PDA

View Full Version : Електричарско питане



ALFonsOlder
29-04-2017, 11:59
Знаете халогенките на 156 се вкл/изкл през реле.
Когато изкл.от контакт те изгасват и после, като запалите те не светят, защото релето е нормално отворено.
Въпросът ми е,
Къде се намира това реле?
Как да го направя нормално затворено?

За да си сложа едни дневни лед на мястото на халогенките и да нямам грижи...

dimitar_vd62
30-04-2017, 21:31
Едно реле има нормално отворени и нормално затворени контакти когато на намотката му не е подадено напрежение.Когато му подадеш напрежение през бутон, то се самозадържа през някой от нормално отворените контакти независимо че вече си отпуснал бутона.При връщане на ключа на запалването тази блокировка се разпада поради отнемане на напрежението върху намотката на релето и така минава в изходно състояние.В случая можеш да вържеш дневните към нормално затворения контакт и би трябвало като завъртиш контактния ключ да светнат дневните.Ще изгасват когато включиш халогените.Това при положение че контактния ключ през друго реле прекъсва силовотозахранване на релето за халогените за мъгла, в противен случай дневните ще светят и при изваден ключ което не ежелателно.Това по обща култура, в действителност нека по-запознатите с ел. инсталацията на колата да кажат как е изпълнена и дали е възможно просто да се прикачиш към някой нормално затворен контакт на въпросното реле.

viktorsterev
30-04-2017, 22:10
Сложи си един модул за фарове и не се занимаваи с глупости.Н с халогените е малко на кантар работата пред полицаите,по добре е дългите да светят на 30%

ALFonsOlder
30-04-2017, 22:37
Сложи си един модул за фарове и не се занимаваи с глупости.Н с халогените е малко на кантар работата пред полицаите,по добре е дългите да светят на 30%

Ок, какъв е тоя модул? пусни някой линк...


dimitar_vd62, това е ясно, ама не го знам къде се намира това реле.

dhtj
30-04-2017, 23:44
Аз ползвам модул от Елимекс, 13 лева струва и работи без грешка.
Свързан към дългите.

http://www.elimex.bg/product/106921/ustroystvo-za-avtomatichni-dnevni-svetlini-za-avtomobil-drl.html

Alexanderbb
01-05-2017, 09:54
Сложи си един модул за фарове и не се занимаваи с глупости.Н с халогените е малко на кантар работата пред полицаите,по добре е дългите да светят на 30%

Извинявам се ако някой се почувства засегнат, но това със светещите на 30% дълги светлини е поредната българска "хитрост". В правилника ясно пише какво е дневна светлина и къде може да се намира. И това че КАТ не глобява тези дето си мислят че не пречи да ти светят в очите с уж намалени дълги е същото като неглобяването на каращите в насрещното и спирането на ъгъла на кръстовищата

ecotronic
01-05-2017, 10:56
Стига с тия "поредни български хитрости".

Не е трудно да се убедиш, че това се практикува по цял свят.

ALFonsOlder
01-05-2017, 11:01
Аз ползвам модул от Елимекс, 13 лева струва и работи без грешка.
Свързан към дългите.

http://www.elimex.bg/product/106921/ustroystvo-za-avtomatichni-dnevni-svetlini-za-avtomobil-drl.html

Благодаря, ама аз съм с ксенон на фаровете...

А и понеже халгенките ми са ръждясали и изгорели, ми се искаше да ги заменя с ДРЛ.

dhtj
01-05-2017, 11:15
Модула можеш да си го закачиш където искаш...
Ако искаш на късите, ако искаш на дългите, може и на халогените...

Аз съм с ксенон на късите, затова го закачих на дългите.

Alexanderbb
01-05-2017, 11:18
Стига с тия "поредни български хитрости".

Не е трудно да се убедиш, че това се практикува по цял свят.

