PDA

View Full Version : Проблем с ECU или имобилайзер 2.4jtd 150кс.



volkan
11-08-2018, 18:22
Здравейте колеги,
Закъсах го много яко с алфата и ми се изчерпаха идеите от какво може да е.
Проблема е, че алфата не ще да запали. След подаване на контакт всички чекове светват, но не гаснат. Първо се насочих към имото, защото и ключа не гаснеше. Почистих буксите на кутията и проверих гривната но ефект няма.
Разкачах акумулатора, буксите на ECU'то, проверих всички предпазители и т.н.
При подаване на контакт както споменах светват всички чекове, показанията на температурата отиват на края на скалата, реотанчето за подгрева си свети постоянно. Опитах се да запаля с код картата, но няма ефект. Не приема комбинациите защото индикацията за подгрева си свети постоянно.
Опитах се да я закача с ФЕС, но пак греда, няма връзка с ECU'то. Компа и кабела работят на 100%.
Този проблем ми го прави за втори път. Първия се оправи след около час, два ръчкане и разкачане но този път не ще. Най много ме притеснява това , че не мога да се свържа с ECU'то. Единственото общо нещо между проблемите е, че се случи след като измих колата. Проверих и за евентуални течове, но и там нищо не излезе.
Помагайте колеги, че много малко остана да я почвам на части, че не ми издържат вече нервите.
Колата е тази от подписа, 2.4jtd 150pc. 2004 FL

ecotronic
11-08-2018, 20:02
В моторния отсек ми ли нещо?

Очевидно компютърът на мотора няма нормално захранване.

Провери връзката на мотора към шаси (дебел кабел между скоростната кутия и шаси).

Провери в моторния отсек в таблото с релета и предпазители означените:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534006538s.jpg

и в таблото под волана следните:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/opt1534006624t.jpg

Предпазителите не само ги гледай дали са здрави, но и виж дали не са хлабави в гнездата си.

volkan
11-08-2018, 20:47
Благодаря колега, очаквах ти да се включиш. При първа възможност ще проверя всичко което си посочил и ще докладвам (за съжаление най-рано четвъртък). Нямаше хлабав предпазител, с много зор ги изкарвах, но ще повторя пак по обстойно.

volkan
13-08-2018, 16:40
В моторния отсек ми ли нещо?

Очевидно компютърът на мотора няма нормално захранване.

Провери връзката на мотора към шаси (дебел кабел между скоростната кутия и шаси).

Провери в моторния отсек в таблото с релета и предпазители означените:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534006538s.jpg

и в таблото под волана следните:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/opt1534006624t.jpg

Предпазителите не само ги гледай дали са здрави, но и виж дали не са хлабави в гнездата си.
Здравей колега,
Днес ми остана време да се занимая малко с колата.
Проверих всички показани от теб релета и предпазители. Сменях им местата на релетата. Направи ми впечатление, че при контакт и когато вадя и слагам показаните релета, нито едно не цъка. Единственото което видях, че дърпа е от дясната страна четвъртото от долу на горе.(срещуположните на Т10). Не знам дали е нормално. Зачистих и затегнаха масата от мотора към шасето, както и след минусовата клема. Но за съжаление ефект никакъв. Свети си като коледна елха и не ще да запали.
П.С
По моторния отсег не съм мил нищо.

ecotronic
13-08-2018, 17:56
Вземи един мултицет или пробна лампа и провери в таблото с предпазителите под волана:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/cqs1534171873y.jpg

1 - Има ли +12V и на двата края на предпазителя F18 без значение дали колата е на контакт.

2 - Има ли +12V и на двата края на предпазителя F6 когато колата е на контакт.

3 - Релето T1 включва ли се, когато подадеш контакт?

Премери също така, какво е напрежението спрямо шаси на тънкото кабелче, което отива до стартера, когато колата е на контакт (без да разкачаш кабелчето и без да даваш стартер).

volkan
13-08-2018, 18:38
1. На предпазителите си има 12V и в двата края.
2. Т1 си дърпа при подаване на контакт
3. При контакт на тънкия кабел на стартера няма никой.

ecotronic
13-08-2018, 19:55
Извади таблото с уредите (развиват се двете вертикални винчета на козирката, воланът сваля надолу и издърпва назад) и виж да не са се подвалили конекторите на гърба му.
Ако и това не е, ще трябва да се мерят захранванията по ECU - то.

volkan
13-08-2018, 20:14
Няма проблеми и с конекторите на таблото.
Ако не те затруднява колега дай схема и да меря захранванията, пък после вече ще го мислим.

ecotronic
13-08-2018, 20:54
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534182501e.jpg

+12V на контакт:

4 светло синьо с бяла ивица

5 светло синьо с черна ивица

54 светло синьо с червена ивица

58 светло синьо със жълта ивица

Шаси:

1 черно
2 черно
3 черно

Ако захранванието е наред и К-линията за диагностиката - пин 48 (оранжево със зелена ивица) е изправна до диагностичния конектор а няма комуникация с ECU - то, e почти сигурно, че то е фирясало.

