PDA

View Full Version : Как да активирам калорифера на 156



miraco
15-01-2018, 16:52
Стана студено и реших да пусна калорифера. Още лятото закачих буксите под жабката но казват че трябва и софтуерно да се активира. Как мога да го активирам?
Използвам Multiecuscan, влизам но си нямам идея коя отметка трябва да маркирам.
Ако някой е правил тази гимнастика ще съм благодарен да сподели.

Алфата е от подписа ми.

ecotronic
15-01-2018, 17:38
Доколкото знам, за твоята кола през MES можеш само да провериш, дали я имаш тази функционалност и ако да - да я тестваш.

Climate control > Delphi climate control > parameters > отметка на параметъра "additional heater" и гледаш дали е "present" или "not present"

ScuderiaItalia
15-01-2018, 18:18
За най-лесно да видиш дали работи в момента без да правиш нищо е като запалиш колата след 1 минута да настройш на 32 градуса да кажем и да натиснеш Ауто копчетата да светят само да си прави джаджите. Ще пусне само горе в прозореца, след няколко минути ще тръгне и в краката, освен горе и ще започне само да се увеличава през определено време според температурата на антифриза.

Alexanderbb
15-01-2018, 20:01
Моят отговор е никак. Това е една система дето всички я знаем че са я сложили но никой не я е виждал да работи. Можеш да я преправиш до полуавтоматично управляема система и тогава ще тръгне малко топлина. За мен са допуснали конструктивен дефект в таблото за управление, който 159 ката е отстранен но при 156 така и не е поправен

miraco
15-01-2018, 20:10
Такаааа, с Multiecuscan като се опитам да влезна в Climate control ми изписва че това може само с платена версия. Така че няма как да видя нищо дали е активно или не.

Направих това където ScuderiaItalia писа. Навън е 1 градус....запалих колата и след 30 секунди включих климатика на авто на 32 градуса. Започна да духа на една черта горе на стъклото, след около 2 минути работа на място започна да духа и долу в краката и вентилатора започна да се усилва сам. А като сложа ръката долу се усещаше леко топъл въздух.

Но не зная дали това е от калорифера или колата за тези 2-3 минути си е загряла нормално.

ecotronic
15-01-2018, 20:16
Изработих контролер на въпросния калорифер на колега от форума и предстои той да го тества и да съобщи отзиви. Не изключвам и нещо да съм проспал, тъй като аз не разполагам с такава кола и респективно не съм в състояние да извърша тестовете собственоръчно.

Това което съм заложил като функционалност е:

Калориферът се пуска, когато са изпълнени следните 3 условия:

1 - Външна температура под зададен от потребителя праг (примерно 5 гр.)

2 - Температура на охлаждащата течност под зададен от потребителя праг (примерно 50 гр.)

3 - Скорост на въртене на вентилатора над зададен от потребителя праг.

Веднъж пуснат калориферът, контролерът следи напрежението в ел. инсталацията и комутира степените на калорифера, както следва:

13 - 13,4 V включва първа степен (200W)
13,4 - 13,8V включва втора степен (400W)
> 13,8 V включва трета степен (600W)

alfista 96
15-01-2018, 20:51
Такаааа, с Multiecuscan като се опитам да влезна в Climate control ми изписва че това може само с платена версия. Така че няма как да видя нищо дали е активно или не.

Направих това където ScuderiaItalia писа. Навън е 1 градус....запалих колата и след 30 секунди включих климатика на авто на 32 градуса. Започна да духа на една черта горе на стъклото, след около 2 минути работа на място започна да духа и долу в краката и вентилатора започна да се усилва сам. А като сложа ръката долу се усещаше леко топъл въздух.

Но не зная дали това е от калорифера или колата за тези 2-3 минути си е загряла нормално.

Активира се DELFI диагностика.

miraco
15-01-2018, 22:36
Даааа, ами утре ще се разровя из Aliexpress да купя един. За в бъдеще все ще свърши пак нещо.

dhtj
15-01-2018, 22:54
По-скоро си намери платена версия на multiecuscan из торентите и си свърши работата...
Тва от алиексрес докато дойде и ще свърши зимата.

