PDA

View Full Version : Шофьорските курсове и тяхното качество



Ali.Sali
01-03-2019, 17:12
Здравейте колеги алфисти :)

Реших да създам една нова дискусия (след направени от мен 2-3 подобни , които се развиха в страници полезно четиво и информация, което ме радва) на тема "Качеството на шофьорските курсове". Която тема е и доста актуална , особено след десетките инциденти и катастрофи през изминалата година.

Ще приложа и две актуални новини:

Нов шофьор ще може да кара кола с до 67 к.с. (https://automedia.investor.bg/a/2-novini/37112-nov-shofyor-shte-mozhe-da-kara-kola-s-do-67-ks)

Изпитът за книжка само в "бели коли" (https://fakti.bg/bulgaria/364353-izpitat-za-knijka-samo-v-beli-koli)

Аз имам мнение, разбира се и още повече като млад шофьор, но очаквам да чуя вашите и да създадем отново една информативна, обективна и полезна дискусия.

ivan dimitrov
01-03-2019, 18:29
Здравейте колеги алфисти :)

Реших да създам една нова дискусия (след направени от мен 2-3 подобни , които се развиха в страници полезно четиво и информация, което ме радва) на тема "Качеството на шофьорските курсове". Която тема е и доста актуална , особено след десетките инциденти и катастрофи през изминалата година.

Ще приложа и две актуални новини:

Нов шофьор ще може да кара кола с до 67 к.с. (https://automedia.investor.bg/a/2-novini/37112-nov-shofyor-shte-mozhe-da-kara-kola-s-do-67-ks)

Изпитът за книжка само в "бели коли" (https://fakti.bg/bulgaria/364353-izpitat-za-knijka-samo-v-beli-koli)

Аз имам мнение, разбира се и още повече като млад шофьор, но очаквам да чуя вашите и да създадем отново една информативна, обективна и полезна дискусия.

Обективнаааа!? Колко ще е обективна? Колкото в тема касаеща качество, говорите за количество ли? Толкова ли обективна!?
Мерси!!

BO
01-03-2019, 18:38
Много малка част от катастрофите стават заради непознаването на закона или съответно първоначалния курс.
Масовката е заради умишлено погазване на закона, разсейване, заспиване, напиване, келешлък и всичко не свързано със самите шофьорски курсове първоначално.

Ali.Sali
01-03-2019, 18:39
Защо да не може да се получи обективна дискусия? И какво общо има с количеството?

ivan dimitrov
01-03-2019, 19:13
Защо да не може да се получи обективна дискусия? И какво общо има с количеството?

Оу! Никъде не съм писал че не може. Просто попитах - дали ще е толкова обективна, колкото посочената дискусия.
Ако да(щото с такова впечатление останах, от "рекламата"), то - мерси, няма нужда.
Упс! Ами .... Вие ми кажете - какво общо има м/у количество и качество. щото от една от Вашите теми, бъкани с "обективност", останах с впечатление че няма разлика(за Вас).

undy
01-03-2019, 19:17
Като прибавим и дрънголниците, които минават фиктивен годишен преглед и бруталната селяния дори на професионалните шофьори, картинката става жалка.
Курсовете в момента нямам идея как са, но каквито и да са, ако нямаш "горе" поне чувство за самосъхранение, по-добре си купи колело, поне да не утрепеш някой невинен.

ivan dimitrov
01-03-2019, 19:24
по-добре си купи колело, поне да не утрепеш някой невинен.

Да бе, да! Това, като да пресечеш магистрала, с надеждата че "поне няма да убиеш някого".
Друг път!
По скоро - все някога ще е смъртоносно. Все едно за кого, щом не това е целта.

undy
01-03-2019, 19:34
Да бе, да! Това, като да пресечеш магистрала, с надеждата че "поне няма да убиеш някого".
Друг път!
По скоро - все някога ще е смъртоносно. Все едно за кого, щом не това е целта.

Ами тия дето и с колело не се справят ходят пеш, има и рейсове ;)... май за различни неща говорим ми се струва.

ivan dimitrov
01-03-2019, 19:58
Ами тия дето и с колело не се справят ходят пеш, има и рейсове ;)... май за различни неща говорим ми се струва.