Странно е негасненето на индикациите при чека. Това си е проблем само в таблото и няма отношение към ECU - то.

myato
14-08-2018, 14:19
Странно е негасненето на индикациите при чека. Това си е проблем само в таблото и няма отношение към ECU - то.

Не. Щом светят, значи чека не минава. Аз също мисля, че е проблем с някоя от масите.

ecotronic
14-08-2018, 14:22
Не. Щом светят, значи чека не минава. Аз също мисля, че е проблем с някоя от масите.

Чекът на светлините от таблото е едно просто устройство, което е част от самото табло и което ги пали за определено време за да видиш дали няма нещо, което да не свети.

След като мине тази проверка, ще остане да свети реалната аларма, ако има такава.

myato
14-08-2018, 14:27
Чекът на светлините от таблото е едно просто устройство, което е част от самото табло и което ги пали за да видиш дали няма нещо, което да не свети.

След като мине тази проверка, ще остане да свети реалната аларма, ако има такава.

Именно защото чековете се "палят", а не гаснат, проблемът е след таблото.

ecotronic
14-08-2018, 14:32
Именно защото чековете се "палят", а не гаснат, проблемът е след таблото.

Ами не.

След като таблото направи светлинния чек (това което можеш да направиш и ръчно при някои модели), отделните чекове биват свързани към различни устройства - клюкарка, ECU, ABS, ербег, датчик за налянане на маслото........
Няма как всичките те да индикират неизправност. Поради това, при положение, че чековете (всичките) се палят но не гаснат, причината е 99% в таблото.

myato
14-08-2018, 14:42
Ами не.

След като таблото направи светлинния чек (това което можеш да направиш и ръчно при някои модели), отделните чекове биват свързани към различни устройства - клюкарка, ECU, ABS, ербег, датчик за налянане на маслото........
Няма как всичките те да индикират неизправност. Поради това, при положение, че чековете (всичките) се палят но не гаснат, причината е 99% в таблото.

Тогава защо не вързва ЕКУ-то?

ecotronic
14-08-2018, 14:47
Тогава защо не вързва ЕКУ-то?

Ако ECU - то не е дефектирало, най-вероятно заради липсата на нормалното му захранване.

Негасненето на чековете е възможно да има същата причина, ако проблемната точка касае и захранването на самото табло.

Накратко - каквото и да е станало само по ECU - то, това няма как да причини постоянното светене на всички чековe.

myato
14-08-2018, 15:16
Ако ECU - то не е дефектирало, най-вероятно заради липсата на нормалното му захранване.

Негасненето на чековете е възможно да има същата причина, ако проблемната точка касае и захранването на самото табло.

Накратко - каквото и да е станало само по ECU - то, това няма как да причини постоянното светене на всички чековe.

Добре, ще го кажа така: Ако няма маса и върне "паразитна" верига през таблото, няма ли да се случи точно това?

ecotronic
14-08-2018, 15:29
Добре, ще го кажа така: Ако няма маса и върне "паразитна" верига през таблото, няма ли да се случи точно това?

Ако ECU - то няма маса, каквото и паразитно да дойде от таблото, то може да повлияе само на чековете, които касаят ECU - то (които имат пряка връзка с него), като червената дюза или индикацията за прегряване. Не и всичките.

oriono
14-08-2018, 17:58
Колега погледни си предпазителя отзад в багажника до акумулатора - точно на единият от кабелите на акумулатора. Ако там ти е нагоряла кабелната обувка или леглото на предпазителя ще имаш аналогични проблеми.

Успех

volkan
14-08-2018, 19:38
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534182501e.jpg

+12V на контакт:

4 светло синьо с бяла ивица

5 светло синьо с черна ивица

54 светло синьо с червена ивица

58 светло синьо със жълта ивица

Шаси:

1 черно
2 черно
3 черно

Ако захранванието е наред и К-линията за диагностиката - пин 48 (оранжево със зелена ивица) е изправна до диагностичния конектор а няма комуникация с ECU - то, e почти сигурно, че то е фирясало.

Странно е негасненето на индикациите при чека. Това си е проблем само в таблото и няма отношение към ECU - то.