ScuderiaItalia
15-01-2018, 23:52
Като знам дизела как трудно загрява, съмнявам се да започне да духа леко топъл въздух след 2-3 минути дори да я караш. Не съм сигурен де, ползвам го, защото малко или много помага.

che_
16-01-2018, 09:13
При мен, бушоните на акумулатора ги има, тези до горивния филтър също, но не виждам да има пита и релета зад централната конзола както е по снимките.
Като правих ремап на колата, колегата haljscho активира нещо и ми каза да пускам на 30-32 градуса сутрин за да духа топло(преди това пускан на 24-25, защотот си мислех че така ще тегли по-малко от топлото на двигатела и по-бързо ще загрее).
Сега за 3-4мин почва да духа леко топло, а за 7-8 вече си е горещо, а стрелката на антифриза още не е помръднала. Това положение ме устройва....дали топлото идва от печка или от антифриза не ми е важно. Даже бях взимал пита от стило и мислех да я слагам с някакво ръчно управление, но няма да ми е нужна.

За сравнение, на жената А класата е с клорифер и духа топло може би 1, макс 2 мин по-бързо, но тя не е голяма разликата.

lubo_red
16-01-2018, 10:48
На моята си тръгва само.Когато навън е под 6 градуса и парното е на HI без значение от позицията за духане си тръгва.Чува се едно щракане 5-10 сек.слес запалването и след една минута идва топлото лека-полека

miraco
16-01-2018, 11:54
Влезнах с един кракнат Multiecuscan V3.0 в Climate control > Delphi climate control > parameters > но там няма никъде : additional heater има само това на снимката.

http://avtovozi.com/rele.jpg

ecotronic
16-01-2018, 11:59
Това "реле за допълнително подгряване" е "additional heater"

miraco
16-01-2018, 12:05
Изписва само:
Delphi climate control
Delphi climate control (Single zone) MY03

и на двете съм гледал.

ecotronic
16-01-2018, 12:06
Правилно си избрал първото. Тетка Мара така го е превела.

Значи имаш калорифер.

miraco
16-01-2018, 12:26
Е да, ама дали е активиран или не....това искам да разбера.
Или щом е маркиран като наличен значи функционира.

ecotronic
16-01-2018, 12:29
Отиди в менюто "тестове" избери "допълнително реле" или каквото е там (на 3 - та позиция е) и цъкни долу вдясно бутона "изпълни".

Трябва да чуеш да цъкат релетата.

Alexanderbb
16-01-2018, 21:10
На моята си тръгва само.Когато навън е под 6 градуса и парното е на HI без значение от позицията за духане си тръгва.Чува се едно щракане 5-10 сек.слес запалването и след една минута идва топлото лека-полека

При бензиновите модели такава система няма, а при старите предфейсови дизели, системата е със свещи като на повечето дизели.
Пак казвам, такова работещо чудо няма. Ако някой ми го покаже ще го почерпя. Ама не с "усеща се едно топло" а с мултицет на управляващите релета :-)

Scrapera
16-01-2018, 22:54
Действително additional heater може да се преведе и като „допълнителен подгревател“, и като „(допълнителен) калорифер“.
За тези с поне елементарни технически познания оставям да преценят кой в случая го е превел правилно – Тетка Мара или Чичо Идеалист.
Айде бе, можело да се преведе като допълнителен калорифер. Друг път.
Това е термин от elearn, който обозначава допълнително отопление - независимо какво.
Ако влезеш в 166 е печка webasto.
Ако влезеш в дърта 156 са подгревни свещи на антифриза.
Ако влезеш в по-малко дърта 156, е споменатият нагревател с реотани в темата.
:whip:

ecotronic
16-01-2018, 23:00
Действително additional heater може да се преведе и като „допълнителен подгревател“, и като „(допълнителен) калорифер“.
За тези с поне елементарни технически познания оставям да преценят кой в случая го е превел правилно – Тетка Мара или Чичо Идеалист.

Г-н *ай*аров, колко пъти съм ти казвал да поливаш цветята и да оставиш мъжките работи на мъжете, вместо да се напиняш по непонятни за теб въпроси?

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/jdv1516136200j.jpg

lubo_red
16-01-2018, 23:32
При бензиновите модели такава система няма, а при старите предфейсови дизели, системата е със свещи като на повечето дизели.
Пак казвам, такова работещо чудо няма. Ако някой ми го покаже ще го почерпя. Ама не с "усеща се едно топло" а с мултицет на управляващите релета :-)

Отдавна не карам бензинова Алфа.Със Кросвагон q4 съм и работи безупречно за моя радост.Въя колата е доста топло преди данотлепи стрелката на темперетурата....

nickgaidarov
17-01-2018, 00:37
...

ecotronic
17-01-2018, 00:42
Чудесно - само дето в този случай additional heater се превежда като подгревател на антифриза, а не "калорифер" с реотани - което е имала предвид и Тетка Мара.