Ами айде убеди ме че можеш да го практикуваш в Германия, Швейцария, Австрия или Норвегия например

viktorsterev
01-05-2017, 12:24
Не знам до колко е фабрично,но масово Аудитата без лед светлини са точно на този принцип.Даже преди малко се разминах с една такава А4-ка.Ако е светло и слънчево не пречат,но започне ли да се стъмва леко и заслепяват,не го оспорвам дори и на 30%

ecotronic
01-05-2017, 13:04
Ами айде убеди ме че можеш да го практикуваш в Германия, Швейцария, Австрия или Норвегия например

Никъде не съм твърдял, че е законно повсеместно.

Единственото, което твърдя е, че това не е "български патент", какъвто се опитваш да го изкараш.


.................................................. .............

На въпроса на колегата:

Въпросното реле е J40 от схемата:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/klz1493632923m.jpg

То се управлява от мултифункционалния модул M40. И двете се намират зад жабката.

ALFonsOlder
01-05-2017, 13:52
Никъде не съм твърдял, че е законно повсеместно.

Единственото, което твърдя е, че това не е "български патент", какъвто се опитваш да го изкараш.


.................................................. .............

На въпроса на колегата:

Въпросното реле е J40 от схемата:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/klz1493632923m.jpg

То се управлява от мултифункционалния модул M40. И двете се намират зад жабката.

Е това е приказка. Благодаря!

Ще го изнамеря и ще видя на место може ли да обърне на постоянно затворено.
:cheers:
П.п.
Сега ако ми кажеш и кой предпазител отговаря за него.....
Дано не съм бил нахален ;)

---------- Post added at 13:52 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

Хммммм.... всъщност не е толкова просто (за аматьор, като мен). Тоя модул м40 ме ошашка..!

Представях си, ще е като при контакторите.
Намирам кабела за халогенката и от лявата клема (на отворените) го местя отсреща, на затворените вериги.
Обаче, май без електричар няма се справя :(

ecotronic
01-05-2017, 14:02
П.п.
Сега ако ми кажеш и кой предпазител отговаря за него.....
Дано не съм бил нахален ;)

---------- Post added at 13:52 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

Хммммм.... всъщност не е толкова просто (за аматьор, като мен). Тоя модул м40 ме ошашка..!

Представях си, ще е като при контакторите.
Намирам кабела за халогенката и от лявата клема (на отворените) го местя отсреща, на затворените вериги.
Обаче, май без електричар няма се справя :(

Зависи от годината на производство. Преди 02 1999 предпазителят се води B13 и се намира до самото реле.
След 02 1999, се води B98A и се намира на допълнителния блок с предпазители до основното табло под волана. И в двата варианта той е 15 амперов.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1493636105j.jpg

Не е сложно да го направиш и сам с малко помощ от форума.

Добре е да изясниш, какво точно искаш. Примерно може да се направи така, че фаровете за мъгла да се палят автоматично щом моторът заработи и да гаснат при включване на габарити (тогава ще си работят от копчето, както си е фабрично).

BO
01-05-2017, 14:08
Ами айде убеди ме че можеш да го практикуваш в Германия, Швейцария, Австрия или Норвегия например
На БМВ-то ми това е заводско заложено и активирането на дневните светлини става през диагностична апаратура точно чрез дългите светлини. И да кажем в Германия това е официална практика на дилърите.

ALFonsOlder
01-05-2017, 14:30
Зависи от годината на производство. Преди 02 1999 предпазителят се води B13 и се намира до самото реле.
След 02 1999, се води B98A и се намира на допълнителния блок с предпазители до основното табло под волана. И в двата варианта той е 15 амперов.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1493636105j.jpg

Не е сложно да го направиш и сам с малко помощ от форума.

Добре е да изясниш, какво точно искаш. Примерно може да се направи така, че фаровете за мъгла да се палят автоматично щом моторът заработи и да гаснат при включване на габарити (тогава ще си работят от копчето, както си е фабрично).

Произведена е 04/2001г. - Сл. под волана.

Целта ми е:
Като дам на контакт, да ми се вкл.халогенките( респ.ДРЛ). Като изкл.от контакт, да изгасват.

И да не зависят от лостчето - габарит/къси/дълги

Фабрично, в момента, като дам контакт- не светят. Трябва да ги пусна от копчето.
А аз искам да си светят по подразбиране и да ги спирам от копчето при желание.