Да докладвам на бързо.
1,2,3 към шаси - ОК
54, 58 - +12V OK

Обаче на 4 и 5 меря само 2.82V!
На къде сега?

ecotronic
14-08-2018, 19:48
Да докладвам на бързо.
1,2,3 към шаси - ОК
54, 58 - +12V OK

Обаче на 4 и 5 меря само 2.82V!
На къде сега?

Това е вече нещо. :)

Смени релето T9 в таблото в моторния отсек:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534006538s.jpg

Допускам, че то има нагорял контакт.

Ако с това не се оправи, премери напрежението спрямо шаси на извод 30 на релето и после на извод 87 (докато релето е в цокъла и колата е на контакт).

volkan
14-08-2018, 20:12
Това е вече нещо. :)

Смени релето T9 в таблото в моторния отсек:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1534006538s.jpg

Допускам, че то има нагорял контакт.

Ако с това не се оправи, премери напрежението спрямо шаси на извод 30 на релето и после на извод 87 (докато релето е в цокъла и колата е на контакт).

Смених релетата, пробвах с няколко ,няма разлика.
На 30 краче +12av, на 87 краче 2.82V

ecotronic
14-08-2018, 20:15
Смених релетата, пробвах с няколко ,няма разлика.
На 30 краче +12av, на 87 краче 2.82V

Релето включва ли, когато си на контакт?

volkan
14-08-2018, 20:17
Релето включва ли, когато си на контакт?

Не , не се включва.

ecotronic
14-08-2018, 20:21
Не , не се включва.

Премери напреженията спрямо шаси на изводите 85 и 86 на същото реле.

volkan
14-08-2018, 20:33
Премери напреженията спрямо шаси на изводите 85 и 86 на същото реле.

86 краче +12V
85 няма никой, предполагам трябва да е маса. Замериха на верига към маса, пак не отчита нищо. Ако е това се губи маса някъде към релето.
Проверих 87 краче до 4 и 5 краче на ECU'то, кабела е здрав.

ecotronic
14-08-2018, 20:52
86 краче +12V
85 няма никой, предполагам трябва да е маса. Замериха на верига към маса, пак не отчита нищо. Ако е това се губи маса някъде към релето.
Проверих 87 краче до 4 и 5 краче на ECU'то, кабела е здрав.

Какво значи на извод 85 няма никой? 0 волта ли мериш?

volkan
14-08-2018, 20:59
Какво значи на извод 85 няма никой? 0 волта ли мериш?

Да, на 85 краче е 0 V. По пътя на логиката ако крачета 85 и 86 са за бобината на релето, то предположих, че 85 краче е маса а 86 е +. За това замериха 85 краче и към шаси, но няма верига и там.
Ако се бъркам в принципа на работа на релето ме извини.
Между другото, без значение на контакт или не, на 86 краче си има 12V.

ecotronic
14-08-2018, 21:02
Да, изводи 85 и 86 са двата края на бобината на релето. Щом на единия мериш +12V а на другия 0 V, значи между двата има напрежение 12V и релето трябва да е включено. Но ти казваш, че не е.

Махни релето, бодни един мост между изводи 30 и 87 и пробвай да запалиш.


Между другото, без значение на контакт или не, на 86 краче си има 12V.

Това е нормално.

volkan
14-08-2018, 21:32
Да, изводи 85 и 86 са двата края на бобината на релето. Щом на единия мериш +12V а на другия 0 V, значи между двата има напрежение 12V и релето трябва да е включено. Но ти казваш, че не е.

Махни релето, бодни един мост между изводи 30 и 87 и пробвай да запалиш.



Това е нормално.

Запали мама и ...!!! ( с мост на 30 и 87)
Колега ecotronic златен си. Не знам как да ти се отблагодаря.
Извинявай, не съм се доуточнил и май те подведоха малко. 85 и 86 ги мерех на махнато реле.
Сега остава да намеря защо се губи масата на 85.
П.С
Ако е постоянно захранено релето, защо не са ползвали един прост предпазител? Какъв е смисъла от това реле?

ecotronic
14-08-2018, 21:37
Ако е постоянно захранено релето, защо не са ползвали един прост предпазител? Какъв е смисъла от това реле?

Смисълът е, че токът е голям за да мине само през комутатора на контактния ключ. Като дадеш контакт трябва да цъкне релето и така да се захранят по-мощните вериги.

Сега да се върнем на релето. С поставено в цокъла реле и на контакт сигурно на извод 86 мериш +12V. Ако е така, то провери веригата от извод 86 до пин 13 на ECU - то. На него трябва да излязат 0V (шаси) за да включи релето.

volkan
14-08-2018, 22:44
Смисълът е, че токът е голям за да мине само през комутатора на контактния ключ. Като дадеш контакт трябва да цъкне релето и така да се захранят по-мощните вериги.

