PDA

View Full Version : Светлоотразителна жилетка



SosipatorPirov
12-05-2007, 15:29
Мили съфорумци, знаете ли онези жилетки дето напоследък всички купуват, (и аз взех една за 4 лева) у нас задължителни ли са както на запад, и има ли някакви изисквания да е по стандартите, защото в Италия карабинерите проверяваха понякога дали ти е качествена или купена от китайците на пазара за 2 евро, и дали ти стои в купето понеже ако ти е в багажника сеедно нямаш.

Та въпроса ми беше, едни викат че са задължителни, други викат че закона още не е минал на първо четене.
Вие какво мислите по въпроса има ли файда от такива жилетки, или е това поредната простотия?

cvetelin
12-05-2007, 15:32
Мили съфорумци, знаете ли онези жилетки дето напоследък всички купуват, (и аз взех една за 4 лева) у нас задължителни ли са както на запад, и има ли някакви изисквания да е по стандартите, защото в Италия карабинерите проверяваха понякога дали ти е качествена или купена от китайците на пазара за 2 евро, и дали ти стои в купето понеже ако ти е в багажника сеедно нямаш.

Та въпроса ми беше, едни викат че са задължителни, други викат че закона още не е минал на първо четене.
Вие какво мислите по въпроса има ли файда от такива жилетки, или е това поредната простотия?

да ти кажа честно нямам си и на идеа ама на прибиране към България на влизане в Австрия като си купувах винетка ме задължиха да си взема и жилетка!!! оръсиха ме 11 евъра.. душата ме боли. там са задължителни и искат да седят в джоба на шофьорската врата. поне така ми казаха на мене ... а за бг изобщо не знам!

KGB
12-05-2007, 15:41
Още не са задължително, но много скоро ще станат....тоест веднага щом мине гласуването в парламента....

virusalfa
12-05-2007, 16:05
Хахаха,всички са откачили-търчат по тия жилетки като муха на лайно.Де,бре,спрете се! :roll:

bager
12-05-2007, 21:50
Честно казано, ако ми се наложи да оправям нещо по колата нощем- ще си я сложа!
Бахти струва някакви смешни пари , ама - не, ние трябва да се оплачем , че видиш ли ни задължават да се виждаме нощем по пътя ( не дай си боже).
ТРЯБВА да е задължителна! ( и дано не ви се налага)

trustworthy
12-05-2007, 22:04
Аз в служебната си нося две ризи, две-три каски, 2-3 комплекта ръкавици, гащеризони, яке и safety shoes със светлоотразителни лепенки с щампа SOLAS (Safety of Life at Sea), одобрени от Световната Морска Организация. Чувствам с еизключително сигурен както на суша, така и на море :)

В крайна сметка за какво е тоя триъгълник? Аварийните габарити? По логиката на светлоотразителната жилетка, всеки пешеходец, който смята да пресича пътното платно, е добра да носи жилетка вечер :roll:
Вярно е , че е някви мизерни 4 лв, но въпросът е принципен. а то е ясно, че всеки ще си купи като започнат да глобяват

Tinoto
12-05-2007, 22:05
Имах съсед в инвалидна количка.
Беше доста жизнен мъж с две дъщери и трудно свързваше двата края.
Беше направил магазинче за цигари и безалкохолни във входната стаичка .....
Причината е че му се поврежда колата и докато той си я оправя - някакъв го премазва.

Ако 5, 10 или 15 лева могат да спасят живота на човек и мърморим срещу това - за какво става въпрос изобщо?

SosipatorPirov
13-05-2007, 00:51
Значи извода е че тия жилетки наистина са добро нещо, още повече че отдалеч всеки първо си помисля че са ченгета и задължително намалява скоростта така че, каквото у Европеистан, това и у нас.