Отново си в грешка. Ето, какво пише да 8 клапаново JTD, произведено през 98 - ма:


Description
The climate control via the heater unit is insufficient when the engine is cold, especially in Diesel engines which are slow to warm up.

These engines may optionally be fitted with a supplementary heater system. This remains active from the moment when the engine is turned on until a certain temperature is reached.

The system consists of an additional heating device, located on the engine coolant supply pipe to the heater unit.

This device contains three spark plugs (similar to those used to preheat the combustion chamber).

The operation of the heater plugs is controlled by a special control unit which operates either one, two or three of them giving 200W, 400W or 600W.



Накратко - при старите дизели допълнителният подгрев е реализиран с електрически нагреватели в малкия кръг на охлаждащата система, при по-новите - калорифер.

miraco
17-01-2018, 09:16
Така колеги, за да се реши спора само малко да се затопли времето и ще легна под жабката да разглобя тази кутийка в която има или няма нагреватели и ще постна тук снимки. Така ще се види кой е прав.
А почивните дни мисля с един мултицет да видя дали има ток към трите букси.

BO
17-01-2018, 15:39
Хм, действително съм чел по форумите, чак да го търся в техническа документация не съм - нали знаеш, че повече ме влечат декоративните растения - разни магнолии, кипариси, ту и и т.н.:big_flowers:
Но никъде по форумите това не бе оспорено, което ме навежда на мисълта, че е вярно.
От друга страна - ако си чак толкова сигурен, че колегата има калорифер - защо не му го активираш?
Колко му е на него да отскочи по магистралата от Пловдив до София, а ти така или иначе си известен с идеализма си и безкористната помощ, която многократно си оказвал на колеги.
Ами грешно си чел.
Ако колата е с вътрешния фейс, то тя е с "калорифер", а ако е със старото табло, то е с подгревни свещи на антифриза.

miraco
17-01-2018, 15:47
Колата е вътрешен фейслифт.

ScuderiaItalia
17-01-2018, 16:55
Аз не знам въобще за какво спорите и му приставате на акъла. Кога ще тръгнете зимата с JTD-то и след 2-3 минути ще духа леко топъл въздух? Имаше една песен на Галена - Точно никога.

Zafo_84
17-01-2018, 17:57
Моят отговор е никак. Това е една система дето всички я знаем че са я сложили но никой не я е виждал да работи. Можеш да я преправиш до полуавтоматично управляема система и тогава ще тръгне малко топлина. За мен са допуснали конструктивен дефект в таблото за управление, който 159 ката е отстранен но при 156 така и не е поправен


Не е така системата я има и работи перфектно ще споделя как с колегата ecotronic я подкарахме

---------- Post added at 17:51 ---------- Previous post was at 17:44 ----------


Аз не знам въобще за какво спорите и му приставате на акъла. Кога ще тръгнете зимата с JTD-то и след 2-3 минути ще духа леко топъл въздух? Имаше една песен на Галена - Точно никога.

Спорите само ей така да си мърдате пръстите. Аз съм сигурно първия който зачекна темата преди 3 г. И ДА има решение и не на 2рата минута а на 2 рата секунда духа топло. И ДА с jtd вътрешен фейс.

---------- Post added at 17:57 ---------- Previous post was at 17:51 ----------

И да споделя.
Адмирации и Благодарности за колегата ecotronic. С негова помощ и мои идеи го направихме с модул който следи няколко параметеи. Външна температура, температура на двигател, напрежение на алтернатора и обороти на вентилатора.
Ефекта е поразяващ. И да иматакава екстра с главно Е.
За разлика от повечето тук във форума ние се хванахме и го направихме с общи усилия нищо, че сме на 350 км. разтояние. Ще кача и снимки но ще е след няколко дни.

Сега давам думата на иноватора в начинанието. Ако иска да сподели схеми и да затвори много усти. Лека вечер от мен, ще си сипя едно или 2 за почерпка.