За целта трябва да намеря:
РЕЛЕТО и клемите норм.ОТВ/норм.ЗАТВ
КАБЕЛЪТ на халогенките при релето.
И да го преместя.

Благодаря за търпението, дано ми помогнеш и нататък.....

П.п.
С две думи, искам да сложа тези ДРЛ на мястото на ръждясалите ХАЛОГЕНКИ, без да имам грижи за паленето им.

http://s.aliexpress.com/VRbaU3Qv

ALFonsOlder
04-05-2017, 15:57
Хммммм, няма релета.......
под волана само предпазитвли, под жабката само кабелни снопове..??!!
Баси

ecotronic
04-05-2017, 16:23
Не под жабката а зад жабката. Би трябвало да я демонтираш за да стигнеш до онзи модул и до релето.

ALFonsOlder
04-05-2017, 16:29
А като стигна до него, ще мога ли да преместя кабела... има ли там клеми, както при контакторите?

или връзките се програмират по някакъв начин посредством оня модул?

ecotronic
04-05-2017, 17:30
Колега, не се обиждай, но от това, което пишеш, разбирам, че и да стигнеш до модула и релето, най-много да сътвориш някоя поразия.

Закарай си колата на някой жичкаджия да ти направи това, което искаш.

ALFonsOlder
04-05-2017, 17:42
Прав си, няма място за обидени.. просто някой каза, че с форумния мозък напред ще е лесно и за лаик като мен.
:cheers:

ecotronic
04-05-2017, 18:17
Ти също би могъл да се справиш, ама с тия контактори, направо ме отчайваш :)

:cheers:

viktorsterev
04-05-2017, 18:38
Прав си, няма място за обидени.. просто някой каза, че с форумния мозък напред ще е лесно и за лаик като мен.
:cheers:

Но трябва и да си малко технически грамотен,само със желание не става

ALFonsOlder
04-05-2017, 18:53
Ти също би могъл да се справиш, ама с тия контактори, направо ме отчайваш :)

:cheers:

хаха.... ама, такова съм виждал, бе човек...
такъв ми е експириънса...нали знаеш, че всичко се свежда до нещо познато и всеки се стреми към нивото на своята некомпетентност.
:Tease:

ALFonsOlder
05-05-2017, 13:19
С риск да вляза в графата прост и упорит....., ама кат преспах се сетих да питам:

За да обърна тая верига, какво ще ми трябва?
Мултицетче, фазомерче, осцилоскоп или някоя лаб. на наса?
Питането ми е сериозно и очаквам да подходите подобаващо.
:wallbash::wallbash:

ecotronic
05-05-2017, 15:35
Само с местене на жици, няма да стане.

Един от начините е, като добавиш едно реле с 1 нормално отворен и 1 нормално затворен контакт (SPDT), като го свържеш по схемата (ограденото в зелено):

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/rgh1493987681r.jpg

Когато пуснеш габаритите, новото реле ще се задейства и така ще обуславя старата верига. Иначе халогените ще работят при подаване на контакт.

ALFonsOlder
05-05-2017, 16:41
Е това е конкретен и градивен отговор.
Благодаря ти!
Разбрах идеята и я осмилих, дори ;)
Като намеря кое къде е ще пиша пак.

ecotronic
05-05-2017, 16:47
Обърни внимание и на това, откъде нормално затвореният контакт на новото реле взима +12V (горе вдясно на схемата - клемореда на контактия ключ (H1)). В този токов кръг има +12V, когато ключът е в положение "контакт" но стартерът не върти. Т.e. - дневните не подяждат стартера. :)

ALFonsOlder
05-05-2017, 16:59
Ок, разбрах те.
Имам въпрос, ако решиш, че е мн тъп и не ми отговориш ще тр разбера.

Оригиналното реле J40 е нарисувано постоянно отворвно.
Няма ли начин да го заменя с подобно реле, но постоянно затворено.

ecotronic
05-05-2017, 17:09
Ако замениш оригиналното реле с такова, притежаващо още 1 нормално затворен контакт, ще можеш да захраниш халогените през нормално затворения контакт за да светят, когато колата е на контакт. Ако тогава натиснеш бутона за фаровете за мъгла, релето ще се включи и халогените ще светят този път, захранени през нормално отворения контакт. Т.е - независимо от състоянието на релето те винаги ще светят, стига колата да е на контакт.

Никакъв смисъл не виждам в това, или не разбирам замисъла ти.

ALFonsOlder
05-05-2017, 17:41
"....Ако тогава натиснеш бутона за фаровете за мъгла, релето ще се включи и халогените ще светят този път, захранени през нормално отворения контакт. ..."
Това не го разбрах.

Идеята ми беше, че замяната на единтични релета ще ми е по-лесно.

Може би варианта с добавяне на допълнително реле не е сложно, но не знам, дори как изглеждат нещата наживо.

ecotronic
05-05-2017, 17:46
Варианта с допълнителното реле е най-простият за който се сещам. Само със смяната на оригиналното реле с такова с нормално затворен контакт, не се сещам, как ще стане.
Ако ти се сещаш, нарисувай схемата, която имаш впредвид.

ALFonsOlder
05-05-2017, 18:22
Схема, разбира се, че не мога да представя....

Но най-простичко, като начин на действие си го представям така:

Няма релета.
Ключът за вкл/изкл на халогенките е най обикновен ключ. Като натисна вкл.- си седи натиснато, па ако ще и акумулатор да няма.
И Като натисна изкл.- значи край на тоците... :)

ecotronic
05-05-2017, 18:28
Когато изяснявахме, как точно искаш да работят, в пост 16 по темата ти написа:

"А аз искам да си светят по подразбиране и да ги спирам от копчето при желание."

Кое копче имаше впредвид?

ALFonsOlder
05-05-2017, 18:33
Това долу, до скоростния лист, който е за халогенките.
До него е за габаритите в мъгла.

ecotronic
05-05-2017, 18:38
Това копче представлява незадържащ бутон. Т.е - веднъж като го натиснеш модулът задейства релето и халогените светват. При повторно натискане, модулът изключва релето и те гаснат и т.н.

В предишния си пост пък говориш за обикновен ключ.....

Ако си сменил концепцията междувременно, казвай о-време, че ние още влакове взривяваме :)

ALFonsOlder
05-05-2017, 18:44
не бе, човек :)
просто се опитвам да обясня (простичко и нагледно) как си го представям като резултат, който ме удовлетворява.
като задание, един вид.

пък как ще стане не знам, затова питам.

ecotronic
05-05-2017, 18:49
Не го умувай повече.

1 допълнително реле за 2 лв и 2 - жици да се вържат на кръст.

По-просто от това - здраве.

ALFonsOlder
05-05-2017, 18:52
ок, благодаря ти за търпението и помощта. ако нещо се сговни, ще пиша пак :cheers::cheers:

Zeppelinist
06-05-2017, 00:09
Ето как стана при мен преди няколко години към дългите с допълнително реле.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1323464#post1323464

Alex_26
06-05-2017, 05:26
Сложи реле с нормално затворени и гледай как ще светиш и без да си на контакт

ALFonsOlder
06-05-2017, 14:38
.....Оригиналното реле J40 е нарисувано постоянно отворвно.
Няма ли начин да го заменя с подобно реле, но постоянно затворено.

Алекс26, това към тоя ми пост ли се отнася?

Важно ми е да знам, щото всички други са вероятно добри решения, но не са ми подходящи.

Идеята ми е 2 в1
Тоест,
Да изхвърля старите ръждясали и несветещи халогенки
На тяхно място да сложа тези ДРЛчета(поръчани са).
Да използвам ел схемата на халогенките, като я обърна така че да нямамм грижи с включването.

http://s.aliexpress.com/VRbaU3Qv

ALFonsOlder
08-07-2017, 18:22
Да споделя за Протокола, как се получиха нещата с тия ЛЕДки

ALFonsOlder
08-07-2017, 18:29
Габарит
Габарит+Къси
Габарит+Къси+Халоген
Габарит+Халоген

Бая яко светят. Виждат се и в слънчев ден ;)