PDA

View Full Version : Заместител на оригинални свещи



Versace
16-04-2019, 09:49
Здравейте колеги. Какъв заместител на оригиналните свещи мога да сложа. В момента съм с денсо иридиум и са суг на 70к км, но от два месеца имам жесток разход на гориво, нестабилни обороти и гаснене на колата при първо палене, та искам да ги сменя с нещо евтино, понеже сигурно ще я карам до края на годината.
Ако може някакви оредложения на заместители? Да попитам за тези на бош дали са подходящи 0 242 040 502, 0 242 235 666

marto68
16-04-2019, 21:58
Гаснене при първо палене,нестабилни обороти,висок разход на гориво ....според мен с нови свещи проблема няма да се реши.Колата закачана ли е на диагностика?

Versace
16-04-2019, 23:16
Скоро не съм я закачал. От много отдавна ми дава грешка fuel trim. Карам я на газ. Моторчето за празвн ход уж адаптирам, минава двн два и пак почват да ихраят оборотите. Имам виса, мога да я закача, ама
.

marto68
18-04-2019, 18:55
Скоро не съм я закачал. От много отдавна ми дава грешка fuel trim. Карам я на газ. Моторчето за празвн ход уж адаптирам, минава двн два и пак почват да ихраят оборотите. Имам виса, мога да я закача, ама
.

Възможно е настройките на газовата уредба да не са ти в ред,което да бърка работата и на бензин.Покарай няколко дена само на бензин,да видим ще има ли някаква промяна.

Versace
20-04-2019, 10:22
Интересното, е че извънграда разхода си е нормален.

Versace
20-04-2019, 11:45
Обаче при палене сутрин и като изгасне мерише на бензин

raiders
21-04-2019, 00:24
Покарай я 100км само на бензин и кажи как са нещата.

Ali.Sali
24-04-2019, 12:20
Чудя се каже как не се и дави. Или това прави, та гасне при първо палене? Същите номера със износени свещи и преконмерно каране на газ - моят начин за справяне (без да твърдя , че важи, но е моя личен начин) с подобен проблем беше следния - палене винаги със съединител до долу (това винаги го правя без значение има ли или няма проблем и на каква кола съм) на свободна с ръчна - в момента в който припали отпускаш съединителя и чисто подаваш газ до 2000 об. Ако тръгне пак да гасне (това всичкото става за 2-3 сек.) подаваш по-леко 1-2 пъти докато закове на около 900 (макар, че първите минути при мен работеше на около 1000). Не е добре за свещите това упражнение, но ти пести повторното палене и давене, което понякога не се оправя и с газ, а с дърпане на скорост докато "отпуши". Корса ме дърпаше :D
Отиваш и сипваш 10 л. Екто 100 на Лукойл. Не съм пробвал с други подобни горива, не знам с МаxMotion/VPower и т.н. как е положението - казвам това, което съм направил аз. Изключваш газта, гасиш и след минута палиш само на бензин и караш само на бензин. Изкарай я на магистрала или прав път и натисни. Ако можеш да сложиш 15 л. - още по-хубаво. Сега ги изхарчи в обороти (не лютеница де) и за бъдеще сипвай такъв бензин, все пак палиш на бензин. При мен това оправи давенето за месец и половина напред, когато все пак смених и свещите. Продължителната работа на газ не е готина за никой бензинов мотор.

Също така до достигане на работна температура е добре да си на бензин - аз след тези случки спрях автоматичната смяна и сменях ръчно, тъй като сменяше още на около 60 гр.. Изчаквах да стане 90 гр. и след 1-2 мин. минавах на газ. Особено зимата е абсурд толкова рано на ниски температури да я мъча на газ.

Не твърдя , че моето мнение е технически издържано, не влизам в спорове и не коментирам постове - казвам, това което аз направих и което на МЕН ми помогна. Успех!

radiboy
24-04-2019, 18:49
Мисля,че говориш от личен опит,което е достатъчно.Само искам да вметна,че никога не съм карал на газ и въпреки това от време на време капвам високооктанов бензин и резултатът е осезаем.Обаче смея да препоръчам да не се ползват бензини с добавки,а само чисти.Добавките съдържат доста агресивни съставки,които прецакват други елементи от автомобила.

