Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: повреда вследствие на детонация на газове

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    43

    Default повреда вследствие на детонация на газове

    Колеги,
    Имам нужда от съвет по следния проблем. При "кихване" нещо се случи с колата и сега не иска да пали на газ. На бензин пали, но гърми жестоко и не може да върви. Откъм колекторите се вижда и излизане на искри. Иначе има 2 кихалки - на кутията за въздушния филтър и след дебитомера. Имате ли представа какво се е случило. Колекторите са алуминиеви.
    И още един въпрос - какво да се направи, за да се избегнат тези детонации на газове и нормално ли е по принцип да се случват.
    Ще съм много благодарен ако ми дадете съвет.

    Алфа 146, TS, 1,4, 97 г.
    Alfa 146, 1,4 TS, 97, gas

  2. #2
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default Re: повреда вследствие на детонация на газове

    Пак проблем от некадърни майстори Баси до кога у БГ ще могат да слагат АГУ само на Опел и ФВ моно..
    Тия двете кихалки са почти безсмислени, трябва ти само една клапа /кихаща/ ПРЕДИ дебитомера, щото подобна детонация има вариант да го унищожи напълно и тогава си еб...ава мамата от икономия.
    Тия детонации се получават много често от това че АГУ-то се настройва "на ухо" и в желанието си да получат нисък разход, въпросните идиоти оставят сместа много бедна.
    АГУ-то се настройва на ГАЗАНАЛИЗАТОР и то от хора които знаят за какво става въпрос, а не от кварталния "газджия"

    Сега колега, провери дали колата не смуче въздух от някъде. Провери всички маркучи от филтъра до дроселовата клапа, че и по всмукателния колектор /там има едни гумени съединения-виж ги на мястото ли са си/ освен това провери си кабелите и свещите /кабелите ако са пробили могат да правят утечки по корпуса на ДВГ и от там да се пали , виж свещите ти работят ли всичките и дали работят коректно. Утечките могат да се видят ако на тъмно свалиш капака над лулите и запалиш ДВГ, се виждат проблясъци по кабелите.

    Повече от това може да се направи само на място, със съвети толкова, но иди и на специалист...и пиши какво е станало.
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  3. #3
    Старши алфист JORDI's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    GORNA ORIAHOVICA
    Posts
    911

    Default Re: повреда вследствие на детонация на газове

    При "кихване" нещо се случи с колата и сега не иска да пали на газ. На бензин пали, но гърми жестоко и не може да върви. Откъм колекторите се вижда и излизане на искри. .
    какво да се направи, за да се избегнат тези детонации на газове
    /в допълнение на колегата Crusader/ Колега evro82, защо ми се струва,че не споменаваш нещо много важно и съществено- ти си палиш колата само на газ,така ли е? И когато сутрин е малко по-студеничко,ако не запали на газ почваш една комбинация дай на бензин ама тя е задавена с течна фаза, пак на газ и естествено че гърмежите са от неизгорелия бензин.Същото се получава по някога и при горещ мотор,дори тогава тази смяна от газ на бензин и обратно води до още по големио детонации. Значи колата трябва да я палиш само на бензин и като дигне "градус" обръщаш на газ,ако не си с автом.ключ. А щом сега не работи на газ както каза колегата провери гумените пръстени/що пък два? / да не са се разместили и да вкарват въздух или си спукал некой маркуч!
    Карам си петата Alfa - Romeo & Giulietta-почти безпроблемно, и никога не се отказвам!!!И едно МИТО за съпругата !

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    43

    Default

    Благодря ви за съветите.
    Оказа се, че колекторът е изскочил. Аз обаче твърдо съм решил да се справя с проблема - "кихане". За целта като начало мисля да проверя сместта на газанализтор (ако е обеднена - реглаж). След това ще сменя гумените маншони на колекторите(сигурно са втвърдени) и да прегледам кабелите( btw знаете ли колко ще струва смяната на маншоните и кабелите?). Свещите и тях ще ги видя, но последно ми казаха, че са оригинални и е добре да не бързам да ги сменям. Ще сменя и въздушния филтър. Какво мислите за клапан на самия колектор ?
    Иначе колкото до паленето на бензин - правя го. Имам и автоматичен ключ за преминаване, но правилото за 1 км сутрин на бензин, както и другото - на 1000 км. на газ - 100 на бензин, май не съм го спазвал досега. Не съм сипвал и по 20 - 25 литра бензин в резрвоара никога - дано не съм прецакал инжекторите и помпата.
    Мерси още веднъж и ако някой знае добър газаджия в София - pls да сподели мисля, че Dodo може да помогне.
    Alfa 146, 1,4 TS, 97, gas

  5. #5
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Колега- напиши си в подписа каква е модела и двигателя на колата ти. Повярвай ми има огромна разлика в цените на кабели и свещи между ТС 8в, 16в или боксера
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    43

    Default

    Sorry, забравих.
    Колата е ALFA 146, 1,4 TS, 97
    Alfa 146, 1,4 TS, 97, gas

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    43

    Default

    16V
    Alfa 146, 1,4 TS, 97, gas

  8. #8
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Сложи си данните на колата в подписа - става от профила.

    http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... sc&start=0

    Погледни тук - полезни съвети за каране на газ.

    За 16в ТС двигателя мога да ти кажа само че свещите са майка си и баща си( за хубави си приготви 250-300 лева), оригиналните им дават че карат по 100 000км, твоята кола на колко км. е ?

    За кабели не мога да ти кажа каква е цената, а маншоните поне за моята бяха по 12 лева/бр.
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  9. #9
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Колега, ако детонацията е била толкова силна че да изкара колектора, то има вероятност дебитомера ти да е мъртъв
    Другото което ти е необходимо е смесителна плочка комбинирана с кихаща клапа /има такива и цената им е около 6-8 лв./
    Свещите са с много яка цена /ако вземеш Денсо - което според мен си е най-доброто/, но съм се наканил да пробвам едни полски /ако не греша/ - Бриск - били със сребърен електрод специално създадени за работа на газ, номерата им са DOR14LGS, AOR12LGS или DR15YS, AR14YS, ако имаш желание /и излишни пари / може да ги пробваш и да споделиш впечатления.
    За цени на кабели ми се върти нещо като 250 за кабели Бош...ка не съм 100% сигурен. А бе както и да е, не бързай с кабелите - първо ги провери и .... успех!
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  10. #10
    166 Driver manolito's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    гр.Русе
    Age
    52
    Posts
    343

    Default

    Колега преди месец и аз имах проблеми с кихането. Мога категорично да ти кажа ,че 90% е от кабели и свещи!!! Питах няколко майстора газаджии и други , и те се оказаха прави. Смених кабели и свещи и край с проблема! Не можах да скапя дебитомера. Като махнах декоративният капак над свещите , по него видимо си личеше къде са искрили кабелите. А свещите ми бяха абсолютно черни! Бяха с 5 електрода. Взех си кабели "Тесла"-120лв. , и свеши "Денсо"-5лв./бр. За оригинални кабели ми искаха 218лв. Това е , дано съм помогнал.
    Alfa 164 2.0TS Super -ex. Alfa 145 1,6 Boxer- ex.Alfa 155 2.5 V6 - ex.Alfa 156 2.5 V6 24V - ex.
    Alfa 164 2.0 TS Super - ex.
    Alfa 166 2.4 JTD 2003г.

  11. #11
    започва да се пристрастява RoninNT's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Гълъбово, Стара Загора
    Posts
    46

    Default

    Евентуално си пазарувал от Косер там се предлагат и кабели Тесла и свещи Денсо но за по 5 лева явно не си се бръкнал за иридиум които струват 250 лв
    осемте.
    ALFA 156 1.8 98` - frontal crash...
    year later again ALFA 156 1.8 98`

  12. #12
    Запален алфист yovi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    с. Подуяне
    Age
    65
    Posts
    159

    Default

    След като сложих кихалката между колектора и дроселовата клапа детонациите (доколкото все още се случват) вече са без никакви последствия. Бях изложил обосновката си в една тема, но сега след обновяването на форума не мога да я намеря. В общи линии става дума за това, че детонациите обикновено се случват при палене на недобре загрял двигател и при ненатиснат педал на газта. При това положение, ако кихалката е монтирана на друго място, то тя остава изолирана от зоната на детонацията и не върши никаква работа. Конструирах проста кихалка, която се монтира между колектора и дроселовата клапа за двигателя от подписа ми.



    Направих я и съм я монтирал на моята кола.
    Чертеж за изработване съм пращал на някои колеги от форума. Който го интересува да пише, ще му пратя чертежа.
    Alfa Romeo 155 1.7 TS '94

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    shumen
    Age
    53
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by manolito View Post
    Колега преди месец и аз имах проблеми с кихането. Мога категорично да ти кажа ,че 90% е от кабели и свещи!!! Питах няколко майстора газаджии и други , и те се оказаха прави. Смених кабели и свещи и край с проблема! Не можах да скапя дебитомера. Като махнах декоративният капак над свещите , по него видимо си личеше къде са искрили кабелите. А свещите ми бяха абсолютно черни! Бяха с 5 електрода. Взех си кабели "Тесла"-120лв. , и свеши "Денсо"-5лв./бр. За оригинални кабели ми искаха 218лв. Това е , дано съм помогнал.
    денсо от 5лв нещо не ми се вижда реално,при комплект о около 300лв няма как.

  14. #14
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Има, защо? Обикновеното дензо е 4.70 някъде. Иридиума е скъп- 30- 32 лв.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  15. #15
    helter-skelter PEPI-2ALFA's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Сандански
    Age
    52
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by yovi View Post
    Конструирах проста кихалка, която се монтира между колектора и дроселовата клапа за двигателя от подписа ми...
    Добре изглежда , обаче няма клапа (такава на панта), която спира ударната вълна да не ходи към дебитомера.
    166 JTD '02 ; 146 1.6TS Junior '98 - бракувана, продава се на части ; 155 1.8TS SILVERSTONE '94 -продадена

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •