PDA

View Full Version : 155 2.0 TS ´97



PetarD
09-04-2018, 22:52
Колеги здравейте,

Наскоро се сдобих с колата от заглавието на темата и понеже ще има сигурно въпроси, реших да отворя направо една тема за нея.

Тук малко снимки: http://tusara.snimka.bg/automobiles/155.5124933

Първо да кажа, че за сега съм много доволен от автомобила, но има някои неща, които бих променил.

Искам да питам, дали някой е карал 155ца със 17ки, защото тая джанта откровено ми се вижда голяма за колата. Ако някой има опит, нека сподели как се справи с опирането отзад (при мен опира само на по-големите легнали полицаи ако не мина съвсем бавно) и шофирането по неравен път. Мисля си, ако сложа по- меки и съответно по-високи пружини дали няма да стане по-използваема Алфата. Нямам проблем с твърдата возия, но на места в София ме е страх да не изкривя джанта или да не и стане нещо друго на колата. По паветата автомобилът направо подскача с 35-40 км/ч. По бързо не може да се кара... Мисля, че това е комбинация от големите джанти и твърдите пружини... На равен и гладък асфалт колата се усеща супер, но тези условия са рядкост в БГ...

pace
10-04-2018, 08:08
Сега с какъв размер на гумите е?

aRm
10-04-2018, 09:25
Здравей, и добре дошъл! Аз по-миналата година карах на 17ки 205/40/17 и с много свалено окачване. По-надолу от твойто и си беше тегаво, но не съм закачал подкалниците. Закачах с по-висока скорост на легналите полицаи генерацията отдолу. Ако искаш да си търкаляш 17ките с това окачване без да опираш, можеш да пробваш да монтираш тампони за пружините, но не от стария тип дето го слагаха на ладите с 3те гребена, ами от новите облите. AMT Power cushion buffer се водят! Аз съм отпред и отзад с такива, но си върнах 15ките и сложих възможно най-високите гуми.... 155 със 17ки е неприятна за каране в градски условия и неравен път. Това са фактите.

pace
10-04-2018, 09:30
Аз търкалях 205/45/17 предни и 225/45/17 задни без проблеми

aRm
10-04-2018, 13:35
Ето как изглеждаше... Отпред беше адски ниска, докато отзад беше що-годе... Като возия беше кошмар и много клатеше напред-назад.

ivopifeca
10-04-2018, 15:05
Сложи си максимум 15-ка с висока гума,колкото позволява.По тия пътища му е цаката висока гума,за да може да се кара по мека,да пази окачването.

aRm
10-04-2018, 16:44
195/60/15 Това е истината.... Евтина и масова гума ! В момента и аз съм с такива и е прекрасно! Отпред гумата минава на 2мм от чашката на пружината :)

PetarD
10-04-2018, 20:31
Сега погледнах размера на гумата отпред и отзад е 205/40/17. Хубава е много джантата, обаче май наистина идва голяма. Иначе имам едни 16ки от Фиат купе Турбо 16в, които мисля трябва да станат точно и мога с тях да пробвам как е. 4х98 са.

pace
10-04-2018, 21:11
Аз ти написах размери с които колата си возеше добре само със спортни пружини и нормални амортесьори,защо като те кефи със 17ки да я караш с 15ки....странно

italfen
11-04-2018, 09:18
Ето как изглеждаше... Отпред беше адски ниска, докато отзад беше що-годе... Като возия беше кошмар и много клатеше напред-назад.

Много ми хареса как изглежда със 17ките.
Гуми с размер 195 60 15 на по-динамично каране в завои се усещат все едно карам върху локум. Най много високи 55 трябва да са гумите. А гумите висок клас имат много по-комфортна возия и не рядко ми се е случвало например от 205 55 16ски със зимни Firestone ги заменя с 18ки 225 40 18 Continental и возията и самата стъпка на колата се променя значително.

aRm
11-04-2018, 10:44
Много ми хареса как изглежда със 17ките.
Гуми с размер 195 60 15 на по-динамично каране в завои се усещат все едно карам върху локум. Най много високи 55 трябва да са гумите. А гумите висок клас имат много по-комфортна возия и не рядко ми се е случвало например от 205 55 16ски със зимни Firestone ги заменя с 18ки 225 40 18 Continental и возията и самата стъпка на колата се променя значително.

Да, така е :) А лично сложих 195/60/15 заради балона и максимално големия диаметър.... Доста подобри возията. Още си пазя фланците и пружините за черни дни. Някой ден отново ще застане на 17ки. Наистина седеше брутално на 17ки колата !

