Известие

Collapse
No announcement yet.

За едно убийство в центъра на София.

Collapse
X
 
  • Filter
  • време
  • Show
Clear All
new posts

  • За едно убийство в центъра на София.

    Случаят е толкова отвратителен не само като деяние, но и като реакция от страна на журналисти, полиция, управляващи. Наистина не мога да повярвам, че сме такъв народ, срамувам се, че живея сред такава жалка пасмина!

    В неделя един колега ми писа, че е чул за някакво младо момиче, което е намерено мъртво до конната база на "Егида". Обадих се в СДВР, откъдето потвърдиха. Чакаха аутопсията. "Това е убийство като всяко друго, защо да се занимаваме. Нима пишем за всяко убийство, което става", казаха някои от колегите ми. Убийството беше смразяващо, най-малкото поради няколко причини:

    -беше станало в центъра на София - в парка, който през последните години имахме за сигурно място;
    -беше убито младо момиче;
    -полицията, която иначе ни показва шумно работата си не беше съобщила до втори ден за случая;

    Късният следобед излезе аутопсията и стана ясно, че момичето е било удушено и изнасилено. Отидох в Борисовата градина, за да видя мястото. Бях сигурен, че експертите, които са правили огледа са зарязали ръкавиците си там - правят го всеки път.

    На игрищата на "Спортна софия" имаше полицейски патрул - в бялата астра имаше един полицай. Приближих се и тогава видях, че паркингът на игрищата беше пълно с охрана. Бяха паркирани няколко коли на НСО, а сред тях и познатият черен джип, с който се вози премиерът.

    Беше пет часа и нещо, работен ден. Премиерът риташе футбол. Попитах полицая дали знае къде е мястото, дали знае нещо повече. Нещо ме накара да си помисля, че щом са го пратили тук може би е бил информиран, за това което е станало. Полицаят започна отдалече: "Не знам нищо, ама ти бегай от тука, че има министерско събитие." Пробвах с втори въпрос, но той беше непреклонен: "Бегай, бегай, бегай." Този полицай беше от СДВР - същата служба, която разследва случая, но от друга дирекция. По данни на хората, които познават убитото момиче, извършители на деянието вероятно са група от агресивни младежи, която се подвизава често в парка. Елементарен служебен рефлекс е след като си бил разпределен там да знаеш нещо за случая и да го имаш предвид.

    След още едно кръгче открих местопрестъплението. В тази част на парка, това е най-дивото място - тясна алея, в която се влиза точно срещу БНР, само на няколкостотин метра от Софийска районна прокуратура, точно зад сградата на един трафопост. Вдясно, на няколко метра от охраната на конната база на Егида, има дупка в храстите. Там между боклуците имаше изхвърлни няколко чифта латексови ръкавици и сини калцуни - каквито използват при огледите на местопроизшествие.

    На следващия ден медиите пишеха вече за случката. Някои от тях, които познаваме с безграничната любов към вътрешния министър, използваха един долен трик - през неверни твърдения (съдейки по стотиците опровержения на приятелите на убитото момиче във Facebook) се опитаха да маргинализират жертвата, за да омаловажат случката. В смисъл - написаха, че е била клошарка, каквато тя не е.

    Не ме разбирайте погрешно. Убийство, може да се случи навсякъде и по всяко време. Изнасилванията също - стават около осем на месец в София. Въпреки, че България е сред държавите с най-много полицаи на глава от населението, полицията не е въздесъща и не може да е навсякъде, за да предотвратява всички инциденти. Няма спор, че и МВР има нужда от време, за да работи по случая. Съдейки по някои от постовете във Facebook обаче, разследващите все още не са взели показания от хора, които са били с момичето в часовете преди инцидента. Въпреки това е рано да правим крайни изводи за работата на полицаите.

    Тъпото от цялата случка е, че момичето е било удушено, когато в парка е имало хиляди хора - след фестивала "Sofia Rocks" и преди "Mellow fest." Няма причина, това което се е случило на момичето да не се беше случило и на други, които са били там по това време. Няма защо те да се чувстват защитени.

