PDA

View Full Version : Прахово боядисване, за и против...



Orm
15-02-2017, 09:11
Джантите ми са за боя, и мислех да ги дам за прахово боядисване. Изчетох няколко теми по въпроса и не ми стана ясно дали изпичането влияе на структурата на джантата. Едни казват че омекват, други твърдят че е най добрия начин, а трети че се чупят в зависимост от качеството на самата джанта. Някой да има опит с праховото?

lordliness
15-02-2017, 09:22
Температурата не е толкова висока. Има обаче различни бои, за вътре и за външни условия.
Общо взето това е. Основно боите са турски и на Дюпонт.

Orm
15-02-2017, 15:48
Температурата не е толкова висока. Има обаче различни бои, за вътре и за външни условия.
Общо взето това е. Основно боите са турски и на Дюпонт.

Е те си знаят коя боя е за джанти предполагам :), въпроса е дали след тлва ще съм с кашкавалени джанти....

ecotronic
15-02-2017, 16:11
Е те си знаят коя боя е за джанти предполагам :), въпроса е дали след тлва ще съм с кашкавалени джанти....

Само закалени джанти могат да пострадат от нагряването при боядисването. А дали са закалени или не, това може да се установи с лабораторен тест на твърдост. Като правило закалени фабрично биват джанти с тънки участъци, спици и пр.
Ако твоите джанти са стокови, вероятно не са и закалени и няма от какво да се притесняваш.

mirchozo
15-02-2017, 16:15
Аз лично не съм чувал да има проблем след прахово боядисване на джанти, имам познат бояджия който редовно прави скъпарски джанти по този начин. Не съм чул някой да се оплаче.
Отделно това, аз лично предпочитам с пистолетно боядисване, защото избора от цвят е на практика безкраен. Отделно може да се вкарат ефекти с перли, надлакирване и т.н. Въпроса е че хич не излиза евтино, нещо около 4-500лв за обикновенни джанти без много гевезелъци.

lordliness
15-02-2017, 16:40
Моите ги поизгладих с шкурка, спрей за джанти и лак и вече седем години от тогава си изглеждат супер.
Прахови бои също има много цветове, има каталози по RAL. Не мога да си спомня на каква температура се печаха, около 200 градуса за пет минути мисля че беше.

Orm
15-02-2017, 22:03
Само закалени джанти могат да пострадат от нагряването при боядисването. А дали са закалени или не, това може да се установи с лабораторен тест на твърдост. Като правило закалени фабрично биват джанти с тънки участъци, спици и пр.
Ако твоите джанти са стокови, вероятно не са и закалени и няма от какво да се притесняваш.

AERO-вски оригинални джанти, ще питам в сааб форума дали някой знае

lordliness
15-02-2017, 22:32
Няма как да се промени структурата на метала при 200 градуса за 5 минути. В пещта джантата се обдухва с топъл въздух. Като фурна на готварска печка е. После се оставя да изстине бавно. Дори не знам дали самата джантата може да се нагрее за 5 минути до 200 градуса.