Уф! Ами май за същото явление си говорим. Дали ще ходиш пеш, с колело, мотор или автомобил - все едно, ако не спазваш правилата.
Все едно - някой рано или късно ще пострада. Дано не е фатално, но.....
А е все едно докато...... на никого не го пожелавам.
Тук за обективност си говорехме, ами...давайте я, тая обективност.

Ali.Sali
01-03-2019, 20:18
Темата за качеството на горивата ли визираш?

И какво общо има тя с тази за шофьорските курсове (освен, че колите на инструкторите вървят с гориво /с кво друго/)?

undy
01-03-2019, 20:24
Уф! Ами май за същото явление си говорим. Дали ще ходиш пеш, с колело, мотор или автомобил - все едно, ако не спазваш правилата.
Все едно - някой рано или късно ще пострада. Дано не е фатално, но.....
А е все едно докато...... на никого не го пожелавам.
Тук за обективност си говорехме, ами...давайте я, тая обективност.

Е да, но не става дума само за правила.. а кой колко е "надежден" като шофьор, същото се отнася и за автомобилите и другите превозни средства...
Аз казвам така: ако един тъпак, който не умее да пази себе си и останалите,въобще да не се качва на кола, ако щеш и на колело ... Ако ще да има всички категории и да е взел всички изпити със 6 +...
Та както ВО каза, нещата не опират само до курсове и правила.

ecotronic
01-03-2019, 20:30
Убеден съм, че качеството на младите шофьори в най-малка степен зависи от продължителността на курса.

То, в много по-голяма степен, зависи от нрава на обучавания и от качеството на инструктора.

Връщането на полигона и на психотехническия изпит биха били положителни неща.

Вместо увеличаването на часовете за кормуване, да добавят 1 час шофиране в симулирана опасна среда.

Масово младите шофьори правят поразии след първия дъжд или сняг.

ivan dimitrov
01-03-2019, 20:44
Темата за качеството на горивата ли визираш?

И какво общо има тя с тази за шофьорските курсове (освен, че колите на инструкторите вървят с гориво /с кво друго/)?

Олеле!
Ами...... питах - толкова обективна ли ще е.
Общото е обективноста.
Инак, колите на инструкторите, с тия на останалите участници в ужасът, който представлява движението по днешните пътища, имат много по вече общо. А има и такива дето не са на гориво, а на ток. Това са подробности, обаче.
За сега си пишем за обективност.

---------- Post added at 20:44 ---------- Previous post was at 20:31 ----------


Е да, но не става дума само за правила

Най вече за това става въпрос. Все едно е дали си с перфектни реакции, в перфектна кондиция, щом нарушаваш правилата. Веднъж може да се случи, някой(който и да е) да не е на 100 процента, да се окаже насреща ти. Ти очаквайки от него перфектност, да се държиш подобаващо и.....
Миииии...... кво стана.......
Да бе! На всеки може да се случи. Съгласен. Ама като се случи на някой който кара с 50 в населено място, и на някой който прелита ниско със 100 май има разлика.
Разликата е в правилата. Тия са за да не се избиваме.
Учи някой на правилник 2г, пък го пусни в условия в които почти никой не ги спазва. Няма да казвам какво ще се получи.

undy
01-03-2019, 21:03
Правилата са си правила, опираме до момента със спазването им. Затова казвам, че някой може да си вземе всички изпити и да е перфектен на теория, но истината е какво прави в действителност той на пътя.

Ali.Sali
01-03-2019, 21:07
Банален стана с тая обективност. Не, не си говорим за обективност, а за шофьорските курсове и тяхното качество, т.е. какви шофьори "раждат" и какви умения придобиват/не придобиват. Банално стана вече. Онази тема си е онази, тази си е тази. Има си за заглавие, коментирай по заглавието. Повече не коментирам темата с обективността.

ivan dimitrov
01-03-2019, 21:08
Правилата са си правила, опираме до момента със спазването им. Затова казвам, че някой може да си вземе всички изпити и да е перфектен на теория, но истината е какво прави в действителност той на пътя.
А, така написано не мога да го опровергая.

ecotronic
01-03-2019, 21:10
Банален стана с тая обективност. Не, не си говорим за обективност, а за шофьорските курсове и тяхното качество, т.е. какви шофьори "раждат" и какви умения придобиват/не придобиват. Банално стана вече. Онази тема си е онази, тази си е тази. Има си за заглавие, коментирай по заглавието. Повече не коментирам темата с обективността.