Friday
25-04-2019, 10:28
Ако са проблем свещите първо ще се скапе работата на газ, докато бензина не е толкова капризен. Нищо не пречи да ги свалиш, огледаш и евентуално почистиш.
Щом имаш кабел, закачи я и разгледай стойностите на тримовете. Замери стойностите на ламбда сондата и дебитомера. Не съм запознат с визата, но може да си изтеглиш и multiecuscan (има и безплатна версия).

Ali.Sali
25-04-2019, 17:28
Мисля,че говориш от личен опит,което е достатъчно.Само искам да вметна,че никога не съм карал на газ и въпреки това от време на време капвам високооктанов бензин и резултатът е осезаем.Обаче смея да препоръчам да не се ползват бензини с добавки,а само чисти.Добавките съдържат доста агресивни съставки,които прецакват други елементи от автомобила.

Да, това казвам от личен опит и проби. Просто знам, че в тези форуми се стига до едни спорове и подобни излишни неща, за това казвам, че не знам до колко технически е ОК това, което съм правил, дали ще помогне и т.н. (всяка сутрин да форсираш /макар и леко/ колата на студено не е от тия съвети, дето ще се приемат с усмивка), но е моят начин да се справя с такъв проблем за 3 месеца до смяна на свещи, чистене на дроселова и т.н. Ест. с ектото в комплект така, както съм го написал. Пък всеки си решава. За мен това беше временното решение и ми помогна точно декември, януари и февруари в най-студеното без странични проблеми (докато загрее може да ти клати стрелката на оборота, ама почти не видях спарк, който да не го прави това, то му е почерка....).

Versace
29-05-2019, 15:07
Карах на бензин, но за съжаление не се оправи. Гори зверски с 28л 120км понякога и 100км и бензина също много рязко намалява. Мирише и на суров бензин

Versace
29-05-2019, 15:08
Интересното е че нашите ходиха с нея до Бургас и извънградско си дава 10 11л както преди

ecotronic
29-05-2019, 15:17
Направи един лог в движение на дебитомер, ламбда сонда, обороти и скорост и постни резултата.

Versace
29-05-2019, 15:49
Направи един лог в движение на дебитомер, ламбда сонда, обороти и скорост и постни резултата.

С какво?

ecotronic
29-05-2019, 16:01
С MES.

Versace
29-05-2019, 16:06
А какъв кабел трябва да си взема?

ecotronic
29-05-2019, 16:31
KKL - USB, съвместим с AP.

Този (https://sklad66.com/cms/FiatECUScan-KKL.html) е доказано работещ.

Versace
29-05-2019, 16:41
В нашия град има този, дали ще стане?
https://m.olx.bg/ad/diagnostika-za-fiat-kabel-kkl-usb-ftdi-chip-CID360-ID3Qu1K.html#position=6&page=undefined

ecotronic
29-05-2019, 16:43
Според описанието би трябвало да става.

Versace
29-05-2019, 17:04
Забравих дс спомена, че като тръгна и се случва като дам газ да има яко предърпване и прилашкването и после се оправя, на бензин май не го прави това, но оборотите на сфетофара си играят и на бензин и на газ. Адаптирвал съм клапата, два дена е добре и после пак така

ecotronic
29-05-2019, 17:21
Играенето на оборотите е твърде вероятно да идва от умиращо моторче за празния ход и по-точно - износени писти на потенциометрите. Ако е така, адаптацията му има само временен ефект.

Friday
29-05-2019, 19:38
В нашия град има този, дали ще стане?
https://m.olx.bg/ad/diagnostika-za-fiat-kabel-kkl-usb-ftdi-chip-CID360-ID3Qu1K.html#position=6&page=undefined

Кабела става, но понякога те изхвърля от MES, особено ако следиш повечко параметри. Имам същия и го отдавам този проблем на него.