BO
17-01-2018, 18:04
Не е така системата я има и работи перфектно ще споделя как с колегата ecotronic я подкарахме

---------- Post added at 17:51 ---------- Previous post was at 17:44 ----------



Спорите само ей така да си мърдате пръстите. Аз съм сигурно първия който зачекна темата преди 3 г. И да има решение и не на 2рата минута а на 2 рата секунда духа топло. И ДА с jtd вътрешен фейс.

---------- Post added at 17:57 ---------- Previous post was at 17:51 ----------

И да споделя.
Адмирации и Блафодарности за колегата ecotronic. С негова помощ и мои идеи фо направихме с модул който следи няколко параметеи. Външна температура, температура на двигател, напрежение на алтернатора и обороти на вентилатора.
Ефекта е поразяващ. И да иматакава екстра с главно Е.
За разлика от повечеро тук във форума ние се хванахме и го направихме с общи усилия нищо че сме на 350 км. разтояние. Ще кача и снимки но ще е след няколко дни.

Сега давам думата на иноватора в начинанието. Ако иска да сподели схеми и да затвори много усти. Лека вечер от мен, ще си сипя едно или 2 за почерпка.


А теб какво те спря да активираш управлението му през модула на климатика?

Zafo_84
17-01-2018, 18:31
А теб какво те спря да активираш управлението му през модула на климатика?

Ами с какво ли не съм пробвал и не работи, активиран е но не тръгва , след това го закачих на реотана на задното стъкло и така го ползвах, има някакъв проблем в климатроника и не тръгва при всеки индивид и затова.

lordliness
17-01-2018, 19:28
Аз освен думи, доказателства не виждам. В тази връзка и аз с помощта на колегата Гайдаров си подкарах калорифера и отоплението и някои мои идеи разбира се, той ще потвърди.

ScuderiaItalia
17-01-2018, 20:01
Грешно си написах поста, исках да напиша, че жтд-то няма да тръгне да духа топло след 2 минути, ако няма нещо като работещ калолифер. Тоя въздух няма как да е от обърнат антифриз зимата.

ecotronic
17-01-2018, 20:12
Аз освен думи, доказателства не виждам. В тази връзка и аз с помощта на колегата Гайдаров си подкарах калорифера и отоплението и някои мои идеи разбира се, той ще потвърди.

Нещо май намекваш. Имай смелостта да го изкажеш в прав текст пред всички.


Защо е тази злоба бе, хора?

Замфире, радвам се, че всичко работи, както сме го мислили. Със здраве да си го ползваш. Ако забележиш нещо, което трябва да се промени, няма проблем да го "ъпгрейднем" :)

Ще окажа пълно съдействие на всеки, който има желание и ентусиазъм да прибегне до това решение за да го материализира.

lordliness
17-01-2018, 20:23
Направете една тема като хората, снимки, описание.
Да четат всички, защо са тези тайни, лични съобщения, като е толкова тайно не го споменавайте въобще, говорете си по скайпа, или ей така да видят другите, че сме много умни, обаче подробности само за избрани и само на лични, или срещу заплащане, но неофициално. Защо е тази показност, без нищо конкретно. Нали форум, взаимопомощ, само празни приказки. Не сте открили кой знае какво. Сигурно и студент ще се справи с това.

lordliness
17-01-2018, 20:41
Какви доказателства ти трябват колега нямаш проблемзкофти е качването на снимки в форума през телефона а все по рядко включвам компа, сподели?

Прочети горният ми пост и не приемай думите буквално.

---------- Post added at 20:41 ---------- Previous post was at 20:36 ----------


Какво и е на темата? Ако кажете и схеми, снимки и каквото е необходимо ще постна в нея.
Проблемът е, че *ай*аров и в нея ще дойде да се изсере.

Знаеш как става, подходящо заглавие, лесно за търсене, схеми, снимки, необходими инструменти и материали,заключване за коментари и всеки който поиска и е сръчен ще си го направи. Е сигурно някой ще се възползва от информацията и ще вади пари от нея, но така или иначе тези коли вече си отиват.

ecotronic
17-01-2018, 20:48
ОК - приемам съвета. Утре ще направя нова тема с всичко необходимо и се надявам, да няма сране в нея. Иначе ще трябва да търся съдействие от модераторите.