PetarD
11-04-2018, 12:37
Благодаря за мненията. Има много решения на проблема явно, за сега мисля да оставя 17ките и да си поиграя с гумите и окачването. И без това за града карам ван, обаче сега като купих Алфата, още и се радвам и я търкалям и нея в София :D

vankata_ll
11-04-2018, 22:33
195/60/15 Това е истината.... Евтина и масова гума ! В момента и аз съм с такива и е прекрасно! Отпред гумата минава на 2мм от чашката на пружината :)

Имаш ли снимки с тези гуми? Със 17-ките изглежда страхотно.


Благодаря за мненията. Има много решения на проблема явно, за сега мисля да оставя 17ките и да си поиграя с гумите и окачването. И без това за града карам ван, обаче сега като купих Алфата, още и се радвам и я търкалям и нея в София :D

Тези Alleggerita трябва да са доста лекички. Ако имаш възможност можеш ли да пишеш общо тегло с гумата? Аз съм с 205/45/16 (в момента 195/45/16) и ниски Eibach и всяка напречна неравност е дум-дум. За себе си съм разбрал, че или комфорт, или визия. И двете няма как.

aRm
12-04-2018, 10:15
Имаш ли снимки с тези гуми? Със 17-ките изглежда страхотно.

Благодаря... Ще я снимам с 15ките. В момента се кара с такива и зимно време пак със същия размер. Иначе, ако има значение - С големия шенкел съм и макферсоните са ми от фиат купе 2.0 20V turbo.


Тези Alleggerita трябва да са доста лекички. Ако имаш възможност можеш ли да пишеш общо тегло с гумата? Аз съм с 205/45/16 (в момента 195/45/16) и ниски Eibach и всяка напречна неравност е дум-дум. За себе си съм разбрал, че или комфорт, или визия. И двете няма как.

Алегритата с този размер 17ка тежи точно 6.29 кг бройката ! :) Обикновено гумите мисля, че бяха около 10тина кг.

Бобби
13-04-2018, 00:11
А бе момчета, защо си правите колите лагерници с тия 17-ки.....никакви предимства няма....ебавате окачването, лагери, правите е по бавна и т.н.....
Относно визията и с едни 15-ки, ако са готини джантите пак си я има...а и парите са други за гуми, ама Вие си знаете...:beer:

pace
13-04-2018, 08:38
Боце,дърт си и не разбираш :D

aRm
14-04-2018, 15:40
Ето обещаните снимчици. 195/60/15

Бобби
14-04-2018, 21:10
Ето обещаните снимчици. 195/60/15
Според мен...на тия издути калници на фейса, тича само издута джанта с борд......всичко друго е жмел и не стой както трябва...

---------- Post added at 18:10 ---------- Previous post was at 18:06 ----------


Боце,дърт си и не разбираш :D
Напротив....има какво да научиш от мен, ама си още цък...,цък...язък..:))
Уважавай възрастните, моето момче...и да знаеш...харесвам перничани, защото са колоритни....
Наздраве.... нема се косиш...:))

thecleaner
14-04-2018, 21:45
:machinegunner::machinegunner::machinegunner:
Боце,дърт си и не разбираш :D

:guillotine:

aRm
15-04-2018, 21:52
За издутата джанта съм съгласен, но в момента съм далеч от това да чупя стойки и т.н �� С тия гумета няма ядовв вече 18 месеца основно в София и по-мало извън нея.... Което си е личен рекорд �� Преди 3 лета беше с едни 16ки 9 инча отред и отзад на 215 на 40 гуми и пак оръскаше много сексапил. В момента е пенсионерска Алфа, но няма да е за дълго.

PetarD
30-05-2018, 14:39
Колеги, някой да има случайно долната вътрешна част на капака при коляновия вал на двигателя? Всъщност се чудя дали ще стане капака от 156 2.0тс, защото има такива за части в мобиле Открих, че моят липсва и сега като съм тръгнал да правя двигателя да не харчи масло, съм решил да го сложа и него

mimouzunov
31-05-2018, 11:01
Колеги, някой да има случайно долната вътрешна част на капака при коляновия вал на двигателя? Всъщност се чудя дали ще стане капака от 156 2.0тс, защото има такива за части в мобиле Открих, че моят липсва и сега като съм тръгнал да правя двигателя да не харчи масло, съм решил да го сложа и него

"долната вътрешна част на капака при коляновия вал"
Гледам го това ама не може да го разбера точно.