EvgeniiM
13-05-2007, 01:08
По тая логика , що народ пострада от случайни куршуми и рикошети , да си купим бронежилетки сите

Tinoto
13-05-2007, 03:36
По тая логика , що народ пострада от случайни куршуми и рикошети , да си купим бронежилетки сите

Не не е тая логиката, щото по тая логика трябва да забранят изобщо коли да караме ...
Това ли е отговора? Какво толкова те бърка да сложиш една светлоотразителна жилетка? Дано не ти се налага да я обличаш.
Аз също нямам - но не Ви разбирам да го правите на въпрос чак толкова. Сега си мисля, че доста често ми се случва да скачам на спирачките заради такива жилетки и се оказва, че не са катаджии, а работници по пътя - и всъщност това е добре - просто наистина се виждат отдалеко, това че съм си убил в момента скоростта означава, че съм карал бързо - значи ефект има.
Случвало ли ти се е вечер да ти изкочи отпред трактор или каруца в тъмното? Или кола без задни светлини? На мен да - наскоро и някакъв комбайн даже - дето се чудех как да се провра покрай него ....

Galeano
13-05-2007, 05:38
Гледах веднъж по телевизията ,че имало доста фалшиви от тях,които само изглеждат като истинските но не отразяват светлината и,че истинсаката нямало как да струва 2-3лв :?

fazana
13-05-2007, 10:05
Ще станат задьлжителни,но ще има реглменд каква точно да е жилетката.Сега като си купиш някакава,после чичковците ще кажат не такава,а такава и накрая кво пак кинти.Все пак е добре да има човек такава жилетка.

trustworthy
13-05-2007, 12:27
.....

Прав си, ама само донякъде :) Помниш ли какво се случи с онези инхалатори за първа помощ, които по едно време бяха задължителни? Колко пъти се е налагало да го ползваш Колко живота си спасил с тях :roll:
Не отричам ЕВЕНТУАЛНАТА полза от тези жилетки, но едва ли инцидентите ще намалеят сериозно след въвеждането им. Когато аварираш на пътя си сладаш триъгълника на 150 метра зад колата, пускаш аварийните. Така е било от край време.

Ти знаеш как е при корабоплаването в момента. Изисквания, изисквания, допълнително оборудване за подобряване на безопасността....моряците вече се чудят откъде ше им дойде не някой инцидент, а проверка в някое пристанище дали отговарят на тея изисквания. Събориха кулите-близнаци - хоп цял ISPS Кодекс измислиха, дето на капитание им трябват по 2 секретарки да им водят бумажтината само. Имам колега, който се занимава със сертифициране по ISO и други подобни стандарти, приети в ЕС. Разказвал ми е как е ходил да сертифицира нашенска хлебарница... :roll:
пак повтарям: не отричам евентуалната полза, но това може да се превърне в лавинообразен процес - днеска светлоотразителна, утре, както каза колегата Евгени - бронежилекти и каски ше ни карат да сложим.
Нео ще е доволен от въвеждането на задължителни каски, ама останалите... :)

DiabL0
13-05-2007, 12:58
Говорих с един приятел, които е полицай. Та го питах за тея жилетки, дали са почнали да глобяват и дали закона е влязал в сила.
Всичко вече е прието... каза че вече има пълно право да глобява поради липсата на такава ... !
Купете си ... не са милиони... може никога да не ги използвате... но все пак няма да ви глоби някое заядливо ченге!
пък и има един такъв девиз... - По-добре да го имаш и да не ти трябва, от колкото да го нямаш и да ти трябва !
Аиде безавариини. И никога да не ви потрябва... (два пръста прах да ви хване в колата тая жилетка ДАНО!)

Tinoto
13-05-2007, 14:48
Говорих с един приятел, които е полицай. Та го питах за тея жилетки, дали са почнали да глобяват и дали закона е влязал в сила.
Всичко вече е прието... каза че вече има пълно право да глобява поради липсата на такава ... !
Купете си ... не са милиони... може никога да не ги използвате... но все пак няма да ви глоби някое заядливо ченге!
пък и има един такъв девиз... - По-добре да го имаш и да не ти трябва, от колкото да го нямаш и да ти трябва !
Аиде безавариини. И никога да не ви потрябва... (два пръста прах да ви хване в колата тая жилетка ДАНО!)

