PDA

View Full Version : Проблем с разход на 1.9



Светлин
27-01-2019, 23:15
Здравейте, имам следния проблем. Колата е 147 1.9 jtd 120кс. Колата извън града харчи 5-6 като я настъпвам, но в града и с леко каране е над 9-10. Забелязах, че когато е на свободна без да натискам педала за газта моментния разход по компютъра почва да играе. Ту 5/100, ту 10. Егр вала беше затапен с пластина, но я махнах понеже мислех, че там е проблема защото чека всетеше заради него. Изчистих грешката, но проблема още е на лице. Колата нормално загрява. Въздучшния фултър го смених преди 3-4 месеца като тогава видях, че по кутията има дупки и ги оправих. Маслото го смених с тотал 5в40. Зареждам само от лукойл. Дебитомера е почистен (доста черно падна от него) и колата започна по добре да върви. Четох, че други колеги за си решили проблема след почистване на датчик на горивото под налягане (ако не се лъжа) и до колкото разбрах той се намира под горивния филтър. Та моята идея е да пробвам да почиства map сензора (ако можете да ми кажете къде се намира все още съм нов с автомобилите) и да пробвам да почистя сензора за горивото и вероятно да сменя горивния филтър. Знам че съм написал много и е объркващо, но реших да попитам тук преди да ида на диагностика.

acho_
27-01-2019, 23:44
Това с показвания моментен разход на борд компютъра не е проблем - просто смята горивото, което се изразходва за поддържане на празен ход спрямо моментната скорост, колкото по-бавно се движиш - толкова по-висок разход ще ти показва (примерно намалявайки за светофар).

Светлин
27-01-2019, 23:59
Обикновенно си седи на 2/100 и не мърда. От 2-3 месеца има този проблем. Ще бъда благодарен ако можеш да ми поясниш къде се намира map сензора и сензора за гориво под налягане да ги почистя (и без това нямам друга работа тези дни).

acho_
28-01-2019, 10:34
2/100 показва като върнеш газта и инерцията на колата върти мотора, ако си на неутрална си смята. За другото не съм запознат, трябва да има инфо из форума.

alfa racer GTA
28-01-2019, 11:40
Преди да напишеш, че имаш проблем с разхода на гориво, вземи сипи поне един пълен до горе резервоар и засечи изминатите километри като след изразходване на 80-90% от горивото отново досипеш до горе.

Така само предполагаш по това което компа изписва като разход и се шашкаш.

Отделно че зимата градско си е нормално да има по-голям разход на гориво, като той варира според външните температури - по ниски температури= по-голям разход.

На мен например при горе долу еднакво каране в града в един момент и аз си помислих, че моята "много гори", но все пак миналата "зима" на практика нямаше зима, та сравнението ми не е много коректно като сравняван период.


Последно сипах догоре преди около 40 дни като минах извънградско 300 км и достигнах до извода, че само си внушавам.Разходът беше повече от нормален за пътуване при температури в повечето време между -1 до - 4 градуса под нулата.Даде ми 6.3 на сто, като едно поне 80 км съм шофирал на 3/4-та по сняг на изкачване и спускане по завои с малка скорост 30-60 кмч.

В градско зимата ми лапа повече.Тази зима де. Миналата с положителните температури едва усетих по разхода, че е зима.Малко отклонение в сравнение с лятото.