    Няма да открием топлата вода - престъпленията се случват там, където престъпниците се чувстват сигурно. В кварталите, където полицията е слаба има повече престъпност. Работа на полицията е да създава среда на сигурност и да извършва превенция. Тя има ограничен ресурс и затова трябва да провежда политики. Например - когато има концерти до късно в парка и лятото, когато в него е пълно с хора може би е добре да има повече полиция в близост до опасните участъци.

    Полицията беше на линия, за да пази "министерското спортно събитие", което предвид кой е бил там също е приоритет, спор няма. Премиерът има нужда от охрана и я получава от НСО.

    Друг е въпросът, че най-светлото място в парка е "Спортна София" и защо поне по основните алеи няма работещо осветление.

    Иначе в понеделник следобед, ръкавиците си лежаха между храстите, а около тях беше тихо. На няколкостотин метра, районните прокурори вече се приготвяха да се прибират. В другия край на градината още течеше "министерското събитие". Точно срещу игрищата, група младежи почти допиваха една бутилка водка и се биеха, наужким. Пресцентърът на МВР още мълчеше по случая, а името на момичето стана ясно. Казвало се е Яна. Било е на 28 години и е работело в мол.

    Източник: http://www.capital.bg/blogove/pravo/...ura_na_sofiia/
    http://www.promiana.us/
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  • #2
    Е какво да се учудваме, масовото възприятие е - не е мой проблем.
    И убийството (докато не засегне пряко или през близките) и поведението на МВР и министерското мероприятие и калцунките в храстите и липсващото осветление и журналистическото крайно малоумие или продажност... абе не е мой проблем.

    А МВР не работи, въпреки, че наливат безумни пари в него... или ако работи се занимава с политика и ПР на ББ и ЦЦ.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

    Comment


    • #3
      едно от нещата, заради които съм се наредила на касата за еднопосочни билети

      не ми се говори на дълго, защото вече няма смисъл
      Ако парите ти стигат, значи нямаш въображение.
      AR 156, 1.6 TSpark 2000г на метан - R.I.P.

      Comment


      • #4
        казал съм го 100 пъти и пак ще го кажа. От нас си зависи как ще се държи полицията и дали премиера ни е избран за да рита футбол в петък
        Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
        Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
        Peugeot 508 RXH 02.2013

        Comment


        • #5
          Първоначално публикувано от morfius Покажи съобщение
          Е какво да се учудваме, масовото възприятие е - не е мой проблем.
          И убийството (докато не засегне пряко или през близките) и поведението на МВР и министерското мероприятие и калцунките в храстите и липсващото осветление и журналистическото крайно малоумие или продажност... абе не е мой проблем.

          А МВР не работи, въпреки, че наливат безумни пари в него... или ако работи се занимава с политика и ПР на ББ и ЦЦ.
          Аз разбрах,че пари повече пари се наливат в програмата Канал 1,БНТ от колкото в МВР.Тази от канала дрънкат само каквото им кажат.
          Казана дума,хвърлен камък.Мълчанието е злато.

          Comment


          • #6
            Първоначално публикувано от napoli Покажи съобщение
            Аз разбрах,че пари повече пари се наливат в програмата Канал 1,БНТ от колкото в МВР.Тази от канала дрънкат само каквото им кажат.
            Някой грешно те е информирал, БНТ има бюджет за 2011 година от 60 милиона, МВР от 1.06 милиарда лева.
            Дето се вика - ползвайте Гугъл по предназначение

            Инак, че на журналистиката у нас овреме и туриха чатала и сега е сервилна и платена, това всички си го знаем.
            Welcome to the real world

            Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

            Comment


            • #7
              Съгласен съм с изложеното, но държа да отбележа, че има доста такива случаи, тоест-това въобще не е изолиран случай, по скоро може да се каже, че е честа практика у нас.А наистина МВР май има бюджет по голям от този и на военните, ама все тая.
              Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
              Нагоре по стълбата, която води надолу
              sigpic

              Comment


              • #8
                Файда от големия бюджет - йок.
                А къде отива толкова пара ?
                За полицаите все няма пари за :
                гориво
                униформи
                коли
                заплати
                храна
                придобивки
                ...
                ....
                и така нататък и прочие. Хората живеят мизерно и на ръба на оцеляването.