Все едно да питаш, какви кадри раждат учебните заведения.

Ами - различни. В огромна степен зависи най-вече от самите индивиди.

undy
01-03-2019, 21:15
Убеден съм, че качеството на младите шофьори в най-малка степен зависи от продължителността на курса.

То, в много по-голяма степен, зависи от нрава на обучавания и от качеството на инструктора.

Връщането на полигона и на психотехническия изпит биха били положителни неща.

Вместо увеличаването на часовете за кормуване, да добавят 1 час шофиране в симулирана опасна среда.

Масово младите шофьори правят поразии след първия дъжд или сняг.

Въпреки че не съм карал на полигон, тъкмо го махнаха, съм напълно съгласен с теб..за сметка на това едно време имаше лозя, от 5 годишен седях в краката на баща ми и въртях геврека по черните пътища, на 10 вече си карах... поне ме научи да внимавам и да не чупя москвича, все пак 12ка дефорсе чисто нов беше :)

ecotronic
01-03-2019, 21:22
- Скъпи, погледни, дали не съм паркирала много далеч от тротоара.
- Ъъъъ спрямо кой от двата, скъпа?

ivan dimitrov
01-03-2019, 21:36
Не, не си говорим за обективност,

Ей това питах изначално. Ако отговорът не се беше забавил, нямаше да има съвсем излишни постове и от мен.

ecotronic
01-03-2019, 21:39
Аз случих на много добър инструктор.
Курсовете ги карах на един Космич - покойник преди 100 години, но още са ми в главата съветите му:

- Ако десният ти крак не е на газта, мястото му е над спирачката.......Основното ти занимание по време на шофиране трябва да е размишляването над пътната обстановка.......Никога не се предоверявай на предимството си.....

stelt
01-03-2019, 23:16
Аз доста мога да говоря по темата. Нещата са комплексни. Кандидат шофьорите трябва да получат едни базови умения. Това при различните хора се получава за различен период от време.
Масово школите пускат недобре подготвени курсисти на изпит. Обаче както казва един мой приятел, летвата там вече не е смъкната ниско, а направо е заровена в земята.

Verm1n
02-03-2019, 00:05
Доста обширна тема за разсъждения, причината е че факторите, които влияят на обучението и качеството му са много. Първо до самия човек, след това до инструктура, къде се карат курсовете, с каква кола се карат, какво внимание се отделя на отделния курсист, изискванията от изпитващите и още много.
Аз например карах курсовете сравнително наскоро(преди 4г) и мога да споделя за положението тогава. Мои наблюдения към моя курс и този на наборите/връстниците ми. А именно:
Часовете бяха малко(28-30ч),основно каране по големи булеварди, масово не ги извеждаха извънградско и магистрално.
Аз карах Корса 60кс(колко от тях живи, не знам), дали бях подготвен като се качих на първата ми кола 140кс, не бях. Мои връстници които по същия начин се качиха на коли, само че с липса на отговорност потрошиха по някоя и друга талига.
Масово хора, които не можеха да карат и като цяло не ставаха за това, ходиха да взимат курсовете в малки градове, където има по едно кръгово и един светофар. Там е и един от проблемите, че масово курсанти карали курсове в малки градове не са подготвени за трафика, интензивността, сложността в по-големите градове.
Въпреки всичко сред причините за катастрофи не смятам качеството на курсовете като причина(изключвам купените книжки), а съвсем други, но там ще засегна съвсем друга тема.

Бобби
02-03-2019, 01:40
В тая тема само stelt пие вода от извора, образно казано....пряко го засягат нещата, свързан е с тях.....наясно е момчето.....какво да ви кажа, какъв народа, такава и държавата, такава и оправата......виновни няма....:))

ivan dimitrov
02-03-2019, 02:10
"Дами канят".

lordliness
02-03-2019, 09:48
Али, ти постоянно мрънкаш и се оплакваш от нещо. Само негативизъм. И темите ти са такива. Подтикваш и другите да станат мрънкачи и да ти пригласят. Нищо позитивно и хубаво ли няма около теб?