Versace
29-05-2019, 20:08
А с FES по-добре ли ще работи?

ecotronic
29-05-2019, 20:16
Най-вероятно - не. Проблемът с "изхвърлянето от програмата" може да се дължи и на некоректно направени настройки на серийния порт на компютъра. В частност - незададена минимална латентност.

Friday
29-05-2019, 20:35
Latency го давам на 1мс и пак си пищи в софтуера че е too hight. Иначе с централите на airbag и abs няма проблем.
Кабела го тествах и на 8.1, и на Windows 7.

ggecata
31-05-2019, 13:05
Опитай с тази версия на MES: http://gecata.izrod.org/alfa/Multi_Ecu_Scan_4.2--Repak.zip

Разцъках я на бързо с Mini iCAR2 Bluetooth от тук : https://sklad66.com/cms/Universalen-interfeys-ELM327-Mini-iCar2-Bluetooth-OBDII.html и работи добре.
Не съм се заигравал с живи данни и т.н., но мисля че ще ти свърши работа.

ggecata
31-05-2019, 13:16
А за свещите - пазара се напълни със "аналози". Най-засегнати са NJK и Bosch. Ако ще ги сменяваш пробвай със BERU. Виж по каталог кои са твоето возило и вземи с малко по-голямо топлинно число /заради газта/.
За "аналозите" от опит говоря. Поне на мотора /Hayabusa/ ги хващам бързо. Дадох една торба левове докато ги уцеля.

mordohy
31-05-2019, 13:29
Общият знаменател са кабели и свещи!!!Свали свещите и ги огледай! Най-вероятно са с огромен луфт. Вземи луфтомер и ги начукай на 0.7мм, щом си на газ. Най-вероятно ще има голямо подобрение. Огледай лулите и то тия на бобините! Свали ги и виж да не са се сцепили! Почисти си филтъра преди изпарителя!Ако е задръстен компа полудява и влиза в лайната. Та започни с разстояние между електродите, лули и свещи, филтъра на газта(и двата) и виж как ще се държи ! Диагностиката, както и ракията е полезна по всяко време.

Versace
05-06-2019, 15:07
Общият знаменател са кабели и свещи!!!Свали свещите и ги огледай! Най-вероятно са с огромен луфт. Вземи луфтомер и ги начукай на 0.7мм, щом си на газ. Най-вероятно ще има голямо подобрение. Огледай лулите и то тия на бобините! Свали ги и виж да не са се сцепили! Почисти си филтъра преди изпарителя!Ако е задръстен компа полудява и влиза в лайната. Та започни с разстояние между електродите, лули и свещи, филтъра на газта(и двата) и виж как ще се държи ! Диагностиката, както и ракията е полезна по всяко време.

Кой са тия два филтъра, аз знам един и го сменям нс 20к км?

dhtj
05-06-2019, 15:20
Кой са тия два филтъра, аз знам един и го сменям нс 20к км?

Единия е на течната фаза , още на самия вход на изпарителя (прикачам снимка), другия е преди рейката.

http://www.reagas.com/files/22140/2018/08/09/lpg-reducer-r-uno-technical2.gif

Versace
08-06-2019, 09:51
А някакви стойности може ли с виса да запиша? Само че трябва да е на място, понеже е на стационарен комп

Versace
08-06-2019, 14:13
Ламбда сондата май е заминала много мини стойностите, отива до 7в имаше и записана грешка за нея и още 3.Смених сега свещите. Не знам как да кача тука снимка и клип да покажа

Versace
08-06-2019, 14:15
https://dox.abv.bg/download?id=f26495c6b2# - Линк за сваляне
https://dox.abv.bg/download?id=973cabf0bd# - Линк за сваляне

ecotronic
08-06-2019, 14:34
Ако мислиш, че нещо се вижда на клипа.....
Всичките грешки могат да се дължат на ламбда сондата, но за да се каже със сигурност, трябва да се види реалното и поведение.
Толкова ли няма около теб някой с лаптоп и MES да направите един лог на сондата и да видиш стойността на FRA параметъра.

Versace
08-06-2019, 15:05
Ами няма кой, с тия елм за андроид става ли?