                Извадка от бюджет 2011 - сумите са в хиляди лв.


                1.8.Държавните висши училища 333 042,6

                1.8.1.- от Министерството на образованието, младежта и науката 311 432,2

                1.8.2. - от Министерството на отбраната 21 610,4

                1.9. Българската академия на науките 61 566,1

                1.9.1.- от Министерството на образованието, младежта и науката 59 756,1

                ==========================================

                И бюджета на Министерството на вътрешните работи

                V. Разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи за 2011 г.
                № Наименование на политики/други програми/програма Разходи
                "Администрация" (хил.лв.)
                1 Политика "Опазване на обществения ред и противодействие на 715 755,9
                престъпността"
                2 Политика "Осигуряване на държавен противопожарен контрол, 148 042,9
                пожарна безопасност и спасяване, защита при бедствия и ранно
                оповестяване"
                3 Политика "Общоосигуряващи дейности" 134 761,2
                4 Програма "Убежище и бежанци" 3 200,0
                5 Програма "Специална куриерска служба" 4 240,0
                ОБЩО: 1 006 000,0

                ----------------



                Баааа чета , мигам , после само мигам. Нещо не ми излизат сметките .


                п.с и кто погледнем бюджета на съдебната система системата става ХАЛИФАКС от сяк'де

                Органи на съдебната власт Сума
                (хил.лв.)
                1 2
                Висш съдебен съвет 7 711,0
                Върховен касационен съд 13 946,0
                Върховен административен съд 10 152,0
                Прокуратура на Република България 154 908,0
                Съдилища на Република България (в т.ч. адм. съдилища) 195 368,0
                Национален институт на правосъдието 2 578,0
                Инспекторат към Висшия съдебен съвет 2 442,0
                Резерв за неотложни и непредвидени разходи 600,0
                Всичко: 387 705,0
                Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

                Comment


                • #9
                  Колегата morfius много добре го е написал за масовото ни мислене,не е мой проблем.......

                  Проблем е но докато не ни засегне пряко не се замисляме.
                  Проблем е защото това поведение на държавата и органите е поведение към всички нас.
                  Проблем е защото тези органи получават заплати от данъците които всички ние плащаме.
                  Проблем е защото за 22 години нищо в тази държава не се е променило.
                  Проблем е защото с това наше мислене и след 222 години нищо няма да се промени.

                  Лека му пръст на момичето,душата и да почива в мир!
                  Alfa Romeo 159 2,4 Jtdm Q-tronic
                  Citroen C2 1,6 Sensodrive

                  Alfa Romeo 156 GTA Selespeed - EX
                  Alfa Romeo 159 SW 2,4 Jtdm Q-tronic - EX
                  Alfa Romeo 156 2,0 TS Selespeed - EX

                  ....расоф ат, дърта кранта без зоб не пука!

                  Comment


                  • #10
                    Кайо той самият форум е показателен, що за хора сме. Един тъп репортаж на Господари на ефира предизвика полемика ширеща се в две теми със 7-8 страници коментари. Наскачаха хора да плюят и съдят други хора, които макар и държавни служители са от същата черга като тези които плюят. Харесвам актьорите от "Господари на ефира", но предаването им е отвратително, някакви недодялани репортерчета правят скрити камери на други недодялани хорица, скачат и навират камера и микрофон на едни прости работници и нискоразрядни чиновници задават им "неудобни въпроси от национална величина" видите ли -тези хора баталясват България с техните грешки. Що ли се питам аз не направих скрита камера на Боко кога се среща с неговият очевидно бивш приятел "Сумиста" или пък кога тича с букет цвета при Алексей Петров, що ли не дадат златен скункс на Цецо Шестака.....А бе сбъркан народ сме.
                    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

                    Comment


                    • #11
                      Познавах Яна ... бегло. Цялата тъпотия е, че я изкараха клошарка, алкохоличка и наркоманка, та да може обществото да си каже - "какво толкова ... нормално" ... е да ама не е нормално. Не ми се говори по тая тема отново, ама както каза някой по горе - еднопосочен билет
                      http://hopenhagen.org/

                      Comment


                      • #12
                        То за тези от господарите щом имаме такова мнение какво да кажем за истинските подлоги от бтв и нова???
                        sigpicnicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

                        Comment


                        • #13
                          Първоначално публикувано от mim Покажи съобщение
                          едно от нещата, заради които съм се наредила на касата за еднопосочни билети

                          не ми се говори на дълго, защото вече няма смисъл
                          Непосредствено след теб и аз съм на тази каса че ми писна.Изморих се вече.
                          алфа 156 1.8тс16v

                          Comment


                          • #14
                            Тук. Тук. Тук. Тук.