Точно това имах предвид :thumbup:

@Тrustworthy
Всичко се повтаря май - първо искаха колани да слагаме, после на фарове да караме сега и жилетки, какво ли ще поискат утре .... няма угодия нали?
Ама то е за нас и за другите на които ние самите можем да навредим, без да сме се засилили да правим точно това!
Много общо с корабното сейфти не намирам, а за кулите близнаци да не говорим, колко хиляди живота можеха да бъдат спасени ....?
А за хлебарницата съм с две ръце - аз искам качество, не само по време на проверка - а постоянно. Не да бъркат живак и какви ли не още бокуци вътре!!! Стандарт му казват май на това.
Смешно ми е като слушам от какво се оплакваме. :shock:

SosipatorPirov
13-05-2007, 17:05
А някой да знае за пожарогасителя регламентите как са? Понеже в Италия май беше задължително и той да ти стои в купето, а не отзад.

morfius
13-05-2007, 18:13
И последно в купето ли трябва да се държи тая жилетка, че само тя ще ми липсва да се подмята.

trustworthy
13-05-2007, 20:42
И последно в купето ли трябва да се държи тая жилетка, че само тя ще ми липсва да се подмята.

Гледам, че е много фйешън да се намята на някоя от седалките :)

morfius
13-05-2007, 20:47
Драйфа ми се от такъв фйешън :puke:

DiabL0
13-05-2007, 23:16
Драйфа ми се от такъв фйешън :puke:
Ти нищо неразбираш !! :lol: :lol: :roll2:

slav40
14-05-2007, 01:55
Аз колата ще продам ,ще почна да се придвижвам с автобус,но вътре в купето няма да я туря!
Някъде в багажника,така че,като вдигна капака,да са ми нужни поне 3 мин да я намеря - демек ич да не я гледам....!

KGB
14-05-2007, 02:24
Тези жилетки са спасявали човешки животи, доказано е. Коланите са спасявали човешки животи, доказано е. Карането на фарове също. Наличието на аптечка също, наличието на пожарогъсител също.

Колата която е годна да мине ГТП също може да се окаже решаваща в дадена ситуация.

Обачи ние тук си знаем нашето, за тоа БГрия е на първо място по убити по пътищата.

пс: един съвет ако ви се развали колата на магистралта и няма как да я паркирате на тревата тоест извън и аварианата дори...никога не стойте в нея или близо около нея. В испания по закон се изискват два триъгалника и две жилетки....има защо.

virusalfa
14-05-2007, 08:46
Тези жилетки са спасявали човешки животи, доказано е. Коланите са спасявали човешки животи, доказано е. Карането на фарове също. Наличието на аптечка също, наличието на пожарогъсител също.

Колата която е годна да мине ГТП също може да се окаже решаваща в дадена ситуация.

Обачи ние тук си знаем нашето, за тоа БГрия е на първо място по убити по пътищата.

пс: един съвет ако ви се развали колата на магистралта и няма как да я паркирате на тревата тоест извън и аварианата дори...никога не стойте в нея или близо около нея. В испания по закон се изискват два триъгалника и две жилетки....има защо.За жилетките съм съгласен,ама относно коланите има и вариант,при който заради тях човек може да си отиде :idea: А евтините жилетки,дето ги продава гадния циганин не отразяват светлината в еднаква степен с истинските.Добре,че си имам една стара оргинална :idea:

odisey
14-05-2007, 09:17
А може ли вместо нея да се ползва работно яке със светоотразителни ленти - имам няколко такива, и съм сигурен че отразяват доста добре светлината...

BatVas
14-05-2007, 10:45
.........,ще почна да се придвижвам с автобус.................
.!