Светлин
28-01-2019, 12:05
Засичал съм и по това колко съм сипал. Дълго (до София) 5 по комп 5,2-5.5 реален. Учудих се че измерва с такава близост. За разхода по инерция преди никога не се е променяло от 2 а сега го прави. Мап-а почистих (не беше много мръсен) забелязах че един кабел който се свързва към горивния филтър и той следи разхода беше една идея по къс и вероятно губеше контак. Горивния филтър не съм го сменял, но предполагам че това няма да повлиае на разхода. Последното ми засичане вчера бе за 80км и около 6,5-7 литра заминаха и то извънградско с нормално каране.
Днеска ще видя колко ще покаже и най-вероятно ще ида на диагностика.

eproHD
29-01-2019, 17:12
Браво бре твоя таралясник харчи по малко от колкото е по документацията на колата

Светлин
29-01-2019, 19:15
И аз се учудих като я взех. Колко съм се мъчил извънградско повече от 6/100 не квото ще да е, в софия 10 като се караше на прекъсвач. Та проблема мисля че е решен. Днеска градско ми се видя добре 5.9, но за 20км. А извъндеадско беше 4.7 за 30км като си я карах като преди. Мап-а почистих (не беше мн мръсен) и колата поема доста по добре. Пс объркал съм 5,2-5.5 по комп в горния пост.

markoff
30-01-2019, 08:09
И аз се учудих като я взех. Колко съм се мъчил извънградско повече от 6/100 не квото ще да е, в софия 10 като се караше на прекъсвач. Та проблема мисля че е решен. Днеска градско ми се видя добре 5.9, но за 20км. А извъндеадско беше 4.7 за 30км като си я карах като преди. Мап-а почистих (не беше мн мръсен) и колата поема доста по добре. Пс объркал съм 5,2-5.5 по комп в горния пост.

Не вярвай на борд компютъра, колега. Моята кола показва 6.5 градско в София за последните 1000 км. (почти само в центра), реално харчи 10-11/100.
Винаги зареждам за 50 лв. и след 200 км. пак, но резервоара не се пълни постепенно до горе, което щеше да се случи ако компа показваше вярно.

Alexanderbb
31-01-2019, 08:56
Не вярвай на борд компютъра, колега. Моята кола показва 6.5 градско в София за последните 1000 км. (почти само в центра), реално харчи 10-11/100.
Винаги зареждам за 50 лв. и след 200 км. пак, но резервоара не се пълни постепенно до горе, което щеше да се случи ако компа показваше вярно.

Колега не трябва винаги да се обобщава на базата не един неправилно работещ автомобил. Бордовият компютър лъже с до 1,5 - 2 а разход 11/100 градско би трябвало да те наведе на мисълта за проблем с колата. Аз лично никога не съм минавал повече от 8,5/100 в София

markoff
31-01-2019, 09:47
Колега не трябва винаги да се обобщава на базата не един неправилно работещ автомобил. Бордовият компютър лъже с до 1,5 - 2 а разход 11/100 градско би трябвало да те наведе на мисълта за проблем с колата. Аз лично никога не съм минавал повече от 8,5/100 в София
Съгласен съм... можеш ли да дадеш някакви насоки за откриване на проблема?

Alexanderbb
31-01-2019, 10:48
по-скоро хубава диагностика при човек с познания. Иначе можем да си изпишем дълъг списък включващ течове, лош горивен процес, недостиг на въздух, износване и тн. Димът зад колата и състоянието на ауспуха също могат да покажат къде е проблема

Светлин
31-01-2019, 13:24
При мен проблема за сега се реши с почистване на дебитомер и мап сензор, но не съм изминал много километри, че да съм 100% сигурен. И аз мисля че 11 е много за градско като в гория пост бях писал, че я дадох на един приятел да я кара из софия и беше каране до прекъсвач и разхода бе 10.

markoff
31-01-2019, 14:35
по-скоро хубава диагностика при човек с познания. Иначе можем да си изпишем дълъг списък включващ течове, лош горивен процес, недостиг на въздух, износване и тн. Димът зад колата и състоянието на ауспуха също могат да покажат къде е проблема
Това звучи добре, ауспуха е като нов, димът е много слаб и безцветен - не се вижда, като я настъпя от раз правя черен облак... Изглежда има надежда, аз си мислех че икономията при този двигател е мит. :)

coca-cola
31-01-2019, 21:58
Tи само на 2-ра ли караш :question: 11 / 100 баси тва 5-так с 300 коня ДА ама 1.9 JTDm с тоя разход е :sleepy:11лв на 100км ОК.Ако си прав и я караш тъй то имаш сериозен проблем или с акъла ма най вече с колата.Без диагностика с писаници няма да ти се реши проблема а ти определено го имаш.