ScuderiaItalia
17-01-2018, 21:16
Екотроник, аз също имам интерес за това нещо. Значи колите имат калолифер, ако е поръчана с такава екстра, но не се управлява като хората през климатроника, така ли? Понеже темата е много насрана, малко се обърках. Нужен й е външен контролер/модул, който да го управлява?
ПС - Ако не ми работи калолифера, както си го пускам там през климатроника, тогава в студа как започва да духа леко топъл въздух след няколко минутки? Тая топлина, колкото и слаба да е все идва от някъде.

ecotronic
17-01-2018, 21:22
Екотроник, аз също имам интерес за това нещо. Значи колите имат калолифер, ако е поръчана с такава екстра, но не се управлява като хората през климатроника, така ли? Понеже темата е много насрана, малко се обърках. Нужен й е външен контролер/модул, който да го управлява?

Много съм изчел из форума по въпроса с фабричното решение и така и не стигнах до еднозначен отговор.
Не разбирам например след като калориферът се вижда като "наличен" в интерфейса на MES и след като има дори възможност да се прави принудителен тест на релетата, каква още, баба им :) активация е необходима?

Накратко - при толкова неясноти, предпочетох да прибегна до сигурното решение с допълнителен контролер. В крайна сметка, не говорим за ракетни технологии.

ScuderiaItalia
17-01-2018, 21:46
Ми и аз не виждам никакъв смисъл в това да се активира.. тва да не е бомба. А казваш, че разлика на духане има между това да го пускаш по начина, като мене и по начина, както ти си го направил?

ecotronic
17-01-2018, 21:57
Ми и аз не виждам никакъв смисъл в това да се активира.. тва да не е бомба. А казваш, че разлика на духане има между това да го пускаш по начина, като мене и по начина, както ти си го направил?

Не знам, как е при теб и поради това не мога да ти отговоря на въпроса.

В пост № 6 по темата, писах подробно затова, кое и как се настройва по този контролер.

Накратко - работи при избраните от потребителя температурни условия (на мотора и на околната среда) и при пуснат вентилатор. Тогава работи така че да щади алтернатора. Т.е - работи на толкова по-висока степен, колкото по-голям ресурс от мощност има алтернаторът.

Zafo_84
17-01-2018, 22:11
ще гледам тези дни да направя някоя снимка на въпросният контролер и да ги кача за да видите как действа,колегата ecotronic може да ги ползва примерно ако реши да направи тема,до момента е настроен за работи при степен на вентилатора 2 чертички,и 6 градуса външна температура.изключва се при 60 гр на течноста.


за момента още е отворена кутийката за да гледам индикациите и да го донастроя по прецизно,но за момента при нас е топло следобед и вечер а сутрин бързам за работа.

ще направя и тест с термометър, но за съжаление дисплея не ми сработва веднага когато е студено,и няма да се вижда реалната температура навън.но е ясно че е под 6 след като индикацията свети.


Имайте търпение нямам много време,и нещата стават бавно,а и с този начин на качване на снимки тук е мъка голяма.

ecotronic
17-01-2018, 22:16
ще гледам тези дни да направя някоя снимка на въпросният контролер и да ги кача за да видите как действа,колегата ecotronic може да ги ползва примерно ако реши да направи тема,до момента е настроен за работи при степен на вентилатора 2 чертички,и 6 градуса външна температура.изключва се при 60 гр на течноста.


за момента още е отворена кутийката за да гледам индикациите и да го донастроя по прецизно,но за момента при нас е топло следобед и вечер а сутрин бързам за работа.

ще направя и тест с термометър, но за съжаление дисплея не ми сработва веднага когато е студено,и няма да се вижда реалната температура навън.но е ясно че е под 6 след като индикацията свети.


Имайте търпение нямам много време,и нещата стават бавно,а и с този начин на качване на снимки тук е мъка голяма.

Аз снимки на устройството, индикациите и пр. ще постна.
Ти по-добре направи снимки на връзките към релетата и тези към ECU - то и вентилатора.
Централната конзола не я разглобявай за да снимаш връзката към управлението на климатика. Това ще го обясня достатъчно ясно и без снимка.

Zafo_84
17-01-2018, 23:10
Така да е...

che_
18-01-2018, 10:24
Така, сутринта направих пак тест.
Първо пуснах на 32'С и ауто(и двете лампички за ауто), но така ми отвори клапата за въздух отвън и за това го нагласих само на 32'С, да върти въздуха в купето и да духа към мен на 2 чертички.
На 3-тата минута вече не духаше студено, а горе долу температурата на ръката. На 4-тата духаше леко топло, а на 6-тата си духаше топло.
Стрелката на антифриза не помръдна до около 10-тата минута, като съм карал леко, до 1500-2000об макс.