                            Създаден съм тук. Вдишал съм този въздух, дали са ми родно име. Сричал съм този език, учил съм имената и на герои, и на глупци. Помнил съм делата и на загинали, и на забравени. Целувал съм знамето, шептял съм клетви. Бил съм горд.
                            И пораснах. Оставям стъпки, зарязвам свое минало, за да заграбя ново. Редя дни и разпилявам знания. Тук. Пораснах и започнах да виждам. Да чувам. Да усещам. Истината. За Тук аз съм Турист. Дошъл съм за малко и Тук няма време. Трябва да използва бързо мен и всичко, което мога или имам.
                            Защото съм Турист, при това загубен.
                            Плащам здравни осигуровки, които не използвам.
                            Плащам пенсионни осигуровки, които няма да използвам.
                            Плащам данъци за пътища, които разбиват колата ми, за която също плащам данъци.
                            Плащам данъци върху данъците, които плащам.
                            Плащам глоби за нарушения, които са ми помогнали да направя.
                            Плащам, за да не платя глоби за нарушения.
                            Плащам, за да хванат тези, на които плащам, за да не платя глоби за нарушения.
                            Плащам за боклуците, с които тъпчат храната ми.
                            Плащам, за да открият боклуците, с които тъпчат храната ми.
                            Плащам, за да си купя лекарства против боклуците, с които тъпчат храната ми.
                            Плащам, за да гледам като идиот телевизия, по която се появяват идиоти.
                            Плащам, за да избирам тези идиоти да ме управляват.
                            Плащам за това, че ме управляват.
                            Искам едно да е ясно. Не съм мечтател, който търси светлите бъднини с пръст в лявата ноздра. Ще плащам на Тук докато съм тук. Не искам съчувствие от Тук. Искам просто да не ми пречи да изкарвам това, с което да му плащам.

                            За Тук аз съм изгоден Турист. Но почва нещо да ме гложди.
                            Създаден съм тук. Но за Тук ли съм създаден?

                            Публикувано от radobim http://www.mejdudrugoto.com
                            SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

                            Comment


                            • #15
                              Първоначално публикувано от BLUE1 Покажи съобщение
                              Кайо той самият форум е показателен, що за хора сме. Един тъп репортаж на Господари на ефира предизвика полемика ширеща се в две теми със 7-8 страници коментари. Наскачаха хора да плюят и съдят други хора, които макар и държавни служители са от същата черга като тези които плюят. Харесвам актьорите от "Господари на ефира", но предаването им е отвратително, някакви недодялани репортерчета правят скрити камери на други недодялани хорица, скачат и навират камера и микрофон на едни прости работници и нискоразрядни чиновници задават им "неудобни въпроси от национална величина" видите ли -тези хора баталясват България с техните грешки. Що ли се питам аз не направих скрита камера на Боко кога се среща с неговият очевидно бивш приятел "Сумиста" или пък кога тича с букет цвета при Алексей Петров, що ли не дадат златен скункс на Цецо Шестака.....А бе сбъркан народ сме.
                              Ми напълно е нормално ,,Господари на ефира" и ,,Шоуто на Слави" са едни от най-гледаните предавания в България,каквото се каже там е великата истина.
                              А че тези предавания обслужват нечии интереси малко хора се замислят.
                              Alfa Romeo 159 2,4 Jtdm Q-tronic
                              Citroen C2 1,6 Sensodrive

                              Alfa Romeo 156 GTA Selespeed - EX
                              Alfa Romeo 159 SW 2,4 Jtdm Q-tronic - EX
                              Alfa Romeo 156 2,0 TS Selespeed - EX

                              ....расоф ат, дърта кранта без зоб не пука!

                              Comment

                              Working...
                              X