PetarD
31-05-2018, 16:32
Да, малко тъпо съм го описал, ама не знам точно как се казва. Мисля, че пази ангренажа от долната страна. Тук има снимка, къде трябва да застане: http://tusara.snimka.bg/automobiles/155.5124933.38626436

PetarD
18-08-2019, 11:04
Готова е колеги. След 1 година реставрация... Оказа се много приятна кола 155цата. Най-спортната кола на предно, която съм шофирал. Сега има 3000км разработка, обаче туинспарка си дърпа ок и в ниските обороти до 3000 и не знам защо се води толкова калпав мотор и откъде е цялата тази омраза към него... Може би, като се смени всичко в него и работи добре, не е толкова зле все пак

Scrapera
18-08-2019, 11:43
Честито.
Относно спарка - изобщо не е лош, докато работи.
Хубав звук, почти като на верижния спарк, добър разход на гориво, отлично ускорение.
Проблемът е когато скъса биела и спре да работи. Пожелавам ти на твоят да не се случва. :)

tur4in
18-08-2019, 23:05
Scrapera немога да ти пиша съобщение. Дава ми че ти е пълна кутията.
Извинявам се че не е по темата

PetarD
01-10-2019, 23:47
Здравейте колеги, мислите ли, че е възможно да направя колата една идея по-висока от земята, като сменя само пружините. В момента е с жълто кони и H&R пружини, които мисля доста снижават. Въпросът ми е мога ли да оставя конито и да сложа оригинални (или близки по шисочина до оригиналните) пружини? Амортисьорите са регулируеми на отскaчане.

PetarD
28-11-2019, 21:52
Понеже има малко информация в нета, а на мен целта ми е колата, да е максимално бърза и използваема в реални условия, ще направя експерименти и ще видим как се държи с оригинални пружини и Кони амортисьори. Все пак е ясно, че ако е по-мека, ще има и повече сцепление, особено по неравен път. После ако не ми хареса, ще купя и оригиналните амортисьори, защото нищо чудно да си е била добре измислена от завода :D Надявам се да е полезна на някой информацията, като и ако достигна до някакъв извод

mimouzunov
29-11-2019, 10:27
Понеже има малко информация в нета, а на мен целта ми е колата, да е максимално бърза и използваема в реални условия, ще направя експерименти и ще видим как се държи с оригинални пружини и Кони амортисьори. Все пак е ясно, че ако е по-мека, ще има и повече сцепление, особено по неравен път. После ако не ми хареса, ще купя и оригиналните амортисьори, защото нищо чудно да си е била добре измислена от завода :D Надявам се да е полезна на някой информацията, като и ако достигна до някакъв извод

Има все още "изостанали" 155-ци и собственици които се мяркат тук там.... Мож бай Иван ако се появи да ти напише за окачването какво що...
При мен всичко е заводско в добро здраве и смятам че за пенсионерско каране е ок. За по-спортно идва малко мека, но не е и непоносимо зле....

PetarD
19-01-2020, 20:23
Днес взех колата от едни момчета в Пловдив (хевеа), които се занимават само с окачвания. За около седмица ми настроиха окачването както аз исках. Реставрираха (отвориха) двете Конита отпред, защото едното течеше от там, от където се настройва над ботуша- в момента предните амортисьори са на 25% твърдост, тоест имат още 75% мегдан да се втвърдяват. Сложиха по-яки шок тампони на амортисьорите отпред, смениха с нови предите опорни тампони с лагерите и гумичките към тях. Отзад колата е с нови полиуретанови тампони на пружините, задните Конита казаха, че са перфектни. Махнаха 4те H&R пружини и отпред сложиха от 155 1.8тс, а отзад от 155 2.0тс (държаха да не са нови, а запазени втора ръка, защото много щяла да се вирне колата).

Имах възможност да я тествам на връщане по магистралата от Пловдив до София и съм много доволен от поведението и управлението. Колата е усезаемо по-комфортна, без почти да се накланя в завои. С висока скорост при по-рязка смяна на посоката реагира добре и не се клатушка. Това, което ме интересуваше най-много, е от неравности и вълнички да не е нервна (особоно в завой)- и това е постигнато.

Недостатъците са, че сега от визуална гледна точка не ми харесва толкова (малко е вирната отпред) и естествено с твърдите и ниски H&R беше по-рязка и малко по-директна (в редките моменти, когато настилката го позволяваше). Увериха ме, че след около месец по-стабилно каране отпред ще легне с около 10мм и се надявам с това визията да се оправи. В момента колата е с хубавите 17ки джанти, а тия дни ще сложа 16 да видя как е.

Изводът за мен е, че ако искаш нещо специфично да настроиш/промениш по автомобила, е добре да се обърнеш към тясно спрециализиран сервиз/ майстор.

Alfa User
20-01-2020, 18:33
...

Изводът за мен е, че ако искаш нещо специфично да настроиш/промениш по автомобила, е добре да се обърнеш към тясно спрециализиран сервиз/ майстор.

A всъщност кога не е било така???
Иначе - хубаво е да четем, че има още един доволен собственик на 155 - много да я пазиш, колега, и да се слушате взаимно, че нещо много оредяхме ...