за да вкарам мотора в обороти (разбирайте над 2000-2500) чакам да чукне чертата за 80 градуса и чак тогава се раздавам на газта, дори и да е работила 10 минути на място преди това. Вероятно всеки има различен стил на каране и различни разбирания за полезно и вредно и не отричам, че може би на моменти предприемам излишни мерки за сигурност, но пък от тях глава не боли.

До 2500 е нормално. Ненормално е под 1500

sollider
09-01-2017, 10:59
Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.

miraco
09-01-2017, 11:22
Аз не зная дали ми е затапен ЕГР...като свържа Алфата с компа ми дава на ЕГР 1% и каквото и да правя не мърда.
Може и да е затапен или да е тотално запушен.
Днес ще пална колата и ще я оставя да загрее до 70-80 градуса и ще видя дали горният маркуч към радиатора е топъл.

firedragon
09-01-2017, 11:54
Имайте предвид, че когато е затапен егр-а, топлообменикът му си играе ролята на чист охладител и от там също има известна загуба на топлина.

potrebitel22
09-01-2017, 11:58
И поради каква причина е препоръката да не се кара на 'високи' обороти при двигател, недостигнал 90 градуса ?

Под 1900 като няма никои как да върви, нали ако се поддържат само ниски обороти не е хубаво за маховик, турбото се задръства и т.н.

То излиза, че няма угодия на тези дизели...

sollider
09-01-2017, 12:14
И как според теб ще се задръсти турбото от 5-10 км каране на малко по-ниски обороти? А това за маховика съм го чувал и преди, само че не виждам никаква логика.

potrebitel22
09-01-2017, 12:29
Тогава каква е логиката при ниските температури да не се кара нормално ?

И попитах сериозен въпрос, не е нужно на въпрос да се отговоря с въпрос като ощипани госпожици ;)

DerMeister
09-01-2017, 12:36
Най-общо и тъпо казано - преди достигане на работна температура, компонентите на един двигател не работят оптимално, което води до по-голямо износване и до по-голям риск от повреда. Става въпрос за триене, мазане, допуски и т.н.

Alex_26
09-01-2017, 13:43
Имайте предвид, че когато е затапен егр-а, топлообменикът му си играе ролята на чист охладител и от там също има известна загуба на топлина.

Как играе роля на охладител?

---------- Post added at 13:42 ---------- Previous post was at 13:41 ----------


Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.

ЕГР-ът започва да работи при 70 градуса. До тогава все едно, че е затапен

---------- Post added at 13:43 ---------- Previous post was at 13:42 ----------


И как според теб ще се задръсти турбото от 5-10 км каране на малко по-ниски обороти? А това за маховика съм го чувал и преди, само че не виждам никаква логика.

Турбото - не, но решетката на кюмбето може

При каране на много ниски обороти се получава притрисане, което се поема и от маховика

sollider
09-01-2017, 14:31
Тогава каква е логиката при ниските температури да не се кара нормално ?


При такива въпроси няма как да не ти отговоря с въпрос. Като например сега ми се ще да те попитам какво ненормално виждаш в това да сменяш предавки между 2000 и 2500 оборота, или ти винаги натискаш газта до долу...

Аз не ви казвам как да си карате колите, карайте ги както си знаете. Давам само един пример от моята скромна практика: преди години една от служебните коли се озова в сервиза със сцепен блок. Тая кола виждаше нон-стоп форсиране и редовно влизаше в обороти, абе с две думи караше се само идиотски и само от идиоти. :) Версията на всички майстори, до които се допитахме за мнение бяха, че се е получило именно вследствие на подобен тип каране. Аз лично не съм достатъчно компетентен да потвърдя или отвхръля тая вероятност, затова нека по-опитните и разбиращите да си кажат и те мненията по въпроса.

Но за всеки случай едно е сигурно - това за маслото, което колегата по-горе каза е вярно и само заради него не бих тръгнал да правя глупости с колата си, докато все още загрява.

firedragon
09-01-2017, 14:49
[QUOTE=Alex_26;1510572]Как играе роля на охладител?[COLOR="Silver"]

Този топлообменник,който е под термостата, когато е затапен егр-а не се загрява от преминаващите газове, но за сметка на това през него продължава да циркулира антифриз от системата. За лятото донякъде е добре, защото ще охлажда допълнително двигателя, но за зимата е нежелан ефект.

Alex_26
09-01-2017, 15:41
[QUOTE=Alex_26;1510572]Как играе роля на охладител?[COLOR="Silver"]

Този топлообменник,който е под термостата, когато е затапен егр-а не се загрява от преминаващите газове, но за сметка на това през него продължава да циркулира антифриз от системата. За лятото донякъде е добре, защото ще охлажда допълнително двигателя, но за зимата е нежелан ефект.
Е как ще охлажда не ми е ясно?

eproHD
09-01-2017, 15:44
Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.

Е то под 1500 оборота от 3-та предавка нагоре все ще "хълца"
Иначе точно това са оборотите докато загрее 1800-2200
Аз винаги изчаквам 10-15 мин. преди да потегля,а тук повече от -7 градуса не е падала температурата !След 5 мин. пускам парното, има топло малко но и стрелката на температурата не помръдва по дълго време от долно положение което е 50 градуса

potrebitel22
09-01-2017, 15:51
При такива въпроси няма как да не ти отговоря с въпрос. Като например сега ми се ще да те попитам какво ненормално виждаш в това да сменяш предавки между 2000 и 2500 оборота, или ти винаги натискаш газта до долу...