Сега да се върнем на релето. С поставено в цокъла реле и на контакт сигурно на извод 86 мериш +12V. Ако е така, то провери веригата от извод 86 до пин 13 на ECU - то. На него трябва да излязат 0V (шаси) за да включи релето.

Замерих при махнато реле, без колата да е на контакт и на извод 86 си има постоянни +12 V. За това ми стана интересно как работи това реле като е постоянно захранено.
"веригата от извод 86 до пин 13 на ECU - то. На него трябва да излязат 0V (шаси) за да включи релето." - това не го разбрах.Да не би да имаш в предвид извод 85? Ако е така, значи релето се управлява по "-" или аз се бъркам.

myato
15-08-2018, 08:47
Замерих при махнато реле, без колата да е на контакт и на извод 86 си има постоянни +12 V. За това ми стана интересно как работи това реле като е постоянно захранено.
"веригата от извод 86 до пин 13 на ECU - то. На него трябва да излязат 0V (шаси) за да включи релето." - това не го разбрах.Да не би да имаш в предвид извод 85? Ако е така, значи релето се управлява по "-" или аз се бъркам.

Не бъркаш.

ecotronic
15-08-2018, 09:48
Да уточним финално.

Схемата:

http://prikachi.com/images/844/9384844h.jpg

Релето се управлява от ECU - то по шаси.

На извод 85 трябва постоянно да има +12V. На извод 86 трябва да дойдат 0V от ECU - то (пин 13) за да включи релето.

volkan
15-08-2018, 15:40
Да уточним финално.

Схемата:

http://prikachi.com/images/844/9384844h.jpg

Релето се управлява от ECU - то по шаси.

На извод 85 трябва постоянно да има +12V. На извод 86 трябва да дойдат 0V от ECU - то (пин 13) за да включи релето.

Така, да докладвам до къде стигнах.
Схемата е малко объркана. Местата на 85 и 86 са на обратно. В реалност на 86 имаме постоянно +12V, a 85 уж трябва да е вързано към ECU' то на пин 13.
Но явно кабела е прекъснат някъде и няма верига между пин 12 на B1 към пин 13 на ECU'то.
Последен въпрос: кабела директен ли е до ЕКУ'то или минава през някаква междинна букса.

ecotronic
15-08-2018, 16:04
Но явно кабела е прекъснат някъде и няма верига между пин 12 на B1 към пин 13 на ECU'то.


Това се очакваше и е добра новина, щото иначе изходът на ECU - то (пин 13) можеше да е фирясал.

Ако е вярна схемата, няма междинна букса. Опроводен ли е пин 13 на ECU - то? Проводникът трябва да е жълт с тъмно синя ивица.

volkan
15-08-2018, 16:30
Това се очакваше и е добра новина, щото иначе изходът на ECU - то (пин 13) можеше да е фирясал.

Ако е вярна схемата, няма междинна букса. Опроводен ли е пин 13 на ECU - то? Проводникът трябва да е жълт с тъмно синя ивица.

Да, опроводен е кабела. И в двата края ( B1 и ECU) е жълт обаче с черна ивица.

ecotronic
15-08-2018, 16:36
Да, опроводен е кабела. И в двата края ( B1 и ECU) е жълт обаче с черна ивица.

Може да е грешка в означението на схемата или синьото да е станало черно :)

Както и да е. Щом цветът е еднакъв от двете страни а верига - йок, пусни си един нов кабел вместо да дириш, къде е прекъсването и си в джаза.

volkan
15-08-2018, 21:24
Най - накрая всичко е готово. Пуснах нов кабел и всичко си дойде на мястото.
Още веднъж големи благодарности на колегата за търпението към такива като нас. За пореден път ми помогна за решаване на проблема.

plamenp59
10-02-2019, 19:26
Утре и мен ме чака същия гърч.Днес бях по задачи.Паркирах и реших след малко да преместя колата.Дадох контакт,натиснах бутона и никой.Никакъв звук от стартер.Четене на грешки ,ровене из нета и нищо.Та и аз стигнах до две релета за стартиране.В краката на пасажера са и утре ще видя дали съм се насочил правилно.В осем ще я вдигна на пътна помощ и в ауди унион .На времето бяха оторизиран сервиз на ауди.Тия каляски имат толкова излишна електроника ,че псувните ми нямат почивен ден.Карал съм 5 алфи и не помня да съм оставал на пътя.Колегите на които съм обещал пратки ,моля да ме изчакат малко до като си взема талигата от сервиза.