Ето и снимка на мястото където трябва да седи питата.

Zafo_84
18-01-2018, 10:32
тук се вижда,че няма калорифер,а това че ти духа топличко е добре...радвай се,но колко време ще и трябва да размрази стъклата без да чегърташ сигурно над 15 мин.

а стрелката не мръдва до 60 гр.

che_
18-01-2018, 11:01
Както казах, разликата с А класта на жената която е с калорифер не е голяма и за сега не мисля че има смисъл да се занимавам да слагам пита и да се мъча да я подкарам.

Zafo_84
18-01-2018, 12:14
Както казах, разликата с А класта на жената която е с калорифер не е голяма и за сега не мисля че има смисъл да се занимавам да слагам пита и да се мъча да я подкарам.

Разликата е огромна с него или без него но да слагаш не е удачно че и вътре има есна преграда която пречи, не става с нахане на капачката само, само да вметна когато стане - 15 ако ди духне топло на 2рата минута ти ще си първият....... А с калорифера ще духне на 2рата секунда

lordliness
18-01-2018, 12:50
Не знам, как е при теб и поради това не мога да ти отговоря на въпроса.

В пост № 6 по темата, писах подробно затова, кое и как се настройва по този контролер.

Накратко - работи при избраните от потребителя температурни условия (на мотора и на околната среда) и при пуснат вентилатор. Тогава работи така че да щади алтернатора. Т.е - работи на толкова по-висока степен, колкото по-голям ресурс от мощност има алтернаторът.

страхотна тема си направил, съвсем друго си е всичко да е на едно място , обяснено подробно и онагледено със снимки :respect:

ecotronic
18-01-2018, 12:53
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1539319#post1539319

---------- Post added at 12:53 ---------- Previous post was at 12:50 ----------


страхотна тема си направил, съвсем друго си е всичко да е на едно място , обяснено подробно и онагледено със снимки :respect:

Благодаря. :)

Надявам се да остане чиста и в нея да дискутираме само техническите аспекти.

ecotronic
18-01-2018, 13:28
Гайдаров, помолих за нещо в предишния си пост, но явно си трябват и първите 7 човешки години.

На никой (в т.ч. и на мен) не му пука за твоите "оценки".

Ако имаш да казваш нещо по същество, си "добре дошъл". Не превръщай и тази тема, в която съм вложил немалко труд, в поредния умопомрачителен брътвеж.

kirekchiev
21-09-2020, 11:35
Здравейте. Малко стара тема, но как да разбера дали имам калорифер на 156цата? Фейслифт 1.9 8В е колата.

miraco
22-09-2020, 19:33
Здравейте. Малко стара тема, но как да разбера дали имам калорифер на 156цата? Фейслифт 1.9 8В е колата.


Като прочетеш колата с комп...аз така разбрах че имам подгрев. Другият вариант е да легнеш долу под жабката разкачаш кората и при вентилатора трябва да има две свободни букси...мисля че бяха сиви кабели / отдавна беше/. Ако имаш тези свободни букси трябва и да имаш едни малки оребрения / това е калолифера. Абе като легнеш отдолу ще се оправиш....ще разбереш.
Вярно с компа може да ти даде че имаш калорифер но реално да нямаш.

kirekchiev
23-09-2020, 10:29
Тези свободни букси трябва ли да се свързват по някакъв начин?
Иначе днес ще я погледна да видя какво има и какво не.
@ecotronic, може ли малко инфо за контролера - ако имам калорифер, може ли да ми изработиш и на мен такъв контролер?

ecotronic
23-09-2020, 10:41
Тези свободни букси трябва ли да се свързват по някакъв начин?
Иначе днес ще я погледна да видя какво има и какво не.
@ecotronic, може ли малко инфо за контролера - ако имам калорифер, може ли да ми изработиш и на мен такъв контролер?

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?96965-%C4%EE%EF%FA%EB%ED%E8%F2%E5%EB%E5%ED-%EF%EE%E4%E3%F0%E5%E2-%EF%F0%E8-156-(%EA%E0%EB%EE%F0%E8%F4%E5%F0)-%E2%FA%ED%F8%E5%ED-%EA%EE%ED%F2%F0%EE%EB%E5%F0&p=1539319#post1539319

Мога да го изработя, но понеже вече станах обект на доста "колегиална злоба", комуникация по въпроса, на ЛС, моля.