Пътниците в автобусите да са с жилетки - така ще ги виждаме добре като слизат.:lol:
Иначе няма лошо да си носим жилетки - ама мисля , че не е задължително да са в купето :!:

trustworthy
14-05-2007, 10:50
Aз има дупки в корите за тонколони. Мога спокойно да се пресегна от задната седалка и да си я изкарам без да се налага да излизам купето, където опасностите дебнат на всяка крачка

lyuli
14-05-2007, 12:32
между другото наистина не е толкова лоша идеята, един познат на връх Бъдни ве4ер пука гума, започват да я сменят с приятеля си, с който пътуват, минава някаъв малоумник с ~300 км/ч и .... единия човек на място почива, а моя познат беше в гипсово корито месец..... незнам дали ако бяха с жилетки нямаше да се случи, но като 4е ли вероятността е по-малка.
това което ме дразни, е 4е продава4ите постоянно дигат цената, минавам 1 ден - струва 3лв., а следващия - 4 и после 5, в един и същи магазин!!!!!

morfius
14-05-2007, 12:35
Тоя с 300 и жилетката няма да го спре, докато види отражението и са пострадали...
Чудя се как може да се присадят стяги или кутийки под седалките, явно ще трябва да си пълним купето с кво ли не.

lyuli
14-05-2007, 17:47
аз мисля да я заровя някъде около резарвната гума, щото верно 100 неша се подмятат в тоя багажник.... а в купето - абсурд да я сложа там!

morfius
14-05-2007, 18:09
Е тя в момента бъш там е заровена, отстрани на резервната... ама знам ли ле кукич кви изисквания ще измислят точно.

Aquila
14-05-2007, 18:16
Идеята за жилетки е добра :!:
Все си мисля, че дори и в купето да е, ще се намери къде да се сложи без да пречи.

slav40
15-05-2007, 01:36
По най-нови данни(клюкарски),жилетките трябва да са задължително ОРАНЖЕВИ а НЕ зелени - идеята е :"защо си купи зелена жилетка, след като не е приет закона за нея!?" Пак пари да лапат - мамицата им!
Дано да си остане само клюка .......... !

Zdravko
17-05-2007, 22:23
неса задължителни още

Grigor
18-05-2007, 09:06
Не мога да ви разбера... ама честно !

виждал съм ги тези жилетки и не виждам какъв е проблема да ви седят в купето - в джоба на една от седалките, от страни в вратите или в жабката.

Много ме кефят фрази като "няма сила дето да ме накара да я сложа в купето".... е що ? Ще ти пречи ли ?

айде да сме реалисти :-) Тъпо или умно - ще стане закон! + че има логика в него. Трябва ли да сме винаги контра ?

Tickles
18-05-2007, 09:44
аз си купих такава жилетка почти преди месец и си стои в колата и изобщо не ми пречи 8)

Pinky
18-05-2007, 09:46
то в твоята кола със всичките тея играчки ако точно жилетката почне да ти пречи... ;-)

lyuli
18-05-2007, 10:08
ето още едим модел жилетки, които трябва да станат задължителни ;)

trustworthy
18-05-2007, 11:13
А по-големи размери има ли? Щото с Тиното питомците ни са в категорията 60-70+ кг. Или за тях да купуваме от 'човешките' жилетки ?

pr_00f
18-05-2007, 11:17
Колежке - Големи са сладурковци :)

Tickles
18-05-2007, 11:48
супер сладурчета, искам и аз такова куче :roll:

filip
18-05-2007, 12:53
то има ли някъде изобщо оранжеви жилетки? :roll: аз доколкото гледам само зелени има!пък и с тия оранжеви ще мязаме на тия от волф :lol:!а относно кучетата наистина са супер сладки :wink:

Слав
18-05-2007, 13:25
Абе и аз малко да поспамя...