markoff
01-02-2019, 00:15
Tи само на 2-ра ли караш :question: 11 / 100 баси тва 5-так с 300 коня ДА ама 1.9 JTDm с тоя разход е :sleepy:11лв на 100км ОК.Ако си прав и я караш тъй то имаш сериозен проблем или с акъла ма най вече с колата.Без диагностика с писаници няма да ти се реши проблема а ти определено го имаш.
Браво, колега, едвам го прочетох.
Шегата на страна вече Ви вярвам... ще се ходи на доктор.

markoff
05-02-2019, 22:44
Темата не е моя, но... надявам се да е от полза това което се пише. Както стана ясно и аз имам проблем с разхода...

До момента:
- 10-11л./100 градско София (засечено за 800 км. по колонка)
- 156 SW 1.9 8V 2002

От днес:
- почистен МАП сензор
- почистен дебитомер
- затворен ЕГР (с пластина)

Малко подробности...
Четох всякакви разнородни мнения и съвети и в неделя намерих и свалих МАП сензора, беше задръстен със смолисто черна маса - последва почистване с контактен спрей. Свалих гофрираната тръба на ЕГР и видях същата чернилка, но нямах повече време.
Резултата е че колата спря да прави непрогледна черна завеса при рязко подаване на газ, пушека стана сиво-синкав и много, много по-малко.

Два дни по-късно (днес), свалих и почистих целия ЕГР клапан, беше останал затворен и задръстен с пепел, италианеца беше сложил пластината с три дупки, но резултата беше на лице (блокирал и задръстен клапан). Реших да го запуша съвсем. Сега си мисля че сгреших и трябваше да го видя как ще работи когато "работи" след като го изчистих. От почистването и затварянето на ЕГР не очаквам да се промени нещо, защото реално пак е запушен но вече от мен.

Купих спрей за почистване на дебитомери и дебитомера бе демонтиран и напръскан (почистен)

Обещавам след 500 км да пиша отново.

Simeon_123
05-02-2019, 23:08
Темата не е моя, но... надявам се да е от полза това което се пише. Както стана ясно и аз имам проблем с разхода...

До момента:
- 10-11л./100 градско София (засечено за 800 км. по колонка)
- 156 SW 1.9 8V 2002

От днес:
- почистен МАП сензор
- почистен дебитомер
- затворен ЕГР (с пластина)

Малко подробности...
Четох всякакви разнородни мнения и съвети и в неделя намерих и свалих МАП сензора, беше задръстен със смолисто черна маса - последва почистване с контактен спрей. Свалих гофрираната тръба на ЕГР и видях същата чернилка, но нямах повече време.
Резултата е че колата спря да прави непрогледна черна завеса при рязко подаване на газ, пушека стана сиво-синкав и много, много по-малко.

Два дни по-късно (днес), свалих и почистих целия ЕГР клапан, беше останал затворен и задръстен с пепел, италианеца беше сложил пластината с три дупки, но резултата беше на лице (блокирал и задръстен клапан). Реших да го запуша съвсем. Сега си мисля че сгреших и трябваше да го видя как ще работи когато "работи" след като го изчистих. От почистването и затварянето на ЕГР не очаквам да се промени нещо, защото реално пак е запушен но вече от мен.

