PDA

View Full Version : Съобщение "Change engine oil"



marin_mv
08-07-2018, 20:58
Здравейте Колеги, намерих няколко стари теми по въпроса, но честно казано повече ме объркаха:)
Днес колата за първи път изписа това съобщение.
- маслото е на 5000км.
- няма DPF
- преди няколко месеца като правиха ремапа ми казаха, че DPF не е бил изключен 100% коректно и са го оправили.
- последните 3 смени на маслото са в сервиз в който нямат софтуер и кабел за 159ка, така, че едвали са занулява компа.
Четох различни мнения и от там объркването:
- че алфата имала датчик който следи качеството на маслото и ако то е зле изписва това съобщение. По мое мнение маслото е ОК.
- че това съобщение се изписва при определен брой регенерации на DPF и ако той е премахнат въобще не трябва да излиза това съобщение.
- че си е заложено в компа да светва това съобещние на всеки 30 000 след последното зануляване обслужване.
Въпроса ми е - има ли нещо вярно в тези неща по горе и трябва ли да се притеснявам, че някой датчик е заминал или софта за DPF нещо не е наред. Или просто съобщението излиза защото при последните 3 смени на масло показанията не са занулявани. Мога ли да махна зъобщението без кабел и софтуер? Четох за някакви комбинации с копчетата на лостовете при волана, но нещо не се получава.
Предварително благодаря!

undy
09-07-2018, 16:54
Не се тормози. Ще ти трябва кабел за да занулиш интервала. Минал си 30к и затова е светнало. Ако си имал ДПФ да е светнало по-рано.

ecotronic
09-07-2018, 17:12
Не разбирам, защо сервизният интервал (фабрично зададен) е 30К. Подобен пробег за моторното масло е бая голям. Моят си го направих на 10К.

marin_mv
10-07-2018, 17:57
Не се тормози. Ще ти трябва кабел за да занулиш интервала. Минал си 30к и затова е светнало. Ако си имал ДПФ да е светнало по-рано.

Благодаря! Доста се зачудих на тези твърдения, че колата сама следи качеството на маслото и реших да питам, че доста километри въртя напоследък извън БГ, да не реши да влезе в авариен режим някъде :-)

Scrapera
10-07-2018, 18:04
Има такъв параметър - деградация.
На базата на определен алгоритъм, процентът се увеличава, а оставащият пробег, намалява.
Но накрая резултатът ще бъде грешка на таблото, а не авариен режим.
Карай спокойно.

marin_mv
10-07-2018, 18:19
Благодаря!

undy
15-07-2018, 08:35
процентът се увеличава,

Обратното е. След ресет и отбелязване на смяна на масло(при колите с работещ ДПФ), процентите са 100 и намалят с времето. И аз не хващам логиката с ново масло да изписва "ниво на деградация 100%",но е факт. Поне при МЕС е така.
Другия вариант е да имат предвид колко "живот" му остава.. Примерно сменено е преди 8000км и пише, че нивото на деградация е 20%

flipz
25-07-2018, 17:50
Аз смених моето и в него момент отчиташе 26% деградация. Намерих си MECUScan3.0 и го занулих, като също стана на 100%.
Макар да беше сменено не се промени от 26% на нещо различно :)
Първоначално си помислих, ехеее колко умен датчик, пресмята скапването на маслото :D

undy
25-07-2018, 23:04
Аз смених моето и в него момент отчиташе 26% деградация. Намерих си MECUScan3.0 и го занулих, като също стана на 100%.
Макар да беше сменено не се промени от 26% на нещо различно :)
Първоначално си помислих, ехеее колко умен датчик, пресмята скапването на маслото :D

Е то само няма как да си промени процентите при смяна на маслото. Ти го зануляваш, а компа после започва да "смята".

flipz
25-07-2018, 23:30
Напротив, може .. просто няма вложен такъв сензор в тази кола.
Аз нямаше как да знам предварително ...
Като покарах и разбрах, съответно занулих.

сензор - масло (https://www.theengineer.co.uk/issues/28-may-2012/eyes-for-oil-condition-monitoring-in-lubrication/)
сензор (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3231490/)

undy
25-07-2018, 23:55
То могат много неща. Тук говорим за 159.

KARTaL
26-05-2019, 11:30
Колеги, преди месец ако не и повече, както на колегата ми излезе това съобщение, но не след като съм запалил колата, а след близа 2 часа каране и като се настъпеше турбото все едно не работеше - никаква мощност. Отбих да погледна дали няма течове нещо, а след като я запалих всичко си беше нормално - вървеж и няма съобщение. През тези два месеца съобщението го нямаше, но вчера при по дълъг път съобщението пак излезе след 3 часа път, но колата си имаше мощност? На какво може да се дължи това?

ecotronic
26-05-2019, 12:36
При твоя мотор е заложен механизъм за индиректно окачествяване на моторното масло. При всяка смяна на маслото, той трябва да се рестартира за да работи коректно. Ако скоро е сменяно маслото, вероятно системата не е рестартирана и поради това сега се появява това съобщение. Ако не е, е редно, маслото да се смени и да се извърши рестартирането.

Има един параметър "oil degradation level" който след рестартирането приема стойност 100%. След това с пробега, студените стартове, броя на регенерациите и пр. тази стойност намалява докато падне до някакъв % при който се визуализира въпросното съобщение.

KARTaL
30-10-2019, 20:31
Днес сутринта ми излезна едно странно съобщение " Service 1770km" за 2 секунди и изчезна. Някой може ли да ми каже за какво става въпрос?

ecotronic
30-10-2019, 20:52
Това съобщение се появява, когато до следващото обслужване остават по-малко от 2000 км или по-малко от 30 дни.