За мен това са горе-долу оборотите, които така или иначе карам. Затова попитах за 'високите', защото не виждам как може да се кара адекватно под 2000, макар че и това съм правил.

sollider
09-01-2017, 17:24
За мен това са горе-долу оборотите, които така или иначе карам. Затова попитах за 'високите', защото не виждам как може да се кара адекватно под 2000, макар че и това съм правил.

Трябваше с това да започнеш горния си пост, защото съм те разбрал неправилно.


Е то под 1500 оборота от 3-та предавка нагоре все ще "хълца"
Иначе точно това са оборотите докато загрее 1800-2200
Аз винаги изчаквам 10-15 мин. преди да потегля,а тук повече от -7 градуса не е падала температурата !След 5 мин. пускам парното, има топло малко но и стрелката на температурата не помръдва по дълго време от долно положение което е 50 градуса

Под 1500 оборота няма смисъл да се държи колата на която и да е предавка. Иначе в Италия нямате чак такива студове, та сте една идея по-улеснени. :yes:

eproHD
09-01-2017, 18:03
Трябваше с това да започнеш горния си пост, защото съм те разбрал неправилно.



Под 1500 оборота няма смисъл да се държи колата на която и да е предавка. Иначе в Италия нямате чак такива студове, та сте една идея по-улеснени. :yes:

Е понякога на 2-ра съм точно на тези 1500 оборота, понеже оня старик италианеца пред мен кара с 20-30 км и ако натисна ще му се кача на багажника.Е това разбира се за малко докато дойде момента да го отвея

sollider
09-01-2017, 18:10
Нека позная - дядото пред теб е с Уно почти негов набор? :laughing1:

eproHD
09-01-2017, 18:59
Нека позная - дядото пред теб е с Уно почти негов набор? :laughing1:

:yes: Даже от време на време му светват стоповете понеже натиска и спирачката

Alexanderbb
09-01-2017, 19:08
[QUOTE=firedragon;1510594]
Е как ще охлажда не ми е ясно?

Моя е отворен от двете страни (егр-а и тръбите му ги няма). Тоест имам си голямо обдухвано от всякъде парче алуминий. Много по-добър радиатор от ползваните от компютърджиите :-) А и тази тръба дето минава пред блока отдавна ми е влязла в полезрението. Даже забелязах че загряването започва от обратният край на радиатора, тоест от тръбата за изтичане на антифриза

miraco
11-01-2017, 21:54
Днес палнах колата и се разходих от Пловдив до Асеновград всичко с градско и извънградско 24 км. Стрелката се озова между 50 и 70 градуса и не мръдна повече. Проверих маркучите, горният маркуч който влиза в радиатора е топъл а долният който излиза от радиатора е студен. Парното духаше топло но не колкото трябва.
Това не е възможно за 30 км. да не загрее.

Къде да търся проблема.

Alex_26
12-01-2017, 09:04
Днес палнах колата и се разходих от Пловдив до Асеновград всичко с градско и извънградско 24 км. Стрелката се озова между 50 и 70 градуса и не мръдна повече. Проверих маркучите, горният маркуч който влиза в радиатора е топъл а долният който излиза от радиатора е студен. Парното духаше топло но не колкото трябва.
Това не е възможно за 30 км. да не загрее.

Къде да търся проблема.

А радиаторът ти топъл ли беше?

eproHD
12-01-2017, 09:23
Какво го дъвкате, човека е за термостат !

myato
12-01-2017, 10:31
При мен всичко е редовно, само съм свалил "декоративния" капак на двигателя и вече втори път ми светва "инжектора", че не може да загрее при -12 по показание на термометъра и. Термостатът е твърдо затворен, а парното нормално, но компа получава главоболие от температурните разлики. Днес ще и върна капака, та да видим...

Alex_26
12-01-2017, 15:33
При мен всичко е редовно, само съм свалил "декоративния" капак на двигателя и вече втори път ми светва "инжектора", че не може да загрее при -12 по показание на термометъра и. Термостатът е твърдо затворен, а парното нормално, но компа получава главоболие от температурните разлики. Днес ще и върна капака, та да видим...

Не вярвам да е от капака. Аз преди малко монтирах печка за подгряване на антифриза на 220V. Ще споделя наблюдения

myato
12-01-2017, 18:13
Не вярвам да е от капака. Аз преди малко монтирах печка за подгряване на антифриза на 220V. Ще споделя наблюдения

Вярвай ми, има значение. С него загрява близо четири пъти по-бързо.:yes:

Alex_26
12-01-2017, 21:45
Вярвай ми, има значение. С него загрява близо четири пъти по-бързо.:yes:

Може, той има термоизолация отдолу

dhtj
13-01-2017, 00:38
Вярвай ми, има значение. С него загрява близо четири пъти по-бързо.:yes:

По тая логика... дали е по-добре на бензиновите да им махаме капаците лятото, за да не греят маслото?

Alex_26
13-01-2017, 10:12
По тая логика... дали е по-добре на бензиновите да им махаме капаците лятото, за да не греят маслото?

Те нямат термоизолация

Сложих подгревателя на антифриза вчера. Доволен съм

Zlobich
13-01-2017, 11:34
Спретни една темичка за подгревателя и щракни някоя снимка,ако имаш време?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Alex_26
13-01-2017, 12:48
Спретни една темичка за подгревателя и щракни някоя снимка,ако имаш време?

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Аха, замислил съм го