Купих спрей за почистване на дебитомери и дебитомера бе демонтиран и напръскан (почистен)

Обещавам след 500 км да пиша отново.
Напиши какво е станало колега след почистването че ми стана интересно
И моята кола зимата прекалява с разхода,мислех че е нормално защото е студено,но като прочетох това,явно и аз имам проблем с разхода
По борд ми показва 5.8/100 но реалният ми е 9.5-10 за града говоря ,все едно карам бензина
А извън града е добре около 6/100 И ми се струва че колкото по бързо я карам толкова по малко гори
Сега като се постопли тези дни се норализира

Alexanderbb
07-02-2019, 09:47
Темата не е моя, но... надявам се да е от полза това което се пише. Както стана ясно и аз имам проблем с разхода...

До момента:
- 10-11л./100 градско София (засечено за 800 км. по колонка)
- 156 SW 1.9 8V 2002

От днес:
- почистен МАП сензор
- почистен дебитомер
- затворен ЕГР (с пластина)

Малко подробности...
Четох всякакви разнородни мнения и съвети и в неделя намерих и свалих МАП сензора, беше задръстен със смолисто черна маса - последва почистване с контактен спрей. Свалих гофрираната тръба на ЕГР и видях същата чернилка, но нямах повече време.
Резултата е че колата спря да прави непрогледна черна завеса при рязко подаване на газ, пушека стана сиво-синкав и много, много по-малко.

Два дни по-късно (днес), свалих и почистих целия ЕГР клапан, беше останал затворен и задръстен с пепел, италианеца беше сложил пластината с три дупки, но резултата беше на лице (блокирал и задръстен клапан). Реших да го запуша съвсем. Сега си мисля че сгреших и трябваше да го видя как ще работи когато "работи" след като го изчистих. От почистването и затварянето на ЕГР не очаквам да се промени нещо, защото реално пак е запушен но вече от мен.

Купих спрей за почистване на дебитомери и дебитомера бе демонтиран и напръскан (почистен)

Обещавам след 500 км да пиша отново.

Аз затова питах какъв е пушека, ти защо реши че е нормално да имаш черен облак като я настъпиш? МАП сензора като е запушен, колата ти изобщо не работи добре, мудна е и мощността и е доста спорна. Това че си го изчистил може да е помогнало ама може и да не е, закачи я на компютъра и виж как достига желаното количество въздух. Ако се бави сменяй направо. Най-просто казано черният пушек показва че дизелът ти е в повече и не гори правилно.

markoff
07-02-2019, 14:22
Аз затова питах какъв е пушека, ти защо реши че е нормално да имаш черен облак като я настъпиш? МАП сензора като е запушен, колата ти изобщо не работи добре, мудна е и мощността и е доста спорна. Това че си го изчистил може да е помогнало ама може и да не е, закачи я на компютъра и виж как достига желаното количество въздух. Ако се бави сменяй направо. Най-просто казано черният пушек показва че дизелът ти е в повече и не гори правилно.
Благодаря за насоките, полезни са. Нещо много се забави кабела, като дойде ще го видя какво ще покаже.

Поздрави!

Светлин
25-02-2019, 16:43
Промлемът при мене се оказа дюза и регулатор на рейла. Въпроса ми е да слагам ли добавка за почистване на дюзи, но не в резервоара, а дирекно в горивния филтър ( да не дигне други боклуци). Почистване на ултра звук или направо нова?

markoff
25-02-2019, 20:31
Промлемът при мене се оказа дюза и регулатор на рейла. Въпроса ми е да слагам ли добавка за почистване на дюзи, но не в резервоара, а дирекно в горивния филтър ( да не дигне други боклуци). Почистване на ултра звук или направо нова?
По какво разбра че е проблемна дюзата и знаеш ли коя?

Регулатор на рейла не зная кое е... аз съм лаик и не разбирам, но от въпроса ти съдя, че проблемната дюза и регулатор са заключение на сервиз/майстор, който не е предложил решение а ти е казал „Ми кото решиш.”

При мен няма осезаема промяна на разхода, за сега... от скоро имам подходящ кабел за връзка с компютъра... гледам, чета и събирам информация. На твое място, ако колата върви, няма да бързам и бих потърсил инфо как работят проблемните компоненти и след това да решавам какво да правя.

