PDA

View Full Version : Въпрос за лични данни.



dimitar_vd62
21-09-2017, 01:29
От известно време когато получавам пратка от Еконт ми искат да впиша ЕГН някъде по листчето, обяснението - на банката и било необходимо за превода.Не можаха да ми отговорят как досега банката е правела преводите без ЕГН.Дали пък егн-то не отива в НАП да видим отде Гошо има двайсе кинта да купи от Тошо нещо си и дали Тошо ще ги декларира на края на годината.По същата логика и Кауфланд трее ми искат егене.Някой запознат ли е доколко това е законно и кАде моем са възмутим.

pa4ito
21-09-2017, 12:30
Ще е законно, ако Еконт са регистрирани като Администратор на лични данни. В противен случай не. Публичен регистър има тук:
https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=795

На мен ми го показа като потърсих само по име Еконт...

ecotronic
21-09-2017, 13:27
Вероятно не са интересни двайсетте лева на Гошо а тези, които Тошо получава. Ако искаха ЕГН на Тошо, той вероятно щеше да намери други начини за да прати терлиците, които плете на клиентите си за да заобиколи НАП.

dhtj
21-09-2017, 17:43
Просто не ползвайте еконт.
И без това тарифите са им най-високи.
Много си повярваха напоследък.

Рапидо например са наполовина по-евтини и съм по-доволен от куриерите им.
Спиди също стават.

Бобби
22-09-2017, 00:34
Просто не ползвайте еконт.
И без това тарифите са им най-високи.
Много си повярваха напоследък.

Рапидо например са наполовина по-евтини и съм по-доволен от куриерите им.
Спиди също стават.
Прав си....тоя бизнес у нас не се управлява като хората....всяка една фирма гледа да хване някоя държавна поръчка и ли да се докопа до голяма фирма....например...да разнасят на топлофикация или вик-а фактурите....мобилни оператори и т,н....лапат едни пари...и след това става жмел.....не си изпълняват задълженията....в моя квартал например...не съм получавал фактурите за вода от 5-6 месеца....:lupe:

---------- Post added at 21:34 ---------- Previous post was at 21:31 ----------

п.п....у нас дори и да не дадеш лични данни, който иска да ги има.....може да си ги получи ....и то почти без пари....
цялата ни държава е измама ......къде търсите под вола теле...:grin:

Grishata
22-09-2017, 07:40
Абсолютно прав е Бобби :) винаги ми е било забавно как хората нямаме проблем да си даваме пръстовия отпечатък и лицето на апъл самсунг и тн обаче като чуем егн и ни става лошо :д

Преди години като млад студент съм работил в Еконт :д основната идея за егн-то е , че го има в базата данни в твоя профил и трябва това ,което си го написал да съвпада. Те официално са получили разрешение да са оператор на лични данни(?) и си имат право да ги искат картите. Друг е въпросът , че може би имаш право да се чудиш дали се следи това нещо - докато бях там имаше няколко случая на операции на данс и нап и прибираха пратките на разни търговци на тютюн и добавки....

преди да стигнат проверките до нас има много и много търговци в продавалника с хил левове оборот , които работят през Еконт. Така че аз лично не бих се притеснил.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

dimitar_vd62
22-09-2017, 13:57
Като го имат в базата данни защо трябва да го пиша на някакво листче.В Еконт съм само купувач.Та интересно ми е как точно превеждат парите ми на продавача че егн-то трябвало на банката.По тоя логика във всеки маагазин трябва да си напишеш егн-то на касовата бележка, щото както еконт е посредник между продавач и купувач така и магазина е посредник.Данс манс не ме притесняват, притеснява ме как се съхваняват тези бележки, как се унищожават.Телефоните с камери за следене на лицето и пръстови отпечатъци не ме блазнят като последен писък на модата, всеки си има глава на раменете да мисли,пък и който иска да те проследи и камера и микрофон ще включи и без тия екстри.Аз дори нямам фейсбук не поради някаква психоза от следене а просто за мене е губи време.Според мене това че някой е оператор на лични данни не означава че трябва да ги събира за щяло и нещяло.Щото утре някой мое се окаже длъжник, наемател н собствения си апартамент и т.н.

Бобби
23-09-2017, 00:39
Като го имат в базата данни защо трябва да го пиша на някакво листче.В Еконт съм само купувач.Та интересно ми е как точно превеждат парите ми на продавача че егн-то трябвало на банката.По тоя логика във всеки маагазин трябва да си напишеш егн-то на касовата бележка, щото както еконт е посредник между продавач и купувач така и магазина е посредник.Данс манс не ме притесняват, притеснява ме как се съхваняват тези бележки, как се унищожават.Телефоните с камери за следене на лицето и пръстови отпечатъци не ме блазнят като последен писък на модата, всеки си има глава на раменете да мисли,пък и който иска да те проследи и камера и микрофон ще включи и без тия екстри.Аз дори нямам фейсбук не поради някаква психоза от следене а просто за мене е губи време.Според мене това че някой е оператор на лични данни не означава че трябва да ги събира за щяло и нещяло.Щото утре някой мое се окаже длъжник, наемател н собствения си апартамент и т.н.
Митак, Господ да ни пази....защо трябва да разъсждаваш....ЕГН-то. ти го има навсякъде...в предишната ти работа, в мобилният ти оператор, ако си теглил заем, ако си регистрирал кола в Кат....и т,н.....
Защо се натоварваш .....:unsure:...тия с милионите не го мислят...та ние...:)
п.п....кой ще ти го опази...?...въпреки, че декларират за това, ама не са с подпис...:)))

---------- Post added at 21:39 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

Фейса е показност, от която само може да загубиш......не се ли знаем на маса, за какво ще се показваме в нета....а бе комплекс....;)

old alfist
23-09-2017, 01:50
От известно време когато получавам пратка от Еконт ми искат да впиша ЕГН някъде по листчето, обяснението - на банката и било необходимо за превода.Не можаха да ми отговорят как досега банката е правела преводите без ЕГН.Дали пък егн-то не отива в НАП да видим отде Гошо има двайсе кинта да купи от Тошо нещо си и дали Тошо ще ги декларира на края на годината.По същата логика и Кауфланд трее ми искат егене.Някой запознат ли е доколко това е законно и кАде моем са възмутим.
Не знам защо, но на мен не са ми искали никога ЕГН-то, дори когато съм взимал пратки с получател друго лице и това се е случвало многократно - в най-трагичните случаи са ми искали да покажа № на пратката изпратена предварително с SMS на титуляра, която получавам с обаждане до него, пред куриерите.

P.S. Ако някой поиска, личните ти данни могат да се получат от десетки места, но това не е лошо - може някой да ти направи дарение.

dimitar_vd62
23-09-2017, 18:42
Туй за СМС е ясно.

kinggod
23-03-2018, 10:16
На мен досега никога не се е налагало да ми искат ЕГН-то. Не е ок да се съгласяваш. Мисля си че поне някакъв документ трябва да ти издадат за защита на личните данни. Наистина ЕГН-то много лесно може да се намери :wallbash:
Единствено за пратки са ми искали в Български пощи.

TheNet
26-03-2018, 00:01
И на мен никой не ми е искал такава лична инф, не мисля и че имат право