Results 1 to 11 of 11

Thread: температура и налягане на маслото

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default температура и налягане на маслото

    Една от доста често дискутираните теми в този форум е температурата и налягането на маслото. Различни алфисти цитират различни стойности по съответните параметри и два пъти повече участници във форума ги тълкуват - добри ли са, не са ли добри...?!
    Въпросът ми е - как да отчета съответните показания за моята алфичка, като аз имам една единствена лампа за маслото, която при контакт светва, а при запалване изгасва? Знам, че това само по себе си означава че всичко е ОК, но в какви граници варира налягането и температурата на маслото в двигателя в процеса на работа няма как да се контролират и да ги сравня с дадените по книга - до колкото си спомням от цитираните във форума стойности - около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
    Някой да има някакви идеи?
    10x in advance!!!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    ако си с таблото без тези датчици - трудно
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #3
    Болен алфист Kostadin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пазарджик
    Age
    42
    Posts
    1,186

    Default Re: температура и налягане на маслото

    Quote Originally Posted by Z:)m
    около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
    да само че не 60, а 100 градуса темп. на маслото
    ALFA ROMEO 155 T.SPARK 2.0 8V
    ALFA ROMEO 33 1.5 TI

  4. #4
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default Re: температура и налягане на маслото

    Quote Originally Posted by Z:)m
    Една от доста често дискутираните теми в този форум е температурата и налягането на маслото. Различни алфисти цитират различни стойности по съответните параметри и два пъти повече участници във форума ги тълкуват - добри ли са, не са ли добри...?!
    Въпросът ми е - как да отчета съответните показания за моята алфичка, като аз имам една единствена лампа за маслото, която при контакт светва, а при запалване изгасва? Знам, че това само по себе си означава че всичко е ОК, но в какви граници варира налягането и температурата на маслото в двигателя в процеса на работа няма как да се контролират и да ги сравня с дадените по книга - до колкото си спомням от цитираните във форума стойности - около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
    Някой да има някакви идеи?
    10x in advance!!!
    Давам ти идея : вземи си от Лада 1500/1600 тройник и датчик + индикатор .Твоя датчик си го сложи също на тройника. И ще имаш и лампа и манометър.
    Др. начин е да извадиш датчика и с 1 манометър с удължител /накрайник с резба та на датчика/ и мериш.

    Ако не съвпада резбата на тройника ,която се навива към блока се стругова без проблем. Навремето имах Фиат 125 и му бях сложил тройник и датчик и манометър. На блока резбата беше по-малка от тази на тройника но на него има достатъчно месо за струговане и нарязване на нова резба. Не помня резбата колко беше.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default Re: температура и налягане на маслото

    Quote Originally Posted by Kostadin
    Quote Originally Posted by Z:)m
    около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
    да само че не 60, а 100 градуса темп. на маслото
    хъм Коце тези 5 бара при 100 градуса не съм сигурен че и Льо Ман-а може да ги подържа бе

    иначе по темата
    датчика за ниско налягане на маслото(дето ние му викаме лампата) сработва при налягания под 1 бар, което е някакъв абсолютен минимум
    най-точният начин за замерване на налягането е с маслоустойчив манометър

    иначе както е казал колегата Крис с датчик от лада нещата стават елементарно, ел. инсталацията не трябва да се преправя само трябва да си намериш и подходящото табло
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  6. #6
    Болен алфист Kostadin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пазарджик
    Age
    42
    Posts
    1,186

    Default Re: температура и налягане на маслото

    Quote Originally Posted by hf hpe
    хъм коце тези 5 бара при 100 градуса не съм сигурен че и Льо Ман-а може да ги подържа бе
    ми така пише в книжката бе бат Еньо
    ALFA ROMEO 155 T.SPARK 2.0 8V
    ALFA ROMEO 33 1.5 TI

  7. #7
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    При мен маслото стане ли 80-90* повече от 4 бара не качва, независимо дали съм с 3000 или 6000 оборота Може това да е защото съм с 15W40 но ми се струва нормално

  8. #8
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default маслото

    контролната лампа според мен свети пре критично налягане-някъде около 0.5кг/см2 и е нормално при 4000-5000 оборота на топъл мотор(85-88 градуса на охл.течност и 90-100 градуса на маслото) налягането да е в диапазона 2.5-4 кг/см2 .Мога да подчертая,че датчиците не мерят с абсолютна точност
    Ако ти гасне лампата на топъл мотор на стартер,всичко е ок. Избягвай маслени филтри Шампион!!!
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  9. #9
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default Маслото

    Защо ново табло.Може да си закрепи индикатора където му харесва /или отгоре над сенника. или долу над десният му крак до една капачка,или под музиката.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  10. #10
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default Re: Маслото

    Quote Originally Posted by kris11
    Защо ново табло.Може да си закрепи индикатора където му харесва
    то принципно много неща са възможни
    ама според чмен колегата ако не е състезцател тези датчици не му трябват за нищо а и е по леснода сложи готово табло отколкото да преправя налично
    иначе всички неща от ладичка пасват идеално с малко пренарязване на резбите
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  11. #11
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155
    При мен маслото стане ли 80-90* повече от 4 бара не качва, независимо дали съм с 3000 или 6000 оборота Може това да е защото съм с 15W40 но ми се струва нормално
    И при мен е така стига макс. 4,5 бара , а съм с 20W HPX, но колата е над 470 ххх км
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •