PDA

View Full Version : Топлинен индекс на свещите - критерии за избор?



Z:)m
04-05-2007, 11:13
Може ли някой от колегите във форума да ме светне, по какъв начин да се ориентирам при избора на свещи, особено що касае топлинния индекс, който варира от 2 до 12. Едните свещи (с по-нислия индекс) загряват по-бързо, а другите (с по-високия индекс) загряват по-бавно.
Може би при по-натоварените агрегати се използва по-студения вид, а при по-малките - по-топлия?! ...но това са си само мои съждения и не знам до колко съм уцелил вярната посока. Споделете опита си!

П.П.
прилагам една картинка за по-голяма яснота...

Novachev
04-05-2007, 19:52
Значи това с тези числа са различни за различните производители на свещи. Може да се каже че има някакво деление на горещи които се използват за по-бавнооборотни двигатели с ниска степен на сгъстяване и обратно студените за високооборотни с по- високи степени на сгъстяване, но числото изписано на свещта не зависи от големината на цифрата а се взима от таблица. Различните свещи са за двигатели с различна температура в горивната камера, зависи също и от типа на охлаждане на двигателя и от горивото бензин, пропан бутан, метан метанол и прочие за всеки вид гориво за определен автомобил производителите на свещи препоръчват свещи с различно топлинно число. И един съвет не прави експерименти със свещи ако не отговарят на предписаните щото все пак си е разход а и колата няма да върви както трябва.

Bobo
05-05-2007, 01:37
И двамата сте много прави :wink: Студените свещи са за силно натоварени мотори с висока степен на сгъстяване и/или принудително пълнене. Например при сериозни бустове на бензинови двигатели се използват дори свещи със топлинно число 0 :wink:

Вярно е и че за вашите мотори е най-добре да карате с предписаните ви свещи и е вярно че обозначенията на различните производители са различни :wink: