PDA

View Full Version : Акумулатор проблем



Vasil1407
28-08-2017, 15:02
Здравейте,колеги

Въпроса е може ли акумулатор TUDOR High Tech 47 aH/450A/R+ (не знам мога ли да давам линкове).Да сдаде багажа от 17.4.2017 до днес 28.8.2017 сутринта.
Ако е странно да не би да е от другаде проблема??

Колата е 147- 1.6 ТС еко.

lordliness
28-08-2017, 16:22
Може, ако не се зарежда. Сигурно е гаранция иди да проверят.

alfa racer GTA
28-08-2017, 16:42
Може.Зависи колко време е стоял по складовете.Когато не ги купуват и стоят по много време на склад е възможно.

Тудор High tech са в действителност Ексайд карбон бууст.

Тудор са акумулаторите които излизат от завода на Ексайд в Испания.

Затова колеги препоръчват когато се купува акумулатор да се зареди докрай и тогава да се монтира на колата за ползване.

Vasil1407
28-08-2017, 17:31
Може, ако не се зарежда. Сигурно е гаранция иди да проверят.

Е ако не зарежда,не е ли проблема от друго ???

А за зареждането,сега като купя нов ще послушам съвета ти :)

ecotronic
28-08-2017, 17:37
Защо ще купуваш - не е ли в гаранция този?

Vasil1407
28-08-2017, 17:43
Защо ще купуваш - не е ли в гаранция този?

Би трябвало да е,но пича дето взех колата не е в България и става мноооого сложна.И като не съм се сетил да я взема тогава..

lordliness
28-08-2017, 20:50
Би трябвало да е,но пича дето взех колата не е в България и става мноооого сложна.И като не съм се сетил да я взема тогава..
Намери зарядно и го зареди, ако не става тогава нов.

Vasil1407
29-08-2017, 08:27
Закарах го при един приятел,зарежда го и на втория час ми каза,че не става и ми донесе оборотен.Сложихме го запали и днес ще видя дали ще запали пак или е от алтернатора.

dansguardian
29-08-2017, 09:49
Както ти е закачен акумулатора, запали двигателя и свържи един волтметър към клемите му. Ако напрежението е около 12 волта, значи алтернатора не работи коректно (ако всичко е наред, измереното напрежение трябва да е между 13,8 и 14,3-4 волта).

alfa racer GTA
29-08-2017, 11:41
Снабди се със зарядно от ЛИДЛ.

Върши чудесна работа, макар че мисля в този форум ми завиха, че "не било като марковите" .

Е, може и да не е, но за 22 лева зарядно без екранче което показва волтажа и 33 лева за зарядно с екранче което показва какъв е текущият наличен волтаж мисля е повече от добра инвестиция.

Още повече че е добре 1-2 пъти в годината акумулатора да за зарежда.Така пазиш и съхраняваш и алтернатора от постоянно натоварване и съхраняваш живота и на самият акумулатор.

При мен след като закупих колата за около 15 месеца след покупката акумулатора започна да пада и в началото на зимата, тоест късната есен понякога не можеше да завърти двигателя и да запали.

С едно зареждане на акумулатора със зарядно от ЛИДЛ се реши проблема.От зареждането на 20 февруари до сега не съм имал случай да не иска да запали.

Ноември или декември ще го заредя отново на зимен режим *. След това ще го заредя отново на пролет - март месец.

lordliness
29-08-2017, 12:43
Всяко зарядно върши работа, това от Лидъл не може да започне зареждане, ако акумулатора е много разреден. Принуждавал съм се да включвам обикновено зарядно и след това това от Лидъл. Зимния режим, не е зимен режим, а е за по бързо зареждане, бавното зареждане е препоръчително.

Vasil1407
29-08-2017, 13:40
Замерих алтернатора показа ми 14.1 с радио и включен двигател и 14.0 с фарове. Значи акумулатора за 5 месеца се е скапал.Дали защото карам 20-25 км общо на ден отиване и връщане на работа?

ecotronic
29-08-2017, 13:43
Замерих алтернатора показа ми 14.1 с радио и включен двигател и 14.0 с фарове. Значи акумулатора за 5 месеца се е скапал.Дали защото карам 20-25 км общо на ден отиване и връщане на работа?

Не се е скапал от краткото каране. Аз преобладаващо карам по около 40 км градско веднъж седмично и акумулаторът си е читав.

alfa racer GTA
29-08-2017, 18:37
Замерих алтернатора показа ми 14.1 с радио и включен двигател и 14.0 с фарове. Значи акумулатора за 5 месеца се е скапал.Дали защото карам 20-25 км общо на ден отиване и връщане на работа?

По-скоро кажи колко километра си навъртял с новият Тудор акумулатор?

Автомобилите които имаме не са предвидени да се шофира с тях 24 часа с включени къси светлини +климатик + аудиоуредби + ....

Тоест и да могат да понесат това натоварване, в годините когато са проектирани и произвеждани нямаше изискване за 24 часа шофиране на къси светлини.Дневни така или иначе не са предвидени при проектирането, на ел.системата на автомобила, съответно и натоварването на акумулатора също не предвидено за 24 часа шофиране на светлини.

А бре това с целогодишното шофиране на къси/дневни светлини е една от най-големите тъпни на ГЕРБ.

Кой знае колко €€€€ са прилапали определени лобисти -депутати ...

================================================


Зарядното от ЛИДЛ може да започне зареждане при много разреден акумулатор.Включва се на заряд на акумулатор за мотор = 6 волта.След това се преминава на програмата за заряд на акумулатор за автомобил.Ако напрежението на акумулатора е паднало под +3.5 волта няма да може да го зареди.

Тогава обаче е все едно - акумулатора така или иначе е "изпуснат", за да падне до такова ниско напрежение , надеждността също става под голям въпрос ...

------------------------------------------------------------------------------------


Това което зная за ЛИДЛ-ските зарядни е че новите са по-"взискателни" към акумулатора и е по-възможно да "откажат" да го зареждат, ако е много разреден.

Старите без екранчето не са толкова "капризни" и с тях може да се възстанови донякъде и акумулатор "мъртвец" ...

lordliness
29-08-2017, 19:07
По-скоро кажи колко километра си навъртял с новият Тудор акумулатор?

Автомобилите които имаме не са предвидени да се шофира с тях 24 часа с включени къси светлини +климатик + аудиоуредби + ....


================================================


Зарядното от ЛИДЛ може да започне зареждане при много разреден акумулатор.Включва се на заряд на акумулатор за мотор = 6 волта.След това се преминава на програмата за заряд на акумулатор за автомобил.Ако напрежението на акумулатора е паднало под +3.5 волта няма да може да го зареди.

Тогава обаче е все едно - акумулатора така или иначе е "изпуснат", за да падне до такова ниско напрежение , надеждността също става под голям въпрос ...

------------------------------------------------------------------------------------


Това което зная за ЛИДЛ-ските зарядни е че новите са по-"взискателни" към акумулатора и е по-възможно да "откажат" да го зареждат, ако е много разреден.

Старите без екранчето не са толкова "капризни" и с тях може да се възстанови донякъде и акумулатор "мъртвец" ...

Гледам, че пак някакви неверни неща пишеш. Това сега ли си го измисли или го прочете някъде?

alfa racer GTA
29-08-2017, 21:15
Конкретизирай "неверните неща".

lordliness
29-08-2017, 22:02
Като падне под 9 волта зарядно от Лидъл не може да го зареди. Акумулатор изтощен до степен да не може да запали крушките в купето се възстановява прекрасно в повечето случаи след зареждане с обикновено зарядно. Имам зарядно от Лидъл и богат опит с него много отдавна, вероятно преди да си чувал, че има такива магазини.
А да и когато такъв акумулатор, паднал на 9 волта, например го сложиш на шест не може да го зареди, ти ще кажеш защо. Ако има ай кю ще се сетиш.

eproHD
29-08-2017, 22:12
Не се карате моето зарядно на CTEK го дават да възстанови изтощен акумулатор от 2V нагоре !

alfa racer GTA
30-08-2017, 11:00
Като падне под 9 волта зарядно от Лидъл не може да го зареди. Акумулатор изтощен до степен да не може да запали крушките в купето се възстановява прекрасно в повечето случаи след зареждане с обикновено зарядно. Имам зарядно от Лидъл и богат опит с него много отдавна, вероятно преди да си чувал, че има такива магазини.
А да и когато такъв акумулатор, паднал на 9 волта, например го сложиш на шест не може да го зареди, ти ще кажеш защо. Ако има ай кю ще се сетиш.


Голяма уста имаш ...

1. Хайде сега обясни с твоето IQ как са заредили този Банер:

http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=59&t=254988&start=135 (http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=59&t=254988&start=135)

и

2. http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/50896-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D 0%BE%D1%80-%D0%BE%D1%82-%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%BB/

==========================

Не се караме.Горе Лорда демонстрира своето АЙ КЮ пред всички във форума.

ecotronic
30-08-2017, 11:37
Без да имам опит с конкретното зарядно, смея да твърдя, че и лордът е прав, и рацерът е прав.

А именно - лордът е установил, че паднал под 9V акумулатор, не може да се зареди с това зарядно.

Рацерът твърди, че може - стига да се включи като 6 волтов акумулатор.


Тук е моментът да ви припомня (запозная) с нещото, наречено "напрежение на празен ход" на едно зарядно.

За да може да зарежда един акумулатор, всяко зарядно формира напрежение на празен ход (непрежението между изводите му преди да е свързано към акумулатора), по-високо от това на максимално зареден акумулатор. В противен случай, то няма как да вкарва енергия в акумулатора.

Така напрежението на празен ход при 12 волтов заряд може да е примерно 18 V. а това при 6 волтов заряд - да речем 10 V.

От друга страна, колкото е по-ниско напрежението при което започва зарядът, толкова е и по-голям зарядният ток.

От трета страна, всяко зарядно си има някаква защита, която го предпазва от прекалено голям заряден ток.

От четвърта страна въпросният заряден ток се пресмята по формулата:

I = (V (празен ход) - V (акумулатор))/R изх.

където R изх. е изходното съпротивление на зарядното.

Сега да приемем, че R изх = 2 Ома. и, че защитата на зарядното изключва при заряден ток над 5 ампера.

Когато включим да се зарежда паднал до 10 V акумулатор, за зарядният ток се пролучава

I = (18 - 10)/2 = 4 А

Т.е - стартовият заряден ток е по-малък от граничните 5 ампера и зарядът може да започне.

Ако обаче акумулаторът е пандал на 8 V, за зарядният ток се получава

I = (18 - 8 )/2 = 5 A.

Тук удряме гредата и зарядното отказва да зарежда за да не даде фира.

Какво се случва обаче, ако включим 12 волтов акумулатор, който се е разредил до 8V, към зарядното в режим на 6 волтов заряд:

I = (10 - 8 )/2 = 1А.

Ето че в този случай зарядният ток е приемлив и зарядът може да започне.

Естествено, че 12 волтов акумулатор няма да може да се зареди, но поне напрежението му от 8 V ще нарастне примерно на 9 при които при 12 волтов режим няма да надвишим онези гранични 5 А.


В горния пример съм идеализирал нещата за да може да бъде по-лесно разбрана основната идея.

lordliness
30-08-2017, 12:26
Голяма уста имаш ...

1. Хайде сега обясни с твоето IQ как са заредили този Банер:

http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=59&t=254988&start=135 (http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=59&t=254988&start=135)

и

2. http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/50896-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D 0%BE%D1%80-%D0%BE%D1%82-%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%BB/

==========================

Не се караме.Горе Лорда демонстрира своето АЙ КЮ пред всички във форума.
Както и предположих нула опит и нула мисъл, прочел си нещо някъде.

dansguardian
30-08-2017, 12:33
Авторът е писал, че акумулатора е TUDOR High Tech 47 aH/450A, но 47аН не са ли малко за този мотор?

Vasil1407
30-08-2017, 13:21
Тръпна в очакване,някой да отговори,защото другата седмица мисля да взимам gigawat 52 ah

ecotronic
30-08-2017, 13:30
Тръпна в очакване,някой да отговори,защото другата седмица мисля да взимам gigawat 52 ah

Правилният капацитет за твоята кола е 60 Ah.

Vasil1407
30-08-2017, 13:41
Правилният капацитет за твоята кола е 60 Ah.

Демек като съм бил с 47 и е било лошо ?

BO
30-08-2017, 14:30
... защитата на зарядното изключва при заряден ток над 5 ампера.
...
Защо се приема, че защитата изключва зарядното?
Не е ли по-логично просто да ограничи тока на 5А, каквато и да е разликата в напрежението?

ecotronic
30-08-2017, 14:56
Защо се приема, че защитата изключва зарядното?
Не е ли по-логично просто да ограничи тока на 5А, каквато и да е разликата в напрежението?

Както казах, дадох идеализиран пример за да бъде по-лесно разбран. В конкретния случай въпросната защита може да е и по напрежение.

А защо просто не са ограничили тока вместо да въвеждат защита по напрежение - въпрос на конструкторско виждане.

---------- Post added at 14:56 ---------- Previous post was at 14:53 ----------


Демек като съм бил с 47 и е било лошо ?

Чак лошо не може да се каже. И с 36 Ah акумулатор пак ще можеш да движиш някак, но няма да разполагаш със запаса, предвиден от конструктора.

lordliness
30-08-2017, 15:32
Имам три различни зарядни, това въпросното не може да зареди акумулатор, който е паднал под определени волтове, просто не се включва за да започне заряд, за това слагам обикновено зарядно и когато вдигне акумулатора вече мога да включа въпросното. Имам дори и мултицет да си меря. Никога не пиша нещо наизуст или нещо, което съм го прочел някъде в интернет и като първи глупак съм го приел за чиста монета
Възможно е именно за това да не може да се зареди акумулатора на човека пуснал темата, акумулатора да е много паднал и да правят опити да го заредят с подобно устройство.

viktorsterev
30-08-2017, 21:41
Защо ще купуваш - не е ли в гаранция този?

До тук никъде не видях да е мерена консумацията на колата при покои.Отиваш за ракламация,мерят я,показва ти 0.06А и си изгорял.Може и някои модул да не заспива и да го точи

alfa racer GTA
30-08-2017, 22:19
https://www.youtube.com/watch?v=30fpMlypYew (https://www.youtube.com/watch?v=30fpMlypYew)


https://www.youtube.com/watch?v=bBF_6LwbsSs (https://www.youtube.com/watch?v=bBF_6LwbsSs)


https://www.youtube.com/watch?v=CQB1gUXrEvI (https://www.youtube.com/watch?v=CQB1gUXrEvI)


https://www.youtube.com/watch?v=tsm4gll7g08 (https://www.youtube.com/watch?v=tsm4gll7g08)




=============================================




Тръпна в очакване,някой да отговори,защото другата седмица мисля да взимам gigawat 52 ah


Пробвай с качествено импулсно.От ЛИДЛ става- доста хора си ги купиха.
Ако не успее да зареди акумулатора си за нов акумулатор.

С друго зарядно на базата на трансформатор може да "възкресиш" мъртвец, но ако разчиташ на това рискуваш в един момент да отидеш някъде на почивка/пътуване и да останеш без акумулатор посред почивката/пътуването.

mimouzunov
31-08-2017, 13:53
Акумулатора е нещо което акумулира енергия нали!?
Ако тая енергия му се "налива" в някакви граници говорим за волтаж и ампераж всичко е наред пък било това и с най-прости средства!
Разполагам мисля със седем (7) зарядни за акумулатори и то всякакви, лидълско, Бош, Стек MXS 5 и какви ли не...
В момента зад мен се зарежда една батерия със зарядно което съм си правил преди години и представлява един траф грец и два прибора... Зарежда си и е едно от малкото с което може да съм сигурен че акумулатора е наистина зареден на 100%, това го потвърждава и ареометъра за гъстота на електролита!
Лидълското зарядно е удобно защото е малко, има защити от всякакво естество но варианта му без дисплей (такова имам аз) наистина неможе да направи нищо за прекалено изтощена батерия!!!
На снимките се вижда правеняка и вече заредената батерия (гъстота на електролита ~1.28 и тн).. (на разни приятели които нищо не вдяват им давам модерните зарядни, защото знам че и да искат няма да повредят нищо и ще може да си заредят батериите до някаква степен която е достатъчна за масовия потребител, за мен си ползвам вехтуриите но ги следя какво правят)

А по темата, принципно е възможно да дефектира и нова батерия! Случвало се е вече... Варианта е малък но го има!

ecotronic
31-08-2017, 14:26
Когато се цели да се постигне пълен заряд на един акумулатор, се стига до един режим (напрежение 15+ V, газоотделяне, загряване), който може да се окаже опасен за масовия потребител. Поради това производителите на зарядни предпочитат да си "вържат гащите" като направят така, че изобщо да не се стига до този режим.
Това, едно зарядно да не може да се започне заряд на силно разреден акумулатор пък си е въпрос на конструкция на зарядното. Не съществуват кой знае какви технически пречки за да се направи зарядно, което да може да "подхване" акумулатора дори и от 0 V. Друг е въпросът, дали изобщо има смисъл от това, такъв акумулатор да се подлага на заряд.

Vasil1407
22-09-2017, 21:00
Колеги пак ме мъчи тая кола.Купих НОВ акумулатор работи три седмици и днес в най-големия дъжд след ритане,когато съм мокър до костите въртя и ТЦ.Мерих динамо/алтернатор 14,2.

Не мога да я заключа с дистанционното разбира се....Някакви идей от какво е? Стартер,ако е как да разбера?

lordliness
22-09-2017, 21:05
Да не би да имаш някаква утечка? Премери.

Vasil1407
22-09-2017, 22:47
Е как карах 3 седмици без проблем,нещо не разбирам ..

bat_borko_
23-09-2017, 08:59
Примери за утечка.Ако е караш всеки ден може да издържа акомулатора,но един ден ако не си е карал може да го бутне на цяло зависи колко е голяма.