PDA

View Full Version : Ел. регулиране на фаровете



bobi_kz
16-11-2017, 19:02
Колеги днес забелязах, че не ми работи ел. регулирането на фаровете. Бушона трябва да е здрав, защото копчето свети и ме съмнява да са изгорели моторчетата. Веднъж когато отварях капака за диагностика падна копчето за регулиране, но не забелязах да съм го счупил, забелязах че само от едната страна има пластина като извадих копчето сега за да видя какво се е случило.Не знам къде да търся проблема...

mirchozo
16-11-2017, 20:47
Това че свети не означава че работи. Подсветките са отделно и се командват при контакт или включване на габарити. Добре е да го свалиш и да огледаш дали не си строшил самия механизъм. Също можеш да го разглобиш внимателно и да си обясниш принципа му, както и да имитираш действията му. Най-лесно е да тестваш със здрав такъв, примерно в някоя морга или колега от форума да ослужи за проба.

bobi_kz
16-11-2017, 22:20
Почивните дни ще го разгледам .. :) Благодаря

LYBRAtor
17-11-2017, 18:28
Вътре във врътката за регулиране на фаровете има една смотана малка пластинка, която в общи линии при отваряне/разглабяне на копчето изпада и е толкова малка, че може и да не забележиш. Врътката продължава да има известно напрежение като местиш на ръка, но реално не работи и фаровете не мърдат. Ако е в това проблема, може да се наложи да си купиш цялата пластмасова джаджа със се бутоните за халогени и не помня какво още... продадох си 159ката за щастие.

Има го нов целия модул за 45-50 лева в ebay

bobi_kz
17-11-2017, 18:48
Най-вероятно така е станало... Забелязах, че има някаква пластинка от едната страна, но може би има и др.

bobaka01
31-01-2018, 18:53
Здравейте колеги ,
от няколко дни съм собственик на 159.
Имам питане относно фаровете ,светят много високо и е доста дразнещо.Когато запаля виждам как се местят,което ме навежда на мисълта,че ел.регулирането работи но дали е коректно или просто трябва механично да се настроят в сервиз с уред за да се свалят.
С ксенон съм,благодаря предварително за отговорите.:cheers:

Alfa tuner
31-01-2018, 19:16
Може да се настроят и ръчно

powerf00l
31-01-2018, 20:05
Здравейте колеги ,
от няколко дни съм собственик на 159.
Имам питане относно фаровете ,светят много високо и е доста дразнещо.Когато запаля виждам как се местят,което ме навежда на мисълта,че ел.регулирането работи но дали е коректно или просто трябва механично да се настроят в сервиз с уред за да се свалят.
С ксенон съм,благодаря предварително за отговорите.:cheers:

И аз съм с ксенон, там регулацията е автоматична и няма контрол вътре от купето, така че само ръчно могат да се пренастроят.

undy
31-01-2018, 20:22
Ако и ръчното не помогне, предполагам машинките за нивото се бъзикат и "лъжат" за положението на автомобила. Отпред е на левия горен носач,отзад пак отляво на окачването. Най-вероятно ако е от тях ще има и някаква грешка. С МЕС може да се калибрират фаровете,ако се стигне до там.

mirchozo
01-02-2018, 10:44
Ако светят много ама много горе, погледни въпросния датчик на горен ляв носач. Самия датчик има лосче което посредством една "планка" е захванато с болт към носача. Въпросната планка може да бъде обърната по погрешка. На моята кола я бях обърнал като сменях носачите, тръгвам и о чудо, фаровете светят в космоса. Та се светнах че нещо не съм направил както трябва и с един ключ на пътя за 2мин гъзурене всичко си дойде на мястото. Автоматичното регулиране взема сигла от въпросния датчик за предно ляво колело и още идин датчик някъде отзад, по този начин решава колко да коригира фаровете спрямо товара в багажника. Отделно от тези 2 датчика сигнала се ползва от системата Hill Assist.

Пс Ако проблема с височината е минимален, просто коригирай това от врътките на самите фарове, там си има настройки за нагоре/надолу, наляво/надясно.

alfistivirus
20-01-2019, 16:06
Тази пластинка е онази, която стърчи напред и топченцата върху самата врътка леко я мърдат ли ? При мен я има, но не ми работи настройката на фаровете.

alfistivirus
20-01-2019, 17:45
Ето тази пластинка ли е? :) Също се чудя ако изгори едната машинка, дали и другата спира да работи?

bobi_kz
20-01-2019, 20:59
Смених копчето и проблема си остана..не знам дали ако едната машимка изгори другата дали трябва да работи нямам идея как са свързани.
Да отбележа, че нямам ксенон и не съм виждал да има датчик на носача...

ecotronic
20-01-2019, 21:21
Смених копчето и проблема си остана..не знам дали ако едната машимка изгори другата дали трябва да работи нямам идея как са свързани.
Да отбележа, че нямам ксенон и не съм виждал да има датчик на носача...

Двете машинки не трябва да имат нищо общо, освен управляващото напрежение от копчето. Не е невъзможно обаче, ако фиряса едната, да шунтира управлението за другата. Поради това пробвай да изключиш буксата на всеки един от фаровете и виж, дали другият няма да тръгне да се регулира.

Още по-добре да мериш. На пин 6 от конекторите на фаровете трябва да има +12V при пуснати къси светлини а на пин 7 трябва да има постоянно напрежение в интервала 0 - +12V в зависимост от положението на копчето.