Последно жилетките трябва да за оранжеви или зелени? :roll:

lyuli
18-05-2007, 13:53
Колежке - Големи са сладурковци :)

tnx :) стават за модели, нали ;)

Tickles
18-05-2007, 14:13
Последно жилетките трябва да за оранжеви или зелени? :roll:
от това което прочетох в последните изменения на закона, няма конкретни изисквания за цвета на жилетките, освен ако няма и някой измислен правилник за прилагане на не знам си какво .... и там да пише нещо повече :roll:


пп.
то в твоята кола със всичките тея играчки ако точно жилетката почне да ти пречи... ;-)
м, вие забелязахте ли жилетката, тя си беше там, при играчките :D

Димо
18-05-2007, 14:26
няма конкретни изисквания за цвета на жилетките, освен ако няма и някой измислен правилник за прилагане на не знам си какво .... и там да пише нещо повече :roll:


Няма изискване за цвета. Нито в Законопроекта за изменение и допълнение на ЗДвП, нито в действащ нормативен акт.
Законопроектът е внесен в НС от МС на 27.10.2006 г. и мина на първо четене на 17.01.2007 г. със следния текст относно жилетките:
"§ 36. В чл. 139, ал. 1 се създава т. 4:
“4. Снабдени със следното оборудване:
а) обезопасителен триъгълник;
б) аптечка;
в) пожарогасител;
г) светлоотразителна жилетка;
д) резервен комплект сменяеми лампи за устройствата за осветяване и светлинна сигнализация;
е) стандартно резервно колело или резервно колело/гума за временно ползване, когато превозното средство е оборудвано с тях от производителя.”

На второ четене често се правят изменения в законопроектите така, че може да се появи и изискване за цвят.
Ако не предвидят такова изискване, аз ще си купя и една розова жилетка колкото да се избъзикам с патрулите на КАТ когато ме спрат за проверка. :D

lyuli
18-05-2007, 15:32
е то нали идеята е да се вижда от дале4е. и жълтите и оранжевите се виждат достатъчно добре, така 4е ми се струва тъпо да има изискване за цвета....

raitchev
21-05-2007, 20:30
цветовете са да се разпознава кой кой е, всеки цвят за отделна институция, оранжавото май беше на чистота. и така зеленото е за цивилните:) така поне си мисля за цветовете

Antaris
21-05-2007, 23:45
цветовете са да се разпознава кой кой е, всеки цвят за отделна институция, оранжавото май беше на чистота. и така зеленото е за цивилните:) така поне си мисля за цветовете
Полицията е от най-цивилните :roll:

raitchev
22-05-2007, 10:42
цветовете са да се разпознава кой кой е, всеки цвят за отделна институция, оранжавото май беше на чистота. и така зеленото е за цивилните:) така поне си мисля за цветовете
Полицията е от най-цивилните :roll:

:) карай напред, жилетки да копуваме :D

filip
25-05-2007, 10:06
Четох в друг форум и там казват че евтините зелени жилетки НЕ отразяват добре!Пък и било по-добре жилетката да е оранжева защото на запад за водачите на мпс носят оранжеви а полициятата зелени и ако ви се наложи да ходите е по-добре с оранжева!Пък по-добре малко повече пари но да свърши работа и да отразява по-добре.Евтиното накрая винаги излиза по-скъпо!

wasp
27-05-2007, 16:36
Четох в друг форум и там казват че евтините зелени жилетки НЕ отразяват добре!Пък и било по-добре жилетката да е оранжева защото на запад за водачите на мпс носят оранжеви а полициятата зелени и ако ви се наложи да ходите е по-добре с оранжева!Пък по-добре малко повече пари но да свърши работа и да отразява по-добре.Евтиното накрая винаги излиза по-скъпо!

Ахъм. За Австрия ми искаха оранжева жилетка, дадох 5-6 кинта от метро. Да не съм луд да я сменям за зелена китайска по 2 лв ... Ако ме спрат и тръгнат да се заяждат и аз ще почна :)

filip
27-05-2007, 17:20
Имаш пълното право да се заяждаш :twisted: И аз това викам за оранжевите жилетки ама никои не ме слуша :evil:

Antaris
27-05-2007, 23:44
Имаш пълното право да се заяждаш :twisted: И аз това викам за оранжевите жилетки ама никои не ме слуша :evil:
Зелена си е по-далаверско: бъркат те за катаджия и намаляват 8)

filip
28-05-2007, 00:18
Да аз ако съм пиян през ноща много ще гледам на полицаи ли приличаш :lol: !Въпросът е че на запад дори няма зелени жилетки за обикновенните водачи на мпс 8)