Светлин
25-02-2019, 22:09
Точно на диагностика се видя дюзата. Проблема с регулатора може да е заради дюзата. Въпроса ми за добавката беше дали няма да навреди на гуменита уплътнения. Колата си върви прилично след почистването на дебитомера и показанията са му добри. До към 140 колата си има сила, но след това я усещам че се мъчи. Предполагам и по тежките зимни гуми играят някаква роля. Ако си в софия човека който ми направи диагностиката работи там. Пс майстора ми каза, че дюзата е за смяна, но мисля до пробвам да я почистя преди да се хвърля на втора ръка, понеже нова е 800 а нямам бюджета да си я позволя на този етап.

markoff
25-02-2019, 22:17
Той какво те посъветва?
Всеки може да каже какво е направил по своята кола, но това не гарантира решаване на проблема при теб и при мен... За себе си съм решил да сложа добавка при първото пътуване по магистрала, за сега не съм чул на някой да му е повлияла добавка за дюзите отрицателно.

Светлин
25-02-2019, 22:48
Добавка реших да сложа профилактично преди 4 месеца и след това нивомера на горивото почна да се ебава. Бяха се налепили боклуци от резервоара и се наложи да го чистя. Само това ми е притеснението, защато идеята ми е колата да поработи 50/50 добавка/дизел за 10-15 мин и реших да я сипя в горивният филтър да има по добър ефект. Ще помисля и почета още преди да го пробвам.

markoff
26-02-2019, 10:41
Аз не съм на ясно как мога да сипя добавка в горивния филтър... Добавката съм я оставил за момента в който ще мога да я изгоря при високо натоварване наведнъж... Моите дюзи ще ги гледам в неделя, до сега нищо не показваха на диагностиката (вероятно калпав софтуер) Сега съм с друга версия, ще пусна снимки.

lubo_red
26-02-2019, 11:11
Добавка реших да сложа профилактично преди 4 месеца и след това нивомера на горивото почна да се ебава. Бяха се налепили боклуци от резервоара и се наложи да го чистя. Само това ми е притеснението, защато идеята ми е колата да поработи 50/50 добавка/дизел за 10-15 мин и реших да я сипя в горивният филтър да има по добър ефект. Ще помисля и почета още преди да го пробвам.

Като я сипеш във филтъра директно ще изгасне колата.След това като чукнеш 2-3 пъти на контакт и добавката ще е във резервоара през обратната нафта.

firedragon
26-02-2019, 13:33
Твоята до колкото помня беше 1.9 8 клапана 115к.с. При този двигател няма как да видиш корекциите на дюзите през диагностика.

Светлин
26-02-2019, 14:22
1.9 8 клапана, но е 120 и се вижда на диагностика. Ще сложа добавката в резервоара и ще видя какво ще стане.

markoff
26-02-2019, 14:26
Твоята до колкото помня беше 1.9 8 клапана 115к.с. При този двигател няма как да видиш корекциите на дюзите през диагностика.
Ясно... нищо сега съм с пълна версия на МЕС. Накрая ще се окаже че наистина няма как да харчи под 10л/100 при средно 20км/ден разпределени м/у три студени старта.

Светлин
26-02-2019, 16:57
Вижда се при диагностика корекцията на дюзите.

markoff
26-02-2019, 17:40
Вижда се при диагностика корекцията на дюзите.
Явно има разлики между двете модификации на мотора... Темата е твоя, надявам се нямаш против и смятам че можем да си бъдем полезни. Не е лошо, да напишеш колата си в подписа и град. Така колегите ще се ориентират по-добре, когато дават съвети.

Светлин
06-03-2019, 17:52
Колата е 147 1.9 jtdm 120. Въпроса ми сега е сложна ли е смяната на дюза? Освен нов пръстен (o-ring) друго трябва ли? И от къде мога да намеря нов пръстен (o-ring)?