Бобби
02-03-2019, 10:31
"Дами канят".
:calc:...искаш да си инструктор...:))

Ali.Sali
02-03-2019, 11:43
Али, ти постоянно мрънкаш и се оплакваш от нещо. Само негативизъм. И темите ти са такива. Подтикваш и другите да станат мрънкачи и да ти пригласят. Нищо позитивно и хубаво ли няма около теб?

Какво общо има с негативизма, къде видя негативизъм?

В автомобилен форум съм пуснал тема шофьорските курсове - много необичайно. Все едно във форум за майки да е странно и негативно , че пуснали тема за качеството на памперсите.

Няма нищо негативно, просто дискусия относно промени в закона, мнения я от скорошни и стари "курсисти", сравнения и т.н. Защо трябва да се търси кое било негативно, кое било обективно... ти къде видя негативизъм?

Не знаех, че подобна тема в автомобилен форум ще ви се види странна. Наистина, темите за бежанците, религиите и АЕЦ-а са по-подходящи за този форум, от тези за гориво и курсовете. И аз така смятам!

Трийте темата в такъв случай!

ecotronic
02-03-2019, 13:04
Темата е хубава и мястото и е точно тук.

Негативизъм не внася тя а определени постове.

Ali.Sali
02-03-2019, 14:23
Кои например?

dimitar_vd62
03-03-2019, 18:34
Аз случих на много добър инструктор.
Курсовете ги карах на един Космич - покойник преди 100 години, но още са ми в главата съветите му:

- Ако десният ти крак не е на газта, мястото му е над спирачката.......Основното ти занимание по време на шофиране трябва да е размишляването над пътната обстановка.......Никога не се предоверявай на предимството си.....

Тук съм съгласен с тоя дърт русофоб.Това нещо оценяване на пътната обстановка изглежда никой не го споменава на курсистите.Вали гърми мъгла няма кой се сети да намали скоростта или минаваш бясно покрай паркирани коли с новия си китайски ремус с усещането че всички ученички по тротоара са припаднали подмокрени по особатата ти.Поне на новото ни кръгово да си използваш предимството самоуверено си е сигурно посещение на тенекеджия най-малкото.Нещо в манталитета ни и липсата на контрол са в основата на инцидентите.Например, на кръстовището на "Проектантска" поради наличието на полицейска кола непрекъснато, не се минава на червено, жълто и секакви други цветови вариации изключая зеленото. На всяко друго кръстовище червеното е сигнал отчайващо да прелетиш щото повече светофара няма светне зелено.Също иска се минимум 50-годишен стаж зад волана за да се светнеш че дори да ти свети зелено не е неоходимо да навлизаш в кръстовището при положение че изхода е задръстен.Ма друго си е като се навреш/щото е зелено/ и блокираш и тези на които впоследствие им светва зелено.Некъф спицялен куррррс си требе че когато има заграждение и знак не преминавай да съобразиш че не трябва да слизаш и да местиш заграждението, щот изкопа пред теб не е по силите даже за руски танк.После връщането на назаде си е ебало мамата щото зад тебе още двама трима са се набутали и продължават да се набутват и други.Най -добре е по малките часове на нощта щото тогава сам си свидетел на нараненото или унижено его, в зависимост дали си в дупката или даваш назаден.На някои неща инструктора не може те научи ама си требе поне една гънка между ушите.

Friday
06-03-2019, 09:36
С две ръце съм да върнат полигона! Нагледал съм се на маневри, от които страдат брони, калници и врати.
Дали са 67к.с. или 167к.с. дали са 20г. бараки, важно е ЗВУ-то.

Едно време, преди да изкараме книжка, баща ми ме води 20,30-пъти на полигона, набиваше ни в главите основните неща от ЗДвП. После като видя, че имаме сиво вещество, даде да караме в квартала самостоятелно. но с хиляди условия. Естествено на полигона веднъж го прегряхме москвича, ама после да видиш как се помага за смяна на гарнитура.

Моя инструктор не ме пусна в колата преди да му покажа дали съм запознат с основните възли на една кола. Та повечето нямат никаква предварителна подготовка и и дректно ги мятат по колите, ама за месец какво ще научиш...

dimitar_vd62
07-03-2019, 20:04
Блондинка на шоферски курс.Инструкторът и казва да погледне в огледалото за обратно виждане.Тя - що, да не ми е излезнала пъпка?